Γενικά Είμαι η Tamu

Το σπίτι είναι η σκάλα του Μιλάνου και δύο τενοράκια (λίγο φάλτσα είναι αλήθεια) τσιρίζουνε στις δύο άκρες του ενώ που και που ακούγεται και ένα "που ειναι το καπάκι;κεφαλακικεφαλακι".
Η μικρή παίζει, κανει κωλοτούμπες στα σκοινια, τρώει σα... Βόας :D και χθες τσίμπησε και μια μπουκιτσα μπροκολάκι απ' το χέρι μου. Θελει δρόμο είναι αλήθεια και η κούραση (κυρίως για τη Νόρα που είναι ολη μερα μαζί τους) είναι μεγάλη αλλά από την άλλη χαιρόμαστε που δείχνουν και τα δύο μια χαρά και χωρίς πρόβλημα.
Τώρα όταν θα βρεθούν μαζί... Βλέπουμε.
 
Χθες γύρισα στο σπιτι απ' τη δουλεια και βλεπω την μικρή να τρώει κεχράκι απ' το χέρι της Νόρας. Μια δεκαριά μέρες χρειάστηκαν για να πλησιάζει το χέρι της χωρίς να φοβάται.
Κοιλιοδουλίτσα ολκής και φωνακλού, μια χαρα πόλεμο θα έχουμε στο σπίτι όταν τα φέρουμε κοντά. :D
 
Μια φυτεία μπροκολο γλαστρας θα σε σωσει πιστευω:D
Ενα χωράφι λεω να αγορασω Τακη και να αρχισω τη σπορα να προλαβω το χειμωνα να βγαλω μερικα δεκακιλα μπροκολο :D
 
Δύο εβδομάδες στο σπιτι η μικρούλα και με τη Νόρα έχουν γίνει... κολλητές. Τη φωνάζει οποτε δε τη βλεπει, τρώει από το χέρι της κεχράκι και μπρόκολο, και εχει εξελιχθεί σε... Κομανέντσι των παπαγάλων με τα ακροβατικά της. Δεν ταράζεται όταν βαλουμε το χέρι στο κλουβι για καθαρισμό/αλλαγή τροφών/νερού κτλ απλά κάθεται σε μια άκρη και περιμένει υπομονετικά να τελειώσουμε.
Απαντάει και στις φωνές του μικρού ο οποίος μάλλον, αδιαφορεί γενικά.
Νομίζω πάμε καλά, μια δυσκολία που είχαμε για να κοιμηθεί το βράδυ ξεπεράστηκε και αυτή οπότε προχωράμε :)
 
Υπέροχα τα νέα σας.
Αλλα βρε Διονύση μου... ΔΩΣΕ ΦΩΤΟ ΣΤΟ ΛΑΟ! :D
Δεν την βγαζω ακομα πολλες φωτο για να μη τη στρεσσαρω (αν και οταν βλεπει το κινητο παιρνει... Ποζα) κυριως επειδη γυρναω σπιτι κατα τις επτα-επταμιση οποτε ειναι σε φαση "γλαρωματος" σιγα σιγα και εχω απλα λιγα λεπτα να "παιξω" μαζι τους
Οσο συνηθίζει ομως (και τα σκ φυσικα) θα σας πηξω με φωτο :)
 
Μετα την απαίτηση του λαού, το φωτομοντέλο μας παίρνει πόζα λίγο πριν βγει στη βεράντα για "ηλιοθεραπεία" (και πιθανό μπανάκι). Φυσικά το μπρόκολο "δεν υπάρχει" πια και το μίγμα σπόρων λιγοστεύει καθως είμεθα και λίγο κοιλιοδουλίτσες.
View media item 21229
 
Πανέμορφη.
Εμείς εδώ και δύο εβδομάδες δεν βρίσκουμε πια μπρόκολο και έχουμε πέσει σε κατάθλιψη ☹
Δεν είναι η εποχή τους δυστυχώς, κι εδώ μόνο τίποτα ξέμπαρκα υπαρχουνε. Ε,θα το βολέψουμε με καμια πιπεριτσα, κανα χορταρικουλι, κατι θα κανουμε για τα χαϊδεμένα μας.
 
Πανέμορφη.
Εμείς εδώ και δύο εβδομάδες δεν βρίσκουμε πια μπρόκολο και έχουμε πέσει σε κατάθλιψη ☹
Σε κατεψυγμένα γνωστής μάρκας λαχανικών κοίταξες;
 
Δεν είναι η εποχή τους δυστυχώς, κι εδώ μόνο τίποτα ξέμπαρκα υπαρχουνε. Ε,θα το βολέψουμε με καμια πιπεριτσα, κανα χορταρικουλι, κατι θα κανουμε για τα χαϊδεμένα μας.
Σαν το μπρόκολο δεν έχει. :D
 
Σε κατεψυγμένα γνωστής μάρκας λαχανικών κοίταξες;
Τους παίρνουμε κι εμείς "Μπαρμπα Σταθη" (αυτη πρεπει να λες, το μολογάω εγω😛) αλλα δεν τα προτιμανε τα ατιμα. Θέλουνε το φρέσκο τους.
Αυριο εχει λαϊκη σε εμας, θα προμηθευτω καροτακια, πιπεριτσες και οτι αλλο βρω να τους φτιαχνω καμια σαλατα.

Σαν το μπρόκολο δεν έχει. :D
Ενα θα σου πω δυο σταλιες πραματακια, ενα μπροκολο το πενθήμερο θελουνε :D
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σε κατεψυγμένα γνωστής μάρκας λαχανικών κοίταξες;
Όχι δεν έψαξα για κατεψυγμένα. Θα κάνει υπομονή λίγους μήνες. Ευτυχώς του αρέσουν πολύ και οι πιπεριές και τα κολοκυθάκια οπότε μικρό το κακό.
 
Ενα θα σου πω δυο σταλιες πραματακια, ενα μπροκολο το πενθήμερο θελουνε :D
Σας ξεπερνάμε. Στο δικό μας σπίτι το τρώμε και εγώ και ο Σελιμ και η σκυλίτσα. Δύο μπρόκολα την εβδομάδα.
 
Back
Top