Αναπαραγωγή Δεύτερη προσπάθεια αναπαραγωγής κοκατίλ

Καλησπερα σας!Λοιπον εχουμε γαστρεντερίτιδα ειμασταν τυχεροι και εκανε κακα της και της εκανε εξεταση κοπρανων.Ξεκιναμε προβιοτικα αντιβιωση και αντιστρες για αρχη για 1 βδομάδα.Το βαρος ηταν χαλια.Τα μωρα τα περνω και τα αναλαμβανω εγω.Αυτα μολις παω σπιτι θα σας δειξω φαρμακα και την θεραπεια της.Ευχομαι να παει καλα αν και μου ειπε οτι ειναι σε αρχικο σταδιο και δε κινδυνεύει.
 
Τα μωρα τα περνω και τα αναλαμβανω εγω.
Χρειάζεται προσοχή στην θερμοκρασία της κρέμας.
Γνωρίζεις ανά πόσες ώρες χρειάζονται τάισμα και σε τι ποσότητες ?
 
@giannisvlg Περαστικα ευχομαι!ολα θα πανε καλα μην ανυσηχεις!χρειαζεται μεγαλη προσοχη το ταϊσμα των μικρων!θα περιμενουμε νεα σας! Περαστικα και θα γινει γρηγορα καλα για να παει κοντα στα μικρα και στον συζυγο 😁
 
Αυτα ειναι τα φαρμακα και γενικα η θεραπεία


39825.webp
dk.webpdk2.webp
[automerge]1604654066[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Λοποιν σχετικα με την θερμοκρασία βραζω νερο 43°C και σε συχνότητα ταισματος ακολουθω αυτο
39825-2.webp
[automerge]1604654457[/automerge]
Οταν εννοούσα το νερο ειναι 43 βαθμους και οταν το ανακατεύω με την σκονη για να δημιουργηθεί η κρεμα κρυωνει κσι φτανει στην επιθυμητή θερμοκρασία
 
Τελευταία επεξεργασία:
Λοιπον εχουμε γαστρεντερίτιδα ειμασταν τυχεροι και εκανε κακα της και της εκανε εξεταση κοπρανων
Εννοείς ότι είδε την κουτσουλιά στο μικροσκόπιο και αποφάνθηκε εκείνη τη στιγμή; Δεν πήρε δηλαδή το δείγμα για να σου πει αποτελέσματα την επόμενη μέρα, σωστά;
 
@Stavros Εκεινη την στιγμη την ειδε στο μικροσκόπιο και μου εκανε την διαγνωση αλλα την έβλεπε ενα 30'.Την μετεφερα την μαμα με ενα πλαστικο κουτακι με πριονιδι μεσα να ειναι μαλακά και πηρε το δειγμα απο εκει και το μελέτησε αλλα η κουτσουλια ηταν πολυ υδαρή κλπ
 
1)Ναι μου το εδωσαν εκει επειδη μου ειπαν οτι του μπουκαλι ειναι τεράστιο και πανάκριβο και δεν χρειάζεται να το πάρω.

2)Μου ειπε με oποια σειρα θέλω δεν εχει θεμα πως θα το δίνω.Εγω δινω πρωτα αντιβιωση και μετα απο 5 λεπτα προβιοτικα και ξανα αντιβιωση το βραδυ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγω δινω πρωτα αντιβιωση και μετα απο 5 λεπτα προβιοτικα και ξανα αντιβιωση το βραδυ
Θα πρότεινα να δώσεις πρώτα την αντιβίωση μόνη της, χωρίς κάτι άλλο. Στη συνέχεια το το προβιοτικό και αφού τελειώσει, την πολυβιταμίνη.

Εύχομαι περαστικά. Ενημέρωνέ μας αν θέλεις για τις εξελίξεις.
 
Τι εννοείς μεχρι την αντιβίωση
Δεν είπα μέχρι. Εννοούσα όμως να δώσεις την αντιβίωση (Cotrim) μόνη της μέχρι να τελειώσει. Μετά το προβιοτικό (αυτό στη σύριγγα) μέχρι να τελειώσει και τέλος την πολυβίταμινη.

επισης δεν εχει καποια πολυβιταμινη
Το antistress, παρά το fancy όνομά του είναι απλά μία πολυβιταμίνη της "σειράς". 🙂
 
Οταν εννοούσα το νερο ειναι 43 βαθμους και οταν το ανακατεύω με την σκονη για να δημιουργηθεί η κρεμα κρυωνει κσι φτανει στην επιθυμητή θερμοκρασία
Η επιθυμητή θερμοκρασία είναι 38C με 38,5C, κατά την διάρκεια του ταΐσματος η κρέμα πρέπει να διατηρείται σε αυτή την θερμοκρασία.

Καλή συνέχεια!
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Ναι το γνωριζω απλα το νερο οταν ανακατεύεται με την κρεμα παγωνει γι αυτο το κανω λιγο σε °C παραπανω για να μη κρυωσει.Επισης οτι περισσεύει το πεταω δε μπορω να το ζεσταίνω στο μικροκυμάτων γιατι εχω ακουσει οτι αναπτύσσονται μικροοργανισμοί
 
Back
Top