Αναπαραγωγή Αρχίσαμε κι εμείς

Γιωργο ευχαριστω πολυ για την απαντηση, να βαλω μαζι και νημα;
Αν βάλεις φωλιά, βάλε και τσόχα στη φωλιά και λίγο νήμα και κόψε κίνηση.
Εμένα πάντως αυτή τη δουλειά την κάνουν σχεδόν όλον τον χρόνο, δλδ, να σκίζουν χαρτιά και να παίζουν με αυτά.
 
Γιαννη μου εμενα δεν το κανουν, δεν ασχολουνται καθολου με τα χαρτια. Οσο για τις φωλιες, ειναι ηδη ραμμενες πανω οι τσοχες! Αρα λες κι εσυ να το κανω για να δω τι θα γινει;
 
Κοίτα, βασικά το ζήτημα είναι τα αρσενικά να πυρώσουν. Αν θεωρείς ότι είναι έτοιμα, τότε πρόσθεσε φωλιές και νήμα στα θηλυκά και όταν αυτά αρχίσουν να χτίζουν τις φωλιές άνοιξε το διαχωριστικό.
 
Ναι Κατερίνα. Έχω βάλει δυο ζευγάρια. Το ένα ζευγάρι έχει σήμερα το πρώτο αυγό.
Στο άλλο κάνω υπομονή.
Φτου φτου ολα να πανε τελεια σου ευχομαι! Με το καλο και τα αλλα αυγουλακια και με το καλο και το δευτερο ζευγαρι! 🙂
 
Κατερίνα, εγώ σου εύχομαι ολόψυχα πρώτα από όλα τα πουλάκια σου να είναι υγιή (όσα έχεις και όσα θα γεννηθούν). Έπειτα, να βγάλεις γκρι - μπλε τιμπραντάκια και λευκά και κίτρινα που είναι όλα τους τόσο μα τόσο όμορφα, και να μας τα βάλεις εδώ σε φωτό να τα χαρούμε.
 
Σε ευχαριστω τοσο μα τοσο πολυ Γιαννη! Απ το στομα σου και στου θεου το αυτι! 🙂Πρωτα απ ολα και πανω απ ολα η υγεια τους και αν μετα ερθει και κανενα χρωματικα πανεμορφο τιμπραντακι, δε θα πω οχι😛. Οπως μου λετε βεβαια ειναι νωρις ακομη, αλλα διαβαζω απο πολλα ατομα εδω οτι εχουν ηδη μωρακια και αυγουλακια και ολο λεω και στα δικα μου:ακουτε; Αντε,τι περιμενετε;να σας δω κι εσας να ερωτευεστε σιγα σιγα! 😛Αλλα δεν με λογαριαζουν. Οσο για φωτογραφιες,θα ανεβαζω συχνα!
 
Κοίτα, βασικά το ζήτημα είναι τα αρσενικά να πυρώσουν. Αν θεωρείς ότι είναι έτοιμα, τότε πρόσθεσε φωλιές και νήμα στα θηλυκά και όταν αυτά αρχίσουν να χτίζουν τις φωλιές άνοιξε το διαχωριστικό.
Θα συμφωνησω... Τα θηλυκα σου πιθανοτατα να ετοιμαζονται αλλα αν τα αρσενικα δεν ειναι ετοιμα ακομα απλα θα προχωρησετε σε μια ασπορη γεννα. Αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο μιας και θα δωσει χρονο στα αρσενικα να πυρωσουν και αυτα.

Οπως μου λετε βεβαια ειναι νωρις ακομη, αλλα διαβαζω απο πολλα ατομα εδω οτι εχουν ηδη μωρακια και αυγουλακια και ολο λεω και στα δικα μου:ακουτε; Αντε,τι περιμενετε;να σας δω κι εσας να ερωτευεστε σιγα σιγα! 😛
Σε καταλαβαινω απολυτα πιστεψε με, αλλα θα σου πω οτι εγω δεν τα εχω βαλει καν σε ζευγαρωστρες ακομα... Βεβαια εγω οπως καθε χρονο θα κανω εξωτερικη αναπαραγωγη. Οποτε υπομονη και ολα θα γινουν! Να ξερεις το στρες και το αγχος μας περναει στα πουλακια μας. Απο τοτε που το αντιληφθηκα και σταματησα να αγχωνομαι πυρωνουν χωρις να το παρω χαμπαρι και αυτα πιανουν εμενα απροετοιμαστη! 😛
 
IMG_20180226_163407_600x800.webp
Το κανει απο το μεσημερι που της το εβαλα και μπαινει και μεσα.Λετε να θελει να φτιαξει φωλια; Το ξερω φιλοι μου οτι σας κουραζω, αλλα εχω κι εγω την αγωνια μου..👎
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Κ. Γιαννη τι λετε;Να της βαλω φωλια ή να περιμενω κι αλλο; Σας ευχαριστω για την απαντηση-βοηθεια!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Έχει αρσενικό στο ίδιο κλουβί.. ή απλά ρωτάς για να έχει να γεννήσει ίσως τα αυγά της;
Εχει αρσενικο, με το χωρισμα ακομη. Τα εχω στην ιδια ζευγαρωστρα δεκα μερες τωρα. Ποια πρεπει να ειναι η επομενη κινηση μου;

Κατερίνα, το αρσενικο της, τι συμπεριφορά εχει;
Οχι κατι το ιδιαιτερο ακομη..

Δεν είναι κακό νομίζω να έχει και φωλιά, μπαίνεις στην τελευταία στροφή.
Λες Γιαννη; Μακαρι!Για να δουμε.:D
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Λες Γιαννη; Μακαρι!Για να δουμε.:D

Εγώ και τα τρία ζευγάρια τα έβαλα με χώρισμα για 2-3 μέρες και μετα τα αφησα ελεύθερα.
Τα δύο έχουν τελειώσει την φωλιά τους.
Στο πρώτο έχουμε καυγαδακια αλλά ετσι δεν αρχίζουν οι μεγάλοι έρωτες;
 
Γιαννη ποσο καιρο πριν τα βαλεις στο ιδιο κλουβι, τους εκανες διατροφικη προετοιμασια;
 
Back
Top