Αναπαραγωγή Γεννήσαμε, επιτέλους το πρώτο αυγό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης StathisS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εχω μια απορία και οποίος μπορεί ας μου απαντήσει σας παρακαλω. Όλα καλά τρία τα καναρίνια μου και από τα πεντε αυγά τα δυο αυριο θα τα αντικαταστήσω με πλαστικα. Την 6 με 7 μέρα θα τα δάχτυλιδώσω και έχω έτοιμη φωλιά μόνο με τσόχα για να τα βάλω μέσα. Η ερώτηση μου είναι αν τα βάλω σε μεγαλυτερη φωλιά μεγαλύτερης διαμέτρου μόνο με τσόχα ώστε όταν μεγαλώσουν να είναι πιο ανεταθα επηρρεαση η αλλαγή και κυρίως η διαφορά τη θηλυκια και γενικά την ανατροφή τους;
 
Κατ'αρχάς να χαίρεσε τα πουλάκια σού. Δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις αυτό,
ούτε να πειραματιστεις σε αυτό το στάδιο που βρίσκεσαι (νεοσσοί 2 ημερών). Στο μάτι μας, μας φαίνετε πως πολλές φορές οι νεοσσοί στριμώχνονται στην φωλιά, ιδικά όταν είναι πάνω από 20 ημερών, αλλά στην πραγματικότητα αυτό το "στρίμωγμα" τα βοηθάει τα στέκονται και να είναι ζεστά. Οι φωλιές που έχουμε συνηθίσει και που πουλούν στο εμπόριο έχουν το κατάλληλο μέγεθος, και δεν χρειάζετε να πειραματιζόμαστε με αυτό.
 
Κατ'αρχάς να χαίρεσε τα πουλάκια σού. Δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις αυτό,
ούτε να πειραματιστεις σε αυτό το στάδιο που βρίσκεσαι (νεοσσοί 2 ημερών). Στο μάτι μας, μας φαίνετε πως πολλές φορές οι νεοσσοί στριμώχνονται στην φωλιά, ιδικά όταν είναι πάνω από 20 ημερών, αλλά στην πραγματικότητα αυτό το "στρίμωγμα" τα βοηθάει τα στέκονται και να είναι ζεστά. Οι φωλιές που έχουμε συνηθίσει και που πουλούν στο εμπόριο έχουν το κατάλληλο μέγεθος, και δεν χρειάζετε να πειραματιζόμαστε με αυτό.
Σε ευχαριστώ! Πράγματι και εγώ το σκεφτόμουν και είπα να μην πειραματιστω! Θα βάλω μια ολόϊδια φωλιά που έχω με καθαρή τσόχα. Τα πλαστικα τα αυγά όμως που θα βάλω μέσα αυριο μέχρι ποτε να τα αφήσω;
 
Τα πλαστικα τα αυγά όμως που θα βάλω μέσα αυριο μέχρι ποτε να τα αφήσω;
Μέχρι να δεις ότι έχουν δυναμώνει και μπορούν πλέον να στέκονται μόνα τούς (δηλ. 5η με 6η ημέρα αν δεν κάνω λάθος)
 
Μέχρι να δεις ότι έχουν δυναμώνει και μπορούν πλέον να στέκονται μόνα τούς (δηλ. 5η με 6η ημέρα αν δεν κάνω λάθος)
Και παλι σε ευχαριστώ οπότε την 7η μέρα μαζί με το δαχτυλιδωμα θα αλλάξω και φωλιά ( την ίδια την καθαρή) και θα βγάλω και τα αυγά!
 
Και παλι σε ευχαριστώ οπότε την 7η μέρα μαζί με το δαχτυλιδωμα θα αλλάξω και φωλιά ( την ίδια την καθαρή) και θα βγάλω και τα αυγά!
Ακριβώς έτσι... Καλοκλάρωτα!
 
IMG_20200412_080530.jpgΚαλημερα σήμερα πρωι πρωι με το τάισμα αντικατέστησα τα δυο αυγά με ψεύτικα. Πράγματι όπως είπε Deukalion το πρωτο ήταν ασπορο, το δευτερο όμως όχι. Τώρα για ποιο λόγο δεν αναπτύχθηκε δεν ξέρω. Η διαδικασία συνεχίζεται! Το τάισμα κανονικά και είναι καταπληκτικό το ποσο μεγαλώνουν από μέρα σε μέρα! Δυο ημερών πουλακια και έχουν διαφορά! Εν αναμονή της 7ης μέρας για δαχτυλιδωμα!IMG_20200412_080659.webp
 
Καλημέρα Στάθη, συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες αυτά. Για αρχή είσαι μια χαρά!
Ο νεκρός νεοσσός έχει γυρισμένο κεφάλι προς τον αερόσακο και ο αερόσακος δεν υπάρχει;

Κάθε φωλιά 8/10/12/14 cm διαμέτρου έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά της.
Προσωπικά τα πλαστικά αβγά στήριξης τα έβγαζα αφού άνοιγαν το μάτι και ανάλογα με την ανάπτυξη των νεοσσών, να τα έβλεπα να στέκονται δηλαδή.
 
Καλημέρα Στάθη, συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες αυτά. Για αρχή είσαι μια χαρά!
Ο νεκρός νεοσσός έχει γυρισμένο κεφάλι προς τον αερόσακο και ο αερόσακος δεν υπάρχει;

Κάθε φωλιά 8/10/12/14 cm διαμέτρου έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά της.
Προσωπικά τα πλαστικά αβγά στήριξης τα έβγαζα αφού άνοιγαν το μάτι και ανάλογα με την ανάπτυξη των νεοσσών, να τα έβλεπα να στέκονται δηλαδή.
Καλημέρα! Αυτό δεν το κοίταξα φίλε μου γιατί να σου πω την αλήθεια ήταν μια άμορφη μάζα δεν διέκρινα τα μέρη του σωματος. Πήρα μια μεγαλυτερη φωλιά τώρα αλλά τελικά είπα την μέρα που θα τα βγάλω για να περασω δαχτυλίδια να μην αλλάξω το μέγεθος φωλιάς με το φόβο μην ταράξω τη θηλυκιά οπότε θα βάλω μια άλλη μεν αλλά ίδια με αυτή που έχω με καινουργια τσόχα.
[automerge]1586671628[/automerge]
Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι ότι αυγό βάζω στις επτά το πρωι και στις επτά το απόγευμα. Το καταναλώνουν με βουλιμία. Μήπως να βαζω πιο συχνά;
 
Κατεπείγουσα ερώτηση! Ο αρσενικός εκεί που ήταν ήρεμος και συνεργάσιμος αγριεψε και κυνηγάει την θηλυκια. Έντονες μάχες. Τι κάνω; να βάλω διαχωριστικό; να τον βάλω σε άλλο κλουβί;
 
Αυτό κάνει κάθε αρσενικό που σέβεται την αποστολή του. Στέλνει την κυρία στην φωλιά και την ταΐζει εκεί, με συνέπεια. Είναι λάθος να ρωτάς για τις επόμενες ενέργειές σου διότι είσαι ο μόνος που μπορείς να δείς και να αξιολογήσεις την κατάσταση. Υπάρχουν όρια. Αν τα ξεπεράσει, τον στέλνεις σε άλλο κλουβί. Αν δείς οτι αφού πάει στην φωλιά, την προσέχει την ταΐζει, της τραγουδάει κλπ. το σκέπτεσαι διπλά. Αν πάλι κάνεις λάθος επιλογή, θα είσαι κερδισμένος απο την καταγραφή των συνεπειών. Ετσι αποκτάται η πείρα. Κάποια πράγματα δεν έχουν άσπρο-μαύρο. Τα πουλιά είναι ατομικότητες. Εχουν διαφορετικές κλίμακες αντίδρασης το καθ'ένα. Τι νόημα θα είχε αν σούλεγα "μη τον βγάλεις για κανένα λόγο" και αύριο την εύρισκες ματωμένη ή ψόφια στην φωλιά ; ή αν έλεγα "βγάλτον αμέσως΄" και αύριο η κυρία είχε παρατήσει τα μικρά και τη φωλιά ; Υπομονή. Παρατήρηση και καλή συνέχεια. ΗΡΕΜΑ ! 😉 😉
 
Σε ευχαριστώ η αλήθεια είναι πρωτη φορα είδα τέτοια συμπεριφορά. Βέβαια τώρα με το που έκατσε στη φωλιά πηγε και την ταίζει. Κοίτα που το νοικοκυρόπαιδο μας βγήκε πολλα βαρυς!
[automerge]1586695186[/automerge]
Από την πολλη πρωτεινη εγουτούρεψε που λέμε οι ποντιοι!
 
Θα σου πώ κάτι που εφαρμόζω πολλά χρόνια σε τέτοιες περιπτώσεις. Κατ'αρχάς ταΐζεις πολλές φορές την ημέρα (4-5 άν μπορείς και περισσότερες) και απο λίγο. Λίγη αυγοτροφή. Αργότερα αλλαγή στο νερό. Κάποιες ώρες μετά λίγη αυγοτροφή ακόμα και καθάρισμα τα κλαράκια. Στην επόμενη επίσκεψη, λίγο μήλο και καθάρισμα με το γάντι οι "επιπλέουσες" ακαθαρσίες του πάτου. Η τελευταία επίσκεψη μισή ώρα πριν τον ύπνο και ελάχιστη φρέσκια αυγοτροφή. Θα βρείς κι' άλλες 1000 αφορμές 🙂 Με αυτό τον τρόπο αναγκάζεις την κανάρα να σηκωθεί και συνήθως να φάει κάτι γρήγορα και φρέσκο, με την ασφάλεια της παρουσίας σου, αφού μπροστά σου οι τσαμπουκάδες του αρσενικού πάνε περίπατο. Ετσι επιτυγχάνονται πολλά πράγματα. 1. Εξοικειώνονται τα πουλιά με την παρουσία σου 2. Η κανάρα συνδέει την παρουσία σου με την ασφάλειά της. 3. Εχεις σε συνεχή έλεγχο την κατάσταση (ότι ατύχημα συμβεί σχεδόν πάντα προλαμβάνεται έγκαιρα) 4. Διατηρείται η καθαριότητα 5. Υπάρχει πάντα φρέσκια τροφή γεγονός που τα πουλιά το συνδέουν με την παρουσία σου στον χώρο. 6 Και κάτι που δεν αποτιμάται, έχεις την ικανοποίηση της άμεσης συμμετοχής σ' αυτό το θαύμα.
 
Καταπληκτικό! Αυτό θα κάνω. Έτσι και αλλιώς τώρα με τον περιορισμο κάθομαι. Και το αυγό τρεις φορές την ημέρα από αυριο. Αυτό που είπες το να με συνηθίσουν όντως το έχω δει γιατί πλεον πλησιαζω και είναι ηρεμοτατα! Τα μήλα μετά την έβδομη μέρα θα τα αρχίσω!
 
Αυτό που είπες το να με συνηθίσουν όντως το έχω δει γιατί πλεον πλησιαζω και είναι ηρεμοτατα!
Ετσι συμβαινει... και εγω δεν ειχα δωσει ποτε σημασια στην εξημερωση τους αλλα σιγα σιγα με την συνεχη ενασχοληση οι λυκοι γινανε αρνακια!
 
Καλημέρα! Μετά από επίμονη παρατηρηση βλέπω ότι κάπου κάπου ο αρσενικός παει να κάνει το γαμπρό αλλά η θηλυκιά είναι εκείνη που επιτίθεται και αυτός μαζεύεται στην άκρη σαν να την φοβάται! Κουνάει τα φτερά ανοίγει το στόμα και μερικές φορές ορμάει πανω του. Μετά όταν αυτή επιστρέψει στη φωλιά όλα καλά πηγαινει αυτός και την ταίζει. Δεν έβγαλα τον αρσενικό από μέσα παρα το γεγονός ότι ξεκάθαρα υπάρχει ενδοοικογενειακή βία γιατί το θυμα είναι ο αρσενικος αλλά το τάισμα των μικρών γίνεται κανονικά. Εχω κάπου λάθος;
 
Όχι, δεν φαίνεται να έχεις κάπου λάθος. Η ενδοοικογενειακή βία είναι άλλο πράγμα από αυτό που μας περιγράφεις. Θα πρέπει να μαλώνουν συνέχεια και άγρια τα πουλιά και είτε το ένα να μην αφήνει το άλλο να φάει καθόλου είτε να πληγώνονται. Οπότε μιλάμε για απλά καβγαδάκια - αντί π.χ. Να του πει ότι δεν μπορεί σήμερα διότι έχει πονοκέφαλο, του το υποδεικνύει κάπως πιο έντονα. Καλή συνέχεια.
 
Back
Top