Γενικά Απελευθέρωση καρδερίνων εκτροφής

Κατάσταση
Κλειστό.

JOhn2007gr

PB New Member
Εγγραφή
10 Οκτ 2016
Μηνύματα
17
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας
έχω ένα ζευγάρι καρδερίνες από το οποίο απέκτησα το 2016 9 καρδερινάκια. Γεννήθηκαν στο μπαλκόνι σε κλούβα 60χ50χ50.
Την Άνοιξη (Μάρτη - Απρίλη) θα τα αφήσω ελευθέρα.
Περιμένω να μου υποδείξετε κατάλληλα σημεία στην αττική (κατά προτίμηση νότια προάστια για να μπορούν να επιβιώσουν.
Ευχαριστώ
 
John, αυτό που θέλεις ειναι εξαιρετικό, αλλά έτσι απλά δεν γίνεται. Επικοινώνησε με ΑΝΙΜΑ ή ΕΚΠΑΖ και συζήτησέ το, για το πως θα μπορούσαν εκείνοι να τα εντάξουν στη φύση.
Σε κάθε άλλη περίπτωση τα πουλάκια σου θα πέσουν θύματα θηρευτών, υποσιτισμού κτλπ.
 
Πουλιά που δε διδάχτηκαν από τους γονείς τον τρόπο επιβίωσης στη φύση δεν έχουν κανένα απολύτως περιθώριο να ζήσουν. Δεν θα έχουν καμία απολύτως τύχη. Θα γίνουν άμεσα βορά στους θηρευτές.
Δεν ξέρουν που να βρουν τροφή, δεν ξέρουν που να βρουν νερό και βασικότερο πως θα προφυλαχθούν από τα αρπακτικά.
Προτείνω να αναθεωρήσεις αυτή σου τη διάθεση και να χαρίσεις αν δεν τα θέλεις σε ανθρώπους που θα τα προσέχουν.
Ακόμη και τα άγρια πιασμένα πουλιά που έχουν μείνει αιχμάλωτα χρόνια χρειάζονται μήνες ίσως και περισσότερο για να προσαρμοστούν στις συνθήκες της έξω στη φύση, ζωής.
Όπως θα διαβάσεις εδώ https://community.petbirds.gr/threa...φής-από-την-πιασμένη.23205/page-2#post-259989 ακολουθείται μια διαδικασία για να γίνει αυτό πιο εύκολα.
Για κανένα λόγο άμεση απελευθέρωση σε πουλιά εκτροφής
 
Συμφωνώ κι εγώ με τα παιδιά.
Δεν θα επιβιώσουν αυτά τα πουλάκια στην φύση, γιατί πολύ απλά δεν γνωρίζουν πως.
Οι γονείς είναι εκτροφής; Αν όχι, για αυτούς θα μπορούσες να απευθυνθείς σε κάποια από τις ΜΚΟ που σου προτάθηκαν παραπάνω για να ενταχθούν σε κάποιο πρόγραμμα μελλοντικής απελευθέρωσης.
Τα μωρά όχι.
 
Τόσα χρόνια διαβάζω για τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν να βγάλουν μωρά όσοι ασχολούνται με καρδερίνες. Και τώρα κάποιος που τα κατάφερε θέλει ν΄αφήσει ελεύθερα τα μωρά πουλάκια που γεννήθηκαν σε κλούβα... Δεν γνωρίζω την αιτία... Πιστεύω όμως πως πολλοί θα σε ζήλευαν που τα κατάφερες.
Τι σε αναγκάζει ή γιατί θέλεις να τα αφήσεις ελεύθερα;
 
Νομίζω τα συγκεκριμένα μπορούν. Έμαθαν να τρώνε σπόρους και από ολόκληρα φυτά όπως Βασιλικό, ραδίκι, ηλιόσπορους από το λουλούδι. Τρώνε ρίγανη, θυμάρι. Και την άνοιξη η φύση είναι γεμάτη τροφή. Άλλωστε ζουν μέσα σε περιβάλλον με πολλά φυτά γύρω τους. Δεν τα έχω κλεισμένα σε ένα δωμάτιο με φως όπως οι περισσότεροι!
Με το νερό έχω ακόμα μια επιφύλαξη αλλά πιστεύω θα βρουν το δρόμο τους.
 
Και πως θα αποφύγουν τα αρπακτικά;
Έχεις κάποια φωτογραφία από τις καρδερίνες αυτές που θέλεις να απελευθερώσεις για να τις καμαρώσουμε κι εμείς;
 
Τελικά θα μας πεις γιατί θελεις να τα απελευθερώσεις;
Ειναι οτι ας πούμε στενοχωριέσαι να τα εχεις κλεισμένα και θεωρείς οτι τους αξίζει μια καλύτερη ζωή; Ειναι επειδή π.χ. Ειναι θηλυκά; Ή επειδή οι γονείς στερήθηκαν την ελευθερία τους και νιώθεις οτι κάπως έτσι θα λυτρώσεις την όλη κατάσταση; Μήπως ειναι άρρωστα;
Μην παρεξηγείς όσα σου γράφω πιο πάνω... Την πρώτη περίπτωση την έχω βιώσει ο ίδιος με καναρίνια, όπου κατά την πρώτη αναπαραγωγή ανακάλυψα μέσα μου οτι συντελώ στη δημιουργία σκλάβων, τις άλλες περιπτώσεις τις έχω ακούσει. Όπως και να ειναι όμως, έστω και ενοχή να υπαρχει για προγενέστερη πράξη, η πρόθεσή σου παραμένει εντυπωσιακά θετική. Συγχαρητηρια και παλι.
Μονο απαντήσει μας ώστε να μπορέσουμε να βοηθήσουμε την κατάσταση.
 
Σταύρο
Θέλω να τα αφήσω ελεύθερα γιατί δεν έχω χώρο! Σε μπαλκόνι τα έχω.
Έλεγαν ότι η αναπαραγωγή καρδερίνας είνα δύσκολη και δεν περίμενα να γεννηθούν και να ζήσουν 9 πουλάκια. Τα δικά μου ζευγάρωναν απο τον Απρίλιο μέχρι Ιούλιο!
Δεν θέλω να τα πουλήσω ή να τα δώσω και να ζήσουν σε κλουβί 2cm χ 2cm τρώγοντας καναβούρι.

Έχεις κάποια φωτογραφία από τις καρδερίνες αυτές που θέλεις να απελευθερώσεις για να τις καμαρώσουμε κι εμείς;
Έχω ανεβάσει αρκετά video στο youtube https://www.youtube.com/channel/UCrQ-gP1pMyNJnXPP2sc05eQ
 
Έχω καταλάβει ότι δεν μπορούν οι περισσότεροι να έχουν γέννες καρδερίνων γιατί δεν λαμβάνουν υπόψιν τους το τι θέλει το πούλι, τι το ευχαριστεί αλλά το τι ευχαριστεί αυτούς που έχουν τα πουλιά και συχνά έτσι τα βασανίζουν. Και οι περισσότεροι ακολουθούν κάνονες από δήθεν έμπειρους που δεν ξέρουν την τύφλα τους.

σε κανένα σύλλογο δεν ανήκω στην πρώτη γέννα έβαλα δαχτυλίδια μόνο. Μετά βλέποντας ότι έρχονταν και άλλες γέννες δεν ξαναέβαλα αφού είχα αποφασίσει να τα ελευθερώσω
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Έχω καταλάβει ότι δεν μπορούν οι περισσότεροι να έχουν γέννες καρδερίνων γιατί δεν λαμβάνουν υπόψιν τους το τι θέλει το πούλι, τι το ευχαριστεί αλλά το τι ευχαριστεί αυτούς που έχουν τα πουλιά και συχνά έτσι τα βασανίζουν. Και οι περισσότεροι ακολουθούν κάνονες από δήθεν έμπειρους που δεν ξέρουν την τύφλα τους.
Πολύ πιθανόν να είναι έτσι.
Αν θέλεις να περάσεις αναπαραγωγικές οδηγίες ή άλλες χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με την αναπαραγωγή της καρδερίνας με χαρά θα τις διάβαζα... αλλά σε νέα θέματα που θα δημιουργήσεις εδώ https://community.petbirds.gr/categories/Ιθαγενή-Πτηνά-και-Υβρίδια.54/
σε κανένα σύλλογο δεν ανήκω στην πρώτη γέννα έβαλα δαχτυλίδια μόνο. Μετά βλέποντας ότι έρχονταν και άλλες γέννες δεν ξαναέβαλα αφού είχα αποφασίσει να τα ελευθερώσω
Στο παρόν θέμα προσπαθούμε να σε πείσουμε για το λάθος αυτής της απελευθέρωσης.
 
όσο αφορά τα αρπακτικά. Νομίζω από ένστικτο μπορούν να προφυλαχτούν. Πριν μέρες τα άκουσα να φτερουγίζουν σαν τρελά στο κλουβί. Βγήκα έξω και είδα ότι μια καρακάξα πέρασε κράζοντας. Μόλις με είδαν ήρθαν όλα προς το μέρος μου.

Μέχρι τώρα όμως κανείς δεν μου απάντησε σε αυτό που αρχικά ρώτησα
 
Υπάρχουν αξιόλογα παιδιά εδώ που ασχολούνται με την εκτροφή σε μια προσπάθεια περιορισμού της αιχμαλώτισης άγριων πτηνών, όπως ο @dimitris_patra , ο @kostas karderines , ο @johnrider και κάποιοι ακόμα που μου διαφεύγουν.
Περίμενε και τις δικές τους γνώμες για να αποφασίσεις τι θα κάνεις τελικά.
Προσωπικά πιστεύω να τα εμπιστευθείς σε κάποιον-ους ευσυνείδητους αφού γνωριστείς μαζί τους και να κρατήσεις ίσως κι εσύ κάποια ώστε να αποσυμφορηθεί ο χώρος σου.
 
Μέχρι τώρα όμως κανείς δεν μου απάντησε σε αυτό που αρχικά ρώτησα
Εγώ δεν θα σου απαντήσω γιατί εξ αρχής διαφωνώ με αυτή τη τροφοδοσία των αρπακτικών.
Αν θέλεις να ταΐσεις τα άγρια πουλιά μπορείς να το κάνεις με άλλη τροφή κι όχι με ζωντανή.
 
Εγώ δεν θα σου απαντήσω γιατί εξ αρχής διαφωνώ με αυτή τη τροφοδοσία των αρπακτικών.
Αν θέλεις να ταΐσεις τα άγρια πουλιά μπορείς να το κάνεις με άλλη τροφή κι όχι με ζωντανή.
εσυ Αυτο καταλαβές;
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top