Γενικά Είμαι ο Σπύρος

Περιμένω πως και πως να τον δω με άσπρο πρόσωπο :)

Είναι το μικρό κλουβάκι της κυρίας που τον βρήκε, δεν παίζει να είναι μισό μισό.

Πολλοί λένε ότι άμεση έκθεση στον ήλιο δεν κάνει.. Ξέρω γω; Γι αυτό τον βγάζω λίγο με τον πρωινό καφέ.

ισα ισα που ειναι τους κανει πολυ καλο το ηλιακο φως!
 
Ο ηλιος ειναι υγεια φιλε Γιωργο!
Παντα ομως με μετρο... Τη σωστη ωρα και διαρκεια.
Ο ηλιος ειναι σημαντικός για πολλες λειτουργιες του οργανισμου των πουλιων... Και πρεπει να ερχονται σε αμεση επαφη με αυτον χωρις ενδιαμεσα εμποδια... Οπως τζαμαριες κλπ.
 
Πανέμορφος κ πεντακάθαρος είναι 🙂
Τον ήλιο εφεξής θα τον ψάχνουμε όλοι μας, μη προβληματίζεσαι. Όπως σ είπαν τα παιδιά, είναι αναγκαιος και απαραίτητος ο ήλιος και για τους παπαγάλους. Από την άνοιξη κ
Μετά που αρχίζει και γίνεται επικίνδυνος βγαζε τον στην Ανατολή του μόνο. Θα δεις Οταν ενοχλείται, ξεκολλούν οι φτερουγες από το σώμα κ ανοίγει Ράμφος σαν να είναι λαχανιασμένος από χιλιόμετρα πτησης. Ο Σπυράκος θα σου δείχνει ποσο θέλει να κάτσει δηλαδή σε κάθε εποχή του χρόνου, και εσυ σιγα σιγά θα μπορείς να υπολογίσεις πλέον με ακρίβεια λεπτού την καθημερινή του έκθεση στον ήλιο :)
 
Βγάλτον τον παιδαρα τώρα γιατί πιάνει χειμώνας. Εγώ έχω ήδη καμία βδομάδα που δεν τα έβγαλα καθόλου γιατί το πρωίνα κ τα απόγευματα εδώ κάνει λίγη ψυχρουλα κ φοβάμαι.
 
και εσυ σιγα σιγά θα μπορείς να υπολογίσεις πλέον με ακρίβεια λεπτού την καθημερινή του έκθεση στον ήλιο :)
Ισχύει. Εδώ αυτός υπολογίζει με ακρίβεια λεπτού την ώρα για ύπνο... Κάθε μέρα την ίδια ώρα αρχίζει το τρίξιμο του ράμφους. :D
 
Εγώ έχω ήδη καμία βδομάδα που δεν τα έβγαλα καθόλου γιατί το πρωίνα κ τα απόγευματα εδώ κάνει λίγη ψυχρουλα κ φοβάμαι.
Φύλαγε τα ρούχα σου που λένε... Καλά κάνεις. :)
 
Η καλύτερη παρέα στο διάβασμα :D
Τον παραμέλησα λίγο αυτην την εβδομάδα.. Παρόλο που δεν πάω δουλειά.. ☹
Αλλά έσωσα το λαπτοπ μου (νομίζω). :)
Κούκλος! Άρχισε να ασπρίζει και το προσωπάκι :D
Ευχαριστώ Ζωή. Αν και δεν είδα ακόμα πούπουλα να πέφτουν..ίσως είναι η ποιότητα της φωτογραφίας χάλια :)
 
Το πληκτρολογιο, τα κλειδια και το τηλεκοντρολ ειναι η μαγαλυτερη πηγη μικροβιων που μεταφερουμε με τα χερια μας που πιάνουμε τα παντα... Μη τα γ αφηνετε να γλυφουν και να δαγκώνουν:D🙂

Κουκλος παραμςνει και θα γινει ακομα πιο ομορφος... Οντως αρχιζει και ασπριζει και φαινεται περισσοτερο πανω απι τα ρουθουνια του!
 
Το πληκτρολογιο, τα κλειδια και το τηλεκοντρολ ειναι η μαγαλυτερη πηγη μικροβιων που μεταφερουμε με τα χερια μας που πιάνουμε τα παντα... Μη τα γ αφηνετε να γλυφουν και να δαγκώνουν:D🙂
Γι΄ αυτό και για να σωθεί το δικό μου, του αγόρασα το δικό του και την έχει καταβρεί (δεν το αγγίζω εκείνο). :)
Κουκλος παραμςνει και θα γινει ακομα πιο ομορφος
Κούκλος ξεκούκλος έχω μία ερώτηση ρε παιδιά. Γίνεται τα πουλάκια να έχουν ενσυναίσθηση; Είχα 3 ώρες σκάιπ με καθηγητή (επίσημη συνεδρία) και έκατσε απόλυτα φρόνιμος... Πώς γίνεται; Βασικά γίνεται ή λέω βλακείες και έτσι έτυχε; :)
 
Γι΄ αυτό και για να σωθεί το δικό μου, του αγόρασα το δικό του και την έχει καταβρεί (δεν το αγγίζω εκείνο). :)

Κούκλος ξεκούκλος έχω μία ερώτηση ρε παιδιά. Γίνεται τα πουλάκια να έχουν ενσυναίσθηση; Είχα 3 ώρες σκάιπ με καθηγητή (επίσημη συνεδρία) και έκατσε απόλυτα φρόνιμος... Πώς γίνεται; Βασικά γίνεται ή λέω βλακείες και έτσι έτυχε; :)
Αν ισχύει ότι έχουν ενσυναίσθηση, τα δικά μου, παπαγαλος-σκυλος, τη χρησιμοποιούν για τον αντίθετο λόγο. Όταν έχω κάτι σοβαρό να κάνω δεν σταματάνε!
 
Κούκλος ξεκούκλος έχω μία ερώτηση ρε παιδιά. Γίνεται τα πουλάκια να έχουν ενσυναίσθηση; Είχα 3 ώρες σκάιπ με καθηγητή (επίσημη συνεδρία) και έκατσε απόλυτα φρόνιμος... Πώς γίνεται; Βασικά γίνεται ή λέω βλακείες και έτσι έτυχε; :)

Οι περισσότεροι θα σου πουν ότι μιλώντας στα σοβαρά όχι δεν έχουν. Για μένα έχουν και παραέχουν. Και ξεχωρίζουν, γνωρίζουν και αντιλαμβάνονται πολλά περισσότερα απ' οσα ξέρουμε.
Το μόνο σίγουρο, που το έχω τσεκάρει τόσες φορές ακόμα και δοκιμαστικά είναι πως όταν διαφωνώ με τη Νόρα ο μικρός μπαίνει στη μέση και μάλιστα "τα χώνει" σε αυτόν που ξεκινάει τον καυγά. Το έχουμε κάνει ακόμα και "πειραματικά" αλλάζοντας ρόλους και το αποτέλεσμα είναι πάντα ίδιο. Με τελική κατάληξη να έχει καταλάβει πλεον πότε κάνουμε "θέατρο" και να μην ασχολείται. Για μενα αυτό είναι τεράστιο επίπεδο γνωστικών και συναισθηματικών λειτουργειών που, προσωπικά, δεν έχω γνωρίσει άλλο κατοικίδιο να διαθέτει. Της συναισθηματικής λειτουργίας της επιλογής "σοβαρού και πλάκας".
 
Back
Top