Αναπαραγωγή Αναπαραγωγη των Budgie μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλώς τον δέχθηκες τον Βενιαμίν Αριάδνη μου! Σίγουρα θα τον ταϊσει η κοπελιά σου! Έχει δείξει ότι ξέρει τι κάνει!👍

Το τσοφλι πρεπει να το καθαρισε η θηλυκια.

το αλλο το εσπασαν.. Ασπορο.

Και το αλλο αυγο λειπει.

Βέβαια συμφωνώ με τα παιδιά παραπάνω, έχε το νου σου και καλού κακού προετοιμάσου για το ενδεχόμενο να ταϊσεις εσύ, εύχομαι να μην χρειαστεί!
 
Μην ξεκινήσεις ακόμα το τάισμα στο χέρι. Περίμενε να κλείσει 24 ώρες ζωής και τσέκαρε συχνά τον προλοβο του.
 
Μπαινει και ο αρσενικος μεσα.. Βοηθαει. Θα ξανακοιταξω πιο μετα. Ειναι πολυ μικρος. Μηπως επρεπε να αφαιρεσω τα αυγα και να τα εβαζα μετα μαζι. Ειναι κριμα. Στα καναρινια δεν το εκανα ποτε. Αλλα εδω ειναι τεραστια διαφορα. Τρομακτικη θα ελεγα. Πως και δεν τρομαζουν καθε φορα αυτοι που εχουν και αναπαραγουν παπαγαλους;
 
Μπαινει και ο αρσενικος μεσα.. Βοηθαει. Θα ξανακοιταξω πιο μετα. Ειναι πολυ μικρος. Μηπως επρεπε να αφαιρεσω τα αυγα και να τα εβαζα μετα μαζι. Ειναι κριμα.Αλλα εδω ειναι τεραστια διαφορα

Δεν φαντάζομαι να πετύχαινες τίποτα διαφορετικό Αριάδνη μου! Νομίζω ότι έχει να κάνει με την ημέρα που γεννήθηκαν! Άλλωστε η μητέρα ξεκινάει να κλωσσάει από την ημέρα που τελειώνει την ωοτοκία (δεν το ξέρω σίγουρα αυτό) άρα πάλι με διαφορά θα έβγαιναν! Μια χαρά θα τα πάνε μην ανησυχείς! Είναι σπέσιαλ γονείς το ζευγάρι σου!👍
 
Εγώ εννοούσα Ανέστη, να τους τη βάζει έτσι σε σκόνη..

Γιάννη η σκόνη μπορεί να γίνει επικίνδυνη και να πνιγούν διότι είναι δύσκολο να καταποθεί. Καλύτερα έτοιμη κρέμα με χλιαρό νερό, πολλοί την προσφέρουν έτσι σε ένα μπολάκι και πολλά πουλιά το τιμούν δεόντως.

Αριάδνη πλαστικά αυγά δεν χρειάζεσαι, είναι 2 νεοσσοί κι ο μικρός έχει τον μεγάλο για να στηρίζεται. Θεωρώ πως θα τον ταίσουν διότι έτσι είναι η φύση τους και οι γονείς ξέρουν πόσους έχουν και πόσους να ταίσουν, γεννούν κάθε 2 μέρες και όλοι οι νεοσσοί τους έχουν διαφορά με τον προηγούμενο και τον επόμενο. Έχει κι αυτό το σκοπό του.

Όταν είχα τα πουλιά μου μωρά ο μεγάλος ζητόύσε κι έσπρωχνε τη μικρή για να ξαναφάει ενώ είχε ταιστεί. Η μάνα τους όμως τον αγνοούσε τη δεύτερη φορά και τάιζε το μωρό που δεν είχε φάει. Κάνουν και λάθη σαφώς αλλά ας το δούμε αισιόδοξα προς το παρόν.

Να τα παρακολουθείς σήμερα συχνά μέχρι να δεις ότι ταίστηκε.
 
Αυτη πρεπει να καθησε απο την πρωτη μερα. Υπολογισα. Γιαυτο ειναι τεραστια η διαφορα.

Γιάννη η σκόνη μπορεί να γίνει επικίνδυνη και να πνιγούν διότι είναι δύσκολο να καταποθεί. Καλύτερα έτοιμη κρέμα με χλιαρό νερό, πολλοί την προσφέρουν έτσι σε ένα μπολάκι και πολλά πουλιά το τιμούν δεόντως.

Αριάδνη πλαστικά αυγά δεν χρειάζεσαι, είναι 2 νεοσσοί κι ο μικρός έχει τον μεγάλο για να στηρίζεται. Θεωρώ πως θα τον ταίσουν διότι έτσι είναι η φύση τους και οι γονείς ξέρουν πόσους έχουν και πόσους να ταίσουν, γεννούν κάθε 2 μέρες και όλοι οι νεοσσοί τους έχουν διαφορά με τον προηγούμενο και τον επόμενο. Έχει κι αυτό το σκοπό του.

Όταν είχα τα πουλιά μου μωρά ο μεγάλος ζητόύσε κι έσπρωχνε τη μικρή για να ξαναφάει ενώ είχε ταιστεί. Η μάνα τους όμως τον αγνοούσε τη δεύτερη φορά και τάιζε το μωρό που δεν είχε φάει. Κάνουν και λάθη σαφώς αλλά ας το δούμε αισιόδοξα προς το παρόν.

Να τα παρακολουθείς σήμερα συχνά μέχρι να δεις ότι ταίστηκε.

Ειναι η πρωτη τους φορα και γι αυτο εχω το αγχος. Αλλα υποτιθεται καθαρισε το αυγο, ειδε οτι υπαρχει ακομη ενα μικρο. Ειναι δυνατο να το αφησει χωρις τροφη; Αν το δω ταισμενο θα ηρεμισω. Θα αγορασω ομως κρεμα νεοσσων..
 
Οπως ειπαν και πιο πανω οι γονεις εχουν δειξει οτι ξερουν τι κανουν.
Ας βασισουμε στο ενστικτο τους για αρχη.
Αν χρειαστει να παρεμβεις τοτε το συζηταμε :)
Να σου ζησει και το δευτερο νινι!
 
Να παω να ενοχλησω ξανα. Για να ταισω. Δεν θα το ξαναταισει. Ποτε.. Δεν περνα μια μερα ηρεμα
 
Θα πεθανει. ☹..
Αριαδνη μου δεν θα πεθανει βρε μην εισαι αρνητικη.
Μια χαρα γερο μωρακι ειναι. Θα το ταισει η μαμα του μην αγχωνεσαι.
Αλλα αν θελεις μπορεις να κανεις και ενα ταισμα με κρεμα :)
 
Ειδα τωρα ποτε εβγαλα την φωτο. Η ωρα 10. Δηλαδη απο τις 10 εχει να μπει.
 
Back
Top