Βοήθεια στον απεγκλωβισμό γατιού απο αμάξι

Όλα καλά και ωραία!
Αν απο αυτήν την ηλικία βγάζουν θηλές τότε είναι σίγουρα θηλυκό κάτι βέβαια που μπορώ και να συμπεράνω με σχετική ασφάλεια, σύμφωνα με τα σχέδια που έστειλε η @maria p. Είναι τόσο cool που μπορεί και κρατά το μπιμπερό μόνη της.
Νομίζω πλέον ήρθε ο καιρός να ντεμπουτάρω και στην κατάλληλη ομάδα μελών.
rsz_1rsz_20160604_210531.webp
 

Συνημμένα

  • rsz_1rsz_20160604_210526.webp
    rsz_1rsz_20160604_210526.webp
    12,4 KB · Προβολές: 42
  • rsz_1rsz_20160604_214000.webp
    rsz_1rsz_20160604_214000.webp
    20,5 KB · Προβολές: 43
  • rsz_1rsz_1rsz_20160604_210518.webp
    rsz_1rsz_1rsz_20160604_210518.webp
    10 KB · Προβολές: 44
Θηλές βγάζουν και τα αρσενικά.
Μοντέλο σωστό γίνεται το κουκλάκι και έχει την ίδια μυτούλα με την Ζιζέλ μου :)
Καλά αυτό που κρατάνε το μπιμπερό με τρελαίνει!
 
Τι τιγράκι είναι αυτό καλέ; Να πω να πω να πω να πω όνομα και σε αυτό; Tiger! :D
 
Βαλε μια φωτο ανασκελα με ανοιχτα ποδια και την ουρα κατω να φαινεται για να σιγουρευτουμε για το φυλο του.

Συνηθως γατακια που εχουν τρια και παραπανω χρωματα ειναι θηλυκα. Χωρις να ειναι κανονας αυτος.
 
Guys για το όνομα δεν έχω 100% τον έλεγχο. Θα το ρίξω πάντως το tiger και βλέπουμε.
Μέχρι στιγμής παίζουν τα Μαρίκα(προς τιμήν της @maria p ),Ρεμέδιος, Αουξίλιο,Olive,Ρόζα(Ροζανέτ) κα...
Εγω θα ήθελα και Blanche,(λένε και την μανούλα μου), αλλά δε μου κάθεται..
Φωτογραφία απο βραδάκι.
 
Πολύ δυνατό. Τέτοια θέλω!
Μπαλόνι η κοιλίτσα
Καλοπερνάμε.
Σήμερα της πήρα και παιχνιδάκια, μπαλάκια. (ετοιμαστείτε,θα φτιάξω και νυχοδρόμιο)
Δυστυχώς βιβλίο δεν βρήκα αλλά πήρα για τα καναρινιά τουλάχιστον👍
πανέμορφο και γλυκούλη
Σε λίγο θα στείλω φωτογραφίες που θα είναι και sexy!
 
Πολύ δυνατό. Τέτοια θέλω!
Άλλο παρόμοιο δεν μούρχεται τώρα :) εκτός ίσως... "Μέλπω" 🙄
Να ξέρετε ότι οι γάτες ακούν δύο ονόματα, ένα το βασικό που την καλείς και "συνδιαλέγεσαι" μαζί της για τα χρειώδη και ένα τρυφερό που της το λες χαμηλόφωνα στις χαδιάρικες στιγμές σας. Αυτό ποτέ δεν το φωνάζεις, ούτε την καλείς μ' αυτό, απλά της το λες γλυκά ψιθυριστά όταν την χαϊδεύεις και λιώνει στα μασαζάκια, ούτε την αναφέρετε μεταξύ σας μ' αυτό αλλά με το "βαφτιστικό" της χα χα:)
 
Να την εκπαιδεύσεις και με το φτερό και τον Οκτώβρη να την πάτε στην Διεθνή Έκθεση. :D Και για να σας προλάβω, έχει κατηγορία για τις οικόσιτες γάτες που δεν ανήκουν σε καμιά αναγνωρισμένη φυλή. 😉 Τα φτερά είναι τα αγαπημένα τους παιχνίδια. Ειδικά αν δεν είναι επεξεργασμένα και βαμμένα και είναι αυτούσια με την αρχική τους μυρωδιά, ξυπνούν πολύ το ένστικτο του κυνηγού που έχουν μέσα τους τα αιλουροειδή. Η γνωστή μεγάλη αλυσίδα παιδικών παιχνιδιών έχει πολύ φτηνά αξεσουαρ όπως ονυχοδρόμια και λοιπά γατοπαιχνίδια. Σιγά σιγά καθώς θα μεγαλώνει όμως...

Ά...
Να ξέρετε ότι οι γάτες ακούν δύο ονόματα, ένα το βασικό που την καλείς και "συνδιαλέγεσαι" μαζί της για τα χρειώδη και ένα τρυφερό που της το λες χαμηλόφωνα στις χαδιάρικες στιγμές σας. Αυτό ποτέ δεν το φωνάζεις, ούτε την καλείς μ' αυτό, απλά της το λες γλυκά ψιθυριστά όταν την χαϊδεύεις και λιώνει στα μασαζάκια, ούτε την αναφέρετε μεταξύ σας μ' αυτό αλλά με το "βαφτιστικό" της χα χα:)

χαχααχ😀!:D
 
Να την εκπαιδεύσεις και με το φτερό
Ανέστη αυτό με το φτερό δεν το κατάλαβα, είναι κάτι συγκεκριμένο ή τζάμπα ψάρωσα;
Οι φωτογραφίες δεν βγαίνουν καλές, λίγη υπομονή να βρώ μπαταρίες και να ξεθάψω την φωτογραφική.
 
Ανέστη αυτό με το φτερό δεν το κατάλαβα, είναι κάτι συγκεκριμένο ή τζάμπα ψάρωσα;
Οι φωτογραφίες δεν βγαίνουν καλές, λίγη υπομονή να βρώ μπαταρίες και να ξεθάψω την φωτογραφική.

Πίσσα και πούπουλα! :D Φτερό σε παιχνίδι teaser. Το χρησιμοποιούν κατεξοχήν στις εκθέσεις οι κριτές για να κατευθύνουν το βλέμμα και το σώμα μιας γάτας που αξιολογείται. Γενικότερα τα φτερά τα αγαπούν οι γάτες για τον λόγο που είπα προηγουμένως. 😉
 
Συνηθως γατακια που εχουν τρια και παραπανω χρωματα ειναι θηλυκα. Χωρις να ειναι κανονας αυτος.
Ειναι θέμα γενετικής και ειναι βέβαιο οτι όλα τα γατιά με τρία χρώματα και όσα έχουν μαύρο + κόκκινο ( ή ξανθό ) ειναι θηλυκά. Και αυτο γιατι :
Τα γονίδια που ελέγχουν το μαυρο και το κόκκινο χρωμα στη γάτα ειναι φυλοσύνδετα αλληλόμορφα. Πιο αναλυτικά, ειναι δυο εκδοχές του ίδιου γονιδίου και εδράζονται ακριβώς στην ίδια θέση στο Χ χρωμόσωμα. Κατ επέκταση, στην ίδια θέση στο Χ χρωμόσωμα θα υπάρχει ειτε το γονίδιο του μαύρου ειτε του κόκκινου χρωματος. Η σχέση μεταξύ των δυο αυτών αλληλόμορφων γονιδίων (αλληλόμορφο σημαίνει οτι ελέγχουν το ιδιο χαρακτηριστικό ή ιδιότητα, αλλά οχι απαραίτητα με τον ιδιο τροπο) δεν ειναι σχέση επικρατους - υπολειπόμενου, αλλά σχέση συνεπικρατειας, δλδ, στο φαινοτυπο, εφόσον υπάρχουν και τα δυο γονίδια σε μια γάτα, εκφράζονται και τα δυο και μάλιστα ξεκάθαρα. Όμως είπαμε οτι ειναι φυλοσύνδετα, δλδ εδράζονται στο Χ χρωμόσωμα, οποτε αν δούμε γάτα που φέρει και τα δυο αυτά χρώματα, θα πρέπει να εχει και τα δυο γονίδια, το κάθε ενα πάνω σε ενα Χ χρωμόσωμα άρα θα εχει στα σίγουρα δυο Χ χρωμοσώματα κι επομένως θα ειναι θηλυκιά. Το ιδιο θα θεωρήσετε και για τις γάτες με τρία χρώματα, μια και το τρίτο ειναι το λευκό, ενώ τα αλλα δυο ειναι παντα εκδοχές του μαύρου ( μαυρο, γκρι,...) και του κόκκινου ( κάνει, ξανθό...).
Δημήτρη, δεν λέω οτι το γατάκι ειναι θηλυκό, γιατι δεν φαίνονται απο τη φωτό καλά τα χρωματα του. Αλλά αν θελεις, βάλε τη φωτό και θα σου πω για το φύλο του.
 
Back
Top