Ασθένειες Βρήκα ένα τραυματισμένο γεράκι μάλλον σαΐνι

Τέλεια. Καλού κακού σας στέλνω τα τηλέφωνα στην Αίγινα : 6979914851 (Γιάννης Πουλόπουλος) και 6937145333 (Δέσποινα Χατζηνικολάου για τις λεπτομέρειες της μεταφοράς). Να είστε καλά και να έχετε μια καλή χρονιά :)
@Γιάννα Κ. μετά τις οδηγίες του ΕΚΠΑΖ Θεσσαλονίκης το πτηνό απελευθερώθηκε... Μπορείς να δεις και το video ... στο σύνδεσμο.
Βρήκα ένα τραυματισμένο γεράκι μάλλον σαΐνι | Σελίδα 3 | PetBirds
 
Τέλεια. Καλού κακού σας στέλνω τα τηλέφωνα στην Αίγινα : 6979914851 (Γιάννης Πουλόπουλος) και 6937145333 (Δέσποινα Χατζηνικολάου για τις λεπτομέρειες της μεταφοράς). Να είστε καλά και να έχετε μια καλή χρονιά :)
Δεν έχεις διαβάσει καθόλου την εξέλιξη του θέματος;
 
Το τέλεια που έγραψε θεωρώ ότι σημαίνει ότι το είδε. Και τα τηλέφωνα τα άφησε για αντίστοιχες περιπτώσεις.
 
To γερακι εφυγε με τη μια χωρις να ριξει ουτε μια ματια πισω του. Δεν νομιζω να του λειψω... 😎

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
΄

Τι χαρά όταν απελευθερώνονται! Υπέροχη Γερακίνα (αν και δεν μπόρεσα να δω καλά το μάτι από το βίντεο κ παίζει να είναι και Σφυκιάρης). Πάντα τέτοια χαρούμενα!
 
΄
Τι χαρά όταν απελευθερώνονται! Υπέροχη Γερακίνα (αν και δεν μπόρεσα να δω καλά το μάτι από το βίντεο κ παίζει να είναι και Σφυκιάρης). Πάντα τέτοια χαρούμενα!
Από το ΕΚΠΑΖ μίλησαν για Χειμωνόκιρκος είτε Στεπόκιρκος, διάβασε εδώ.
Βρήκα ένα τραυματισμένο γεράκι μάλλον σαΐνι | Σελίδα 3 | PetBirds
 
Με τιμουν αφανταστα τα ομορφα λογια κι επειδης ειμαι και μετριοφρων 😛 θα πω οτι δεν θεωρω οτι εκανα κατι παραπανω απ'οτι οφειλε να κανει ο καθενας στη θεση μου. Παρολα αυτα δεν τα εκανα ολα ολοσωστα, υπηρχαν λεπτομερειες τις οποιες δεν γνωριζα αλλα ευτυχως η παραβλεψη τους δεν κοστισε ουτε στα δαχτυλακια μου ουτε στο πουλι. 😉 Παραθετω κομματι απο το τελευταιο e-mail που ειχα απο τον Σταυρο απο το ΕΚΠΑΖ Θεσσαλονικης με τον οποιο εχω συνεργαστει ολες τις φορες που βρηκα καποιο τραυματισμενο αγριοπουλι τα τελευταια 4-5 χρονια. Οσες φορες τον εψαχνα στο τηλεφωνο και δεν τον εβρισκα (εχει και δουλεια ο ανθρωπος περα απο τον εθελοντισμο) παντα προσπαθουσε να με παρει ο ιδιος τηλεφωνο για να δει τι χρειαζομουν. Ξερει οτι προφανως δεν τον επαιρνα για να δω τι κανει αλλα οτι υπηρχε αναγκη.

Προς γνωση κι ενημερωση ολων λοιπον, που μπορει να βρεθουν σε αναλογη θεση με τη δικια μου :

"Συγχαρητήρια όλα πήγαν πολύ καλά.
Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για το είδος και θα χρειαστεί να ρίξω μια ματιά σε έναν οδηγό για αρπακτικά που έχουμε στη Δράση για την Άγρια Ζωή. Μάλλον όμως πρόκειται για Στεπόκιρκο θηλυκό, δίχως να μπορώ επίσης να προσδιορίσω ακριβή ηλικία, σίγουρα όμως δεν γεννήθηκε το 2014. Άρα πρόκειται για ένα έμπειρο πουλί που έχει ήδη βγάλει τουλάχιστον ένα ακόμα χειμώνα στο νότο (ίσως πάλι στην ίδια περιοχή).
Τρία σημεία που μπορεί να βοηθήσουν μελλοντικά:
α) Για να κρατάμε το πουλί σταθερά, το πιάνουμε όπως το είχες κι εσύ με τη λεπτομέρεια όμως ότι συγκρατούμε μαζί και τα πόδια του (δες συνημμένες φωτο). Με αυτό τον τρόπο μειώνουμε τις πιθανότητες να μας πιάσει με τα νύχια του ή να τραυματιστεί (π.χ. Να μας μείνει η ουρά στα χέρια ή να χειροτερεύσει κάποιο κάταγμα)
β) Όταν το αφήνουμε να πετάξει προτιμάμε πάντα να το αφήνουμε στο έδαφος να φύγει μόνο του (μερικές φορές από το στρες δεν πετάει αμέσως και ίσως χρειαστεί να περιμένουμε λίγο). Αυτό έχει το πλεονέκτημα ότι αν το πουλί έχει κάποιο πρόβλημα που δεν προσέξαμε δεν θα τσακιστεί πέφτοντας στο έδαφος.
γ) Προσπαθούμε να βγάλουμε (εφόσον έχουμε τη δυνατότητα) αρκετές φωτο πέρα από το πρόσωπο και το σώμα, που να φαίνονται λεπτομέρειες όπως η ουρά του πουλιού, η φτερούγα (όποια ναναι από τις δύο) ανοιχτή από κάτω και από πάνω. Στο συγκεκριμένο περιστατικό το βίντεο ήταν αρκετά κατατοπιστικό, αλλά κάποιες επιπλέον φωτο θα βοηθούσαν.

Για όλα όσα αναφέρω δεν σου είπα τπτ γιατί προτεραιότητα έχει να πάει καλά το ζώο, όπως και πήγε χάρη στη βοήθειά σου.
Οπότε όσα αναφέρω τα κρατάς υπόψη σου σε τυχόν μελλοντική φορά, αχρείαστα να είναι.
Καλή χρονιά με υγεία,
Σταύρος"

Η δικη μου ερευνα στο διαδικτυο που εκανα αφου ειπε κι ο Σταυρος οτι μαλλον προκειται για θηλυκο Στεπόκιρκο, συνηγορει ακριβως στο ιδιο. Η παρακατω φωτογραφια ειναι απο το διαδικτυο απο εναν θηλυκο Στεποκιρκο και ειναι ολοιδιο με το πουλι που βρηκα.
pallied_harrier_0850jps.jpg
 
Εγώ Ανέστη μου πέρα απ' όσα κατόπιν πολύ σωστά έκανες, εστιάζω, σ' εκείνα τα δευτερόλεπτα που είδες, προσπέρασες το πουλί και το μπρος - πίσω του αυτοκινήτου, που δεν μπόρεσες να φύγεις χωρίς να σιγουρευτείς αν είναι ζωντανό και αν χρειάζεται την βοήθειά σου και ξαναγύρισες. Και είδες πόσο καλά τελικά έκανες που ξαναγύρισες!
Είναι η λειτουργία της συνείδησης ενός καλού ανθρώπου, και η τύχη ενός τυχερού κοριτσιού τελικά :)
Ευχαριστούμε και για τις τελευταίες οδηγίες του συνεργάτη σου, πολύ χρήσιμες και όντως αχρείαστες να είναι.
 
To γερακι εφυγε με τη μια χωρις να ριξει ουτε μια ματια πισω του. Δεν νομιζω να του λειψω... 😎

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Μπράβο Ανέστη.
 
Back
Top