Γενικά Εκτροφή κόκκινα μωσαϊκά 2018

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nikosk1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καταλάθος έσβησα το βιντεάκι που ειχα ανεβάσει στης 14/8/18 και το ξανά ανεβάζω εδώ.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Και με την ευκαιρία βάζω και ένα σημερινό βίντεακι που αρχίζουν και φαίνονται τα σφάλματα σε κάποια από τα μικρά όπως και το πως εξελίσσεται το βάψιμο τους σε 17 ημέρες από το προηγούμενο βιντεάκι.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ποια σφάλματα εννοείς Νίκο; Που ακριβώς τα εντοπίζεις; Μπορείς να μας περιγράψεις;
Πρως το παρών αναφέρομαι κυρίως στην διάχυση Σταυρο αλλά και στο σταυρομα φτερουγας και στο σωματοτυπο, καταστράφηκαν τρείς ουρές από αρσενικά και θα δούμε στην συνέχεια πως θα πάμε από μάσκες που δεν περιμένω και τίποτα το ιδιαίτερο αλλά και από λιποχρωμα.
 
καταστράφηκαν τρείς ουρές από αρσενικά
Στο δεύτερο βίντεο υπάρχει ένα σουποκόκαλο στο οποίο βρίσκουν οι ουρές των πουλιών κατά την περιστροφή τους στο σημείο. Δεν λέω ότι είναι αυτό το πρόβλημα, αλλά ίσως και να μην βοηθάει να διορθωθεί. Δοκίμασε αν θέλεις να βάλεις τη θήκη λίγο πιο ψηλά, αφού θα μπορούν να ανεβαίνουν έτσι κι αλλιώς αν θέλουν στο κλαδάκι που έχει ενσωματωμένο.
 
Υπάρχει τρόπος να βγούν καθαρές νέες ουρές, Νίκο. Αλλά ακόμα είναι νωρίς γι' αυτό. Μόλις σταματήσεις την παροχή χρωστικής σ' αυτά τα πουλάκια (είναι δηλαδή ολοκληρωτικά βαμμένα), τα λέμε διεξοδικά.
 
Κάτι έχω μάθει γι'αυτό 😉 αλλά στα συγκεκριμένα πουλιά δεν θα χρειαστεί να γίνει για το λόγο ότι δεν θα πάνε σε έκθεση, αυτό που με απασχολούσε περισσότερο να δω ειταν αν θα είχαν διάχυση από της θηλυκές που δοκίμασα με γεμάτες μάσκες και τελικα έχουν ☹ τωρα κάνω υπομονή για να δω και την απόχρωση που θα δώσει και η συγκεκριμένη χρωστική που την χρησιμοποιώ πρώτη φόρα και εμπεριέχει καροφυλη κανθαξανθινη και β καροτινη.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Η απόχρωση είναι σωστή. Τουλάχιστον αυτό που βλέπουμε. Η διάχυση είναι το δύσκολο. Δεν "μαζεύεται" παρά μόνον με νέα σειρά γεννητόρων ή πολύ επιλεκτικά ζευγαρώματα και σε βάθος χρόνου. Τα έχουμε πεί. Δύσκολη και πολύ απαιτητική ποικιλία, τόσο, όσο και όμορφη. Καλό κουράγιο :D
 
Θα προστεθούν 3 ζευγάρια μέχρι τον Δεκέμβριο απο καλά αίματα έχω ακομα ενα ζευγάρι και 3 μικρά από τα ιδία αίματα που περιμένω να τα δω πώς θα πάνε και θα συνεχίσω μόνο με αυτήν την γραμμή, του χρόνου μάλλον θα προστεθούν και από άλλον γνωστό εκτροφέα κάνα δύο ζευγάρια όπου θα κάνω και κάποιους συνδυασμούς. Τι παίζουμε έχω κάνει σχέδια εγώ :D

Η διάχυση είναι το δύσκολο.
Προτιμώ να βλέπω κακές μάσκες παρά διάχυση είναι ο εχθρός μού, τα αρσενικά που ειχα επιλέξει ειτανε πεντακάθαρα στο λευκό τούς άλλα δεν είχαν καλές μάσκες και έτσι επέλεξα τα συγκεκριμένα θηλυκά ρίσκαρα και έχασα αλλά μόνο έτσι μαθαίνει κάνεις
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μπράβο σου και καλη συνέχεια σε οτι και να κάνεις σου εύχομαι τα καλύτερα για τα πουλακια σου που εμένα μου αρέσουν πάρα πολύ οσο για τα πως θα διορθώσεις αυτά που θες σιγα σιγα και με υπομονή ολα θα γίνουν
 
Να είσαι καλά Μιχάλη! Ειναι μικρή η εκτροφή και τα καλά και ασφαλή συμπεράσματα αργούν να βγούνε αλλά θα το παλέψω για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλή η απόχρωση με την χρωστική της ornitalia premix και το βάψιμο συνεχίζετε...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Κουκλιά, κομψά και πολύ περιποιημένα! Για εμένα, πραγματικά αξιοζήλευτα! Με το καλό να ολοκληρωθεί η πτερόρροια τους για να τα θαυμάσεις "ντυμένα" και έτοιμα! 🙂
Σε ευχαριστώ πολύ Αμβρόσιε! Πάντα με τον καλό τον λόγο είσαι!👍
 

Σχετικά θέματα

Back
Top