Βοήθεια στον απεγκλωβισμό γατιού απο αμάξι

Υπάρχουν και στα σούπερ μαρκετς κάποια υποσέντονα, μπορείτε να το βάζετε να κοιμάται εκεί για να μην λερώνει τα πανιά. Μάλλον δεν δέχεται καλά το γάλα. Να του δίνατε λίγο ρυζόνερο; Αν του έδινες χαμομήλι σταμάτα το.
 
Να του δίνατε λίγο ρυζόνερο;
Επειδή τώρα θα φτιάξω νέο μείγμα, να βράσω ρύζι και με το νερό να κάνω την μείξη με την σκόνη γάλακτος;

Χαμομήλι δεν δωσαμε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
θα φτιάξω νέο μείγμα, να βράσω ρύζι και με το νερό να κάνω την μείξη με την σκόνη γάλακτος;
Ναι έτσι λέω. Βέβαια η διάρροια μπορεί να οφείλεται και σε σκουλήκια. Δεν θυμάμαι όμως αν και πόσο χάπι δίνουμε σε τέτοιες ηλικίες. Πάντως σχετικά το ρυζόνερο θα μειώσει την διάρροια και είναι αθώο.
 
Ναι έτσι λέω. Βέβαια η διάρροια μπορεί να οφείλεται και σε σκουλήκια. Δεν θυμάμαι όμως αν και πόσο χάπι δίνουμε σε τέτοιες ηλικίες. Πάντως σχετικά το ρυζόνερο θα μειώσει την διάρροια και είναι αθώο.

Πάστα για γατάκια δίνουμε, δεν υπάρχει νομίζω χάπι για μωρά.
 
Πουρνό πουρνό πήγαμε γιατρό. Είναι μάλλον(αμάν πιά) θηλυκό και δύο εβδομάδων!
Το ψέκασε για τους ψύλλους,έκανε ενέσιμη αντιβίωση και μας έδωσε το 1/5 ενός χαπιού για τα σκουλήκια, γιατί είχαμε πολλά!
Το γατάκι απο την δεύτερη μέρα είχε διάρροια, μόλις χθές είχε και αίμα. Μου είπε πως στη καλή περίπτωση το πρόβλημα είναι διατροφικό και μου ζήτησε να αλλάξω απο γάλα σε μαλακή τροφή για γατάκια, την οποιά θα ρευστοποιώ με νεράκι. Συγκεκριμένα Royal,Hill's ή a/d. Ένα υπόλοιπο 1/4 του χαπιού θα το πάρει σε τρείς μέρες και ύστερα ότι έχει μείνει σε έναν μήνα. Το ριζόνερο της φάνηκε καλή ιδέα👍 και μου πρότεινε να το ξαναδώσω ενδιαμέσως των γευμάτων(που και που).
Σε αυτό το σημείο ευχαριστώ και δημόσια για την πολύτιμη βοήθειά της... Την Dr @maria p (γιατί διαπροσωπικά δεν με αφήνει πιά😛)

 
είχε διάρροια, μόλις χθές είχε και αίμα.
Αίμα στα κόπρανα κάνουν και τα σκουλήκια, όχι μόνον στα μωρά και στις ενήλικες γάτες, θα σας το είπε φαντάζομαι.
Βέβαια είναι και κακό σύμπτωμα, ελπίζω όχι στην περίπτωσή σας.
Αν μπορείς πάρε αυτήν την a/d της Hills, είναι φαρμακευτικές τροφές. Η royal canin είναι καλή εταιρεία αλλά όχι για άρρωστα.

Σε αυτό το σημείο ευχαριστώ
Άντε βρε Δημήτρη, δεν έκανα κάτι σπουδαίο, απλά σου είπα όσα ήξερα από τα περιστατικά που μου έχουν τύχει τόσα χρόνια με τα ζώα.
Μακάρι να πάει καλά η μικρή χ@ρα :)
 
Να προσθέσω πως η αλλαγή στη τροφή πρέπει να γίνει σταδιακά σε βάθος τριών ημερών.
Ευτυχώς δεν πήρα τα ποδάρια μου και άρχισα πρώτα τα τηλέφωνα. Μα τέτοια ασχετοσύνη οι petsopes. Να μην καταλαβαίνουν γρί! Μέχρι και όλο το ιστορικό ανέφερα και με έκαναν και ξαναπήρα δυό φορές την γιατρό. Τέλοσπάντων θα το πάρω Μαρίακαι άμεσα.
Άντε βρε Δημήτρη, δεν έκανα κάτι σπουδαίο, απλά σου είπα όσα ήξερα από τα περιστατικά που μου έχουν τύχει τόσα χρόνια με τα ζώα.
Και τώρα... Επειδή μπήκα σε διάφορα sites...άμα έχεις φάει γάλα απο το petbirds...όλα τα άλλα φαίνονται αστεία, λιγουλάκια. Για να μην πώ για την αισθητική...
.. Και φυσικά 5 πράγματα μου είπες σε 5 λεπτά... Και αυτά μόνο έβρισκα σε 50 και πλεόν σελίδες διαβάσματος..👍
 
Αν τρώει, είναι πράγματι καλύτερη η μαλακή τροφή απο το γάλα αφού δεν πρόκειται για το γάλα της μάνας τους.

Kαλά, ολόκληρη γιατρός και δεν σου απάντησε με σιγουριά για το φύλο; Βάλε φωτο να σου πούμε. :D
 
Αν τρώει, είναι πράγματι καλύτερη η μαλακή τροφή απο το γάλα αφού δεν πρόκειται για το γάλα της μάνας τους.
Η γιατρός έβαλε στο δάκτυλό της και το μικρό το πιπίλισε. Μου είπε όμως να βάζω σε μια κοφτή της σουπάς τροφή λίγο νερο και να το προσθέτω στο μπιμπερό. Δεν είναι και ότι πιο εύκολο εκτός και αν μεγαλώσω κάπως την τρύπα της πιπίλας.Ανέστη πιστεύεις πως μπορώ να του δίνω με το δάκτυλο ή κάτι τέτοιο,θα κάνει τίποτα κακό;
ολόκληρη γιατρός
Η γιατρός καθόταν εκείνη τη στιγμή και μου εξηγούσε, η βοηθός το τσέκαρε, αυτή φταίει👎
 
Το θηλυκό αιδοίο, κάνει μια γραμμούλα κάθετη, στο αρσενικό η οπή που βγαίνει το πέος είναι στρόγγυλη.
Δες εδώ από το mycat
attachment.php
 
..Ανέστη πιστεύεις πως μπορώ να του δίνω με το δάκτυλο ή κάτι τέτοιο,θα κάνει τίποτα κακό;

Δεν θα πάθει τίποτα. Ίσα ίσα αν γευτεί την τροφή και του αρέσει πιστεύω πως σύντομα θα αρχίσει να τρώει. Κανονικά απο 3 ως 4 εβδομάδων έχουν ξεκινήσει να τρώνε και μόνα τους.
 
Όλα τα τραυματισμένα/αμελημένα/εγκαταλελειμμένα του σπιτιού μου τα πάνε περίφημα.:D
Δυσκολευόμαστε κάπως με την νέα τροφή, δηλαδή γινόμαστε χάλια αφου το μπιμπερό μπουκώνει και με το δάκτυλο λερώνεται.
Μου λείπει ακόμη το κομμάτι μιας επαρκούς πληροφόρησης για τις γάτες,έτσι ξαφνικά που μας ήρθε.

Το καλό νέο είναι πως:...ήρθε για να μείνει (if you know what i mean) 😉
 
Δυσκολευόμαστε κάπως με την νέα τροφή, δηλαδή γινόμαστε χάλια αφου το μπιμπερό μπουκώνει και με το δάκτυλο λερώνεται.
Μήπως υπάρχει στο σπίτι αυτό το εργαλείο το κορνέ;
252406_P%20(500%20x%20621).jpg

Κάποιο από τα απλά ανταλλακτικά ίσως σας βόλευε.
Το καλό νέο είναι πως:...ήρθε για να μείνει (if you know what i mean) 😉
Τέλειο!
 
χμμμμ... Κορνέ μπορώ να φτιάξω, δεν ξέρω αν θα βοηθήσει όμως. Το γατί θέλει να πιπιλά και αν ανοίξω την τρύπα ή πιέσω το μπουκάλι φοβάμαι μην το πνίξω.Ασε που κάνει σαν μανιασμένο. Με το κορνέ φοβάμαι την ροή. Μέχρι στιγμής το "νερώνω" και το δίνω με μπιμπερό και ενδιαμέσως δίνουμε λίγη ποσότητα με το δάκτυλο.
Άσχετο:τα μωρά της @Sylvia είναι πολύ μεγαλύτερα απο το δικό μου☹
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Κάνε μεγάλη τρύπα σε μία πιπίλα του μπιμπερό και δίνε του μόνο την πιπίλα να θηλάζει. Μην βάζεις το μπιμπερό ολόκληρο, γέμιζε την πιπίλα με ένα κουταλάκι του εσπρέσσο.
Δεν έχει σημασία η ανάπτυξη σ' αυτή την φάση, κι εμένα το κοριτσάκι στην αρχή ήταν διπλό από τ' αγόρια και μετά έμεινε μινιόν.
 
Aπο πιατάκι ρηχό δεν τρώει;
Ανέστη δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη, καλά καλά δεν περπατάει και όταν μυριστεί το φαγητό μπαίνει με τα όλα! Ορμάει κανονικά, φαντάζομαι λοιπόν πως θα γίνει χάλια. Σιγά σιγά, δίνοντας με το δάκτυλο πιστεύω θα μάθει.Ήδη πριν μισή ώρα όλα πήγαν τέλεια με την νέα τροφή και το μπιμπερό.
 
τα μωρά της @Sylvia είναι πολύ μεγαλύτερα απο το δικό μου☹

Μήπως απλά φαίνονται πιο μεγάλα στις φωτο; Γιατί κι εγώ όταν είδα το δικό σου είπα ότι είναι πιο μεγάλο. Μην απελπίζεσαι!
 
Back
Top