Αναπαραγωγή Γεννήσαμε, επιτέλους το πρώτο αυγό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης StathisS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πήρα ήδη και μου είπαν θα με παρει ο υπευθυνος. Θα στείλω και σχετικό μειλ προς επιβεβαίωση. Η ατυχία τους είναι ότι μπορεί να είναι πιο ειδικοί στα καναρίνια αλλά στις είμαι εγώ ο ειδικός λόγω δουλειάς! Τα δαχτυλίδια θα τα βάλω τα παρηγγειλα από άλλου!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
αλλά στις είμαι εγώ ο ειδικός λόγω δουλειάς!
Ομολογώ πως εντυπωσιάστηκα!
Θα αφήσω κάποιες καραντινίσιες ώρες να πλανηθούν πάνω σε αυτό μέσα στο μυαλό μου.
 
Ομολογώ πως εντυπωσιάστηκα!
Θα αφήσω κάποιες καραντινίσιες ώρες να πλανηθούν πάνω σε αυτό μέσα στο μυαλό μου.
Σου δίνω τροφή για σκέψη τώρα που υπάρχει χρόνος να μην βαριέσαι!
 
Το ότι στις είμαι πιο ειδικός εννοώ να τις αντιμετωπίζω όχι να τις κάνω! Λοιπόν αποτυχία πληρης! Τα δαχτυλίδια δεν μπαίνουν δεν χωράνε. Το προσπαθησα! Μπήκαν κανονικά τα τρία δάχτυλα αλλά από τον αστραγαλο δεν περνουσε με τίποτα. Επίσης μόλις τα έβγαλα από τη φωλιά είδα ότι το ένα ( το μικρότερο ψόφησε) άλλαξα φωλιά και τα επέστρεψα!Webp.net-resizeimage(4).jpgIMG_20200416_164256.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μηπως ουτε τα δαχτυλιδια ειναι σωστα; Εισαι σιγουρος οτι ειναι 2,9mm;
Τα παρηγγειλα ηλεκτρονικά και τον ρώτησα κιόλας!
[automerge]1587045828[/automerge]
Το μόνο καλό από τη σημερινή μέρα ήταν ότι τουλάχιστον αυτό που ψόφησε το πήρα χαμπάρι νωρίς και δεν μολυνε τα αλλα
 
Αν είναι πράγματι 2,9, πάρε το μικρότερο πουλάκι σε μέγεθος. Πέρασε δάκτυλα και πόδι ΕΠΙΘΟΛ. Στέγνωσε καλά τα δάκτυλά σου και το δακτυλίδι. Φτάσε το δακτυλίδι στο σημείο που δείχνεις στην φωτό. Με το δεξί χέρι κρατάς τα δάκτυλα καλά και με το αριστερό, με ελαφρά συστροφή τραβάς το δακτυλίδι να περάσει απο τον κόμπο, έστω και δύσκολα. Αν δείς οτι προχωράει, συνέχισε. Αν όχι ΣΤΟΠ !
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ωχ τωρα ειδα το νεκρο νεοσσο... Πολυ κρημα. Μου φενεται πως καταπλακωθηκε απο τους αλλους, ετσι δεν ειναι;
Δεν ξέρω αλήθεια! Πάντως σήμερα ψόφησε χθες που τσεκαρα ήταν οκ όλα! Όταν τα έβγαλα ήταν πανω του τα αλλά δυο αλλά μπορεί πρωτα να ψόφησε και μετά να ανέβηκαν!
[automerge]1587046155[/automerge]
Αν είναι πράγματι 2,9, πάρε το μικρότερο πουλάκι σε μέγεθος. Πέρασε δάκτυλα και πόδι ΕΠΙΘΟΛ. Στέγνωσε καλά τα δάκτυλά σου και το δακτυλίδι. Φτάσε το δακτυλίδι στο σημείο που δείχνεις στην φωτό. Με το δεξί χέρι κρατάς τα δάκτυλα καλά και με ελαφρά συστροφή τραβάς το δακτυλίδι να περάσει απο τον κόμπο, έστω και δύσκολα. Αν δείς οτι προχωράει, συνέχισε. Αν όχι ΣΤΟΠ !
Δεν προχωραει το ζόρισα αρκετά σε σημείο που φοβήθηκα μην κανω ζημιά ο αστραγάλους είναι εμφανώς μεγαλυτερος από το δαχτυλίδι!
 
Τα πουλάκια βρίσκονται στην 7η ημέρα της ζωής τους και αν είναι καλοταϊσμένα πολύ δύσκολα θα περάσουν.
Προσωπικά χρησιμοποιώ λίγο λαδάκι στα δάχτυλα των πιο μεγαλόσωμων.
Τα δαχτυλίδια είναι στο σωστό μέγεθος Ε20.
Υπάρχουν και τα δαχτυλίδια ανοιχτού τύπου που μπορούν να χρησιμοποιηθούν.
 
Τα πουλάκια βρίσκονται στην 7η ημέρα της ζωής τους και αν είναι καλοταϊσμένα πολύ δύσκολα θα περάσουν.
Προσωπικά χρησιμοποιώ λίγο λαδάκι στα δάχτυλα των πιο μεγαλόσωμων.
Τα δαχτυλίδια είναι στο σωστό μέγεθος Ε20.
Υπάρχουν και τα δαχτυλίδια ανοιχτού τύπου που μπορούν να χρησιμοποιηθούν.
Θα βάλω ανοιχτό τυπου αργότερα! Δεν πιεσα παραπανω μην κανω καμια ζημιά στο ποδι!
 
Από τις 08/03/20! Σας δείχνω φωτο να μου πειτε αν κάνω λάθος!
Αυτή η ημερομηνία αναφέρεται κατά πάσα πιθανότητα στην ημέρα συσκευασίας.
Η ημερομηνία λήξεως συνοδεύεται από exp. day ή ανάλωση πρίν (στην αντίστοιχη γλώσσα)
 
Αυτή η ημερομηνία αναφέρεται κατά πάσα πιθανότητα στην ημέρα συσκευασίας.
Η ημερομηνία λήξεως συνοδεύεται από exp. day ή ανάλωση πρίν (στην αντίστοιχη γλώσσα)
Πάνω που το ανέφερες επειδή το έψαξα είναι η μοναδική ημερομηνία και είναι ημερομηνία λήξης! Επίσης μόλις επικοινώνησε μαζί μου ο υπεύθυνος μου ζήτησε συγγνώμη με ευχαρίστησε που τους ενημέρωσα και μου είπε ότι όλη η παρτιδα της παραγγελίας που κάνανε είναι ληγμένη και το κατάλαβαν μετά το τηλεφώνημα. Θα την επιστρέψω με έξοδά τους και θα έχουν νέα παραλαβη μέσα στην εβδομάδα αν θέλω την ίδια αυγό τροφή διαφορετικά αν θέλω κάποια άλλη να δω και να ενημερώσω. Αν παλι δεν θέλω τίποτα να μου επιστρέψουν τα λεφτά.
 
Καλημερα φίλοι μου! 7η μέρα σήμερα για τους νεοσσούς και είπα να αρχίσω τη διατροφή με λίγο μήλο. Το αυγό σταθερά και η αυγό τροφή! Δεν κάνω κάπου λάθος ε;
 
Καλημέρα Στάθη. Επειδή είχες την απώλεια του νεοσσού θα πρότεινα να το αφήσεις για όταν τα πουλιά πάρουν τα πάνω τους και να περιμένεις για την ώρα. Προσωπικά ούτε Στελλάρια θα έδινα στην φάση που είσαι.
 
Καλημέρα Στάθη. Επειδή είχες την απώλεια του νεοσσού θα πρότεινα να το αφήσεις για όταν τα πουλιά πάρουν τα πάνω τους και να περιμένεις για την ώρα. Προσωπικά ούτε Στελλάρια θα έδινα στην φάση που είσαι.
Οκ δεν θα βάλω! Τα Στελλαρια τι είναι;
[automerge]1587104548[/automerge]
Βασικά είδα τι είναι η Στελλαρια! Λες η τροφή που έχω να έχει μέσα τέτοιους σπόρους η θεωρείται σουπερ φουντ και τα παιρνεις έξτρα;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τα Στελλαρια τι είναι;
Du mouron pour les petits oiseaux !
Διάβασε εδώ: https://community.petbirds.gr/media/Στελλάρια-Αλσίνη-stellaria-media.1997/

Αν περπατήσεις δίπλα σε κλειστά πάρκα σίγουρα θα την δεις μαζί με άλλα αγριόχορτα. Εγώ την έκλεβα κάθε χρόνο απο την αυλή του δασκάλου.
Αν και το μήλο, μπρόκολο είναι πολύ διαδεδομένο θα δεις ίσως εντυπωσιακά μεγάλο αριθμό ανθρώπων να στρέφεται πρωτίστως σε τέτοια αγριοβοτανόχορτα όπως η Στελλάρια, η Γλιστρίδα(πχ δες Ω3 σε σύγκριση με σολομό) και άλλα. Για εμένα το νούμερο ένα υπερόπλο που αφήνει όλα αυτά απέξω είναι η παρασκευή φύτρων.
 
Back
Top