Ασθένειες Βρήκα ένα τραυματισμένο γεράκι μάλλον σαΐνι

Φοίβος

PB Supporter
Εγγραφή
12 Φεβ 2008
Μηνύματα
16.352
Πόλη
Βικτώρια
Στο δρομο για το σπιτι κι ενω δεν εχει σταματησει να χιονιζει βρηκα ενα γερακι. Ανασκελα πεσμενο στη διαχωριστικη γραμμη του δρομου. Αρχικα το προσπερασα διοτι το θεωρησα νεκρο απο τη σταση του κι εβριζα τους κωλοκυνηγους που εχουν βγει εξω με το που ειδαν το χιονι για να σκοτωσουν πουλια λες και πεθαινουν της πεινας. Κι ενω εχω παει γυρω στα 50 μετρα πιο κατω, λεω δεν γυριζω να δω αν ειναι τραυματισμενο. Κανω λοιπον οπισθεν και βγαινω απο το αυτοκινητο και φτανοντας απο πανω του βλεπω το στηθος του να αναπνεει. Του ανοιγω τις φτερουγες κι αυτο καθοταν ακομη ανασκελα χωρις να αντιδρα. Ξαφνικα κι ενω το πασπατευα προσπαθωντας να βρω το τραυμα, ανοιγει τα ματια του κι αρχιζει να τσιριζει οπως κανουν τα γερακια οταν κηνυγουν κι αστραπιαια βλεπω τα νυχια του να προσπαθουν να με αρπαξουν. Αντανακλαστικα τελειως κλεινω τις φτερουγες του και τις πιανω ταυτοχρονα με την ουρα του και το ακινητοποιω με ενα χερι. Τοτε ειδα οτι εβγαζε μικρες σταγονιτσες αιμα απο το ενα ρουθουνι. Κι ενω εχω παντα γατοκουτο μεταφορας στο αυτοκινητο το ειχα βγαλει σημερα το πρωι διοτι φορτωσα το πορτ μπαγκαζ και δεν χωρουσε. Το εβαλα χυμα στο αυτοκινητο αφου ειδα οτι ειναι τελειως αδυναμο και το εφερα στο σπιτι. Μεχρι να φτασουμε, προφανως ζεσταθηκε το κοκκαλακι του και στεκοταν ξαπλωμενο στην κοιλια του με το κεφαλι ορθιο. Σε ολη τη διαδρομη προσπαθουσα να επικοινωνησω με τον εθελοντη του ΕΚΠΑΖ του οποιου το τηλεφωνο εχω αποθηκευμενο κι εχω συνεργαστει πολλες φορες χωρις αποτελεσμα. Τωρα το πουλι βρισκεται σε ενα κλουβακι, του ξεπαγωσα στηθος κοτοπουλου και του εβαλα σε ενα μπολακι και το εχω στην αποθηκη με αναμμενο φως. Μεσα στο σπιτι δεν ρισκαρω να το φερω σε περιπτωση που κουβαλαει καποια ασθενεια και βαλω σε κινδυνο τα πουλια μου. Αν βγαλει τη νυχτα αυριο σκοπευω να το παω στο Βολο να ταξιδεψει με το ΚΤΕΛ για οποια οργανωση καταφερω να βρω στο τηλεφωνο.

rsz_dscn6757_zps240523.webp
 
ελπιζω να ειναι τυχερο που βρεθηκε στο δρομο σου και να μην ηταν αργα για αυτο περημενουνε νεα του αυριο κανοντας θετικες σκεψεις.
 
Eιχα πριν λιγο επικοινωνια με τον εθελοντη του ΕΚΠΑΖ στη Θεσσαλονικη. Συμφωνησαμε οτι αυριο θα παω στο Βολο για να το στειλω σε αυτους αν ειναι ζωντανο. Μαλλον τροχαιο ατυχημα ειχε κι οχι πυροβολισμο. Το πουλι ειναι καλυτερα τωρα απ'οτι φαινεται στη φωτογραφια. Αφου κοιμηθηκε και ξεκουραστηκε τωρα καθεται με τα ματια ορθανοιχτα και φαινεται να εχει καλυτερα αντανακλαστικα. Ελπιζω πραγματικα να τα καταφερει.

Ανέστη θα σου στείλω σε προσωπικό μήνυμα τα τηλέφωνα της Κας Γανωτή Μ (ΑΝΙΜΑ) και του κου Πουλόπουλου Γ. (ΕΚΠΑΖ) για να δεις άμεση βοήθεια

:D
 
Ειχαμε βρει και εμείς στο χωράφι μας ενα γεράκι σαϊνι με σπασμενη φτερούγα το ειχαμε πάρει τηλέφωνο στην περίθαλψη άγριων πουλιων για πληροφορίες μας ειπαν να τον βάλουμε σε μια κούτα νερου να μην το βλεπει φως και να του βαλουμε λίγο νερό στα ρουθουνια εαν πάρεις τηλεφωνο στην περίθαλψη άγριων ζωων θα σου πουν τι να κανεις και που να το στειλεις!
 
Ειχαμε βρει και εμείς στο χωράφι μας ενα γεράκι σαϊνι με σπασμενη φτερούγα το ειχαμε πάρει τηλέφωνο στην περίθαλψη άγριων πουλιων για πληροφορίες μας ειπαν να τον βάλουμε σε μια κούτα νερου να μην το βλεπει φως και να του βαλουμε λίγο νερό στα ρουθουνια εαν πάρεις τηλεφωνο στην περίθαλψη άγριων ζωων θα σου πουν τι να κανεις και που να το στειλεις!


Aυτο ακριβως εκανα. 😉 Τα νεα ειναι καλα. Το πουλακι αφου ηπιε λιγο νερο με ελαχιστη διαλυμενη ζαχαρη, στεκεται στα ποδια του, ενω μεχρι τωρα εδειχνε αδυναμια να σταθει. Μαλιστα κοιμαται σε αυτη τη σταση, ορθιο. 👍 Αυριο το βλεπω να ταξιδευει για τον σταθμο στο ΕΚΠΑΖ στη Θεσσαλονικη. :)
 
Update : Εχουμε αποκλειστει απο το χιονι και δεν μπορω να παω πουθενα. ☹

Το πουλι ειναι πολυ καλυτερα, σημερα του εδωσα παλι νερο με τη συριγγα κι ηπιε αρκετο και το ταισα και λιγο κοτοπουλο με το χερι (τσοπστικς :D) σε μικρα κομματακια. Καθως το εβαζα πισω στο κλουβι ενιωσα τη δυναμη που εχουν αυτα τα ζωα μιας και κατα λαθος μου αρπαξε το χερι με το ενα του ποδι. Φορουσα χοντρο δερματινο γαντι βεβαια διοτι διαφορετικα τωρα δεν θα εγραφα.🙄
 
Ανέστη αφού δυναμώσει και γίνει καλά, το να το αφήσεις εκεί που το βρήκες δεν το σκέφτεσαι; Δε θα είναι ταλαιπωρία να ταξιδεύει τόσα χιλιόμετρα;
 
Ανέστη αφού δυναμώσει και γίνει καλά, το να το αφήσεις εκεί που το βρήκες δεν το σκέφτεσαι; Δε θα είναι ταλαιπωρία να ταξιδεύει τόσα χιλιόμετρα;

Το σκεφτομαι πολυ σοβαρα διοτι μπορει να εχει ταιρι που να το αναζητα. Σημερα δεν καταφερα να επικοινωνησω με τον Σταυρο απο το ΕΚΠΑΖ που με βοηθαει. Δεν θα κανω τιποτα παντως αντιθετο με τη γνωμη του. Αυριο θα προσπαθησω να βγαλω φωτογραφιες να το δειτε ποσο καλυτερα ειναι. 😉
 
Έκανες προσπάθεια να το ταΐσεις;

Update : Εχουμε αποκλειστει απο το χιονι και δεν μπορω να παω πουθενα. ☹

Το πουλι ειναι πολυ καλυτερα, σημερα του εδωσα παλι νερο με τη συριγγα κι ηπιε αρκετο και το ταισα και λιγο κοτοπουλο με το χερι (τσοπστικς :D) σε μικρα κομματακια. Καθως το εβαζα πισω στο κλουβι ενιωσα τη δυναμη που εχουν αυτα τα ζωα μιας και κατα λαθος μου αρπαξε το χερι με το ενα του ποδι. Φορουσα χοντρο δερματινο γαντι βεβαια διοτι διαφορετικα τωρα δεν θα εγραφα.🙄

Κυριολεκτικα το ειπα δεν εκανα πλακα. Ειχα ξυλακια απο κινεζικο και το ταισα με αυτα. Του εβαζα μικρες μπουκιες στο στομα κι αυτο καταπινε. :) Θα δω αν μπορεσω να στησω καπου την καμερα αυριο και να τραβηξω βιντεο ή φωτογραφιες απο τη διαδικασια.
 
Ακομη πιο "μαχημο" σημερα! 👍 Εφαγε κομματακια χοιρινου και ηπιε νερο.

rsz_dscn6813_zps161fd5f4_jml.webp

Δεν καταφερα να βγαλω βιντεο απο το ταισμα, ανοιξα την καμερα αλλα λογω μικρου χωρου στην αποθηκη δεν βγηκε τιποτα διοτι εβαλα το χερι μου μπροστα. :D
 
Back
Top