Γενικά Είμαι περήφανος κάτοχος 2 υπεροχών καρδερίνων

Ναι το παραταω τελειως και οτι γινει εγινε. Αν και πιστευω οτι πρεπει να ειναι ασπορα, αλλα μου δινουν αισιοδοξια για την επομενη χρονια.
Πιστεύω ότι μπορεί και να δώσουν πουλάκια κάποια από τα αυγά. Θα δούμε, μην χάνεις το κουράγιο σου. Άλλωστε, ακόμα κι άσπορο να ειναι τα ένα λόγω, δεν θα αφήσεις τα πουλιά και για έναν δεύτερο κύκλο; Η εποχή ειναι όντως προχωρημένη για καναρίνια, αλλά από ό,τι ακούω εδώ μέσα, για τις καρδερίνες ειναι ακόμα μια χαρά, με το δεδομένο ότι ξεκινούν πιο αργά την αναπαραγωγή τους.
 
εχω διαβασει μεχρι μεσα ιουλιου παει αναπαραγωγικη διαδικασια, δε θελω να ρισκαρω ταισματα απο γονεις σε νεοσσους μεσω πτεροροιας. Θα δειξει πως θα παει, εμενα μου αρκει οτι εχουν κανει την αρχη (σωστη, αυγα μεσα στη φωλια, η θηλυκια απο το τριτο και μετα δεν σηκωνεται, και ο αρσενικος δεν εχει κανει μεχρι στιγμης καμια λεηλασια στη φωλια) διοτι απο οτι διαβαζω ειναι πολυ παραξενα πουλια στην αναπαραγωγη τους.
 
εχω διαβασει μεχρι μεσα ιουλιου παει αναπαραγωγικη διαδικασια,
Επομένως υπάρχει ακόμα χρόνος για έναν πρόσθετο κύκλο, αν το επιλέξεις.
 
Περίμενε λίγες μέρες ακόμη, δεν χάθηκε τίποτα. Το ότι με την πρώτη φτιάξανε φωλιά και κάναν αυγά, λέει πολλά. Είσαι σε σωστό δρόμο.
Το μόνο που με προβληματίζει οι πολύ υψηλές θερμοκρασίες της Κύπρου κατά τους θερινους μήνες.
 
Καλημερα παιδια, χτες το πρωι ειδα ενα αυγο στον πατο του κλουβιου σπασμενο, ασπορο, επειδη καθοταν στην φωλια δε ηθελα να ενοχλησω για να δω ποσα αυγα εμειναν η αν υπηρχαν αλλα αυγα σπασμενα. Σημερα βρηκα την ευκαιρια που βγηκε για φαγητο να δω την φωλια. Τελικα το σπασμενο αυγο ηταν εκεινο που το ειχαν θαψει απο τις πρωτες μερες. Αλλα η εκπληξη ηταν αυτη.

20180609_081347-756x1008.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλημέρα και συγχαρητήρια.
Ψάξε στο θέμα μαύρη τελεία στα μικρά καρδερινακια. Να σου ζήσει το μικρό και τα άλλα που θα έρθουν
 

Συνημμένα

  • βασκανία-επιστημονικά-πειράματα-απο.webp
    βασκανία-επιστημονικά-πειράματα-απο.webp
    7,2 KB · Προβολές: 2
Βρήκα ένα μνμ από deukalion
"Μαύρη τελεία λέμε την φραγή της χοληδόχους κύστης γιατί έτσι εμφανίζεται κάπου στο στομάχι των νεοσσών.
Οφείλεται σε ιό. Δευτερογενείς λοιμώξεις απο μικρόβια απλά ρίχνουν το ανοσοποιητικό και δρουν συνεργατικά"
 
Σας ευχαριστω πολυ παιδια, μεγαλη αγωνια, εγω παιδια δεν εβαλα δαχτυλο να δω αν ζει το μωρο, μου λετε να βαλω χερι να δω αν υπαρχει η μαυρη τελεια;
 
Σας ευχαριστω πολυ παιδια, μεγαλη αγωνια, εγω παιδια δεν εβαλα δαχτυλο να δω αν ζει το μωρο, μου λετε να βαλω χερι να δω αν υπαρχει η μαυρη τελεια;
Όχι βέβαια! Μην βάλεις χέρι καθόλου. Αύριο πάλι, αν σηκωθεί η θηλυκιά και έχεις την ευκαιρία να δεις βλέπεις.

Βρήκα ένα μνμ από deukalion
"Μαύρη τελεία λέμε την φραγή της χοληδόχους κύστης γιατί έτσι εμφανίζεται κάπου στο στομάχι των νεοσσών.
Οφείλεται σε ιό. Δευτερογενείς λοιμώξεις απο μικρόβια απλά ρίχνουν το ανοσοποιητικό και δρουν συνεργατικά"
Γρηγόρη, διακρίνεις μαύρη τέλεια από τη φωτογραφία;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σας ευχαριστω πολυ παιδια, μεγαλη αγωνια, εγω παιδια δεν εβαλα δαχτυλο να δω αν ζει το μωρο, μου λετε να βαλω χερι να δω αν υπαρχει η μαυρη τελεια;
Ότι και να σου πω, η απόφαση δική σου. Γάντια ιατρικά έχεις;
Εγώ θα το έκανα
 
Ουπς! tasioskis το Πασχα θα σου παρω λαμπαδα😛
Ελα μωρε σιγα, δεν με έβρισες κιολας.:D

Όχι βέβαια! Μην βάλεις χέρι καθόλου. Αύριο πάλι, αν σηκωθεί η θηλυκιά και έχεις την ευκαιρία να δεις βλέπεις.

Τιποτα, εδωσα εντολη στο σπιτι να μην μπει και κανεις στο δωματιο, μονο για αλλαγη αυγου θα ενοχλησω.
 
Γρηγόρη, διακρίνεις μαύρη τέλεια από τη φωτογραφία;
Όχι βέβαια, προληπτικά πάντα γίνεται η εξέταση.
Παιδιά δεν θέλω να τον αγχωσω και να κάνει πράγματα που δεν πρέπει
 
Back
Top