Αναπαραγωγή Γεννήσαμε, επιτέλους το πρώτο αυγό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης StathisS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Λες η τροφή που έχω να έχει μέσα τέτοιους σπόρους η θεωρείται σουπερ φουντ και τα παιρνεις έξτρα;
Συγγνώμη τώρα είδα το υστερόγραφο.
Το φυτό Στελλάρια δίνεις, αποκλείεται να υπάρχει στο βασικό μείγμα σαν σπόρος. Γενικά αυτά τα μείγματα έχουν μερικά βασικά σποράκια και απο εκεί και πέρα θέλουν ενίσχυση.Ακόμα και αν υπάρχουν ήδη στο βασικό μείγμα κάποια σπόρια, η πρότασή μου είναι πάντα (ειδικά στην αναπαραγωγή) να ενισχύεται η διατροφή με περίλλα, κανναβούρι, σουσάμι, κία ή τσία, καμελίνα.

Σούπερ φουντ γενικά είναι τα φύτρα,υπάρχουν μείγματα σπόρων που προορίζονται για φύτρα. Σε ένα τέτοιο εγώ πρόσθετα κινόα, σιτάρι, φαγόπυρο και άλλα. Το azuki το μείωνα όταν ένωνα το ζευγάρι.

Τρίτο στάδιο τα κατεψυγμένα σκουλήκια. Εγώ πρόσθετα Buffalo (τα pinkies βάφουν αλλά μπορείς να τα δώσεις εσύ) μερικά διατροφικά στοιχεία των οποίων βρίσκεις εδώ:
http://www.topinsect.net/swfiles/files/Voedingswaarde tabel deel 1 Engels_49.pdf
http://www.topinsect.net/swfiles/files/Voedingswaarde tabel deel 2 Engels_55.pdf
http://www.topinsect.net/swfiles/files/Voedingswaarde tabel deel 3 Engels_61.pdf

Θα ψάξω να βρω!
Να ψάξεις αλλά από μέρη δίπλα σε δρόμους το αποφεύγουμε.
 
Συγγνώμη τώρα είδα το υστερόγραφο.
Το φυτό Στελλάρια δίνεις, αποκλείεται να υπάρχει στο βασικό μείγμα σαν σπόρος. Γενικά αυτά τα μείγματα έχουν μερικά βασικά σποράκια και απο εκεί και πέρα θέλουν ενίσχυση.Ακόμα και αν υπάρχουν ήδη στο βασικό μείγμα κάποια σπόρια, η πρότασή μου είναι πάντα (ειδικά στην αναπαραγωγή) να ενισχύεται η διατροφή με περίλλα, κανναβούρι, σουσάμι, κία ή τσία, καμελίνα.

Σούπερ φουντ γενικά είναι τα φύτρα,υπάρχουν μείγματα σπόρων που προορίζονται για φύτρα. Σε ένα τέτοιο εγώ πρόσθετα κινόα, σιτάρι, φαγόπυρο και άλλα. Το azuki το μείωνα όταν ένωνα το ζευγάρι.

Τρίτο στάδιο τα κατεψυγμένα σκουλήκια. Εγώ πρόσθετα Buffalo (τα pinkies βάφουν αλλά μπορείς να τα δώσεις εσύ) μερικά διατροφικά στοιχεία των οποίων βρίσκεις εδώ:
http://www.topinsect.net/swfiles/files/Voedingswaarde tabel deel 1 Engels_49.pdf
http://www.topinsect.net/swfiles/files/Voedingswaarde tabel deel 2 Engels_55.pdf
http://www.topinsect.net/swfiles/files/Voedingswaarde tabel deel 3 Engels_61.pdf


Να ψάξεις αλλά από μέρη δίπλα σε δρόμους το αποφεύγουμε.
Σε ευχαριστώ! Έχω εμπλουτίσει από την αρχή την τροφή με όλους τους σπόρους που ανέφερες καναβουρι περιλλα κλπ. Είμαι σε περιοχή εκτός πολης αλλά και παλι θα ψάξω μακριά από δρόμους!
 
Θεωρώ ότι ούτως ή άλλως είναι ακόμα νωρίς για δεύτερη γέννα, υπό την έννοια ότι ακόμα κι αν ζευγάρωσαν, τα αυγά πιστεύω ότι θα καθυστερήσουν μια εβδομάδα. Αλλά ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις, και για αυτό σου είπα να βάλεις δεύτερη φωλιά.
Στη θέση σου θα προτιμούσα να μπει η φωλιά από την άλλη πλευρά, ώστε αν γεννηθούν αυγά στη φάση που οι νεοσσοί μπαινοβγαίνουν στην ήδη υπάρχουσα φωλιά, να χωριστούν από τη φωλιά, ώστε να μη σουλατσάρουν και κουτσουλούν πάνω στα νέα αυγά. Αλλά αν φυσικά δεν υπάρχει η δυνατότητα...
 
Θεωρώ ότι ούτως ή άλλως είναι ακόμα νωρίς για δεύτερη γέννα, υπό την έννοια ότι ακόμα κι αν ζευγάρωσαν, τα αυγά πιστεύω ότι θα καθυστερήσουν μια εβδομάδα. Αλλά ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις, και για αυτό σου είπα να βάλεις δεύτερη φωλιά.
Στη θέση σου θα προτιμούσα να μπει η φωλιά από την άλλη πλευρά, ώστε αν γεννηθούν αυγά στη φάση που οι νεοσσοί μπαινοβγαίνουν στην ήδη υπάρχουσα φωλιά, να χωριστούν από τη φωλιά, ώστε να μη σουλατσάρουν και κουτσουλούν πάνω στα νέα αυγά. Αλλά αν φυσικά δεν υπάρχει η δυνατότητα...
Ευχαριστώ!
 
Θεωρώ ότι ούτως ή άλλως είναι ακόμα νωρίς για δεύτερη γέννα, υπό την έννοια ότι ακόμα κι αν ζευγάρωσαν, τα αυγά πιστεύω ότι θα καθυστερήσουν μια εβδομάδα. Αλλά ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις, και για αυτό σου είπα να βάλεις δεύτερη φωλιά.
Στη θέση σου θα προτιμούσα να μπει η φωλιά από την άλλη πλευρά, ώστε αν γεννηθούν αυγά στη φάση που οι νεοσσοί μπαινοβγαίνουν στην ήδη υπάρχουσα φωλιά, να χωριστούν από τη φωλιά, ώστε να μη σουλατσάρουν και κουτσουλούν πάνω στα νέα αυγά. Αλλά αν φυσικά δεν υπάρχει η δυνατότητα...
Αν και παρελειψα να πω ότι δεν έχω σκοπό να προχωρησω σε δευτερη γεννά απλά έχω το φόβο μην αρχίσει να μαδάει τα μικρά!
 
Το φυτό Στελλάρια δίνεις, αποκλείεται να υπάρχει στο βασικό μείγμα σαν σπόρος. Γενικά αυτά τα μείγματα έχουν μερικά βασικά σποράκια και απο εκεί και πέρα θέλουν ενίσχυση.
Τωρα διαβασα για αυτο το φυτο. Αυτο βρησκεται αυθονο στον κηπο μου. Δεν το ηξερα οτι μπορουν να τραφουν τα καναρινια με Στελλαρια και οτι εχει τετοια διατροφικη αξια. Μεχρι στηγμης μονο τα κουνελια μου το τρωγαν... αυριο κιολας θα το δοσω στα καναρινια. @Deukalion ευχαριστω πολυ!
 
Προσοχή παιδιά μην την μπερδέψετε με το φυτό Scarlet Pimpernel (Anagallis arvensis) το οποίο είναι τοξικό για τα πουλιά και φυτρώνει σχεδόν πάντα ανάμεσα ή δίπλα από την στελλάρια. 5_Anagallis_arvensis.webp
Η αλσίνη έχει λευκά και μόνο άνθη 🙂chickweed.webp
 
Αν και παρελειψα να πω ότι δεν έχω σκοπό να προχωρησω σε δευτερη γεννά απλά έχω το φόβο μην αρχίσει να μαδάει τα μικρά!
Εφόσον είναι έτσι τα πράγματα θα έπρεπε να τους έχεις χωρίσει ήδη, ώστε να μην υπάρχει η δυνατότητα για ζευγάρωμα. Τώρα που λες στο ποστ 143 ότι ο αρσενικός έχει ζευγαρώσει μαζί της, το πιθανότερο είναι ότι η επόμενη γέννα της θα έχει και γόνιμα αυγά. Θα τα πετάξεις;
Στη θέση σου, αν η κανάρα έχει πάψει να σκεπάζει τα μικρά και ο αρσενικός τα ταΐζει όλα, θα απέσυρα αμέσως εκείνη σε άλλο κλουβί, μακρυά και δίνοντάς της νήμα και φωλιά. Αν δεν ισχύουν και οι δύο προϋποθέσεις, θα απέσυρα επί τόπου τον αρσενικό σε άλλον χώρο.
 
Αν δεν ισχύουν και οι δύο προϋποθέσεις, θα απέσυρα επί τόπου τον αρσενικό σε άλλον χώρο.
Καλημέρα Γιάννη.
Ας πούμε ότι το κάνει αυτό. Τι θα συμβεί αν σε 5 ή 10 ή 15 μέρες, η κανάρα πάει σε δεύτερη γέννα; Ποιος θα ταΐζει τα μικρά;

Το πρωτάκουστο ότι μια κανάρα μπορεί να φροντίζει τους νεοσσούς της πρώτης φωλιάς και ταυτόχρονα να κλωσάει την δεύτερη, ειπώθηκε πρόσφατα (χωρίς προηγούμενο) στο forum. Τελικά έγινε το ευτυχές να εγκαταλείψει τη νέα φωλιά έναντι του πιο πιθανού που ήταν οι νεοσσοί να ψοφήσουν από ασιτία.

Η άποψή μου είναι πως ο αρσενικός ή βγαίνει στο 4ο αβγό ή δεν βγαίνει ποτέ.
 
Ναι, Δημήτρη, έχεις απόλυτο δίκιο. Δεν το έγραψα με την ακρίβεια που έπρεπε. Θα απέσυρα τον αρσενικό σε άλλο κλουβί αφήνοντάς τον να έχει οπτική επαφή με τα μικρά, ώστε να τα αναγνωρίζει ως παιδιά του και να τα ταΐζει αν χρειαστεί.
Η άποψή μου είναι πως ο αρσενικός ή βγαίνει στο 4ο αβγό ή δεν βγαίνει ποτέ.
Η πρακτική μου είναι να βγάλω το θηλυκό όταν ο αρσενικός χωρίζει κι εκείνη πάψει να τα σκεπάζει.
 
Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντησεις. Η θηλυκιά τα σκεπαζει ακόμα. Βγαίνει σαφώς συχνότερα να φάει και έχει και τον αρσενικό που όλο την κυνηγάει να την βατέψει! Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι στο τάισμα των νεοσσών είναι και οι δυο επιμελεις! Σταματάει ο ένας να ταΐζει και αρχίζει ο άλλος! Βέβαια η θηλυκιά είναι λίγο πισω στο τάισμα γιατί ο αρσενικός από το κυνήγι δεν την αφήνει να φαει και πολυ!
 
Καταλαβαίνω.
Η άποψή μου είναι πως με δεδομένο ότι ο Στάθης κάνει την πρώτη του αναπαραγωγή (και μάλιστα είναι στην πρώτη γέννα της κανάρας) η διατάραξη των ισορροπιών στο κλουβί βαραίνει περισσότερο από τον φόβο αυτού που μόνο δυνητικά ακόμα υπάρχει, την ζωή μέσα στα αυγά της δεύτερης γέννας.
Μπορεί να κινηθεί όπως θέλει, δεν υπάρχουν κανόνες, μόνο οδηγίες.
 
Καταλαβαίνω.
Η άποψή μου είναι πως με δεδομένο ότι ο Στάθης κάνει την πρώτη του αναπαραγωγή (και μάλιστα είναι στην πρώτη γέννα της κανάρας) η διατάραξη των ισορροπιών στο κλουβί βαραίνει περισσότερο από τον φόβο αυτού που μόνο δυνητικά ακόμα υπάρχει, την ζωή μέσα στα αυγά της δεύτερης γέννας.
Μπορεί να κινηθεί όπως θέλει, δεν υπάρχουν κανόνες, μόνο οδηγίες.
Βλέποντας και κάνοντας! Πάντως ο αρσενικός κάθε φορά που βγαίνει την έχει στο κατοπι. Αφου παω καθομαι κοντά για να την αφήσει να φαει. Η κακομοίρα όταν ταΐζει ο αρσενικός τρέχει και τρωει με βουλιμία!
 
Οπωσδήποτε συγκριτικά με την εν΄δυνάμει ζωή, η ήδη υπάρχουσα βαραίνει περισσότερο. Αλλά χωρίζοντας τους γονείς, όταν η κανάρα δεν θα σκεπάζει πλέον τα μικρά, ενδεχομένως η γέννα που θα ακολουθήσει να είναι και άσπορη ή να περιλαμβάνει περισσότερα άσπορα αυγά (ποτέ δεν ξέρει κανείς φυσικά). Εναλλακτικά, θα προτείνω να διερευνούσες @StathisS , Στάθη και την πιθανότητα της δεύτερης γέννας...ίσως θα μπορούσες μάλιστα να βάλεις μια "δυνητική" αγγελία στο φόρουμ για πιθανό ενδιαφέρον των απογόνων αυτής. Δεν ξέρω βέβαια αν αυτό γίνεται ή / και ακόμα για τα αυγά τα οποία θα γεννηθούν. Να θυμίσω την αγγελία της Μιράντας και τα τρία αυγά που έδωσε και εκκολάφθηκαν από άλλη κανάρα φίλης μου, η οποία μάλιστα ούτε καν φωλιά είχε φτιάξει.
 
Χριστός Ανέστη! Χρόνια Πολλά με υγεία και Καλό Πάσχα σε όλα τα μέλη του pet birds και σε όλο τον κόσμο! Κοιτάξτε χρώμα που βγαίνει! Και άσε τους άλλους να βάφουν αυγά!

Webp.net-resizeimage(5).webp
 
Back
Top