Ασθένειες Βρήκα ένα τραυματισμένο γεράκι μάλλον σαΐνι

Λοιπον update: Το πουλι είναι είτε Χειμωνόκιρκος είτε Στεπόκιρκος . Είναι είτε νεαρό είτε θηλυκό συμφωνα με το χρωματισμο του και πολυ δυσκολο να διακριθει απο τις φωτογραφιες μου κι απο το ανιδεο μου ματι τοσο το ειδος μιας και ειναι σχεδον πανομοιοτυπα οσο και η ηλικια-φυλο. Αν ηταν ενηλικο αρσενικο παντως θα φαινοταν διοτι απ'οτι καταλαβα ειναι διμορφικα. Δεν ειναι ενδημικο ειδος αλλα ερχεται στη χωρα μας μονο τον χειμωνα για να ξεχειμωνιασει απο πιο βορειες χωρες οπως η Ρωσια. Τρεφεται κυριως με πουλια αλλα δεν εχει προβλημα με διαφορετικα ειδη κρεατος σε μερικα γευματα. Αρα δεν παιζει ρολο το που θα απελευθερωθει διοτι μπορει να εχει ηδη διανυσει μερικες χιλιαδες χιλιομετρα για να βρεθει εδω που βρεθηκε και να πεσει στο παρμπριζ καποιου. Η εικονα του συμφωνα με τις φωτογραφιες και την περιγραφη μου ειναι καλη και σημερα θα το ταισω καλα και θα δοκιμασω να το απελευθερωσω μιας και εχουμε λιακαδα και καθαρο ουρανο. Αν δεν μπορει να πεταξει κι εχει καποιο τραυμα που δεν φαινεται δεν θα καταφερει να παει πανω απο 10-20 μετρα και θα το ξαναπιασω και τοτε αναγκαστικα θα τους το στειλω. Αν πεταξει σημαινει οτι μαλλον θα τα καταφερει μονο του και δεν υπαρχει λογος να το υποβαλουμε σε περαιτερω διαδικασια. Εξαλλου ειναι ενα αγριμι το οποιο μονο χαρουμενο δεν ειναι να ειναι φυλακισμενο.
 
Πάρα πολύ ευχάριστα όλα αυτά... Το είπα και στην αρχή... έπεσε στον καταλληλότερο άνθρωπο.
Ελπίζω να καταγράψεις την "πτητική" του προσπάθεια σε video για να το δούμε και να γίνουμε θιασώτες αυτής της όμορφης στιγμής.
Και πάλι @Φοίβος... Πολλά μπράβο... κάνεις το καλύτερο ποδαρικό στα πτηνά για το 2015!
 
Καλημερα και καλη χρονια, σιγχαριτηρια Ανεστη για την πραξη σου! Ελπιζω να πανε ολα καλα, καλη επυτηχια λοιπον!
 
Επισης να πω πως στην περιοχη μου γυρω γυρω εχει μεγαλη πανιδα και χλωριδα αφου υπαρχουν πουρναρια (θαμνοι) και χωραφια. Εδω ζουν πολλα γερακια τα λεγομενα ως καρταλια (ετσι τα λεμε), που ειναι τα μεγαλα γερακια αλλα υπαρχουν και τα κανονικα που ειναι λιγο πιο μικρα και εδω που ζουν ειναι ασφαλες διοτι δεν υπαρχουν κυνηγοι και υπαρχει αφθονη τροφη αφου υπαρχουν πολλα αλλα αγρια πουλια (κοτσιαφι, μαυροπουλια, σκαθια κ. Α). Ειναι τιμη μου που ζουν κοντα στο σπιτι μου αλλα ομως μακρια απο τα καναρινια μου! 😛 Επισης εδω στην γειτοννια μου ενας κυριως που εχει παρα πολλα ιθαγενες πουλια μια μερα ενα γερακι πηγε στην κλουβα και αυτος με ενα σκουποξυλο το χτυπησε και το κρεμασε στον τοιχο του στο υπογειο απο τοτε εκανε ολοκληρες πατεντες για να μην ερχονται (κρεμασε cd κ. Α).Βγηκα λιγο εκτος θεματος αλλα σας τα ειπα αφτα γιατι ηθελα αν μοιραστω μαζι σας αφτη την χαρα μου! Καλη συνεχεια!
 
Επισης να πω πως στην περιοχη μου γυρω γυρω εχει μεγαλη πανιδα και χλωριδα αφου υπαρχουν πουρναρια (θαμνοι) και χωραφια. Εδω ζουν πολλα γερακια τα λεγομενα ως καρταλια (ετσι τα λεμε), που ειναι τα μεγαλα γερακια αλλα υπαρχουν και τα κανονικα που ειναι λιγο πιο μικρα και εδω που ζουν ειναι ασφαλες διοτι δεν υπαρχουν κυνηγοι και υπαρχει αφθονη τροφη αφου υπαρχουν πολλα αλλα αγρια πουλια (κοτσιαφι, μαυροπουλια, σκαθια κ. Α). Ειναι τιμη μου που ζουν κοντα στο σπιτι μου αλλα ομως μακρια απο τα καναρινια μου! 😛 Επισης εδω στην γειτοννια μου ενας κυριως που εχει παρα πολλα ιθαγενες πουλια μια μερα ενα γερακι πηγε στην κλουβα και αυτος με ενα σκουποξυλο το χτυπησε και το κρεμασε στον τοιχο του στο υπογειο απο τοτε εκανε ολοκληρες πατεντες για να μην ερχονται (κρεμασε cd κ. Α).Βγηκα λιγο εκτος θεματος αλλα σας τα ειπα αφτα γιατι ηθελα αν μοιραστω μαζι σας αφτη την χαρα μου! Καλη συνεχεια!

Tην καρδια περιβολι μας εκανες αλλα τελοσπαντων.🙄 Ερχεται βιντεο να στανιαρουμε μετα την αισιοδοξη περιγραφη. 👍
 
To γερακι εφυγε με τη μια χωρις να ριξει ουτε μια ματια πισω του. Δεν νομιζω να του λειψω... 😎

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
To γερακι εφυγε με τη μια χωρις να ριξει ουτε μια ματια πισω του. Δεν νομιζω να του λειψω... 😎

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
πολλά-πολλά μπράβο, το γεράκι φαίνεται μια χαρά!
 
Εγώ πάντως ανατρίχιασα! Τι επιβλητικό πουλί που είναι!

Καλο σου ταξίδι τυχερουλη!

Ανέστη χτίζεις καλό κάρμα! Μπράβο σου! Συνέχισε έτσι να είσαι πρότυπο για όλους μας! :D
 
Ε ναι γιατί αν έβλεπε το σκηνικό θα προσπαθούσε να το πάρει στο κυνήγι :)
 
Θα σας ανημερωσω συντομα, μιλαω στο τηλεφωνο και στελνω e-mail με το ΕΚΠΑΖ. Δεν κανω του κεφαλιου μου. 👍
Τέλεια. Καλού κακού σας στέλνω τα τηλέφωνα στην Αίγινα : 6979914851 (Γιάννης Πουλόπουλος) και 6937145333 (Δέσποινα Χατζηνικολάου για τις λεπτομέρειες της μεταφοράς). Να είστε καλά και να έχετε μια καλή χρονιά :)
 
To γερακι εφυγε με τη μια χωρις να ριξει ουτε μια ματια πισω του. Δεν νομιζω να του λειψω... 😎

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για αλλη μια φωρα με δικαιωσες που λεω οτι εισαι ξεχωριστος ανθρωπος!
 
Back
Top