Γενικά Απελευθέρωση καρδερίνων εκτροφής

Κατάσταση
Κλειστό.
Και να μην ξεχνάμε το βασικότερο...
Εσύ φταις που συνέχισες την αναπαραγωγή χωρίς προδιαγραφές και τώρα απαιτείς να συνεργήσουμε σε κάτι που θα καταστήσει τα φτερωτά ζωντανά ΑΔΈΣΠΟΤΑ..
Απαιτείται πιο υπεύθυνη στάση...
Αν δεν έχεις χώρο, χρόνο κλπ... Δεν κάνεις αναπαραγωγή.
 
εσυ Αυτο καταλαβές;
Ναι αυτό...
Συγνώμη αν δεν κατάλαβα και τα υπόλοιπα.
Συγνώμη που δεν βοηθάω στο λάθος σου και στην επικείμενη δολοφονία των καρπών της προσπάθειά σου.

Έχεις ένα τουλάχιστον σοβαρό λόγο ή εμπειρία να μου πεις;
Χρειάζεται να έχει κάποιος εμπειρία για να καταλάβει πως αυτό που θέλεις να κάνεις είναι εξαιρετικά άσχημο;

Εκτός αν πιστεύεις πως μόνο εσείς που έχετε τέτοια εμπειρία έχετε άποψη για το ποια ζωή θα συνεχίσει να ζει και ποια όχι.
Τέτοια εμπειρία... Να μου λείπει.
 
το να θέλω να απελευθερώσω κάποια πουλιά και να τους δώσω την ευκαιρία να ζήσουν ελεύθερα είναι κατακριτέο και είναι σωστό να τα πουλήσω 150 ευρώ το ένα και να τα καταδικάσω να ζούν φυλακισμένα σε συνθήκες φρίκης;
 
Να μην τα πουλήσεις, να τα χαρίσεις σε κάποιον.
Αν τα αφήσεις ελεύθερα δεν πιστεύω να ζήσουν και πολύ.
Πολύ απλα αν τα αφήσεις δεν θα τα βοηθήσεις να ζήσουν αλλά το αντίθετο.
 
και είναι σωστό να τα πουλήσω 150 ευρώ το ένα
Ποιος σου μίλησε εδώ για κάτι τέτοιο;
το να θέλω να απελευθερώσω κάποια πουλιά και να τους δώσω την ευκαιρία να ζήσουν ελεύθερα είναι κατακριτέο
Ναι γιατί δεν θα έχουν απολύτως καμία ευκαιρία να ζήσουν.
Και μιλάω και για όσους μελλοντικά θα διαβάσουν όσα γράφεις και θα σκεφτούν να κάνουν το ίδιο λάθος...
και να τα καταδικάσω να ζούν φυλακισμένα σε συνθήκες φρίκης;
Σε υποχρέωσε κανείς να τα κάνεις αναπαραγωγή;
ΦΤΑΙΣ ΚΥΡΙΕ .. και φταις διπλά!
Όφειλες να είσαι ενήμερος για όσα χρειάζονται τα γεννήματα της ματαιοδοξίας σου και γιατί δεν ακούς μια ομάδα "ανθρώπων" που σου λέει πως τα σκοτώνεις... Πως τα στέλνεις στο στόμα του λύκου.
Γιατί είναι ματαιοδοξία να κάνεις αναπαραγωγή για να αποδείξεις στους άλλους πόσο καλός είσαι...
Και είναι λάθος η απελευθέρωση γιατί τα πουλιά δεν ξέρουν να προστατευτούν.
Μπράβο λεβέντη μου... συγχαρητήρια...
Έφτιαξες πουλιά δύσκολα...
Με το μυαλό σου όμως θα τα κάνεις μεζέδες για τα αρπακτικά.

Κι επειδή εγώ δεν είμαι ειδικός ούτε κατάλληλος για τη συζήτηση.. μίλα με με ειδικούς.
Κι αφού κόπτεσαι για την ευζωία τους και ακολούθησε όλα όσα εκείνοι θα σου πουν...
https://community.petbirds.gr/threads/Επανένταξη-άγριων-πουλιών-στη-φύση.21965/
 
Για πιό λόγο το πιστευείς; Έχεις ένα τουλάχιστον σοβαρό λόγο ή εμπειρία να μου πεις;
Γιάννη μου δεν σε κρίνω και πολύ περισσότερο δεν σε κατακρίνω για τις σκέψεις σου και τους προβληματισμούς σου.
Αντιλαμβάνομαι ότι οι προθέσεις σου είναι αγνές. Κι εσύ όμως θα πρέπει να καταλάβεις ότι και τα δικά μας κίνητρα είναι εξίσου αγνά και από ενδιαφέρον για την τύχη των πουλιών αυτών.
Δεν γίνεται διαφωνία απόψεων, απλά λέει καθένας τι πιστεύει, ώστε να γίνει το καλύτερο.
Για να έχω γνώμη δεν χρειάζεται να έχω περιστατικό αιχμαλώτισης ή απελευθέρωσης. Η γνώση δεν αποκτάται μόνο από τις προσωπικές μας εμπειρίες.
Και ένα ντοκυμανταίρ αν έχεις παρακολουθήσει αποκατάστασης άγριων τραυματισμένων ζώων, μετά την σωτηρία τους, το πιο κεφαλαιώδες πρόβλημα είναι η επανένταξη, καθότι έχουν μάθει πρώτον να μην φοβούνται τον άνθρωπο και δεύτερον ότι η τροφή θα έρθει μάννα εξ ουρανού.
Ας κάνουμε μία συζήτηση γόνιμου προβληματισμού και ας μην αναλωνόμαστε σε ανώφελες αψιμαχίες.
 
και μην ξεχνάτε όλοι εσείς που δείχνετε μα το δάχτυλο ή δεν έχετε ποτέ ασχοληθεί με καρδερίνες (σαν τηλεκριτικοί που δεν έχουν πατήσει το πόδι τους σε τηλεοπτικό στούντιο αλλά τα ξέρουν όλα) ή ότι χρόνια προσπαθείτε να κάνετε τις καρδερίνες να γεννήσουν και τις βασανίζετε χωρίς αποτέλεσμα, ή τις εμπορεύεστε συνήθως παράνομα. Εγώ όμως χωρίς προσπάθεια είδατε το αποτέλεσμα. Οπότε ποιος καταλαβαίνει καλύτερα τι μπορεί να κάνει και τι θέλει μια καρδερίνα;
 
και μην ξεχνάτε όλοι εσείς που δείχνετε μα το δάχτυλο ή δεν έχετε ποτέ ασχοληθεί με καρδερίνες (σαν τηλεκριτικοί που δεν έχουν πατήσει το πόδι τους σε τηλεοπτικό στούντιο αλλά τα ξέρουν όλα) ή ότι χρόνια προσπαθείτε να κάνετε τις καρδερίνες να γεννήσουν και τις βασανίζετε χωρίς αποτέλεσμα, ή τις εμπορεύεστε συνήθως παράνομα. Εγώ όμως χωρίς προσπάθεια είδατε το αποτέλεσμα. Οπότε ποιος καταλαβαίνει καλύτερα τι μπορεί να κάνει και τι θέλει μια καρδερίνα;
Ματαιοδοξία ήταν όλο τελικά;
Μπράβο.
Τι καλός εκτροφέας που είσαι...
Μας εντυπωσίασες.
 
Και να μην ξεχνάμε το βασικότερο...
Εσύ φταις που συνέχισες την αναπαραγωγή χωρίς προδιαγραφές και τώρα απαιτείς να συνεργήσουμε σε κάτι που θα καταστήσει τα φτερωτά ζωντανά ΑΔΈΣΠΟΤΑ..
Απαιτείται πιο υπεύθυνη στάση...
Αν δεν έχεις χώρο, χρόνο κλπ... Δεν κάνεις αναπαραγωγή.
Γιάννη, τη γνώμη μας ζήτησε ο άνθρωπος, την είπαμε τελείωσε. Για ποιο λόγο η επίθεση; Δεν προσπαθούμε να τον πείσουμε. Είπαμε την άποψή μας, διαβάζει ο κόσμος και μέχρι εκεί. Δεν είναι δικό μας θέμα τι θα κάνει από εκεί και πέρα.
 
ποο τι ιστερια ειναι αυτη!
Ματαιοδοξία ήταν όλο τελικά;
Μπράβο.
Τι καλός εκτροφέας που είσαι...
Μας εντυπωσίασες.

το ότι εσύ έχεις εκτροφείο μέσα στο σκοτάδι με φώτα νέον έχοντας καταδικασμένα τα πουλιά σου να ζουν σε τέτοιες αθλιες συνθήκες ούτε σε απασχολεί κύριε Γιάννη Μισαλούρη; Πόσο τα πουλάς; και εκεί που τα πουλάς σε τι συνθήκες έχεις καταδικάσει τα πουλιά να ζήσουν; Και πόσο θα ζήσουν;

Εγώ δεν θέλω να γίνω και ούτε είμαι εκτροφέας.
 
Εγώ δεν θέλω να γίνω και ούτε είμαι εκτροφέας.
Αυτό είναι άλλο θέμα και μπορεί να αναπτυχθεί σε διαφορετική συζήτηση.

Ας μείνουμε στο θέμα αυτής της συζήτησης σας παρακαλώ. Οποίος επιθυμεί να συμμετέχει να το κάνει μόνο επί του θέματος.
 
Σημασία έχει το αποτέλεσμα @JOhn2007gr ... Κατάφερες ν΄αποκτήσεις κάποια (αρκετά) καρδερινάκια και μπράβο σου!
Είμαστε ένα φόρουμ υπέρ της προστασίας και της απελευθέρωσης των άγριων πουλιών, λες να μην θέλουμε να ζήσουν στις καλύτερες συνθήκες (φύση) τα μικρά;
Απλά δεν θα είναι το καλύτερο για τα συγκεκριμένα πουλάκια.
Σ΄ενδιαφέρει να ζήσουν καλά, πρόσεξε, καταρχήν...Να Ζήσουν (και μετά όσο καλύτερα γίνεται) αυτό προέχει...
Όταν υπάρχει έστω και υπόνοια για την μη επιβίωση τους δεν θα πρέπει να ξεπερνιέται τόσο ''απλά'' ...
 
Να συζητήσουμε το θέμα επί της ουσίας; Αν θέλεις την γνώμη μας φυσικά Γιάννη @JOhn2007gr. Δεν είναι προσωπικά τα θέματα εδώ. Ας χαλαρώσουμε να μιλήσουμε σαν άνθρωποι.
Όλοι μπορεί να ωφεληθούμε από την συζήτηση κι εσύ που πρέπει να αποφασίσεις κι εμείς που θα αποκτήσουμε την γνώση.
Προσωπικά θα ήθελα την γνώμη των ατόμων που προανέφερα, ελπίζω να μπουν και να διαβάσουν το θέμα σου και επίσης γιατί δεν κάνεις ένα τηλεφώνημα στο ΕΚΠΑΖ που έχει κλουβιά προετοιμασίας επανένταξης να σου πουν την γνώμη τους και να μας ενημερώσεις;
 
οταν κατι εχει μεγαλωσει μεσα ειναι πολυ δυσκολο να το αφησεις ελευθερο οπως και το αντιθετο να κρατησεις κατι αγριο
αν ηταν ετσι οπως τα λες τοτε ας αφησουμε και τα καναρινια ελευθερα! Για μενα προτιμοτερο να τα δωσεις σε ατομα που ξερεις οτι θα ζησουν μια ζωη καλη (αν θες πουλατα αν θες χαρισετα να ακουσεις και ενα ευχαριστω) μα ποιο πολυ θα το κανεις για τα ιδια τα πτηνα! Παρα να ρισκαρεις να τα αφησεις ελευθερα!
 
Πρώτα από όλα θα ήθελα να παρακαλέσω να μην απαντάνε άτομα (που εκτρέφουν πουλιά σε υπόγεια, ταράτσες, ημιτελής οικοδομές με ηλεκτρικά φώτα που τα έχουν σε μικρά κλουβιά και δεν μπορούν να κουνηθούν και όλα τα συναφή) σε ότι έχει να κάνει με την απελευθέρωση είπα ότι θα γίνει Άνοιξη και μέχρι τότε το ψάχνω. Επικοινώνησα με 2 συλλόγους το καλοκαίρι. Ο ένας είναι αυτός που κάνει κατάσχεση σε πουλιά και τα ελευθερώνει αλλά δεν ενδιαφέρθηκαν και ούτε έβγαλα άκρη.

οταν κατι εχει μεγαλωσει μεσα ειναι πολυ δυσκολο να το αφησεις ελευθερο οπως και το αντιθετο να κρατησεις κατι αγριο
αν ηταν ετσι οπως τα λες τοτε ας αφησουμε και τα καναρινια ελευθερα! Για μενα προτιμοτερο να τα δωσεις σε ατομα που ξερεις οτι θα ζησουν μια ζωη καλη (αν θες πουλατα αν θες χαρισετα να ακουσεις και ενα ευχαριστω) μα ποιο πολυ θα το κανεις για τα ιδια τα πτηνα! Παρα να ρισκαρεις να τα αφησεις ελευθερα!
Τι σχέση έχουν τα καναρίνια με τις καρδερίνες; Σαν να συγκρίνεις σκύλο με γάτα. Μια γάτα μπορεί να επιβιώσει μόνη της. ένας σκύλος όχι. Αυτό δεν σημαίνει αφήστε τις γάτες αδέσποτες!
 
Τι σχέση έχουν τα καναρίνια με τις καρδερίνες; Σαν να συγκρίνεις σκύλο με γάτα. Μια γάτα μπορεί να επιβιώσει μόνη της. ένας σκύλος όχι. Αυτό δεν σημαίνει αφήστε τις γάτες αδέσποτες!
οταν εχουν μεγαλωσει μεσα και τα εχουν ολα ετοιμα... Δν ξερουν να κρυφτουν απο κινδυνους; να βρουν τροφη τοτε τι γινεται;
 
Και εγώ θα ήθελα να σε παρακαλέσω να μιλάς πιο ευγενικά
Πρώτα από όλα θα ήθελα να παρακαλέσω να μην απαντάνε άτομα (που εκτρέφουν πουλιά σε υπόγεια, ταράτσες, ημιτελής οικοδομές με ηλεκτρικά φώτα που τα έχουν σε μικρά κλουβιά και δεν μπορούν να κουνηθούν και όλα τα συναφή)
Μπα και που το ξες αυτο;
Και που ξέρεις εσύ αν ο άλλος έχει τα καναρίνια του σε μεγάλο η μικρό κλουβί;
Όποιος φροντίζει πουλιά κοιτάει να κάνει το καλύτερο γι'αυτά για να έχουν μια καλύτερη ζωή.
Μια χαρά κουνιούνται στα κλουβιά και πετάνε και ότι θες.
Όλοι μας προσπαθούμε για να μην τους λείπει τίποτα και πρώτα απ'όλα κάνουμε τα πάντα για να ζήσουν και όχι για να παθαίνουν.
Οκ εσύ το αποφάσισες και θες να τα αφήσεις ελεύθερα. Έξω όμως κυκλοφορούν αρπαχτικά και σίγουρα δεν θα γλιτώσουν Γιατί δεν ξέρουν να προστατευτούν και κυρίως να βρουν τροφή είναι Μικρά και άμαθα...Ωστόσο οτι θες Κάνε απλά είναι κρίμα Γιατί ψυχουλες ειναι και αυτά και δεν μπορείς να προβλέψεις ποια θανε η τύχη τους.
 
Πριν χρόνια είχα μια γάτα που την μεγάλωσα σε διαμέρισμα. 2 χρόνια μετά μετακόμισα σε μονοκατοικία. Γύρναγε όλη μέρα έξω. Γέννησε. Την τάιζα αρκετά όμως κάθε φορά που επέστεφε έφερνε στα μικρά, πουλιά, ποντίκια τεράστια. Μέχρι φίδι κουβάλησε.
Έτσι και οι καρδερίνες. Το πρόβλημα δεν το φαγητό, θα βρουν να φάνε. Με το νερό δεν ξέρω. Την Άνοιξη όμως υπάρχει νερό και τροφή παντού στη φύση. Επίσης είναι πουλιά που ζουν σε σμήνη. Θα ενωθούν με άλλα και θα κάνουν ότι τα άλλα. Όσο για τα αρπακτικά. Οι καρδερίνες είναι τόσο επιφυλακτικές σε όλα, που δύσκολα θα μείνουν απροστάτευτες.
Οι δικές μου δεν τα έχουν όλα έτοιμα. Τις "εκπαιδεύω". Όπως έγραψα και πιο πάνω έχουν μάθει να βγάζουν τα σποράκια κατευθείαν από διάφορα φυτά.
οταν εχουν μεγαλωσει μεσα και τα εχουν ολα ετοιμα... Δν ξερουν να κρυφτουν απο κινδυνους; να βρουν τροφη τοτε τι γινεται;
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top