Αναπαραγωγή Γεννήθηκε το πρώτο ζεμπράκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vasia24
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@2Thodoris μου δε ξερω αν μπορω να το ξαναπερασω ολο αυτο... ειμαι πολυ χαλια...
Ολοι νιωσαμε αυτο το συναισθημα και θα συνεχισουμε να τα περναμε γιατι ειναι ζωντανοι οργανισμοι. Καποια ειναι τυχερα. Καποια οχι. Μακαρι το ενα που εμεινε να αντεξει. Οτι και να γινει ομως ειμαι σιγουρη πως αν αποφασισεις να τα ξανα ζευγαρωσεις και κανεις τα σωστα βηματα θα εχεις τα καλυτερα αποτελεσματα. Μετα δεν θα ξερεις τι θα τα κανεις. Οποτε μην απογοητευεσαι.
 
@misalouris παει το ενα και το αλλο το βρηκα σημερα στο πατο. Γενικα ενα χαμο μεσα στο κλουβι... χαλανε τη φωλια... Το εβαλα το μεσημερι μεσα και το απογευμα που κοιταξα ηταν καλυτερα τα πραγματα... ειδα και λιγα σπορακια στη φωλια. Αυτο σημαινει οτι το ταιζει σωστα;
 
ειδα και λιγα σπορακια στη φωλια. Αυτο σημαινει οτι το ταιζει σωστα;
Λυπάμαι... αλλά όχι.
Αγόρασε κατάλληλη για τα πουλιά αυτά φωλιά.. κλειστή
 
Δεν εχει σημασια. Οι γονεις τρωνε φαγητο και πανε στα μικρα και τα ταιζουν. Μονο ο λαιμος σου δειχνει οτι εινσι ταισμενα. Δες το θεμα που ανοιξα https://community.petbirds.gr/threads/Τα-νεα-μου-gouldian.28597/#post-354361
Δες τις φωτογραφιες. Δες πως πρεπει να ειναι ο λαιμος ενος ταισμενου νεοσσου. Γεματος.
 
Οι γονείς προετοιμάζουν την τροφή που δίνουν στους νεοσσούς μέσα στο στόμα τους. Την κάνουν έναν πολτό με σάλια και με μια επεξεργασία των σπόρων και την δίνουν στους νεοσσούς. Δεν δίνουν σποράκια απλώς καθαρισμένα.
 
Το διαβασα πριν @Ariadnh. Xθες καπως ετσι ηταν. Οχι τοσο πολυ βεβαια. Τα δικα σου στη φωτογραφια ειναι και μεγαλυτερα. Ή τουλαχιστον ετσι φαινονται... σημερα το μεσημερι το ειδα σχετικα αδειο. Βεβαια δε ξερω ποση ωρα ηταν πεσμενο...
 
Στη φωτογραφια οχι δε φαινεται.. αριστερα στη φωτογραφια εκει που ειναι το νημα αν κοιταξεις καλα φαινεται εξογκομα. Οχι σαν αλλα που ειδα σε φωτογραφιες αλλα μπορει να φταιει και το χρωμα του
 
Μακάρι να συνεχίζουν να το ταίζουν! Όσο για το άλλο αυγό αν βγει θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την σίτισή τους και με την διαφορά ηλικίας και ίσως χρειαστεί και εσύ να βοηθήσεις. Έχεις έτοιμη την κρέμα νεοσσών; 😛
 
Τωρα που το ειδα παλι φαινοταν καλυτερα ο λαιμος του και ηταν γεματος... Οσο για τη κρεμα δε την εχω παρει γιατι ειπαμε οτι δε μπορω να τα ταιζω καθε 2 ωρες.. Το πρωι δεν ειναι σπιτι. Εκτος και αν περνω το πουλι μαζι μου στη δουλεια. Υπαρχει αυτο το ενδεχομενο... αλλα θα υπαρχει πολυ φασαρια... ( χασαπικο γκουχου γκουχου)
 
Back
Top