Φροντίδα Εκτροφή των μπαλκονάτων

Παντως ελπιζω καποια στιγμη να συζητησουμε και καποιο θεμα που αφορα πραγματικα τους μπαλκονατους...
 
και εγώ ρε παιδιά!

Έχουμε και εμείς δικαιώματα!
 

Συνημμένα

  • P3150017.webp
    P3150017.webp
    77,2 KB · Προβολές: 192
  • P3150016.webp
    P3150016.webp
    77,9 KB · Προβολές: 169
  • P3150015.webp
    P3150015.webp
    45,7 KB · Προβολές: 168
  • P3150012.webp
    P3150012.webp
    56,5 KB · Προβολές: 161
  • P3150010.webp
    P3150010.webp
    54,2 KB · Προβολές: 153
Δυό φωτό που μπορεί να δώσουν ιδέες για εξωτερικές κατασκευές.
Τέτοιου είδους κλουβιά,ζευγαρώστρες ή και ακόμη μεγαλύτερες κατασκευές
αφήνουν μόνο την μπροστινή πλευρά ακάλυπτη και διευκολύνουν την τοποθέτηση
προστατευτικών για ανεπιθύμητες επισκέψεις.
 

Συνημμένα

  • broedkooi1.webp
    broedkooi1.webp
    14 KB · Προβολές: 154
  • broedkooi2.webp
    broedkooi2.webp
    9,1 KB · Προβολές: 151
Εδω και λιγες μερες τελειωσα και τα μπροστινα τελαρα με σιτα, τα οποια τα προοριζα για προστασια της μπροστινης πλευρας.
Οι πρωτες εντυπωσεις με προβληματιζουν να πω την αληθεια. Καταρχην πρεπει οπωσδηποτε να βιδωθουν λαβες σε καθε τελαρο ξεχωριστα, γιατι ειναι αρκετα προβληματικη η τοποθετηση μεσα-εξω.
Κατα δευτερον μενουν κενα στην περιμετρο, οποτε η προστασια απο τα εντομα παει περιπατο.
Ισως καποια αλλη ιδεα να ειναι πιο λειτουργικη τελικα.😕
 
Βάλε καμιά φωτό Τάκη που να φαίνονται τα κενά και ο τρόπος που θα
γίνει η στήριξη της όλης κατασκευής σου.
 
Aντε παιδια ριξτε καμια ιδεα γιατι εχουμε μεινει στα ναυλον. Κε Μακη τις ευχαριστιες μου.
 
Τέτοιου είδους κλουβιά,ζευγαρώστρες ή και ακόμη μεγαλύτερες κατασκευές
αφήνουν μόνο την μπροστινή πλευρά ακάλυπτη και διευκολύνουν την τοποθέτηση προστατευτικών για ανεπιθύμητες επισκέψεις.

Μάκη φοβερή κατασκευή, μπορείς να μας πεις από τι υλικό είναι. Έχω επίσης την απορία πως δεν φεύγουν τα πουλιά όταν βγαίνει το συρτάρι.

Θα ήθελα ωστόσο έαν κάποιος έχει καταφέρει να προστατέψει την μπροστινή όψη τέτοιων κλουβιών με κάποιον τρόπο να ρίξει καμία ιδέα. Προσωπικά θεωρώ ότι δεν είναι τόσο εύκολο όσο φαίνεται. Προσαρμογή σίτας π.χ δεν βλέπω πώς μπορεί να γίνει καθώς αυτή θα πρέπει να απέχει τουλάχιστον 10 πόντους από την πρόσοψη ώστε να χωράνε ποτίστρες, ταϊστρες κλπ.

Ο μόνος τρόπος που εγώ βλέπω είναι τα κλουβιά αυτά να μπούν σε μια άλλη κατασκευή η οποία θα κλείνει με σίτα. [για παράδειγμα μια κατασκευή αλουμινίου ή κόντρα πλακέ θαλάσσης κλειστή από τις τρείς πλευρές και σίτα ρολό από μπροστά]. Στην περίπτωση που έχω δίκιο γιατί να μην μας κάνει οποιοδήποτε κλουβί;
 
Τίμο είναι κατασκευές απο εδώ
http://www.volierebouwvanmierlo.nl/duivenrennen.htm (ψάξτο λίγο)
Εχω μια συμπάθεια στα αλουμίνια γιατί αντέχουν σε εξωτερικές συνθήκες
πολύ καλύτερα απο πολλά άλλα υλικά. Επείσης και όλα όσα λές τα βρήσκω πολύ λογικά.
Ολα είναι μεράκι και ιδέες. Γι' αυτό και τις έβαλα. 😉
 
αφου συμφωνησω απολυτα με τον κ. ΜΑΚΗ για την ποιοτητα της αλουμινοκατασκευης θα σε παραπεμψω στην κατασκευη μου https://community.petbirds.gr/threads/Κατασκευή-κλούβας-ζευγαρώστρας-αλουμινίου.7374/ οχι τοσο σαν ιδεα και σχεδιο(αυτο ειναι θεμα γουστου, η κατασκευη της φωτο του κ. μακη ειναι πιο αντοχης στο κρυο και τα ρευματα ισως )αλλα για πληροφοριες σχετικα με τα υλικα και φθηνες πηγες τους που βρηκα ψαχνοντας. Ειδικα οι χρηση ταχυσυνδεσμων ειναι ολη η ευκολια 😉
 
και ευτυχως για τα πουλια σου 😉 ενα πουλί πρεπει να ειναι μεσα μονο αν δεν ειναι ασφαλες εξω.
 
καλησπερα, μεγαλω προβλημα αυτος ο καιρος! Με εχει τρελανη μια ζεστη μια κρυο, πριν μια εβδομαδα ειχε 25 βαθμους και τωρα εχει 12. Ευτυχως που δεν εβγαλα τα ναυλον. Παντως η αληθεια ειναι μια, καλυτερα μεσα...
 
Ναι αλλα εξω γινονται πιο ανθεκτικα. Ενω τα σαλονατα ε οπως και να το κανουμε ειναι πιο φυλασθενα.
 
Ναι αλλα εξω γινονται πιο ανθεκτικα. Ενω τα σαλονατα ε οπως και να το κανουμε ειναι πιο φυλασθενα.
δεν διαφωνω αλλα τι να το κανω οταν μια καναρα(ευτυχως μονο μια)πεταξε εξω απο τη φωλια 3 αυγα; Μαλλον επειδη αλλαξε ο καιρος χαλασε και η ορεξη.
 
Καλύτερα μέσα για ποιο λόγο; Για να πάρεις περισσότερους νεοσσούς; Αν είναι αυτοσκοπός η απόκτηση όλο και περισσότερων πουλιών τότε ίσως μέσα να είναι καλύτερα. Αν θέλεις να έχεις έτοιμα πουλιά για τις εκθέσεις τον Δεκέμβρη τότε καλύτερα μέσα. Αν δεν υπάρχει υπομονή τότε πάλι καλύτερα μέσα. Αν μένεις στον Όλυμπο ή την Ομόνοια, πάλι καλύτερα μέσα 🙂.
Αλλιώς δεν βλέπω τον λόγο γιατί να πρέπει να προσομοιάζουμε την ανατολή και την δύση, τις υπεριώδεις ακτινοβολίες, την θερμοκρασία από τον ήλιο, τα επίπεδα υγρασίας, τις εναλλαγές του αέρα και πολλά άλλα που αυτοί που κάνουν εσωτερική εκτροφή τα γνωρίζουν καλύτερα.
Όλα αυτά έχει φροντίσει η φύση να τα ρυθμίζει.
Για αυτό είμαστε μπαλκονάτοι 🙂
Αν για κάποιους είναι λύση ανάγκης, για μένα είναι επιλογή.
Θα ήθελα να διαβάσω και τις απόψεις των συνμπαλκονάτων επί του θέματος..
 
Τουλαχιστον βλεπεις αυγα εγω με τα σκαμπανευασματα αυτα της θερμοκρασιας εχω χαλασει δυο σακουλια νιμα και τιποτα.
Πανω που ελεγα να βαλω τα κλουβια κοντα στα καγκελα για περισσοτερο φως μπας και διεγερθουν το μετανιωσα παλι 12 βαθμοι μετα βιας σταθεροι
 
βαγγελη απλα ειπες οτι ειχα μεσα στο μυαλο μου. Πληρη ταυτιση

το ειπα και παραπανω . Τα καναρινια πρεπει να ειναι μεσα μονο οταν χρειαζονται προστασια απο τον καιρο ή εξωτερικους ιπταμενους και μη κινδυνους. Και στις δυο περιπτωσεις και αυτο αντιμετωπιζεται εκτος απο ακραιες καταστασεις (θερμοκρασιες κατω των 2 βαθμων)
 
θοδωρη δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι. Εσευ εισαι και πιο βορεια. Και να χασεις μια απο τις τρεις πανω κατω γεννες μεχρι το καλοκαιρι δεν εγινε και κατι. Αρκει το προβλημα να περιοριζεται στον καιρο. Εγω τι να πω που περιμενα 15 μερες τα γκλοστερ για να δω οτι τελικα ειχαν ασπορα.λεω τους αλλους για ωοσκοπησεις και κουρεματα αλλα εγω απο τη σιγουρια μου ουτε το πρωτο εκανα αλλα ουτε και κουρεμα γιατι ξεροντας οτι το πουλι ειχε κουρευτει απο το ατομο που μου το χαρισε δεν το κοιταξα καν. Ελα ομως που εκεινο ηταν κουρεμενο νωρις αφου το παιδι τα εχει σε εσωτερικο χωρο και αρχιζει νωρις🙄..
γεματος πουπουλα ηταν, που να περασει το εργαλειο
 
Back
Top