Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή zebra finches 2014

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Υπαρχει τρωφη που ειναι για τα παραδησακια που μιαζει αφανταστα με την τροφη των μικρων παπαγαλων.

Προσωπικα δινω παπαγαλινη ως βασικη τροφη και στα παραδεισια αλλα και στο budgie μου, δεν ηξερα οτι υπαρχουν διαφορετικες τροφες 😛
 
Προσωπικα δινω παπαγαλινη ως βασικη τροφη και στα παραδεισια αλλα και στο budgie μου, δεν ηξερα οτι υπαρχουν διαφορετικες τροφες 😛
Δεν το ήξερες μέχρι προ ημερών που το έχουμε ξανασυζητήσει ε; :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Αυτά τα μείγματα μοιάζουν, η διαφορά είναι κυρίως στο μέγεθος. Αυτά για τους μελοψιττακούς περιέχουν μεγαλύτερους σπόρους (βόρι, ασπούρι) και ισως δυσκολέψει τους νεοσσούς στο στάδιο του απογαλακτισμού.
 
Καταλαβα, θα παω να παρω τροφη για ζεβρακια τοτε :) Η αληθεια ειναι πως ειχα προσεξει σε καποιες συσκευασιες απεικονιζομενα ζεβρακια αλλα δεν καταλαβα οτι υπαρχει διαφορα με την παπαγαλινη που παιρνω στον παπαγαλο μου 😛
Και μιας και συζηταμε περι τροφων, αυγο συνεχιζω να βαζω ή τωρα σταματαω;
 
μέχρι να ολοκληρωθεί η ωοτοκία βάζεις κανονικά. το τρώνε;
 
τόσο φτάνει, δεν είναι καναρίνια :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Γενικά πέρα από σπόρους τρώνε με όρεξη μόνο μαρούλι, που απ'ότι κατάλαβα δεν είναι και ότι καλύτερο.😛 Ακαι κόκκαλο σουπιάς, αυτές τις μέρες η θηλυκιά όλο σκαρφαλωμένη εκεί πάνω είναι. Γίνεται να έχει επίγνωση του ότι χρειάζεται ασβέστιο για να έχει μια ομαλή γέννα και γι'αυτό να το ξεκοκκαλίζει έτσι; 😕
 
Καλημερα!
Εχω να σας πω😎
Το βραδυ τα ζεβρακια κοιμηθηκαν κλασσικα στη φωλια.. Το πρωι βγηκε η θηλυκια, μπηκε ο αρσενικος, καθησε για καποια ωρα(κουνουσε και την φωλια😕)και οταν βγηκε υπηρχε τεταρτο αυγο!😱Γινεται να τα χω μπερδεψει παλι; Ο αρσενικος εχει ροδακινι-καφε μαγουλακια ενω η θηλυκια οχι, ειναι σκετο γκρι.. Επισης τον ειχα δει να τη ζευγαρωνει! Τι εγινε τωρα 😵
 
Γιατί να τα έχεις μπερδέψει; Όταν βγήκε το θηλυκό και πριν μπει το αρσενικό τσέκαρες την φωλιά; Άσε που μπορεί να ήταν παραχωμένα τα αυγά αν είναι ψηλά χτισμένη και να μην το είδες.
 
Λες ε; Τωρα ευτυχως κλωσσανε κανονικα, εναλλαξ :D
Αν κανουν κι αλλα αυγουλακια θα χωρεσουν ομως σε τοσο μικρη φωλιτσα; 😳
 
Μ' αυτήν την απορία ξεκίνησε αυτό το θέμα, τι να πω, ελπίζω πως ναι. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Το ελπιζω, αν και η ολη κατασταση με βρηκε εντελως απροετοιμαστη.. Πριν καλα καλα προσαρμοστουν στο χωρο αρχισαν στο κουτουρου γεννα και εγω δεν προλαβα να τα βοηθησω βελτιωνοντας εστω και λιγο τις συνθηκες ☹ Ουτε μια πιο ευχρηστη φωλια δεν προλαβα να βαλω..😳
 
Ναι το θυμάμαι, γι' αυτό ευχόμαστε και προσευχόμαστε. Σουπιοκόκκαλο δίνε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Εβαλα 2ο, οπως με συμβουλεψε ο Γιαννης. Εβαλα και καινουργια πετρα ασβεστιου :D

Ωοσκοπιση ποτε μπορω να κανω;Εχω φακο ειδικο, που βλεπεις καθαρα το εσωτερικο του αυγου. Σημερα ειναι η 2η μερα που κλωσσανε κανονικα..
 
Νομίζω μετά την 6η - 7η αλλά θα το ρισκάρεις να τα πιάσεις τόσο μικρά;
 
Τις προηγουμενες φορες εκανα ωοσκοπιση χωρις να χρειαστει να βγαλω τα αυγα απο τη φωλια, απλα ακουμποντας τα με τον φακο.. (ειναι μακροστενος και χωραει μεσα απο τα καγκελα του κλουβιου)
 
Back
Top