Γενικά Είμαι η Tamu

Σας ξεπερνάμε. Στο δικό μας σπίτι το τρώμε και εγώ και ο Σελιμ και η σκυλίτσα. Δύο μπρόκολα την εβδομάδα.
Eσύ είσαι τότε που πρέπει να ξεκινήσεις φυτεία μπρόκολου στο σπίτι :D
 
Μετα την απαίτηση του λαού, το φωτομοντέλο μας παίρνει πόζα λίγο πριν βγει στη βεράντα για "ηλιοθεραπεία" (και πιθανό μπανάκι). Φυσικά το μπρόκολο "δεν υπάρχει" πια και το μίγμα σπόρων λιγοστεύει καθως είμεθα και λίγο κοιλιοδουλίτσες.
View media item 21229
Μα τόσο χαριτωμενηηη η μικρή μας :)
 
Μα τόσο χαριτωμενηηη η μικρή μας :)
Eίναι η ατιμη αλλα είναι τοσο χαλβαδιάρικα τα σερνικουλια μας που βλεπω να τους βγαζουνε το λαδι μεχρι να "ενδώσουν" :D
 
Eίναι η ατιμη αλλα είναι τοσο χαλβαδιάρικα τα σερνικουλια μας που βλεπω να τους βγαζουνε το λαδι μεχρι να "ενδώσουν" :D
Εντελώς... Εμένα τώρα όλη μέρα είναι κολλητά το ένα στο άλλο κάντε υπομονή και θα δείτε ποσό θα αγαπηθούν μετά τον πεπερ νομίζω που υπέκυψε στην γοητεία της λυδα νομίζω πως όλα μπορούν να συμβούν χεχεχεχεχ :D
 
Ας προσπαθήσω να χαλαρώσω και να γραψω για τα "υπολοιπα" στο σπιτι.
Η μικρουλα αντιμετώπισε το ολο ζήτημα με τη λαχτάρα μας με τον Ερνέστο με... ενδιαφέρον. Είναι λαλίστατη (δε βαζει γλωσσα μεσα για την ακρίβεια) αλλα τις δύο μέρες που τρέχαμε ήταν σα να ανυσηχούσε κι αυτό χωρίς να ξέρει κιόλας.
Στα "αλλα" είχαμε και οπτική επαφή καθώς ο νεαρός, τραυματίας-ξετραυματίας, άρρωστος-ξεάρρωστος βρήκε το σχέδιο πτήσης για να δει ποια... Τσιρίζει. Η πρώτη "επαφή" ας την πούμε ήταν χαρούλες απ' αυτήν ψιλοαδιαφορία και περιέργεια απ' τον Ερνι, που δεν έδωσε "συνέχεια'. Είδε, ικανοποίησε την περιέργειά του και γύρισε στα καπάκια του
Αυτό πυο με έχει εντυπωσιάσει είναι η όρεξη της Ταμού. Πρέπει να έχει μοτεράκι στο στομάχι που αλέθει το σύμπαντο. Ευτυχώς της κρατάμε τα "γκέμια" μην την χοντρύνουμε κιόλας :)
Αλλά ότι της βάλεις στο κλουβί, αν τρώγεται ή μασιέται θα είναι σε λίγη ώρα σκόνη.
 
Φαγανο το κορίτσι!
Ο Ερνέστο το παίζει δύσκολος αλλά θα υποκύψει στη γοητεία της σίγουρα γιατί του πήρατε μια κούκλα.
Ε, δεν εχει κι αυτη παράπονο. Δυο μέτρα παλικάρι :D της έχουμε, τι θαραλλέο, τι δυνατό, τι κούκλο 😛

Οταν τον είδε άρχισε κωλοτουμπες, χαρουλες πεταγε στα κάγκελα και του εκανε φωνούλες, αλλο πραγμα. Αυτος... Βαρύς. Αλλα είναι καταφερτζού η ομορφούλα, θα τον ρίξει 😉
 
Ε, δεν εχει κι αυτη παράπονο. Δυο μέτρα παλικάρι :D της έχουμε, τι θαραλλέο, τι δυνατό, τι κούκλο 😛

Οταν τον είδε άρχισε κωλοτουμπες, χαρουλες πεταγε στα κάγκελα και του εκανε φωνούλες, αλλο πραγμα. Αυτος... Βαρύς. Αλλα είναι καταφερτζού η ομορφούλα, θα τον ρίξει 😉
:D Τελικά μάλλον ισχύει και με τα πτηνά αυτό που ισχύει και με τα παιδιά. Όλα τα αγαπάς το ίδιο αλλά το πρώτο είναι άλλο πράγμα 😛
Είναι όντως και κούκλος και δυνατός και πάρα πολύ τυχερός που έπεσε σε τέτοια οικογένεια.
 
. Καθώς ο νεαρός, τραυματίας-ξετραυματίας, άρρωστος-ξεάρρωστος βρήκε το σχέδιο πτήσης για να δει ποια... Τσιρίζει. Η πρώτη "επαφή" ας την πούμε ήταν χαρούλες απ' αυτήν ψιλοαδιαφορία και περιέργεια απ' τον Ερνι, που δεν έδωσε "συνέχεια'. Είδε, ικανοποίησε την περιέργειά του και γύρισε στα καπάκια του...
Αγόρια παιδί μου, τι περιμένεις! Είναι θέμα χρόνου, αργότερα θα πέσει με τα μούτρα😛
:D Τελικά μάλλον ισχύει και με τα πτηνά αυτό που ισχύει και με τα παιδιά. Όλα τα αγαπάς το ίδιο αλλά το πρώτο είναι άλλο πράγμα 😛
Είναι όντως και κούκλος και δυνατός και πάρα πολύ τυχερός που έπεσε σε τέτοια οικογένεια.
Αμ αυτή η αγάπη για το πρώτο μας ''αναγκάζει'' να πάρουμε και δεύτερο 😉:)
 
Αγόρια παιδί μου, τι περιμένεις! Είναι θέμα χρόνου, αργότερα θα πέσει με τα μούτρα😛

Αμ αυτή η αγάπη για το πρώτο μας ''αναγκάζει'' να πάρουμε και δεύτερο 😉:)

Η μεγάλη τους διαφορα Σισσυ μου είναι πως η μικρούλα είχε επαφή με πουλάκια και "ξέρει" ενώ ο Ερνέστο μέχρι τώρα είχε δει μόνο... καρτουν και τα πουλια που πεταγαν έξω απ' το παράθυρό του. Με τον καιρό θα καταλάβει ότι "αυτό" είναι ένα ζωντανό πλασματάκι σαν αυτόν και πιστεύω όπως κι εσύ ότι θα την προσεγγίσει, είναι το ένστικτο, η ανάγκη, πες το οπως θες.
Οπως λες κι εσύ (και είπε και η Ζωή) τι να κάνουμε, τα "πρώτα" μας τα έχουμε καλομαθημένα :)
 
Όπως πολύ καλά γνωρίζεις Διονύση μου, όσο κι αν έγιναν φίλοι, το μαριόνι δεν κατάφερνε να τα βρει για πολλή ώρα με την Λήδα... Όλοι εμείς που πήραμε από μωρά τους παπαγάλους μας, έτσι μεγάλωσαν... Μόνοι.
Εσείς εύχομαι ν΄ακολουθήσετε το παράδειγμα του Πέπερ με τη Λήδα που όλα εξελίχθησαν όπως υπολογίζαμε!
 
Όπως πολύ καλά γνωρίζεις Διονύση μου, όσο κι αν έγιναν φίλοι, το μαριόνι δεν κατάφερνε να τα βρει για πολλή ώρα με την Λήδα... Όλοι εμείς που πήραμε από μωρά τους παπαγάλους μας, έτσι μεγάλωσαν... Μόνοι.
Εσείς εύχομαι ν΄ακολουθήσετε το παράδειγμα του Πέπερ με τη Λήδα που όλα εξελίχθησαν όπως υπολογίζαμε!
Και μόνο που σκεφτομαι τη στιγμή που αυτη θα βγει έξω και θα πλησιάσει το καπάκι ή το μπουκάλι του αγχώνομαι μεν αλλά γελάω και μόνος μου 😛
 
Αμα σε θέλει ρε παιδί μου.
Κάθε μέρα θεωρώ ότι κάνουμε κι ενα μικρό βηματάκι μπροστά με τη μικρούλα.
Το θέμα που λύθηκε τελευταία ήταν ο ύπνος. Αφου την σκεπαζαμε (οχι απο μπροστα μόνο πισω και στα πλαινά, ετσι της αρεσει) της επαιρνε ώρα να παει στη "θεσουλα" της και να κοιμηθεί. Χθες και σήμερα με το που μας είδε να κλεινουμε πατζουρια, αναβουμε φως, φερνουμε τα σκεπαστικα "τσουπ-τσουπ" η κουκλα μας πήγε στη θέση της και οχι μονο μας περιμενε μας φωναζε κιολας να... Βιαστουμε.
Οντως δεν ειχαμε καν προλαβει να κλεισουμε το φως και ακουσαμε το ραμφακι της να τριζει καθως βολευότανε.
 
Mια συνηθισμένη ημέρα στο σπίτι. Κυνηγάω τον Ερνέστο ο οποίος έχει τον απογευματινό του ακάθιστο και πετάει οπου βρει, έχοντας όμως την απαίτηση να τον ακολουθώ για να παίζουμε, αλλίως στριγκλίζει "πουειναιτοκαπακιιι" μεχρι να παω.
Ξαφνικά παίρνει τα μέτρα, εκπονεί σχέδιο πτήσης και φεύγει προς τη μικρή. Κυνηγάω εγώ στα δωμάτια, μπαίνω μέσα και τον βλέπω πανω στο κλουβί της. Τσαμπούκι η μικρή δε μασάει του κάνει την άγρια. Ο νεαρός "βούδας" την κοιτάει με ύφος "ίσα ρε μειράκιο".
Παω κοντά τον παίρνω στο χέρι μου γυρίζει και την κοιτάει, αυτή αλλάζει τροπάρι και αρχίζει τις τουμπίτσες και τα γλυκά "τσιπτσιπτσιπ". Ο ... Βούδας ατάραχος με κοιτάει, την κοιτάει, φφφφρουυυτ φεύγει προς τα μέρη του απ' οπου και τον ακούω "ΠΟΥΕΙΝΑΙΤΟΚΑΠΑΚΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ"
Φεύγω.
 
Πολυ πολυ ομορφη η Ταμου σου! Μοντελο κανονικο! Δεν υπαρχει περιπτωση με τετοια ομορφια, χαρη και τσαχπινια, να μην τον ριξει τον κυριο! Αλλωστε ποιος να αντισταθει σε τετοια γυναικα;!👍
Να τα χαιρεσαι και τα δυο🙂
 
Πολυ πολυ ομορφη η Ταμου σου! Μοντελο κανονικο! Δεν υπαρχει περιπτωση με τετοια ομορφια, χαρη και τσαχπινια, να μην τον ριξει τον κυριο! Αλλωστε ποιος να αντισταθει σε τετοια γυναικα;!👍
Να τα χαιρεσαι και τα δυο🙂
Eυχαριστώ πολύ.
Ναι ελπίζω ο μικρός μου Βούδας να... Ξυπνήσει απ' τη νιρβάνα και να εκτιμήσει τις κωλοτούμπες και τα τσαλίμια που του κάνει η γαλάζια πριγκήπισσα :D
 
Back
Top