Αναπαραγωγή Γεννήσαμε, επιτέλους το πρώτο αυγό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης StathisS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Είδες πώς, μέσα σε ένα 24ωρο, άλλαξες άποψη για το τι συμβαίνει; ή έστω συμβαίνει κάτι άλλο, απο αυτό που συνέβαινε χθές;
Ναι όντως. Πάντως οπότε βγαίνει η θηλυκιά από τη φωλιά τον κυνηγάει.
[automerge]1586758097[/automerge]
Όχι, δεν φαίνεται να έχεις κάπου λάθος. Η ενδοοικογενειακή βία είναι άλλο πράγμα από αυτό που μας περιγράφεις. Θα πρέπει να μαλώνουν συνέχεια και άγρια τα πουλιά και είτε το ένα να μην αφήνει το άλλο να φάει καθόλου είτε να πληγώνονται. Οπότε μιλάμε για απλά καβγαδάκια - αντί π.χ. Να του πει ότι δεν μπορεί σήμερα διότι έχει πονοκέφαλο, του το υποδεικνύει κάπως πιο έντονα. Καλή συνέχεια.
Αυτό που με ανησυχεί είναι μην αναλώνεται η θηλυκιά στο να κυνηγάει τον αρσενικό και δεν ταίζει όπως πρεπει τα μικρά!
 
Καλημέρα! Μετά από επίμονη παρατηρηση βλέπω ότι κάπου κάπου ο αρσενικός παει να κάνει το γαμπρό αλλά η θηλυκιά είναι εκείνη που επιτίθεται και αυτός μαζεύεται στην άκρη σαν να την φοβάται! Κουνάει τα φτερά ανοίγει το στόμα και μερικές φορές ορμάει πανω του. Μετά όταν αυτή επιστρέψει στη φωλιά όλα καλά πηγαινει αυτός και την ταίζει. Δεν έβγαλα τον αρσενικό από μέσα παρα το γεγονός ότι ξεκάθαρα υπάρχει ενδοοικογενειακή βία γιατί το θυμα είναι ο αρσενικος αλλά το τάισμα των μικρών γίνεται κανονικά. Εχω κάπου λάθος;
Για μενα σωστα πραττεις! Αφου το τάισμα συνεχιζεται κανονικα δεν υπαρχει προβλημα. Αμα παρατηρισεις κατι αλλο το συζηταμε!
 
Καλημέρα φίλοι μου! Σήμερα περιμενω δαχτυλίδια ΚΛΕΙΣΤΟΥ τυπου! Την έβδομη μέρα το Σάββατο δηλαδή θα τα κανω όλα αλλαγη φωλιάς δαχτυλίδι και θα αρχίσω να δίνω και λίγο μήλο. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω ειναι: μπανιέρα μπορώ να τους βάλω τώρα που έχουν τα μικρά; θα επηρεάσει σε κάτι; και το ρωτάω γιατί ξέρω ότι το λατρευουν!
 
Αυτό που ήθελα να ρωτήσω ειναι: μπανιέρα μπορώ να τους βάλω τώρα που έχουν τα μικρά; θα επηρεάσει σε κάτι; και το ρωτάω γιατί ξέρω ότι το λατρευουν!
Δεν ξέρω να σου απαντήσω με ακρίβεια, αλλά θα σου πω τις σκέψεις μου σχετικά. Μπανιέρα θα απέφευγα να βάλω, διότι αφενός τα μικρά μπορεί να πέσουν μέσα και να κινδυνέψουν (αλλά αυτό αντιμετωπίζεται με δική σου εποπτεία, όσο θα υπάρχει η μπανιέρα), και διότι το θηλυκό πουλί αν βραχεί και καθήσει πάνω στους νεοσσούς θα αυξήσει την υγρασία της φωλιάς (το οποίο σημαίνει ότι αυξάνεται και η πιθανότητα αύξησης του μικροβιακού φορτίου, τώρα που κάνει και ζέστη).
Τώρα (κι επειδή έχω κάνει τα συναφή θέματα αχταρμά στο κεφάλι μου), αν η θηλυκιά δεν κάθεται πλέον στη φωλιά, αλλά απλά την επισκέπτεται ίσως θα μπορούσες να βάλεις μπανιέρα στην άλλη πλευρά και χώρισμα ώστε να το βγάλεις όταν θα έχει στεγνώσει.
 
Δεν ξέρω να σου απαντήσω με ακρίβεια, αλλά θα σου πω τις σκέψεις μου σχετικά. Μπανιέρα θα απέφευγα να βάλω, διότι αφενός τα μικρά μπορεί να πέσουν μέσα και να κινδυνέψουν (αλλά αυτό αντιμετωπίζεται με δική σου εποπτεία, όσο θα υπάρχει η μπανιέρα), και διότι το θηλυκό πουλί αν βραχεί και καθήσει πάνω στους νεοσσούς θα αυξήσει την υγρασία της φωλιάς (το οποίο σημαίνει ότι αυξάνεται και η πιθανότητα αύξησης του μικροβιακού φορτίου, τώρα που κάνει και ζέστη).
Τώρα (κι επειδή έχω κάνει τα συναφή θέματα αχταρμά στο κεφάλι μου), αν η θηλυκιά δεν κάθεται πλέον στη φωλιά, αλλά απλά την επισκέπτεται ίσως θα μπορούσες να βάλεις μπανιέρα στην άλλη πλευρά και χώρισμα ώστε να το βγάλεις όταν θα έχει στεγνώσει.
Ευχαριστώ! Μάλλον δεν θα βάλω γιατί η θηλυκιά είναι στη φάση που κάθεται πολυ ώρα στη φωλιά ακόμη καθώς επίσης όταν κάνει μπάνιο συνηθίζει να γίνεται εντελώς μούσκεμα!
 
Την έβδομη μέρα το Σάββατο δηλαδή θα τα κανω όλα αλλαγη φωλιάς, δαχτυλίδι.
Αυτό είναι μια λάθος προσέγγιση στο θέμα δακτυλίδι.
Για να μην έχεις "περιπέτειες" με τα δακτυλίδια κάνεις το εξής. Την 4η ή 5η μέρα (ανάλογα με τον αριθμό των νεοσσών) διαλέγεις το μεγαλύτερο σε μέγεθος πουλάκι και δοκιμάζεις. Αν περνάει εύκολα επαναλαμβάνεις την δοκιμή μετά απο 24 ώρες. Αν και πάλι βλέπεις οτι περνάει "χαλαρά", μεταφέρεις την δοκιμή ανα 12 ώρες ώστε να βρείς την σωστή στιγμή που το δακτυλίδι περνάει με ελαφρά δυσκολία. Περνάς δακτυλίδια σε όλα τα ανεπτυγμένα στο ίδιο μέγεθος αδελφάκια. Τα υπόλοιπα ανα 12ωρο ή 24ωρο ανάλογα την διαφορά μεγέθους. Κάθε βράδυ πριν τον ύπνο άλλα και κάθε πρωί ελέγχεις αν τα δακτυλίδια και τα μικρά είναι στην θέση τους.
 
Αυτό είναι μια λάθος προσέγγιση στο θέμα δακτυλίδι.
Για να μην έχεις "περιπέτειες" με τα δακτυλίδια κάνεις το εξής. Την 4η ή 5η μέρα (ανάλογα με τον αριθμό των νεοσσών) διαλέγεις το μεγαλύτερο σε μέγεθος πουλάκι και δοκιμάζεις. Αν περνάει εύκολα επαναλαμβάνεις την δοκιμή μετά απο 24 ώρες. Αν και πάλι βλέπεις οτι περνάει "χαλαρά", μεταφέρεις την δοκιμή ανα 12 ώρες ώστε να βρείς την σωστή στιγμή που το δακτυλίδι περνάει με ελαφρά δυσκολία. Περνάς δακτυλίδια σε όλα τα ανεπτυγμένα στο ίδιο μέγεθος αδελφάκια. Τα υπόλοιπα ανα 12ωρο ή 24ωρο ανάλογα την διαφορά μεγέθους. Κάθε βράδυ πριν τον ύπνο άλλα και κάθε πρωί ελέγχεις αν τα δακτυλίδια και τα μικρά είναι στην θέση τους.
Σε ευχαριστώ φίλε μου! Όποτε ξεκινάω από αύριο!
 
Πάντως Στάθη θα ήθελα να ήμουν σε μια γωνιά και να σε έβλεπα την ώρα της δακτυλίδωσης!
Μα να τρέμεις την ωοσκόπηση και να είσαι τώρα κομψός και ψύχραιμος με τα δακτυλίδια;

Σύντομα:Δείκτης αντίχειρας πιάνει πίσω δάκτυλο με καλάμι,ισιώνεις τρία δάκτυλα μπροστά, περνάς το δακτυλίδι, μετράς τρια νυχια/δάκτυλα να εξέχουν και να έχουν περάσει σωστά μέσα απο το δακτυλίδι και έπειτα με περιστροφικές κινήσεις περνάς τον αστράγαλο μέχρι το δακτυλίδι να φτάσει στο όριο του πίσω δακτύλου αλλά να μην το ξεπεράσει. Έπειτα τραβάς το πίσω δάκτυλο να ξεπιαστεί και να κατέβει στην θέση του. Έχε μπατονέτα/λαδάκι μαζί, χαρτί για τον ιδρώτα σου, δες κανένα βίντεο και κάνε πολλές φορές τον σταυρό σου.
Οι πρώτοι 10 νεοσσοί είναι οι δύσκολοι. Προσοχή το δακτυλίδι μην περάσει το γόνατο (αν είναι δυνατόν να γίνει κάτι τέτοιο, δεν ξέρω).

Καλή επιτυχία! Θα έλεγα ότι το έχεις, αλλά δεν ξέρω!
 
Πάντως Στάθη θα ήθελα να ήμουν σε μια γωνιά και να σε έβλεπα την ώρα της δακτυλίδωσης!
Μα να τρέμεις την ωοσκόπηση και να είσαι τώρα κομψός και ψύχραιμος με τα δακτυλίδια;

Σύντομα:Δείκτης αντίχειρας πιάνει πίσω δάκτυλο με καλάμι,ισιώνεις τρία δάκτυλα μπροστά, περνάς το δακτυλίδι, μετράς τρια νυχια/δάκτυλα να εξέχουν και να έχουν περάσει σωστά μέσα απο το δακτυλίδι και έπειτα με περιστροφικές κινήσεις περνάς τον αστράγαλο μέχρι το δακτυλίδι να φτάσει στο όριο του πίσω δακτύλου αλλά να μην το ξεπεράσει. Έπειτα τραβάς το πίσω δάκτυλο να ξεπιαστεί και να κατέβει στην θέση του. Έχε μπατονέτα/λαδάκι μαζί, χαρτί για τον ιδρώτα σου, δες κανένα βίντεο και κάνε πολλές φορές τον σταυρό σου.
Οι πρώτοι 10 νεοσσοί είναι οι δύσκολοι. Προσοχή το δακτυλίδι μην περάσει το γόνατο (αν είναι δυνατόν να γίνει κάτι τέτοιο, δεν ξέρω).

Καλή επιτυχία! Θα έλεγα ότι το έχεις, αλλά δεν ξέρω!
Αυτό μου φαίνεται πιο ευκολο! Στην ωοσκοπηση φοβόμουν ότι θα σπάσω τα αυγά! Θα βγάλω και φωτο να δεις επαγγελματισμό!
 
Θα βγάλω και φωτο να δεις επαγγελματισμό!
Δακτυλίδια πάντα στο δεξί πόδι και με το Νο να κοιτάζει το έδαφος. Να δώ πώς θα περάσεις τα δυό μικρά δάκτυλα μαζί με το μεσαίο.Αυτά δεν στέκονται σχεδόν ποτέ σε ευθεία. ΑΓΧΟΣΟΥ απο τώρα 😅 😅
 
Δακτυλίδια πάντα στο δεξί πόδι και με το Νο να κοιτάζει το έδαφος. Να δώ πώς θα περάσεις τα δυό μικρά δάκτυλα μαζί με το μεσαίο.Αυτά δεν στέκονται σχεδόν ποτέ σε ευθεία. ΑΓΧΟΣΟΥ απο τώρα 😅 😅
Θα εκπλαγείτε! 😀!
 
Λοιπόν παρήγγειλα κόκκινη αυγό τροφή από πετ σοπ διότι όπως σας είπα με την χρωστική στο νερό μου είναι αδύνατον να συνεχίσω μετά τις τριάντα μέρες. Είχα λοιπόν επιλέξει μια αυγό τροφή και μετά από λίγες μέρες επικοινώνησε το πετ σοπ μαζί μου να μου πει ότι θα αργήσουν και μου προτειναν κάποια άλλη. Πράγματι τους εμπιστευτικά και πήρα μια από αυτές που μου προτειναν. Ηρθα λοιπόν σήμερα και διαπίστωσα ότι και τα τρία πακετα είναι ληγμένα! Από τις 08/03/20! Σας δείχνω φωτο να μου πειτε αν κάνω λάθος!
[automerge]1587038763[/automerge]
Σε λίγο γιατί δεν ανεβαίνουν!
[automerge]1587039839[/automerge]
Webp.net-resizeimage(1).webpWebp.net-resizeimage(2).webp
[automerge]1587039872[/automerge]
Εδώ να δεις τρέλα έχω εκνευριστεί παρα πολυ!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τα δαχτυλίδια είναι σωστά; ή να βγω από τα ρούχα μου;
Μην ψάχνεις δικαιολογίες Στάθη.
Τώρα το είπες και θα τα βάλεις.
Καλά δείχνουν,το χρώμα είναι λίγο μάπα.

Πάρε τους τηλέφωνο και ευγενικά σαν ευσυνείδητος καταναλωτής ζήτησε αντικατάσταση και μάλιστα με την μάρκα που γουστάρεις!
 
Back
Top