Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή zebra finches 2014

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τι εννοείς παπαγαλίνη; Βόρι δεν είναι αυτό που λένε παπαγαλίνη κάποιοι; Υπάρχουν πάντως συσκευασμένες τροφές για παραδείσια, σποράκια δηλαδή των οποίων την σύσταση δεν έχω εύκαιρη είναι αυτοί Προϊόντα - Beaphar ή αυτοί Prestige Tropical Finches Premium, 1 kg - e-zooo .
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Ναι, αλλα εχει και κατι αλλα χρωματιστα κομματακια μεσα που δεν εχω ιδεα τι ειναι.. Παιρνω και βορι σκετο, συνηθως ψιλο, και τους το δινω ξεχωριστα :)
Θα ψαξω στα πετ τις τροφες που μου λες, σε ευχαριστω για τις προτασεις 😛
 
Ακομα δεν υπαρχει αυγουλακι. Μπαινοβγενουν συνεχεια στη φωλιτσα και τιτιβιζουν ολη μερα, ειναι κατι παραπανω απο υπερδραστηρια θα ελεγα 😛 Τοποθετησα το κλουβακι τους ψηλα σε ενα ραφι για να μην τα αγχωνει η παρουσια μου.Αντε να δουμε :D
 
Καλησπερα! Σημερα τα πετυχα να ζευγαρωνουν! Ο αρσενικος ανεβηκε πανω στη θηλυκια για 3-4 δευτερολεπτα, μετα κοπανουσε το κεφαλι του στα καγκελα και κατεβηκε(εννοειται πως χαμηλωσα τη θεση της πατηθρας 😛 ) Θα ειναι λετε αυτο το ζευγαρωμα επαρκες για να γονιμοποιηθουν τα αυγουλακια;
 
😀! 😛
Μακαρι :D
Λες να ξαναζευγαρωσουν και να γονιμοποιηθουν τα αυγουλακια;Καημο το χω να σπασει κανα αυγο εδω μεσα, εχω κανει συλλογη απο ασπορα φετος 😛
 
Αυτά γεννοβολάνε συνέχεια γι' αυτό πρόσεχε πολύ την διατροφή τους να μην σου αδυνατίσει το θηλυκό. Όχι μόνο σε βάρος αλλά και γενικότερα οργανικά. Πολλές πρασινάδες και αυγό, σουσαμάκι και φυσικά σουπιοκόκκαλο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Σουπιοκοκκαλο τους εχω,το σουσαμι να το δινω σκετο ή ανακατεμενο με την βασικη τροφη; Αυγο βαζω μερα παρα μερα.. Τους βαζω και μαρουλι που τους αρεσει πολυ! 🙂
Α κατι αλλο,το αυγο να το βαζω με το τσοφλι;
 
Το σουσάμι ναι με τα σποράκια, μικρή ποσότητα γιατί παχαίνει.
Αυγό με το τσόφλι, τώρα κάθε μέρα.
Χόρτα δίνε, σπανάκι, βλίτα, αντίδια, γλυστρίδα, φύλλα μπρόκολου κτλ κάθε μέρα. Το μαρούλι αραιά έως καθόλου. Είναι γεμάτα φυτοφάρμακα. Επίσης δίνε καρότο, ξυνόμηλα, χλωρά μυρωδικά ρίγανη, δυόσμο, ό,τι βρίσκεις. Χόρτα, χόρτα, χόρτα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Καλημερα. Σημερα βλεποντας το ζευγαρακι μου μου δημιουργηθηκε μια απορια.. Ο αρσενικος τελικα περναει πολλη περισσοτερη ωρα στη φωλια απ οτι η θηλυκια, τουλαχιστον, οταν τα παρατηρω, συνηθως ο αρσενικος ειναι μεσα και "φωναζεκ δτη θηλυκια εβω αυτη αλλωτε πηγαινει περα δωθε και αλλωτε στεκεται εξω απ τη φωλια.. Κανονικα, αφου ειναι σε φαση γεννας, η θηλυκια δεν ειναι αυτη που θα επρεπε να περναει περισζοτερο χρονο στη φωλια της; Μηπως δεν ειναι ακομα πυρωμενη; 😕
 
Ο αρσενικός χτίζει την φωλιά την έχει έτοιμη;
 
Ο αρσενικος ηταν αυτος που μπηκε πρωτος στη φωλια και αρχισε να την φτιαχνει, επειτα βοηθησε και η θηλυκια και την ετοιμασανε.Αλλα γενικα η θηλυκια δεν πολυδειχνει ενδιαφερον, δηλαδη ο αρσενικος σημερα την ζευγαρωσε(αυτη τη φορα κανονικα, χωρις χτυπηματα κεφαλιων 😛 ) επειτα μπηκε στη φωλια και η θηλυκια καθοταν απο διπλα και εφτιαχνε τα φτερα της 😳
 
Κοίτα την φωλιά μην την έχει κάνει πολύ βαθιά και δεν μπορεί να κάτσει να κλωσσήσει. Αν είναι, αφαίρεσε λίγο υλικό. Επίσης όταν δεις με το καλό το πρώτο αυγό αποσύρεις το υλικό για την φωλιά.
Αυτά που σου έγραψα δεν είναι λόγοι να μην μπαίνει η θηλυκή στην φωλιά. Προφανώς δεν είναι έτοιμη για αυγό ακόμα. Σε κανα δυο μέρες.
 
Η αληθεια ειναι οτι εχουν βαλει αρκετο υλικο στη φωλια..Αλλα νομιζω πως ειναι ενταξει, χωρανε κανονικα και τα δυο.. Μολις ερθει το πρωτο αυγο δηλαδη θα βγαλω ολο το νημα;Δεν υπαρχει κινδυνος να σπασει το αυγο;(η φωλια ειναι καλαθωτη)
 
Όχι δεν εννοούσα να αφαιρέσεις το νήμα, απλά αν είναι υπερβολικό να αφαιρέσεις λίγο από πάνω. Αν νομίζεις ότι χωράει, καθόλου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Κανενα αυγο ακομη.. Ενδεχεται να εχει δυστοκια η θηλυκια; Στο κλουβι υπαρχει και κοκκαλο σουπιας και της βαζω και σουσαμι😕Επισης ζευγαρωνουν συνεχεια..
 
Πρασινάδες της βάζεις;
Δυστοκία όταν έχουν είναι υποτονικά τα θηλυκά δεν ζευγαρώνουν. Επίσης είναι επείγουσα κατάσταση που δεν διαρκεί πάνω από μία μέρα. Όχι, απλά δεν είναι έτοιμα.
 
Εβαλα χθες φυλλα μπροκολου και σημερα σπανακι, οπως μου ειπες. Το μπροκολο δεν το πολυεφαγαν, σημερα εφαγαν και αυγο και το σπανακι. Τους εβαλα και λιγο μηλο. Επισης εβγαλα λιγο νημα αλλα ξαναγεμισαν τη φωλια μετα με εφημεριδα απο κατω 😕
 
Πρασινάδες της βάζεις;

Θα πιαστω απο αυτη την ερωτηση της Μαριας για να υπενθυμισω οτι το πολυ ωφελιμο σπανακι περιεχει οξαλικο οξυ, το οποιο δεσμευει το ασβεστιο και δεν το αφηνει να απορροφηθει απο τον οργανισμο. Στη φαση της ωοτοκιας που το θηλυκο χρειαζεται το ασβεστιο περισσοτερο απο ποτε, θα ηταν ισως καλυτερα να απεφευγες το σπανακι. Κατα τ'αλλα ειναι εξαιρετικη τροφη και μπορεις να τη δινεις ολο το χρονο 1-2 φορες την εβδομαδα.
 
Back
Top