Γενικά Απελευθέρωση καρδερίνων εκτροφής

Κατάσταση
Κλειστό.
Ειμαι της αποψης να δωσεις σε καποιο αλλον που εμπιστεύεσαι τα μικρα που εβγαλες. Δυστυχως τα πουλια που γεννιούνται στα κλουβια έχουν μαθει να εχουν την τροφη ετοιμη. Δεν χρειάζεται να την ψαξουν. Ειναι πιο σωστο να σκεφτεις πρωτα αν μπορουν να αντεξουν μονα τους. Αν ειναι ικανα να ζησουν στην φυση. Μπαίνεις και ανοιγεις το θεμα αλλα δεν εισαι σε θεση να ακουσεις τις γνωμες των αλλων ανθρώπων. Ανταλλασοντας αποψεις και ακουγοντας γνωμες γινομαστε καλυτεροι ανθρωποι και εχουμε την δυνατοτητα να δουμε μια κατάσταση απο πολλες σκοπιες. Εσυ θα κρατήσεις τους γονεις για τους δικους σου λογους και δεν σκεφτεσαι οπως σκεφτεσαι για τα νεα πουλια. Γιατι; Οι γονεις γιατι να ζουν σε ενα κλουβί μεσα σε βεράντα; Γιατι δεν κανεις τις ίδιες σκέψεις; Η σκεψη σου ειναι πολυ ωραια αν ειχες πιασμενα πουλια. Αυτα εμαθαν να ζουν στην φυση, να προστατευονται. Οχι ομως ενα πουλι που γεννηθηκε μεσα στα καγκελα. Ευχομαι οτι ειναι να κανεις να ειναι για το καλο των πουλιών.

Συμβουλή: Αν δεν εχεις χωρο, χρονο, διαθεσγ, χρημα για νεα κατοικίδια μην τα βαζεις σε αναπαραγωγή.
 
Δεν έχει απολύτως κανένα νόημα το αρχικό σου ερώτημα. Να σου υποδείξουν δηλαδή τα μέλη που θα αφήσεις τα καρδερινάκια.
Και μόνο αυτό με κάνει να αφήσω ασχολίαστα τα υπόλοιπα.
Συμφωνώ σε όλα με τον misalouris (πριν ζητήσει συγνώμη που παρασύρθηκε).
Σε όλα εκτός από ένα, στο ότι "τσίμπησε"
 
Ο καθένας με τον πόνο του! Κανείς δεν απαντάει σε οτι ρώτησα!
Βαρέθηκα!
Τζάμπα γράφτηκα. άδικος κόπος.
ADIOS!
 
Με το νερό δεν ξέρω. Την Άνοιξη όμως υπάρχει νερό και τροφή παντού στη φύση. Επίσης είναι πουλιά που ζουν σε σμήνη. Θα ενωθούν με άλλα και θα κάνουν ότι τα άλλα.
Δεν είναι τόσο απλό το να ενωθούν σε σμήνος. Έχουν δημιουργηθεί τα ζεύγη την εποχή εκείνη, καθότι εποχή αναπαραγωγής. Τα δικά σου θα βρίσκονται επίσης σε οίστρο. Οι αρσενικοί θα θεωρηθούν εισβολείς. Θα έχουν ν' αντιμετωπίσουν πέρα από την σχετική έστω άγνοια της επιβίωσης, την επιθετικότητα των άλλων αρσενικών. Θα είναι από κάθε άποψη ευάλωτα και αδύναμα. Στην φύση η αδυναμία δεν συγχωρείται γιατί δεν αποδίδει ικανούς απογόνους. Το πολύ-πολύ από τα εννέα πουλιά να επιβιώσει ένα και αν.
Αυτή είναι η δική μου γνώμη και δεν θα κάνω άλλη προσπάθεια να σε πείσω, γιατί πέραν του να εκφράσω μια όσο μπορώ πιο σωστή γνώμη, δεν έχω άλλο συμφέρον.
Επειδή μας προσβάλλεις όλους συλλήβδην και απαιτείς διαπιστευτήρια για να συζητήσουμε, δεν βοηθάς την υπόθεσή σου, που νομίζω αυτό είναι το πιο σημαντικό και όχι τα βιογραφικά μας.
Εύχομαι να σκεφτείς όμορφα και να κάνεις το καλύτερο!
 
Ωραια, τώρα που τελείωσε το δράμα, ας μου πει ο οποιοσδήποτε οχι με εικασίες γιατί δεν υπάρχει τρόπος να επανενταχθουν τα μικρά.
 
Ο καθένας με τον πόνο του! Κανείς δεν απαντάει σε οτι ρώτησα!
Βαρέθηκα!
Τζάμπα γράφτηκα. άδικος κόπος.
ADIOS!
 
Ο καθένας με τον πόνο του! Κανείς δεν απαντάει σε οτι ρώτησα!
Βαρέθηκα!
Τζάμπα γράφτηκα. άδικος κόπος.
ADIOS!
Το ειπες.. Τι θες τώρα; Να κανεις εντυπωση; Τοσοι άνθρωποι σου λενε το ιδιο πράγμα.. αλλα με βαση την δικη σου θεωρια ειναι λάθος..
 
Ωραια, τώρα που τελείωσε το δράμα, ας μου πει ο οποιοσδήποτε οχι με εικασίες γιατί δεν υπάρχει τρόπος να επανενταχθουν τα μικρά.
ποιος ειναι αυτος ο τροπος κατα την γνωμη σου (φιλικα παντα)
 
Ωραια, τώρα που τελείωσε το δράμα, ας μου πει ο οποιοσδήποτε οχι με εικασίες γιατί δεν υπάρχει τρόπος να επανενταχθουν τα μικρά.
Απάντησε ήδη η Μαρία...
Δεν είναι τόσο απλό το να ενωθούν σε σμήνος. Έχουν δημιουργηθεί τα ζεύγη την εποχή εκείνη, καθότι εποχή αναπαραγωγής. Τα δικά σου θα βρίσκονται επίσης σε οίστρο. Οι αρσενικοί θα θεωρηθούν εισβολείς. Θα έχουν ν' αντιμετωπίσουν πέρα από την σχετική έστω άγνοια της επιβίωσης, την επιθετικότητα των άλλων αρσενικών. Θα είναι από κάθε άποψη ευάλωτα και αδύναμα. Στην φύση η αδυναμία δεν συγχωρείται γιατί δεν αποδίδει ικανούς απογόνους.
Άλλος λόγος είναι πως δεν έχουν διδαχθεί, αφού τον πρώτο χρόνο της ζωής τους έζησαν σε κλούβα, πως ν΄αντιδρούν και να προστατεύονται από τ΄αρπακτικά... Το να τα φοβούνται όπως προανέφερε, δεν σημαίνει πως γνωρίζουν και πως θ΄''αντιμετωπίσουν'' εχθρούς...
 
Γιάννη δεν πρόκειται να επιβιώσουν έξω,τέλεια και παύλα! Ειναι καταδικασμένα! Εάν συνεχίζεις να βγάζεις καρδερινακια εκτροφής θα καταλάβαινες αυτό που σου λεω! Επειδή κριτικάρεις όλο τον κόσμο, η 60αρα που τα έβγαλες θεωρείς ότι ήταν το ιδανικό? Καλά σου λέει ο Γιάννης, εσυ φταις για ότι έγινε και μπαίνεις τώρα να μας ζητήσεις συμβουλές τις οποίες δεν δέχεσαι! απο μενα τουλαχιστον, στο καλό να πας!
Και κάτι ακόμα...Αυτό το στιλακι στο facebook, όχι εδώ! Τα μπερδεψες...
 
Ωραια, τώρα που τελείωσε το δράμα, ας μου πει ο οποιοσδήποτε οχι με εικασίες γιατί δεν υπάρχει τρόπος να επανενταχθουν τα μικρά.
Γιατί είναι Έλληνες και τα ξέρουν όλα. Γιατί Κάνουν και πιστεύουν μόνο αυτό που τους έχουν μάθει και δεν δοκιμάζουν ούτε προσπαθούν για κάτι καλύτερο και φυσικά το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι να κατηγορούν τους άλλους και να προσπαθούν να ματαιώσουν ότι ο άλλος προσπαθεί να κάνει γιατί τρέμουν στην ιδέα ότι μπορεί και να πετύχει.

Άσχετο : ποιος μπορεί να πει σε πόσα χρόνια ένας τέτοιος λαός θα μπορέσει να βγει από την όποια κρίση;
 
Ωραια, τώρα που τελείωσε το δράμα, ας μου πει ο οποιοσδήποτε οχι με εικασίες γιατί δεν υπάρχει τρόπος να επανενταχθουν τα μικρά.
Στο ΕΚΠΑΖ, έχουν μεγάλα εξωτερικά κλουβιά φυσικής προσομοίωσης, όπου ζουν αποθεραπευμένα τραυματισμένα αγριοπούλια ή παρανόμως αιχμαλωτισμένα σε πολύχρονη αιχμαλωσία.
Λόγω ακριβώς των προβλημάτων που όλοι λίγο ως πολύ περιγράψαμε πιο πάνω, αδυναμία εύρεσης τροφής, επιθετικότητα του ξένου σμήνους κτλ, η προσπάθεια που γίνεται, είναι η δημιουργία ενός σμήνους από όσα ζουν εντός της κλούβας.
Όταν η δημιουργία αυτή διαφανεί και χωριστούν τα πρώτα ζευγάρια, ανοίγουν την κλούβα αλλά την αφήνουν ανοιχτή και με τροφή και νερό μέσα, ώστε όταν φεύγουν τα πουλιά να μπορούν και να επιστρέφουν αν τα βρουν σκούρα.
Τα βουτυρόπαιδα δεν κουνάνε ρούπι. Τα αφήνουν και τα συντηρούν. Δεν τα διώχνουν δια της βίας.
Η ένταξη σε ξένο σμήνος δεν είναι εύκολη υπόθεση και όποιος έχει παρακολουθήσει τσακωμό σπουργιτιών, ξέρει πως τα πουλάκια δεν είναι απαραίτητα και τόσο φιλικά.
Επίσης τα πουλιά είναι πολύ διεκδικητικά της χωροταξικής περιουσίας τους. Δεν αφήνουν άλλον ούτε στο κλαδί τους να καθίσει.
Η αναζήτηση ασφαλούς χώρου είναι το πρώτο, ο χώρος να έχει επάρκεια τροφής και νερού και το ζευγάρωμα τελικά είναι προβλήματα σοβαρά για πουλιά που αφήνονται ελεύθερα ενώ ζούσαν επί μακρόν ιδρυματοποιημένα σε κλουβί.
Δεν έχουν κοινωνικό περιβάλλον και όλα τα υπόλοιπα υποστηρικτικά της επιβίωσής τους. Το είδος τους είναι και αυτό εχθρικό απέναντί τους.
 
Είμαι αντίθετος στη σκέψη σου. Βέβαια, αν επιμένεις, μπορείς να διαλέξεις μια περιοχή με πράσινο και να τα ελευθερωσεις έπειτα απο τη "σκληραγώγηση" που ήδη ακολουθείς. Τις πρώτες μέρες σίγουρα θα δεις κάποια μικρά να προσπαθούν να καταλάβουν τι συνέβη και στη συνέχεια απλά δεν θα υπάρχει τίποτα, για το λόγο το προφανή...
Δικά σου είναι. Συνήθως μόνο αυτά που έχουν αιχμαλωτιστει επιστρέφουν στο φυσικό τους περιβάλλον απλά και μόνο επειδή γεννήθηκαν εκεί...
 
Ωραια, τώρα που τελείωσε το δράμα, ας μου πει ο οποιοσδήποτε οχι με εικασίες γιατί δεν υπάρχει τρόπος να επανενταχθουν τα μικρά.
Τα μικρά Δημήτρη ακολουθούν τους γονείς για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα και έτσι παρακολουθώντας βλέπουν και υιοθετούν τους χώρους σίτισης και υδροδότησης, τους χώρους προστασίας και τους εχθρούς. Στη συνέχεια εντάσσονται σε μια μεγάλη παρέα εφήβων που σχηματίζουν σμήνος και ακολουθούν όσα έμαθαν και θυμούνται.
Ο αριθμός του σμήνους προστατεύει τα πουλιά μια και δεν είναι άμεσος στόχος παρά μόνο όταν κάποιο εκδηλώσει αδυναμία.
Αυτά σε γενικές γραμμές.
Για την επανένταξη των άγριων και πιεσμένων ιθαγενών πουλιών το ΕΚΠΑΖ χρησιμοποιεί αρχικά μεγάλους κλωβούς οπου για μεγάλο διάστημα τα πουλιά τρέφονται αποκλειστικά από τον άνθρωπο. Μετά την παρέλευση χρονικού διαστήματος που προσωπικά αγνοώ ανοίγεται μια δίοδος προς την ελευθερία αρκετά μεγάλη...
Η τροφοδοσία όμως του κλωβού συνεχίζεται.
Τα πουλιά αρχικά θα φύγουν... αλλά στο πρώτο ζόρι επιστρέφουν στην ασφάλεια του κλωβού.
Σταδιακά μαζί με τα προς απελευθέρωση πουλιά εντάσσονται και άλλα άγρια του είδους μια και το φαγητό είναι πολύ και εύκολο...
Γίνονται παρέα και όταν αρχίζει η μείωση της τροφοδοσίας του κλωβού ψάχνουν κι αυτά μαζί με τα άγρια για τροφή μέχρι την απόλυτη ανεξαρτητοποίηση.
Πολύ πιθανόν τα μικρά πουλιά αν ακολουθήσουν την οργανωμένη "στρατηγική" που ανέφερα (ίσως πλημμελώς γιατί δεν έχω ολοκληρωμένο το σχέδιο) τότε ίσως να έχουν την ευκαιρία για να ζήσουν.
Όλα τα παραπάνω φυσικά στο κατάλληλο χρονικά διάστημα.

Υ. Γ. είδα πως ήδη απαντήθηκε...
 
Ωραια, τώρα που τελείωσε το δράμα, ας μου πει ο οποιοσδήποτε οχι με εικασίες γιατί δεν υπάρχει τρόπος να επανενταχθουν τα μικρά.
Γιατί απλά δεν γίνεται. Γιατί το πουλί δεν ειναι μαθημενο σε πολλά. Γιατί μπορεί να είναι άγριο παρόλο που ειναι εκτροφής αλλα δεν ξέρει να αποφεύγει τους κίνδυνους ούτε να βρει τροφή. Εάν ασχοληθείς με καρδερινες και δεις άγρια καρδερινα και εκτροφής θα καταλάβεις την διαφορα. Γιατί με το πρώτο κρύο το εκτροφης θα φουσκώσει!Γιατί τα εκτροφής ποτε δεν θα είναι τόσο ανθεκτικά όσο τα άγρια!
 
Γιατί τα εκτροφής ποτε δεν θα είναι τόσο ανθεκτικά όσο τα άγρια!
Αν μου επιτρέπεις να συμπληρώσω πως υπάρχει και σοβαρότατος κίνδυνος εξάπλωσης ασθενειών από τα εκτροφής προς τα άγρια που λόγω έλλειψης αντισωμάτων ίσως εξελιχθεί σε μάστιγα και καταστροφή τους.
 
Γιατί είναι Έλληνες και τα ξέρουν όλα. Γιατί Κάνουν και πιστεύουν μόνο αυτό που τους έχουν μάθει και δεν δοκιμάζουν ούτε προσπαθούν για κάτι καλύτερο και φυσικά το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι να κατηγορούν τους άλλους και να προσπαθούν να ματαιώσουν ότι ο άλλος προσπαθεί να κάνει γιατί τρέμουν στην ιδέα ότι μπορεί και να πετύχει.

Άσχετο : ποιος μπορεί να πει σε πόσα χρόνια ένας τέτοιος λαός θα μπορέσει να βγει από την όποια κρίση;
off
Αυτές είναι διαπιστώσεις κι ερωτήσεις...boomerang;)
 
Γιατί είναι Έλληνες και τα ξέρουν όλα. Γιατί Κάνουν και πιστεύουν μόνο αυτό που τους έχουν μάθει και δεν δοκιμάζουν ούτε προσπαθούν για κάτι καλύτερο και φυσικά το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι να κατηγορούν τους άλλους και να προσπαθούν να ματαιώσουν ότι ο άλλος προσπαθεί να κάνει γιατί τρέμουν στην ιδέα ότι μπορεί και να πετύχει.

Άσχετο : ποιος μπορεί να πει σε πόσα χρόνια ένας τέτοιος λαός θα μπορέσει να βγει από την όποια κρίση;
ωραίος ο led φωτισμός που έχεις βάλει στο καλάμι που έχεις καβαλήσει... Ξεχωρίζεις από όλους τους άλλους!:D
πες μας όμως για να μάθουμε και μεις, από που έχεις αντλήσει τις πληροφορίες σχετικά με την απελευθέρωση;
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top