Ασθένειες Γύρισα από τις διακοπές και δύο θηλυκές έχουν καρίνα

alicedros

PB Supporter
Εγγραφή
21 Ιουν 2010
Μηνύματα
12.448
Πόλη
Αθήνα
Χθες το βράδυ γύρισα από τις διακοπές μετά από 3 εβδομάδες. Είχα πάρει μόνο τα δύο που με έχουν περισσότερη ανάγκη. Τα υπόλοιπα έμειναν σε κλούβα ώστε να πετάνε και να περάσουν ευκολότερα την πτερόροια. Τους είχα καθημερινά αυγοτροφή πατέ και ένας οικογενειακός μας φίλος πήγαινε κάθε 3 μέρες και άλλαζε νερό, και έλεγχε τις ταίστρες. Δυστυχώς όταν δεν τα φροντίζεις εσύ ο ίδιος τα ζωάκια σου, πάντα προκύπτει πρόβλημα. Επειδή ο άνθρωπος μου έκανε χάρη δεν μπορούσα να του απαιτήσω τι πρέπει να κάνει και τι όχι, με αποτέλεσμα 3 εβδομάδες το κλουβί να μην έχει καθαριστεί και χθες έβγαλα πολύ κουτσουλιά! Με το που τα είδα παρατήρησα ότι οι δύο θηλυκές μου είναι στα πιο χαμηλά κλαδιά της κλούβας και με το που βάζω το χέρι μου μέσα πιάνω την μία χωρίς να αντισταθεί και μετά με τον ίδιο τρόπο και τη δεύτερη. Και οι δύο πολύ αδύναμες και οι δύο αδυνατισμένες. Χθες το βράδυ έβαλα σε όλα Ferti-Vit, τα καθάρισα και τις θηλυκές τις έβαλα χωρισμένες σε μία ζευγαρώστρα.

Το πρωί είχαν φάει και οι 2 ελάχιστα τα σποράκια και κάθονται στο κλαδάκι χωρίς όμως να είναι φουσκωμένες ή να κοιμούνται. Η κόκκινη είναι πιο ζωηρή, τιτιβίζει, τρώει λίγο περισσότερο. Και των δύο οι κουτσουλιές είναι υδαρές και ιδιαίτερα τις άσπρης είναι πάρα πολύ η ποσότητα του υγρού στις κουτσουλιές της μιας και πίνει και πάρα πολύ νερό!

Η άσπρη είναι πολύ πιο αδύνατη
rsz_dsc_0520.webp
rsz_dsc_0521.webp
rsz_dsc_0522.webp
rsz_dsc_0523.webp
 
Η κόκκινη είναι σε λίγο καλύτερη κατάσταση
rsz_dsc_0514.webp
rsz_dsc_0516.webp
rsz_dsc_0519.webp

Είναι και οι δύο πολύ αδύναμες, περνάνε και πτερόροια. Στην αρχή νόμιζα πως δε θα τρώνε μέσα στην κλούβα λόγω του ανταγωνισμού και γι αυτό έχουν αδυνατίσει, αλλά και μόνες τους που είναι δεν τρώνε.. Σήμερα τους έβαλα και βραστό αυγό αλλά ούτε από αυτό τρώνε, που παλιά τρελαίνονταν! Τις έχω σε εσωτερικό χώρο και τους έβαλα και μπανάκι και έκανε μόνο η κόκκινη. Η άσπρη πάντα έμπαινε πρώτη και σήμερα ούτε να πλησιάσει! Οπότε με όλα αυτά κλείνω στο ότι είναι άρρωστες λόγω ανεπαρκής φροντίδας και πρέπει να κάνω κάτι άμεσα και γρήγορα γιατί ο χρόνος περνάει! Όποια συμβουλή ευπρόσδεκτη!

Υ. Γ.: από φάρμακα και συμπληρώματα εύκαιρα έχω Chloramphenicol N plus, Livi-Ferm, Cotrim και Ferti-Vit.
 
Χωρίς να έχω σπουδαία εμπειρία στις ασθένειες από την περιγραφή και τις συνθήκες μου μοιάζει για κοκκιδίωση.
 
μου μοιάζει για κοκκιδίωση
Δεν αποκλείεται, εγώ πάντως δεν βλέπω έντονα σημάδια στα έντερα που να δείχνουν κάτι τέτοιο. Αν εξαιρέσουμε την πρώτη κανάρα η οποία έχει κάποια σημάδια στα αριστερά, στο σημείο που δεν φαίνεται πολύ καλά γιατί το σκεπάζουν πούπουλα.

Αντίθετα, στο πάνω μέρος της κοιλιάς, φαίνεται να έχουν πρόβλημα και οι δύο. Στο σημείο εκείνο βρίσκεται το συκώτι.

Αλίκη, ποια ήταν η διατροφή των πουλιών αυτές τις ημέρες;
 
Σπόροι της Versele-Laga premium, είχα κάνει ένα μείγμα από περίλλα, κία, λιναρόσπορο, βρώμη και αγκάθι και το είχα βάλει σε μικρά ταιστράκια (τα είχαν φάει όλα!) και σε μία ταίστρα είχα μόνιμα αυγοτροφή της Orlux, γιατί δε θα ήμουν εκεί να βάζω αυγό, οπότε έπρεπε να βρω μια λύση να παίρνουν τις βιταμίνες και τις πρωτείνες που χρειάζονταν. Λέτε το ότι καθημερινά έτρωγαν αυγοτροφή να τα πείραξε στο συκώτι;

Σήμερα έβαλα σε όλα Ferti-Vit και βραστό αυγό με φρυγανιά, ρίγανη ξηρή και κάποια άλλα βότανα που έχουμε χλωρά. Έχω και μηλόξυδο βιολογικό.
 
Λέτε το ότι καθημερινά έτρωγαν αυγοτροφή να τα πείραξε στο συκώτι;
Όχι. Αν είναι διατροφικό, δεν είναι το είδος της τροφής αλλά η ποιότητα της που δημιούργησε το πρόβλημα σε διάστημα μιας περιόδου όσο αυτής των διακοπών μας. Ούτως ή άλλως, η αυγοτροφή του εμπορίου είναι μια τροφή για πουλιά, όχι δηλητήριο. Δηλητήριο γίνονται οι τροφές όταν δεν συντηρούνται σωστά και σε αυτήν την περίπτωση το πρόβλημα εμφανίζεται σχεδόν άμεσα.
Και των δύο οι κουτσουλιές είναι υδαρές και ιδιαίτερα τις άσπρης είναι πάρα πολύ η ποσότητα του υγρού στις κουτσουλιές της μιας και πίνει και πάρα πολύ νερό!
Αλίκη δεν τρώνε τα πουλάκια. Κάνουν και τα δύο πράσινες κουτσουλιές η μόνο η δεύτερη κανάρα;
 
Αλικη εγω νομιζω πως την δουλεια την εκανε τη αυγοτροφη πατε που τους ειχες δωσει, γιαυτο οταν φευγεις διακοπες να δινεις αυγοτροφη ξηρη του εμπορειου (συσκευασμενη) γιατι ειναι πληρης αφιδατωμενη και δεν χαλαει ευκολα, μου φαινονται σαν να εχουν δυαρια η θηλυκιες, αυγοτροφες και βιταμινες κοψτες τελειως προς το παρων, δοκιμασε για μια εβδομαδα 7-8 μερες σκορδονερο με μυλοξυδο ταυτοχρονα
 
Επειδή μια εικόνα ισούται με χίλιες λέξεις...

Οι κουτσουλιές της κόκκινης
rsz_1rsz_dsc_0532.webp
rsz_dsc_0534.webp
rsz_dsc_0534.webp

Και της άσπρης
rsz_dsc_0535.webp
rsz_dsc_0536.webp rsz_dsc_0537.webp

Αυτές τις έκαναν από το πρωί που τους είχα βάλει και το αυγό. Τρώνε καθόλου; Εγώ βλέπω μόνο ανοιγμένα σποράκια περίλλα και νίζερ, αλλά πολύ λίγα.. ☹

Να μην δίνω ούτε αυγό;

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!
 
οχι τιποτα μονο τροφηκαι σκορδονερο με ξυδι, αν στρωσουν οι κουτσουλιες τριτη τεταρτη μερα οκ συνεχιζεις μεχρι την εβδομη εαν οχι τοτε παμε για αγωγη
 
οχι τιποτα μονο τροφηκαι σκορδονερο με ξυδι, αν στρωσουν οι κουτσουλιες τριτη τεταρτη μερα οκ συνεχιζεις μεχρι την εβδομη εαν οχι τοτε παμε για αγωγη
Μπορείς να μου πεις πως φτιάχνω το σκορδονερο με ξύδι; Πιστεύεις ότι θα στρώσουν; Εγώ ανησυχώ γιατί βλέπω πως δεν τρώνε... Μόνο λίγο περιλλα και νιζερ. Και αυγό. Τίποτα άλλο! Αλλά δε θα δώσω άλλο αυγό. Τις βλέπεις αδύνατες ή μόνο εγώ τις βλέπω ως σπαστικια μαμά; 😛

Σ ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές! :)
 
Πριν απ' όλα υπάρχει μια ποδοδερματίτιδα σε αρχικά στάδια. Εδώ υπάρχει ανάλυση και θεραπευτικές συμβουλές. Η ποδοδερματίτις - ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ ΧΡΩΜΑΤΟΣ
Τα πουλιά είναι αδύνατα. Οι κουτσουλιές δείχνουν ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΝΕΡΟΥ . Ούτε σωστό στέρεο μέρος αλλά ούτε και ουρικό. Άσχημα τα πράγματα. Δεν αφομοιώνεται η τροφή ή δεν μπορεί να καταναλωθεί. Μπορεί να υπάρχει απο βακτηριάκη μόλυνση μεχρι παράσιτα ή τριχομονάδες αλλά και μεγαβακτηρια. Αρχικά η βοήθεια μπορεί να είναι μια αλλαγή τροφής (μείγματος), ή, πρόσθετοι σπόροι (περίλλα-καμελίνα-κια-φόνιο). Οι πρωτείνες (αυγότροφή ή έστω αυγό) δεν μπορεί να κοπούν αυτή την εποχή αλλά και μια πολυβιταμίνη στο νερό δεν είναι άσχημη.
 
δεν ειναι και ιδιετερα αδυνατες αλλα πρεπει οπωσδηποτε να στρωσουμε την διαρρια και να σφιξουν οι κουτσουλιες, βαζουμε σε ενα μπουκαλακι 500μλ 2 σκελιδες κομμενες σκορδο και ενα κουταλακι του γλυκου μηλοξιδο,θα το κανεις το βραδυ και το πρωι θα το δ(θα το στραγκιζεις)ινεις στις θηλυκιες αφου εχεις βγαλει το σκορδο απο μεσα ( θα το στραγγιζεις) καθε μερα δινεις φρεσκο, πιστευω πως δεν εχουν κατι σοβαρο και στρωσουν, αν θελεις να φτιαχνεις λιγοτερο βαλε τα μισα υλικα στην μιση ποσοτητα νερο, λογικα σε 4 μερες πρεπει να σφιξουν, εκτος απο τροφη να μην δινεις τιποτα αλλο
 
Έβαλα μείγμα κια, καμελινα, περιλλα, βρώμη, αγκάθι και νιζερ αλλά το θέμα είναι ότι δεν τρώνε γι αυτό και πρέπει να δώσω κάτι άμεσα. Αν δώσω βιταμίνες, αυγό και σπόρους δεν νομίζω να γίνει κάτι... Τις έχω δει να τρώνε σποράκια και μια χαρά τα σπάνε απλά τρώνε ελάχιστα... Μείγμα σπόρων μπορώ να αλλάξω έτσι ξαφνικά; Αυτό δε θα κάνει χειρότερο κακό;

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο!
 
... Μείγμα σπόρων μπορώ να αλλάξω έτσι ξαφνικά; Αυτό δε θα κάνει χειρότερο κακό;
!

Οταν δεν το τρώνε δεν μπορείς να περιμένεις. Βάλε σκέτη Περίλλα σε μια ταίστρα και πές πως την τρώνε.
 
Δεν αφομοιώνεται η τροφή ή δεν μπορεί να καταναλωθεί. Μπορεί να υπάρχει απο βακτηριάκη μόλυνση μεχρι παράσιτα ή τριχομονάδες αλλά και μεγαβακτηρια
Εδώ γύρω κινείται και το δικό μου σκεπτικό, μόνο που νομίζω ότι στην κατάσταση που βρίσκονται χρειάζονται αντιβίωση. Μπορείς να κάνεις όσα σου είπε ο Μάκης. Αν σκοπεύεις όμως να ακολουθήσεις φαρμακευτική αγωγή, είναι καλύτερα να δώσεις την πολυβιταμίνη μετά το τέλος της θεραπείας και να αντικαταστήσεις το αυγό με μια αυγότροφή του εμπορίου. Καλό θα ήταν να χρησιμοποιήσεις καινούργιες τροφές.
 
Εδώ γύρω κινείται και το δικό μου σκεπτικό, μόνο που νομίζω ότι στην κατάσταση που βρίσκονται χρειάζονται αντιβίωση. Μπορείς να κάνεις όσα σου είπε ο Μάκης. Αν σκοπεύεις όμως να ακολουθήσεις φαρμακευτική αγωγή, είναι καλύτερα να δώσεις την πολυβιταμίνη μετά το τέλος της θεραπείας και να αντικαταστήσεις το αυγό με μια αυγότροφή του εμπορίου. Καλό θα ήταν να χρησιμοποιήσεις καινούργιες τροφές.
τοτε ειναι καλυτερα να δοθει απο τωρα αντιβιωση αλλα ποια;
 
τοτε ειναι καλυτερα να δοθει απο τωρα αντιβιωση αλλα ποια;
Όποια πει ο γιατρός.

Προσωπικά σε αυτή την περίπτωση θα έδινα Aviomycine.
Υ. Γ.: από φάρμακα και συμπληρώματα εύκαιρα έχω Chloramphenicol N plus, Livi-Ferm, Cotrim και Ferti-vit.
Αν δεν είχα τη δυνατότητα θα χρησιμοποιούσα αναγκαστικά την Cotrim. Μετά το τέλος της θεραπείας Liviferm και στη συνέχεια Baycox.
 
Και γω για cotrim σκέφτομαι... Είναι πολύ αδύνατες και πιστεύω πως πρέπει να ξεκινήσω αγωγή σήμερα κιόλας! Σκορδονερο και μηλοξυδο όπως είπε ο Πάνος θα δώσω αργότερα που θα έχω δει βελτίωση.

Δηλαδή να αλλάξω την τροφή σε όλα; Να πάρω καινούργια τροφή για όλα και να πετάξω την παλιά; Μόνο με περιλλα μπορούν να ζήσουν;

Πάντως δεν πιστεύω ότι φταίει το μείγμα σπόρων απλά δεν τρώνε επειδή είναι άρρωστες και βασικά η άσπρη. Δηλαδή και την περιλλα που τους έχω τρώνε πολύ λίγο.

Οπότε ξεκινάω στις 2 θηλυκές cotrim αρχικά για 5 μέρες και βλέπουμε πως θα πάνε. Αυτές τις πέντε μέρες δε δίνω αυγό έτσι; Στα υπόλοιπα δίνω κάτι;

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!
 
Δηλαδή να αλλάξω την τροφή σε όλα; Να πάρω καινούργια τροφή για όλα και να πετάξω την παλιά;
Αλίκη, πιθανόν να μην χρειάζεται να κάνεις κάτι τέτοιο. Επειδή όμως εδώ μπορούμε να κάνουμε μόνο εικασίες, πιστεύω ότι το πρόβλημα λύνεται αποκλείοντας τις περιπτώσεις που μπορεί να το δημιουργούν.
Πάντως δεν πιστεύω ότι φταίει το μείγμα σπόρων απλά δεν τρώνε επειδή είναι άρρωστες και βασικά η άσπρη
Προφανώς και είναι άρρωστες. Το ότι δεν τρώνε είναι ένα από τα συμπτώματα της ασθένειας.
Αυτές τις πέντε μέρες δε δίνω αυγό έτσι; Στα υπόλοιπα δίνω κάτι;
Όχι, είναι καλύτερα να μην δώσεις. Επίσης, ούτε φρούτα ούτε λαχανικά. Παρακολούθησε αν πίνουν επαρκή ποσότητα νέρου - φαρμάκου.

Στα υπόλοιπα τίποτα προς το παρόν. Παρακολουθείς μόνο και αν εντοπίσεις ύποπτα συμπτώματα σε κάποιο, το απομονώνεις.
 
Αφου λες οτι δεν πινουν αρκετο νερο τοτες να δωσεις την αντιβιωση κατευθειαν στο στομα για να εισαι σιγουρη οτι θα ποιουν
 
Back
Top