Αναπαραγωγή Βοηθεια! Ψειρες κατα την αναπαραγωγη!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης djpietro
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

djpietro

PB New Member
Εγγραφή
9 Δεκ 2013
Μηνύματα
136
Πόλη
Λευκωσία
Καλησπερα παιδια! Ειμαι πολυ λυπημενος μιας και εχασα 3 νεοσσους πιστευω απο ψειρες γιατι τις ειδα σημερα πανω στην εφημεριδα οταν επιασα ενα νεοσσο να βαλω δαχτυλιδι. Το θεμα ειναι εχω 19 ζευγαρια απο τα οποια τα 5 εχουν ηδη νεοσσους και τα υπολοιπα ειναι στην επωαση. Σημερα στην απογνωση μου ψεκασα τα πουλια με το σπρευ της BOGENA BIRD SPRAY ομως πιστευω εφοσον ειδα σε μια δυο φωλιες ψειρες θα υπαρχουν σε όλες τις φωλιες. Οταν επιασα τις κλωστες απο τη φωλια ειδα ψειρες ασπρες και μαυρες πολυ μικροσκοπικες. Οχι κοκκινες. Σημειωνω οτι πριν ενωσω τα ζευγαρια ψεκασα τα πουλια με σπρευ και τις κλωστες που εδωσα και τις τσοχες και ολα. Τις πατηθρες τις πλενω μια φορα τη βδομαδα και αλλαζω εφημεριδα μερα παρα μερα. Ειμαι πολυ σχολαστικος με τη καθαριοτητα τους και γι αυτο εχω λυπηθει παρα πολυ με αυτη τη κατασταση. Τι να κάνω;Καποιες φωλιες εχουν νεοσσους που βγηκαν σημερα, καποιες τις περιμενω μεσα σ αυτες τις μερες και εχω και 2 φωλιες με νεοσσους μιας βδομαδας που προς το παρων ειναι καλα. Να ξηλωσω τις φωλιες και να τους βαλω αλλες και να βαλω μεσα τα αυγα η τους νεοσσους; Πιστευω πρεπει να πεταξω τις φωλιες ολες και να τους φτιαξω αλλες εγω καθαρες και να βαλω μεσα τα αυγα. Θα επηρεασει αυτο τα αυγα;Θα ξανακατσουν οι καναρες; Περιμενω τις γνωμες σας το συντομοτερο.
Φιλικα.
Πετρος
 
Παρε καινουργιες τσοχες ψεκασε και τις δυο πλευρες με frontline αστες να στεγνωσουν καλα μια δυο μερες και βαλτες στις φωλιες, βαλε και στους γενητορες απο μια σταγονα στην πλατη.
 
frontline απο που μπορω να βρω; Το σπρέι που χρησιμοποιώ δεν κανει φαντάζομαι; Δε ξερω αν θα αντεξουν οι νεοσσοι 1-2 μερεςΝα χαλασω τις φωλιες ολες δηλαδη και αυτες με τους νεοσσους και αυτες με τα αυγα;. Σ ευχαριστώ για την απάντηση
 
Το frontline απορροφάται από το δέρμα του πουλιού και δρα "εσωτερικά". Είναι σίγουρο ότι θα δράσει πάνω στις φωλιές;
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Πέτρο ξέρω ακριβώς πως νιώθεις! Είναι πολύ άσχημο εν μέσω αναπαραγωγής να συνειδητοποιείς ότι έχεις γεμίσει ψείρες! Το έπαθα πέρσι! Βέβαια εγώ δεν είχα τόσα ζευγάρια... Είχα 8 καναρινάκια μέσα σε μία κλούβα και 3 θηλυκές μέσα με φωλιές!

Λοιπόον! Καταρχήν ψυχραιμία! Μετά πρέπει να καταλάβεις τι ψείρες έχεις... Κόκκινες ή μαύρες; Οι κόκκινες πίνουν το αίμα και είναι πολύ δύσκολο να φύγουν (εγώ αυτές είχα), το πρωί είναι κρυμμένες στο νήμα, στις σχισμές των κλαδιών και το βράδυ ορμάνε και τους πίνουν το αίμα! Όταν είναι μικρές είναι καφέ-μαύρες και είναι δύσκολο να τις διακρίνεις από τις μαύρες.. Οι μαύρες είναι εμφανής πάνω στο πτέρωμα των πουλιών την ημέρα και τρέφονται με το φτέρωμα.. Προκαλούν φαγούρα αλλά δεν νομίζω ότι μπορούν να σκοτώσουν και νεοσσούς... Αν τις βλέπεις πάνω στο φτέρωμα (ειδικά στα λιποχρωμικά είναι εμφανή μαύρες κουκκίδες την ημέρα) τότε έχεις μάυρη ψείρα, αν όχι δύσκολα τα πράγματα!

Θα σου πω εγώ τι έκανα και ησύχασα από την κόκκινη ψείρα! Αναγκαστικά θα πρέπει να περιμένεις να βγουν οι νεοσσοί από τη φωλιά για να κάνεις κάτι... Σε ζευγάρια με αυγά ή με μικρά δεν μπορείς να κάνεις κάτι γιατί υπάρχει φόβος μην τα παρατήσουν οι γονείς! Στις φωλιές με αυγά ρίξε μπόλικο Pinex, στις φωλιές με νεοσσούς επίσης! Pinex πάνω στα αυγά, στα μωρά και στους γονείς και σε όλο το κλουβί! Μόλις μεγαλώσουν λίγο οι νεοσσοί, θα έχεις βουτήξει τις τσόχες σε Chevitren και θα τις έχεις αφήσει να στεγνώσουν για δυο μέρες μέσα σε σακουλάκι polybag κλειστό. Πετάς την παλιά τσόχα και το νήμα και βάζεις την τσόχα ποτισμένη με Chevitren και πάνω το/τα μωρά που θα είναι 5 ημερών. Αυτό θα το επαναλάβεις και στις 10 μέρες. Μόλις πεταχτούν τα μωρά από τη φωλιά εγώ δε θα προχωρούσα και όντως δεν προχώρησα σε άλλη γέννα.. Πήρα μια άδεια ζευγαρώστρα καθαρή και την έπλυνα με chevitren και εκεί μέσα έβαλα το ζευγάρι με τα μικρά και τα ψέκασα και αυτά ένα-ένα με το chevitren (τα έκανα κυριολεκτικά μουσκίδι!) με καινούργια τα πάντα (ποτίστρες, ταίστρες, κλαδιά κτλ). Τώρα αν η θηλυκιά μετά από τόση ταλαιπωρία έχει όρεξη για δεύτερη φωλιά άστη και ίσως έχεις και άλλα πουλάκια.. Φυσικά η νέα ζευγαρώστρα σε άλλο μέρος μακριά από τον παλιό χώρο και θα δώσεις καινούργιο νήμα καθαρό... Αυτή την διαδικασία θα την κάνεις για όλα τα ζευγάρια μέχρι να κλαρώσουν τα μικρά και θα τα μεταφέρεις σε καθαρό κλουβί και σε άλλο μέρος μαζί με τους γονείς. Μόλις το κάνεις σε όλα τα ζευγάρια, θα ψεκάσεις τα πάντα στο εκτροφείο σου (κλουβιά, εξοπλισμός, χώρος, τοίχοι κτλ) με ARDAP. Σε οποιαδήποτε σχιμούλα ή γωνία μπορεί να έχουν κάνει φωλιά! Μετά από 24 ώρες μπορείς να ξαναπάς τα πουλιά στο εκτροφείο... Φυσικά αν έχουν κάνει 2ες φωλιές θα πρέπει να τα αφήσεις εκεί που είναι... Εγώ έτσι γλύτωσα από τις ψείρες! Και φυσικά τώρα ρίχνω Pinex και Chevitren προληπτικά σίγουρα μια φορά τον μήνα! Αλλά και εγώ ήμουν και είμαι πολύ σχολαστική αλλά μάλλον μου την έκαναν τα σπουργίτια!
Η μαύρη ψείρα είναι πιο εύκολο να φύγει αλλά δυστυχώς δε ξέρω να σου πω.. Ίσως αν ακολουθήσεις την ίδια διαδικασία θα είσαι σίγουρος ότι ξεμπέρδεψες και με τα 2 είδη!

Αν βάλεις ένα λευκό σεντόνι το βράδυ στα κλουβιά και το πρωί δεις στίγματα πάνω τότε έχεις κόκκινη ψείρα... Αν την βλέπεις την ημέρα πάνω στα πουλιά μαύρη...

Ελπίζω να σε βοήθησα!
 
Σιγουρα βοηθησες παρα πολυ και σ ευχαριστώ. Απ ότι φαίνεται θα δωσω μεγαλο αγωνα για να τα καταφερω να τις διωξω ολες. Εγω τις ειδα πανω στον νεοσσο επεσαν απο πανω του οταν τον εβαλα σε καθαρο χαρτι για δαχτυλιδι. Ηταν μαυρες και ασπρες πολυ πολυ μικροσκοπικες. Πηγαν και πανω μου και ισα που τις εβλεπα στα χερια μου. Θα κανω και αυτο με το σεντονι απόψε για να δουμε πως θα προχωρησουμε. Θα παω τωρα στα πουλια ελπιζω να μην χαθηκε κ αλλος νεοσσος.. Σ ευχαριστώ πολύ ξανα και θα σε ενημερωσω...
Φιλικα
Πετρος
 
Συμβαίνουν και στα καλύτερα σπίτια. Τώρα ξεκινάει το μαρτύριό σου.Αλλά ΟΛΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΝΤΑΙ!
Πριν απ' όλα για να μην χάσεις την μπάλλα χρειάζεσαι ανταλλακτικές φωλιές (έσω-έξω ανάλογα τί χρησιμοποιείς) και νήμα. ΚΕΤΣΕΔΕΣ (τσόχες).FRONTLINE. Ενα μπουκάλι ARDAP 750ml και μια σκόνη PINEX . Δουλειά μεθοδική με πρόγραμμα και όσο το δυνατόν μικρότερη όχληση στα πουλιά. Ολα αυτά επειδή η πιθανότης να πρόκειται για ΠΟΛΥ και ΚΟΚΚΙΝΗ ΨΕΙΡΑ είναι μεγάλη. Πριν απ' όλα φοράς την μάσκα σου, μετά περνάς με ARDAP όλο το υλικό (φωλιες, τσοχες, νήμακαι ένα νέο κλουβί), σε κάποιο σημείο που αερίζεται. Προετοιμάζεις όλες τις φωλιές (βάζεις τσόχα και στρώνεις νήμα, προσεκτικά-όμορφα, και βάζεις ψειρόσκονη πάνω-κατω απ' την τσόχα). Χρειάζεσαι οπωσδήποτε μια καινούργια ζευγαρώστρα ώστε να μεταφέρεις το πρώτο ζευγάρι. Στην νέα αυτή ζευγαρώστρα τοποθετείς τα σκεύη και την νέα φωλιά ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΘΕΣΕΙΣ που έχουν τα σκεύη και η φωλιά στην υπο μετακόμιση οικογένεια. Πρώτα μετακινείς το ζευγάρι σου με μια σταγώνα FRONTILE στο σβέρκο και μετά τοποθετείς αυγά ή μικρά στην φωλιά (μόνο λίγη ψειρόσκονη επάνω στα μικρά προς το παρόν). Η νέα ζευγαρώστρα πρέπει να τοποθετηθεί στο ίδιο σημείο αφού πρώτα περαστεί με ARDAP ο τοίχος και το περιβάλλον. Η κενή ζευγαρώστρα πλένεται με χλυαρό νερό και μπόλικη χλωρίνη αφού γυμνωθεί απ' όλα τα σκεύη και τις πατήθρες. Ολα τα σκεύη μπαίνουν σε μια βαθιά λεκάνη με χλωρίνη για 1 ώρα. Αφού στεγνώσεις κλουβί και σκεύη, περνάς στην δεύτερη μετακόμιση και συνεχίζεις ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΚΟΠΗ, μέχρι και την τελευταία ζευγαρώστρα αρχίζοντας απο αυτές με τους νεοσσούς και καταλήγοντας σε αυτές με τα αυγά. ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ και ΔΥΝΑΜΗ.
 
Σ ευχαριστώ πολύ ομως εχουμε ενα μικρο πρόβλημα.. Οι ζευγαρωστρες μου ειναι οροφοι των 4 και ετσι πρεπει να μετακινησω 4 ζευγαρια και το αλλο πρόβλημα ειναι οτι δεν εχω εξτρα ζευγαρωστρα για να μετακινω μια τετραδα ζευγαρια... Εχω αλλα κλουβακια μικρα ομως θα ειναι τελειως διαφπρετικο περιβαλλον για τα ζευγάρια. Εχω ψεκασει σπρέι και εβαλα σκονη στις φωλιες με νεο υλικο. Ξαναεκατσαν αμεσως ακομα δε εχω αλλαξει τις φωλιες με τους νεοσσους απο φοβο. Επλυνα και τις πατηθρες και τους πατουςτων κλουβιων που εχω ψεκασει επισης και αάλλαξα και την εφημεριδα. Σ ευχαριστώ ξανα.
Φιλικα
Πετρος
 
Αν δεν καθαριστεί και η παραμικρή χαραμάδα και δεν έλθει σε επαφή το έντομο και τα αυγά του με το εντομοκτόνο, να ξέρεις οτι θα είναι εκεί και με την πρώτη ευκαιρία θα χτυπήσει.
 
Το ξερω ειμαι σίγουρος. Μου πηρε ολη τη μερα σημερα να καθαριζω και να αλλαζω φωλιες. Με τους νεοσσους θα υπαρξει κανενα προβλημα; Καθως εβαζα σκονη στη τσοχα, κλωστες απο πανω τις οποιες ψεκασα λιγο με Bogena Bird spray. Ειναι δυνατον να πεθανουν απο το σπρέι η τη σκονη; Ηταν ολα κλειστά σημερα δε μπορουσα να παρω αλλο σπρει δυστυχώς. Τουλάχιστον αν κρατησω τις ψειρες μακρια αππ τις φωλιες για 10-15 μερες μεχρι να μεγαλωσουν και να δυναμωσουν λιγο οι νεοσσοι και μετα να το ξανακανω μηπως καταφερουμε τουλάχιστον να ολοκληρωσουμε την πρωτη γεννα;
Σ ευχαριστώ ξανα
 
Δεν νομίζω με το σπρέι και τη σκόνη να έχουν θέμα... Απλά το σπρέι πρέπει να το ρίχνεις προσεκτικά μην πέσει στα ματάκια τους...

Τελικά έχεις κόκκινη ή μαύρη ψείρα;
 
Μα δεν ψεκασα επανω τους.ψεκασα τις κλωστες της νεας φωλιας και περιμενα λιγη ωρα και μετα τους αλλαξα φωλια.Απολογουμαι που δεν το διευκρινησα. Παντως ολες οι θηλυκές ξαναεκατσαν αμεσως στην νεα φωλια ευτυχώς. Δεν ειδα κοκκινη απο ολες τις φωλιες που ξηλωσα ειδα μονο μαυρακια εκτος αν μου διεφυγε κατι...
 
Την σκόνη πάντως πρέπει να την ρίξεις πάνω στους νεοσσους... Δεν κάνει κακό!
 
Θα το κάνω τοτε αυριο ελπιζω να ζουν ολοι. Εχω τωρα 14 νεοσσους 2,3 και 8 ημερων. Στις νεες φωλιες που εκανα ειχα ριξει και σκονη σ αυτες που ειχαν μονο αυγα ειναι δυνατον αν παει καθολου πανω στα αυγά να μην βγουν τα πουλακια η να εκανα κακο; Συγνωμη που σας ταλαιπωρω με τοσες ερωτησεις...
 
Όχι! Εγώ προληπτικά πάντα ρίχνω σκόνη στα αυγά! Τα κάνω άσπρα! Ποτέ δεν είχα πρόβλημα...
 
Όχι! Εγώ προληπτικά πάντα ρίχνω σκόνη στα αυγά! Τα κάνω άσπρα! Ποτέ δεν είχα πρόβλημα...
Είναι λάθος και δεν έχει απολύτως κανένα νόημα. Τα αυγά δεν πιάνουν ψείρα. Το γεγονός μάλιστα οτι κλείνεις τους πόρους που υπάρχουν στο τσόφλι και εμποδίζεις τον σωστό αερισμό οπωσδήποτε δημιουργεί πρόβλημα, μεγάλο ή μικρό.
 
Δεν ειδα κοκκινη απο ολες τις φωλιες που ξηλωσα ειδα μονο μαυρακια εκτος αν μου διεφυγε κατι...

Δεν πρόκειται να δείς κόκκινη. Η κόκκινη ψείρα είναι απο κατάμαυρη έως σκουρα μελιτζανί. Σε τελικό στάδιο ενηλικίωσης και αφού έχει καταναλώσει μεγάλες ποσότητες αίματος πέρνει ένα βαθύ κοκκινωπό χρώμα. Το πράγμα είναι απλό. Δίπλωσε μερικές χαρτοπετσέτες στα 4 ή στα 8, ρήξε δυο σταγώνες νερό στο εσωτερικό τους και βάλτες στα κάγκελα κοντά στις φωλιές. Εκεί δεν πρόκειται να βρείς ποτέ τίποτε άλλο απο κόκκινη ψείρα. Η ψείρα των φτερών είναι κολλημένη στα γένια των φτερών, και η ψείρα του δέρματος δεν αρέσκεται καθόλου στη υγρασία. Ετσι αν βρείς κάτι να κινείται στις "παγίδες" σου,θα είναι το βαμπίρ της αναπαραγωγικής περιόδου.
 
Οκ θα το κανω αυριο βραδυ τοτε και ελπιζω να επανέλθω και με φωτο αν τα καταφερω. Να σημειώσω ότι δεν εβαλα σκονη στα αυγα αλλα στις κλωστες και ισως μερικά να ηρθαν σε επαφη με τη σκονη. Κυριε Μακη σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές σας
 
Τουλάχιστον αν κρατησω τις ψειρες μακρια αππ τις φωλιες για 10-15 μερες μεχρι να μεγαλωσουν και να δυναμωσουν λιγο οι νεοσσοι και μετα να το ξανακανω μηπως καταφερουμε τουλάχιστον να ολοκληρωσουμε την πρωτη γεννα;
Σ ευχαριστώ ξανα

Οταν φτάσουν σε ηλικία 12-15 ημερών μια σταγόνα ΦΡΟΝΤΛΑΙΝ και δεν έχουν πλέον φόβο απο αφαίμαξη. Ο κίνδυνος όμως δυστυχώς δεν σταματάει εκεί. Αυτού του είδους το παράσιτο μπορεί να μεταδώσει με τις επισκέψεις του απο το ένα πουλί στο άλλο, ακόμα και ιούς. Πρέπει να το παίρνουμε πάντα στα σοβαρά και να σκεπτόμαστε οτι για να απαλλαγούμε χρειάζονται δραστικά μέτρα.
 
Μεσουσης της αναπαραγωγικης περιόδου και επειδη τα ζευγάρια μου ειναι πολλά και δεν εχω αλλο χωρο να τα βάλω θα προσπαθήσω να τις πολεμησω οσο πιο καλα μπορω. Εχω επενδυσει πολλα λεφτα και χρονο φετος ειδικα και θα παρω το ρισκο να το διακινδυνευσω και όπου βγει. Δε με νοιαζουν τοσο τα λεφτα οσο ο χρονος που τους αφιερωνω καθε μέρα. ειλικρινά αν σταματήσω την αναπαραγωγή για φέτος θα πεσω σε καταθλιψη. Εστω και αν χασω μερικα πουλια που δε λεω ειναι κριμα ομως πιστευω θα βγάλω μερικα. Ειναι δυνατον να μην επιζησει κανενας νεοσσος; Το αλλο που σκέφτομαι να κανω είναι να τελειωσουν τα πουλια με την πρωτη γεννα και να τα διακοψω να καμω γενικό καθαρισμο αλλα και θα επεκτεινω το εκτροφειο και θα το κλεισω με πολυ καλο υλικο και μετα να τα ξαναβαλω... Και αυτο ειναξ αρκετα δυσκολο επισης γιατι πως να συγχρονίσεις 19 ζευγαρια...:-(
 
Back
Top