Αναπαραγωγή Απορίες για το ζευγάρωμα των κοκατίλ μου

Όταν διάβασα την παράθεσή σου, την διάβασα γρήγορα και μου φάνηκε περίεργο.
Χρειάσθηκε μία δεύτερη ματιά, για να καταλάβω το λάθος μου.
 
παιδια υπαρχει προβλημα αν λερωθουν λιγο τα αυγα απο κουτσουλιες... Εκαναν μεσα στη φωλια και τα λερωσαν λιγο...
 
Οχι δεν υπαρχει προβλημα. Μην ανυσηχεις. Και τα Lovebirds μου τα λερωναν σχεδον παντα και τα μικρα εβγαιναν κανονικα! 🙂
 
παιδια υπαρχει προβλημα αν λερωθουν λιγο τα αυγα απο κουτσουλιες... Εκαναν μεσα στη φωλια και τα λερωσαν λιγο...

Το πρόβλημα είναι οτι αν λερωθούν τα αυγά με κουτσουλιές, είναι δύσκολο να περιστραφούν απο την θηλυκιά. Αν όμως η φωλιά δεν έχει πολύ υλικό μέσα τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Τώρα αν το παραπάνω γινόταν σε αυγά καναρινιού, μιας και η φωλιά περιέχει νήμα, τότε θα έπρεπε να γίνει καθαρισμός του αυγού με μπατονέτα ελαφρά βρεγμένη, και αρκετή προσοχή και υπομονή.
 
παιδιααα...να μας ζησει το πρωτο!

την τεταρτη το περιμενα σημερα ηρθε!
 
Άγγελε! Με την πρώτη ευκαιρία, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ! Ξέρεις εσύ!
Με το καλό και τα υπόλοιπα!:D
 
Αληθειααα; Κι οτι το συζηταγαμε σημερα. Μπραβο ρε Αγγελε.Χαιρομαι παρα πολυ για σενα.Βαλε φωτογραφιες οπωσδηποτεεε.
 
σε λιγο και φωτο, δεν το ξανα ανοιγω σημερα... Μια φορα το ανοιξα επιδη ακουσα φωνες.. Το ειδα το φωτογραφισα... Και τωρα το αφινω...
 
Αχχ ειναι βρεγμενο ακομα... Να σου ζησει Αγγελε...
 
Να σου ζήσει Άγγελε με το καλό και τα υπόλοιπα. Βάλε και μια χαντρούλα για καλό και για κακό :) Οι πρώτες μέρες χρειάζοντε λίγη προσοχή όσων αφορά το ταίσμα απο τους γονείς, θα πρέπει να παρατηρείς κατά τακτά διαστήματα τον προλοβό του μικρού να δείς αν είναι γεμάτος. Αυγοτροφή (για παπαγάλους) μέσα στο κλουβί σε καθημερινή βάση, για να μπορούνε οι γονείς να ταίσουν τα μικρά (προσωπικά χρησιμοποιώ την Patte της Orlux).
 
γρηγορη το κοιταξα τωρα... Ο προλοβος δεν ειναι και πολυ φουσκομενος... Περιπου σαν ενας κοκος αρακα... Το ακουω ομως οτι φωναζει... Ο προλοβος ηταν κιτρινοπος...😕
 
την αυγοτροφη δεν την τρωνε πολυ κκαι τους βαζω αυγο.. Πηραζει αυτο;

Αν τρώνε το αυγό δεν πειράζει.

γρηγορη το κοιταξα τωρα... Ο προλοβος δεν ειναι και πολυ φουσκομενος... Περιπου σαν ενας κοκος αρακα... Το ακουω ομως οτι φωναζει... Ο προλοβος ηταν κιτρινοπος...😕

Είναι μερικών ωρών το πουλάκι οπότε μικρός και ο προλοβός του, άρα τα πουλάκια σου ταίζουν, οπότε δεν πιστεύω να αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα. Καλή επιτυχία και στα υπόλοιπα και να πάνε όλα καλά.
 
Αγγελε να σου ζησει το μωρό και με το καλό να ερθουν και τα υπόλοιπα! Μεγεθος αρακα; Νομιζω πως είναι καλοταισμένο!
 
Back
Top