Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή zebra finches 2014

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σ'ευχαριστω Γιαννη! Μια ακομη ερωτηση. Ο αρσενικος σηκωνει και τραβαει τα χαρτια που εχω στρωσει στον πατο του κλουβιου! Τι κανει;!
 
Μπορεί να είναι πολύ πυρωμένος. Του βάζεις πρωτείνες; Αν ναι κόφτες μέχρι την εκκόλαψη. Και πρόσεξε μην καλύψει τα αυγά με χαρτί.
 
Μπορεί να είναι πολύ πυρωμένος. Του βάζεις πρωτείνες; Αν ναι κόφτες μέχρι την εκκόλαψη. Και πρόσεξε μην καλύψει τα αυγά με χαρτί.

Οχι, τιποτα. Εχω κοψει και αυγο και αυγοτροφη.Αν ειναι οντως πολυ πυρωμενος, δεν υπαρχει κινδυνος να πειραξει τα μικρα ή την φωλια αφου θα θελει να ξαναζευγαρωσει; ☹
 
Όχι απαραίτητα. Ας μην τον καταδικάσουμε πριν κάνει κάτι, μπορεί απλά να παίζει. Εμείς μπορούμε να επιρεάσουμε την συμπεριφορά τους ως ένα σημείο, μετά είναι η φύση.
 
Λιγες μερες ακομα εμειναν!:D
Το κακο ειναι οτι δεν γνωριζω ποτε θα σπασουν τα αυγα για να χω βαλει αυγοτροφη και αυγουλακι ηδη ☹
 
Καθισε στην φωλια στις 10 του μηνος..Αρα, γυρω στις 24 θα σπασει το πρωτο; Και επειτα θα σπαει καθε μερα κι απο ενα, αν ολα πανε καλα, ή σκανε ολα τα αυγα μαζι; 😕
 
Τέλειωσε πρώτα τα αυγά και μετά κάθισε να κλωσσά; Αν ναι τότε θα βγουν όλα το πολύ με μια μέρα διαφορά. Αν κάθισε από το πρώτο, θα βγουν με την σειρά τους.
 
Ε θα έχουν τις αντίστοιχες μέρες διαφορά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Και η επωαση τους γινεται μεσα σε 14μερες, οπως στα καναρινια;
 
Καλησπερα!Γυρισα και βρηκα τον μπαμπα κρεμασμενο απο το ποδι απο ενα σκοινικαι δυο μωρα κατω! Επιασα τον μπαμπα, του ελυσα το ποδι οσο μπορουσα και εβαλα τα μικρακια σε ενα κουτακι. Ευτυχως ζουνε. Ο μπαμπας καθεται τοση ωρα στον πατο του κλουβιου.. Τα μωρα τα εχω στο κουτακι.. Τι να κάνω;☹
 
Έχει ακόμα σκοινί στο πόδι του; Το σκοινί είναι αυτό; υλικό φωλιάς;
 
Ενα ξεφτισμενο σκοινακι ηταν, με το οποιο ειχα δεσει το σουπιοκοκκαλο. Το εβγαλα οσο μπορουσα, εχει ακομα λιγο.. Πως θα του το βγαλω το υπολοιπο;
Τα μωρακια τα εβαλα σε φωλια καναρινιων, μαζι μρ τα αυγακαι χαμηλα στο κλουβι για να μην τα ξαναριξουν παλι. Πηρα συριγγα και τροφη.. Δεν εχω δει αν τα ταισε.. Πριν λιγο ριχαν ανοιχτα τα στοματακια τους..
 
Να προσπαθήσεις να το βγάλεις όλο με προσοχή, ζήτα βοήθεια από κάποιον, ένας θα κρατάει άλλος θα αφαιρεί, ένα μικρό ψαλιδάκι θα βοηθήσει.

Τα μωράκια πως έπεσαν; να τα βάλεις πίσω στη φωλιά και να παρακολουθήσεις διακριτικά τις αντιδράσεις τους.

Όταν τρομάζουν οι γονείς και πετάγονται απο την φωλιά μερικές φορές παρασύρουν αυγά και νεοσσούς μαζί τους
 
Δεν εχω ιδεα, γυρισα και τα ειδα κατω στον πατο του κλουβιου.. Οι γονεις δεν τα χουν ταισει ακομη. Σπασαν και ενα ενσπορο αυγουλακι με πουλακι που δεν ηταν ετοιμο ακομα να εκκολαφθει☹
 
Μην σε ανησυχεί το τάισμα τώρα, δεν είναι επείγον εφόσον γεννηθήκαν σήμερα
Προτεραιότητα ο αρσενικός, το σκοινί ίσως σφίγγει το πόδι του (και επηρεάζει την κυκλοφορία του αίματος). Αν ναι πρέπει να αφαιρεθεί
 
Τωρα δεν δειχνει να τον ενοχλει, το περισσοτερο το εχω βγαλει. Τωρα ειναι στη φωλια :D
Να τον πιασω τωρα να προσπαθησω να του βγαλω ο,τι απεμεινε απο το σκοινι ή θα αναστατωθουνε παλι και θα ριξουν κανα μωρο κατω; 😕
 
Θα τον πιάσεις μόνο αν κρίνεις οτι είναι απόλυτα αναγκαίο. Τα σκοινιά είναι παγίδες και για αυτό το λόγο προτιμούμε συρματάκια για να κρεμάμε διάφορα.

Τσέκαρε και αυριο, προσπάθησε να μην τα ενοχλείς χωρίς λόγο. Βάλε και τσαμπί κεχριού αν δεν το εχεις κάνει.
 
Back
Top