Γενικά Είμαι περήφανος κάτοχος 2 υπεροχών καρδερίνων

Γρηγορη μου, ειναι η πρωτη φορα που εχω καρδερινες, κπο οτι εχω διαβασει ειναι πολυ παραξενα πουλια, αντε και καταφερω να κανω κατι, αν υστερα η μανα σταματησει να ταιζει; Τα μονα πουλια που εχω μεγαλωσει στο χερι, ειναι ο αφρικανικος γκριζος και κοκατιλς, , τι στοματακι εχουν αυτα και τι στομα εχουν τα καρδερινακια
 
Συμφωνώ, άσε που δεν ανοίγουν στόμα για κανένα λόγο στην αρχή, παρά μόνο στην μάνα τους. Άφησε το έτσι αν είναι και βλέπεις τι θα κάνεις.
Πάντως μην τους κάνεις προληπτική θεραπεία για κάτι που ίσως δεν χρειάζεται.
 
αυριο αν πετυχω καλυτερη σταση σωματος θα ξαναβγαλω φωτο, αρκει η θηλυκια να ειναι εκτος φωλιας. Το καλο ειναι οτι ο αρσενικος απο εχτες κοιμαται και ο ιδιος στη φωλια, (οχι μεσα) και δε δειχνει να θελει να κανει καμια λεηλασια.
 
Με το καλό...
Το απόγευμα θα βγουν και τα υπόλοιπα..
Καλή ανατροφή... με το καλό και στο κλαρί!
Γιατι το απογευμα κυριε, και οχι αυριο και μεκαι μεθαυριο;
 
Η φύση για να έχουν τύχη στη ζωή τα μικρά τα "σπρώχνει" να βγαίνουν όλα μαζί σε μερικές ώρες που θα επιτρέψει στο τελευταίο και μικρότερο να τραφεί ανταγωνιζόμενο τα μεγαλύτερα...
Αν βγουν με δυο ή περισσότερα εικοσιτετράωρα διαφορά... Οι πιθανότητες επιβίωσης περιορίζονται... μόνο γι αυτό και τίποτε περισσότερο.
 
καταλαβα, πραγματικα δε το γνωριζα καθολου
Επίσης σε κάποια είδη πτηνών κατά την εναπόθεση των αυγών στη φωλιά, αυξάνεται η συγκέντρωσης τεστοστερόνης διαδοχικά στο κάθε αυγό. Δηλαδή το κάθε αυγό έχει λίγη παραπάνω τεστοστερόνη από το προηγούμενό του, με αποτέλεσμα τα μικρά που γεννιούνται να είναι πιο διεκδικητικά ως προς τη ζήτηση τροφής. Επομένως και με αυτόν τον τρόπο κάπως εξομαλύνεται η διαφορά ημερών που έχουν. Βεβαίως αυτό δεν το έχω διαβάσει συγκεκριμένα για καρδερίνες, αλλά δεν το θεωρώ καθόλου απίθανο να συμβαίνει και σε αυτό το είδος.
 
καλα οι καρδερινες μου εχουν παρει το μυαλο. Θυμαστυε την ιστορια με το θαμμενο αυγο, που το ξεθαψα και την αλλη μερα το ξαναβρηκα θαμμενο, την ημερα που που ανακαλυψα το πρωτο μωρακι, ηταν το θαμμενο αυγο κατω στον πατο. Τι ενστικτο ειναι αυτο
 
καλα οι καρδερινες μου εχουν παρει το μυαλο. Θυμαστυε την ιστορια με το θαμμενο αυγο, που το ξεθαψα και την αλλη μερα το ξαναβρηκα θαμμενο, την ημερα που που ανακαλυψα το πρωτο μωρακι, ηταν το θαμμενο αυγο κατω στον πατο. Τι ενστικτο ειναι αυτο
Ήταν ασπορο το θαμμένο αυγό?
 
καλα οι καρδερινες μου εχουν παρει το μυαλο. Θυμαστυε την ιστορια με το θαμμενο αυγο, που το ξεθαψα και την αλλη μερα το ξαναβρηκα θαμμενο, την ημερα που που ανακαλυψα το πρωτο μωρακι, ηταν το θαμμενο αυγο κατω στον πατο. Τι ενστικτο ειναι αυτο
Σε αυτό έχω να σου απαντήσω υποθετικά φυσικά κι εκλογικεύοντας την κατάσταση το ακόλουθο:
λόγω ενστίκτου, όπως αντιλαμβάνεσαι το είδος αυτό όπως και τα περισσότερα άγρια πουλιά, κρύβει καλά τη φωλιά του από τους θηρευτές. Φαντάσου τώρα η καρδερίνα να διαπιστώνει ότι ένα αυγό της είναι άσπορο ή ότι έχει για κάποιον λόγο σταματήσει η εκκόλαψη σε αυτό... Αν το πετάξει έξω από τη φωλιά, δηλαδή στη φύση το αυγό πέσει κάτω από τη φωλιά, τότε η τελευταία γίνεται αυτομάτως ανιχνεύσιμη από τους θηρευτές, με αποτέλεσμα να κινδυνεύουν και τα υπόλοιπα αυγά της φωλιάς. Οπότε, προφανώς, ίσως αυτοί να είναι οι λογοι που το έθαψε και δεν το πέταξε, δεδομένου ότι δεν υπήρχε λόγος να το κλωσσά και να καταναλώνει ενέργεια σε αυτό.
 
Back
Top