Φροντίδα Εκπαιδευση ringneck που δαγκώνει

marina_poly

PB New Member
Εγγραφή
26 Σεπ 2016
Μηνύματα
13
Πόλη
Χανιά
Καλησπέρα σας. Έχω ένα πρόβλημα και θα ήθελα τη συμβουλή σας. Έχω μια θηλυκιά ringneck εδώ και 10 χρόνια. Την είχα απ οταν ήταν 6 μηνών. Την είχα εκπαιδεύσει και με λάτρευε. Ήταν όλη την ώρα στον ώμο μου, ερχόταν στα βιβλία μου την ώρα που διάβαζα, δίναμε φιλακια κλπ..
Απ όταν πήγα φοιτήτρια, μάλλον ένιωσε ότι την εγκατέλειψα, μου επιτίθεται συνεχώς. Δε με αφήνει να τη χαιδέψω, ούτε να την ταίσω. Μπορεί να κάθομαι στο καναπέ και ξαφνικά να έρθει στο κεφάλι μου και να αρχίσει να με δαγκώνει! Ακόμα και αν περάσω μπροστά απο το κλουβί της θα επιτεθει! Ειδικά όταν έρχεται η Άνοιξη και θέλει να ζευγαρώσει τα νεύρα της χειροτερεύουν. Θα της πάρουμε τώρα παπαγάλο, αλλά δε πιστεύω ότι θα διορθωεί το πρόβλημα μαζί μου. Τι μου προτείνετε να κάνω; Πως θα τα "ξαναβρουμε"; Θα λείπω για αρκετό καιρό ακόμα επειδή σπουδάζω. Σας ευχαριστώ!
 
Συμφωνώ στο να της πάρετε ταίρι. Στη θέση σου θα το είχα κάνει απο πριν φύγω αρχικά μιας και βιώνουν έντονα το στρες των αλλαγών. Μην σου πω ότι είσαι και τυχερή που δεν μαδήθηκε. :)

Τι νόημα θα είχε η εκπαίδευση και πάνω σε τι αφού θα έρχεσαι και θα φεύγεις;
 
Γεια σου Μαρίνα, καλώς ήρθες και να την χαίρεσαι την τσαούσα σου!
Πότε άρχισε το πρόβλημα; Τώρα πέρασες σε κάποια σχολή και λείπεις; Λείπεις πολλές μέρες ή και μήνες δηλαδή σε άλλη πόλη; Όταν λείπεις ποιος φροντίζει το πουλί; Με αυτό το άτομο έχει καλές σχέσεις ή παρουσιάζει και μ' εκείνο επιθετικότητα; Ρίξε μια ματιά στο άρθρο για την ψυχολογία των παπαγάλων μήπως και σε βοηθήσει και βάσει και των απαντήσεών σου και των απόψεων και άλλων ατόμων, ελπίζω να βρούμε κάποια λύση.
https://community.petbirds.gr/threads/Συμπεριφορά-και-επικοινωνία-των-παπαγάλων.27822/
 
Λειπω 4 χρονια, αλλα θα λειπω αλλα 2 για μεταπτυχιακο. (Θα μου πειτε λιγο αργα το θυμηθηκες) Ξεκινησε τα πρωτα Χριστουγεννα που γυρισα στο σπιτι μου. Το φροντιζουν οι γονεις μου. Εχει δεθει ιδιαιτερα με τον πατερα μου. Του κανει ερωτικα καλεσματα κλπ Δεν τους επιτιθεται, εκτος αν πλησιασουν καποιο ντουλαπι που την ανοιξη χρησιμοποιει σαν "φωλια" και περναει ωρες σκαλιζοντας. Ωστοσο, παραμενω η μονη που μπορει να το βαλει ευκολα στο κλουβι. (θα του βαλω ενα βιλβιο να καθισει πανω ή απευθειας το κλουβι μπροστα του. Τους γονεις μου τους ταλαιπωρει πολυ μεχρι να μπει. Ευχαριστω θα το διαβασω!
Υ. Γ. Οχι εκπαιδευση ακριβως.. Αλλα τροπος προσεγγισης ωστε να μην με δαγκωνει πια..
 
Λειπω 4 χρονια, αλλα θα λειπω αλλα 2 για μεταπτυχιακο. (Θα μου πειτε λιγο αργα το θυμηθηκες) Ξεκινησε τα πρωτα Χριστουγεννα που γυρισα στο σπιτι μου. Το φροντιζουν οι γονεις μου. Εχει δεθει ιδιαιτερα με τον πατερα μου. Του κανει ερωτικα καλεσματα κλπ Δεν τους επιτιθεται, εκτος αν πλησιασουν καποιο ντουλαπι που την ανοιξη χρησιμοποιει σαν "φωλια" και περναει ωρες σκαλιζοντας. Ωστοσο, παραμενω η μονη που μπορει να το βαλει ευκολα στο κλουβι. (θα του βαλω ενα βιλβιο να καθισει πανω ή απευθειας το κλουβι μπροστα του. Τους γονεις μου τους ταλαιπωρει πολυ μεχρι να μπει. Ευχαριστω θα το διαβασω!
Υ. Γ. Οχι εκπαιδευση ακριβως.. Αλλα τροπος προσεγγισης ωστε να μην με δαγκωνει πια..

Προφανώς κι έχει διαλέξει για ταίρι της τον πατέρα σου και πάλι προφανώς γι'αυτό σε δαγκώνει. Συμβαίνει συχνά στα πουλιά που δένονται με έναν άνθρωπο που τον θεωρούν ταίρρι τους να επιτίθενται σε άλλους που θεωρούν "εισβολείς". Το ίδιο συνέβαινε και με τον δικό μου παπαγάλο (θηλυκός αμαζονίου) όταν γνώρισε την τότε κοπέλα μου (που αργότερα παντρεύτηκα). Της έκανε επιθέσεις εναέριες με μια άσχημη δαγκωνιά τη μια φορά που δεν μπόρεσα ούτε εγώ που την ήξερα σαν την παλάμη του χεριού μου να ψυχολογήσω και να "δω" ότι θα συνέβαινε.
 
Εχει δεθει ιδιαιτερα με τον πατερα μου.
Πως καταλαβαίνουν το φύλο βρε παιδί μου και να σκεφτείς είμαστε θηλαστικά εμείς...
Πάρε της ταίρι που σου λέει ο Ανέστης. Θα είναι καλύτερα για το ίδιο το πουλί κατ' αρχήν.
 
Και στη μαμα μου γιατι δεν επιτιθεται τοτε ρε παιδια; Και ο αδερφος μου τρωει μερικες αλλα οχι τοσο! Λετε αμα του παρω ταιρι και γυρισω κ γω με το καλο να ηρεμησει; Επισης, δυσκολευομαι να βρω ενηλικα παπαγαλο! Εχω παραγγειλει εδω και 3 μηνες και ακομα να φερουν. Δε θελω να παρω μωρο, γτ θελω να ειαμι και σιγουρη για το φυλο και γτ δε ξερω πως θα τον αντιμετωπισει...
 
Ίσως από κάποιον εκτροφέα που θέλει να αλλάξει κάποιο αρσενικό από αναπαραγωγικό ζευγάρι. Είσαι και στην Κρήτη απ' ότι βλέπω. Πρέπει να παρακολουθείς τις σελίδες στο fb, στις αγοραπωλησίες.
 
.. Επισης, δυσκολευομαι να βρω ενηλικα παπαγαλο! Εχω παραγγειλει εδω και 3 μηνες και ακομα να φερουν...

Είναι γεμάτος ο τόπος κυριολεκτικά. Δες και στις αγγελίες της Χρυσής Ευκαιρίας στο ιντερνετ. Συμφωνώ στο να πάρεις ενήλικο.
 
Καλώς ήρθες! Με το καλό να αποκτήσετε και τον γαμπρό! Μια φιλική συμβουλή μόνο.. καλύτερα να επιλέξετε ένα ενήλικο παπαγάλο από εκτροφέα! Όχι πετ σοπ!
Καλως σας βρηκα! ^_^ Για ποιο λογο; :/
 
Καλως ηρθες!

Μια πιθανη αστεια εξηγηση που θα σου εδινα γιατι επιυιθεται μονο σε εσενα ειναι γιατι.. εισαι το απιστο ταιρι! Την απατησες και τωρα βρηκε νεο κ σε εκδικειται! Μισοαστεια μισοσοβαρα το λεω, ειναι πανεξυπνα πλασματα.
 
Καλως ηρθες!

Μια πιθανη αστεια εξηγηση που θα σου εδινα γιατι επιυιθεται μονο σε εσενα ειναι γιατι.. εισαι το απιστο ταιρι! Την απατησες και τωρα βρηκε νεο κ σε εκδικειται! Μισοαστεια μισοσοβαρα το λεω, ειναι πανεξυπνα πλασματα.
Μου κραταει κακια το ξερω! απλα δε ξερω πως θα τη κανω να με "συγχωρεσει". Γι αυτο φοβαμαι οτι ακομα κ αν της απρω παπαγαλο θα συνεχισει τις επιθεσεις... Τι να πω θα δειξει...
 
Ειμαι η κοπελα που σας εγραψε το προβλημα της. Εν τελει βρηκα αρσενικο ενηλικο. Τον πηγα στη παπαγαλινα μου. τα βρηκαν αμεσως! Ουτε σε ξεχωριστο κλουβι δε χρειαστηκε να τα βαλω. Ηταν ολη μερα φιλακια μεταξυ τους. Μεσα σε λιγες μερες ζευγαρωσαν. Οποτε τους εβαλα φωλια. Της εδινα συμπληρωμα ασβεστιου και φρουτα. 3 βδομαδες συνολο ολη η ιστορια μεχρι που προχθες το πρωι πεθανε ☹ Την βρηκα νεκρη σοτ κλουβι μεσα στα αιματα. Ειχε προβαλλει ενα αυγο, αλλα δε καταφερε να γεννησει. Δυστυχως δε τη προλαβα. Εγινε ξημερωματα αυτο που σας περιγραφω. Ρωτησα 2 κτηνιατρους και μου ειπαν οτι σιγουρα δε φταει η ηλικια. Δυστοκια. Δε ξερω τι ακριβως εφταιξε. Με κατηγορω. Ειμαι χαλια. Τοσα χρονια μονη της και πανω που ηταν ευτυχισμενη και ειχε παρεα συνεβη αυτο. Το αρσενικο εχει τρελαθει. τη ψαχνει ακι ειναι ανησυχος. Δεν ειναι και εξημερωμενος και δε ξερω τι να κανω. Ειμαι σε απογνωση ☹
 
Back
Top