Ελεύθεροι παπαγάλοι στη γειτονιά μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μιλάμε για τσιμεντουπόλεις Γιάννη @ianos . Δεν το λες και οικοσύστημα ακριβώς. Πέρα από αυτό συμφωνώ με τη γνώμη σου,
Όπως και να το κανεις Ανέστη, εφόσον υποστηρίζει κάποιον πληθυσμό, οικοσύστημα θεωρείται και η πόλη.
Αλλά το ξαναγράφω: κυρίως το μήνυμά μου αναφέρεται στην τάση εξάπλωσης των ειδών, δλδ σε περιοχές εκτός πόλης.
 
Πιστεύω πως εκείνο που δεν πρέπει να κάνουμε εμείς είναι να απελευθερώνουμε εξωτικά ζώα προερχόμενα από άλλες γεωγραφικές περιοχές, όπως πχ πιράνχας. Τότε διαταράσσουμε τα οικοσυστήματα. Μετατοπίσεις πληθυσμών έγιναν και θα γίνουν και δεν πρέπει ούτε να ανησυχούμε, ούτε πολύ περισσότερο να παρεμβαίνουμε.
 
Συμφωνώ κι επαυξάνω... έχουμε όλοι φαντάζομαι ακούσει τί συνέβη με την εισαγωγή του φραγκοστάφυλλου στην Αμερική, του σκύλου / γάτας / κουνελιού / αλόγου / καμήλας στην Αυστραλία ή για να έρθουμε και στα δικά μας με την βρωμοκαρυδιά στην Ελλάδα.
Θεωρώ παρόλα αυτά ότι κάπου το κράτος (τί λέω τώρα...) θα έπρεπε να έχει έναν μηχανισμό αντιμετώπισης - καταστολής τουλάχιστον κάποιων ξένων ειδών
 
έχουμα πληροφορίες από την επαρχία αν υπάρχουν εκεί παπαγάλοι;ωστε να δούμε αν έχει γίνει κάποια μεταναστευση τους από την πόλη προς τα έξω.. Πιστεύω ότι αν δεν τους εμποδίσει ο ανθρωπος η φύση θα βρει την ισορροπία και θα τους αφομειώσει..
 
Μιάς και το έφερε η κουβέντα, το αναφέρω πάλι να δείτε την ταινία "ο εφιάλτης του Δαρβίνου". Μέσα σε άλλα, σοβαρότερα, διαφαίνεται τι έγινε όταν έριξαν την πέρκα του Νείλου σε κλειστό οικοσύστημα, σε μια λίμνη στην Τανζανία. Είναι η ίδια πέρκα που πουλά γνωστό σούπερ μάρκετ. Πρόκειται για το καλύτερο και πληρέστερο ντοκυμαντέρ που έχω δεί.
 
έχουμα πληροφορίες από την επαρχία αν υπάρχουν εκεί παπαγάλοι;
Δυο τρεις φορές έχω δει πράσινους παπαγάλους στην περιοχή μου, και λίγες περισσότερες φορές τους έχω ακούσει.
Τώρα αν είναι πληθυσμός που μετανάστευσε ή μετοίκησε ή απλά κάποια πουλιά που κατά καιρούς χάθηκαν, δεν ξέρω.
Εντύπωση μου έκανε απλά η ένταση της φωνής τους. Γι αυτό και τα παρατήρησα.
 
έχω τα μάτια μου ανοιχτά αλλά συχνά με μπερδεύει το κρώξιμο της καρακάξας που μοιάζει λίγο..
Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους παπαγάλους, αλλά οι ringneck έχουν διαφορετική κραυγή από την καρακάξα. Είναι μια πιο γρήγορη πολύ λεπτή τσιρίδα, σαν τσίριγμα παιδιού.
 
Την Κυριακή το απόγευμα από το Παίδων εως το πάρκο Γουδή παρατήρησα 2-3 φορές ζευγάρι ringneck να περνάει από πάνω μας...
Στο πάρκο μάλιστα έκαναν μια στάση στις κορυφές των δέντρων κοντά σχετικά σε ανθρώπους...
Ελπίζω να πρόκειται για παραπάνω από ένα ζευγάρια...
 
Την Κυριακή το απόγευμα από το Παίδων εως το πάρκο Γουδή παρατήρησα 2-3 φορές ζευγάρι ringneck να περνάει από πάνω μας...
Στο πάρκο μάλιστα έκαναν μια στάση στις κορυφές των δέντρων κοντά σχετικά σε ανθρώπους...
Ελπίζω να πρόκειται για παραπάνω από ένα ζευγάρια...
Πριν 3 χρόνια που έμεινα μερικές ημέρες στο Παίδων, καθημερινά, πολλές φορές την ημέρα κατέβαινε ένα κοπάδι monk με πάνω από 20 - 30 μέλη κι έβοσκε. Ήταν χειμώνας
 
Υπαρχουν πολλα εδω κ δν ξερω τι ειναι και μικρα που κελαηδουν τοσο ομορφα "αηδονακια"που λεμε. Κ αν περπατησεις προς το βουνο εχει μια σπηλια με αετοφωλιες πολλες.:Dπαπαγάλοι ακόμη δεν έχουν φτάσει ως εδώ ελευθεροι
 
Υπαρχουν πολλα εδω κ δν ξερω τι ειναι και μικρα που κελαηδουν τοσο ομορφα "αηδονακια"που λεμε. Κ αν περπατησεις προς το βουνο εχει μια σπηλια με αετοφωλιες πολλες.:Dπαπαγάλοι ακόμη δεν έχουν φτάσει ως εδώ ελευθεροι
Εάν μπορείς βάλε κάποια φωτογραφία ή περιέγραψε τα όσο μπορείς για να τα αναγνωρίσουμε, σε ποια περιοχή είναι;:)
 
στην ευβοια. Ακουω πολλα πουλακια οποτε βγαινω εξω αλλα ποτε δν εχω κατσει να τα παρατηρισω συνηθως φευγουν αν δουν ανθρωπο. Θα κατσω ομως μπας κ ξεκλεψω καμια φωτο. 😉
 
Πριν 3 χρόνια που έμεινα μερικές ημέρες στο Παίδων, καθημερινά, πολλές φορές την ημέρα κατέβαινε ένα κοπάδι monk με πάνω από 20 - 30 μέλη κι έβοσκε. Ήταν χειμώνας
Ναι σε σχέση με τους ringneck που πάνε μέχρι 4-5 μαζί, oi monk σχηματίζουν μεγαλύτερα σμήνη...
Αλλά το πιο εντυπωσιακό είναι οι φωλιές των monk...
 
Back
Top