Ελεύθεροι παπαγάλοι στη γειτονιά μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δεν ξέρω αλλά σίγουρα εκεί φωλιάζουν.
Όντως δίκιο έχεις. Αν και δεν έχω πετύχει ποτέ στο Σέιχ Σου, οι φωτογραφίες που έβαλα πιο πάνω είναι στο Ρετζίκι, που είναι ακριβώς δίπλα.
 
θα μας τρελάνουν οι παπαγάλοι! Χτυπάνε και φεύγουν! Μετά μας αφήνουν να ψαχνόμαστε.. Αφού μπορούνε να μιλήσουν γιατί δεν κατεβαίνουν να μας δώσουν εξηγήσεις να ξεμπερδεύουμε!
 
Δεν έχω δει πολλά καρποφόρα δέντρα στην Τούμπα. Από όσο ξέρω τρέφονται με καρπούς, σπόρους, μπουμπούκια και πράσινα μέρη φυτών, πράγματα που είναι λιγοστά νομίζω στη συγκεκριμένη περιοχή.

Δύο πολύ πρόχειρες και κακές φωτογραφίες που τράβηξα στο Ρετζίκι πριν αρκετό καιρό (η μια έχει υποστεί και περικοπή 😎), έτσι μόνο για αρχείο:
View attachment 46098
View attachment 46099
Ειναι πανεμορφες καθολου κακιες 🙂
 
Ειναι πανεμορφες καθολου κακιες 🙂
Ευχαριστώ πολύ, απλά είναι αρκετά θολές και ανάμεσα στα κλαδιά και δε δείχνουν τόσο όμορφα.
 
καλησπέρα.χτες στην Ραφήνα είδα 2 πράσινους ρινγκνεκ να λιάζονται πάνω σε ένα κλαρί. τους χάζεψα αρκετή ώρα από κοντινή σημείο. στο μέρος αυτό τους βλέπω πολλές φορές.. Τριγύρω έχει αρκετά δέντρα.. Το πιο ωραίο είναι πως έμαθα από γνωστούς μου της διπλανής πολυκατοικίας ότι στην ταράτσα του κτιρίου πέρσι είχαν φωλιά! Πραγματι πέρσι στο ίδιο σχεδόν σημείο είδα να κάθονται 12! Θα διερευνήσω το θέμα. ευτυχώς οι οικογένειες της πολυκατοικίας είναι ευσυνήδειτες και φιλόζωες και δεν θα δημιουργήσουν προβλημα θεωρώ στα όμορφα πουλιά αυτά.
 
Και για τους κατοίκους Θεσσαλονίκης μια φώτο που έβγαλα μετά απο μια σύντομη βόλτα στο πάρκο μπροστά στην Χ.Α. Ν. Θ.
View attachment 46619
Εκπληκτική στιγμή.
Θα ήθελα να μας πεις τις αντιδράσεις του.
Έφυγε γρήγορα ή παρακολουθούσε.
 
Και για τους κατοίκους Θεσσαλονίκης μια φώτο που έβγαλα μετά απο μια σύντομη βόλτα στο πάρκο μπροστά στην Χ.Α. Ν. Θ.
View attachment 46619

Ενας ωραιος αρσενικος πρασινος ringneck :D
Τελειος!
 
Παρατηρώ αυξηση των αριθμών...
Επέστρεψαν;
Ακούω πιο συχνά Monk, δεν τους εντωπίζω πάντα βέβαια...
Χθες στη Φειδιππίδου πέρασαν πάνω από τα κεφάλια μια ομάδα των 5-6 ατόμων...
 
μακάρι να έχουμε αύξηση πληθυσμών.. Τον χειμώνα σίγουρα δυσκολεύονται με την εύρεση τροφής πάντως. ελπίζω να βρίσκουν λύσεις.
Σιγουρα θα βρισκουν λυσεις αφου εχουν εγκατασταθεί εδω και μερικα χρόνια :)
 
Ο περσυνός χειμώνας στην Αθήνα, αν θυμάστε ήταν εξαιρετικά ήπιος. Αυτό σημαίνει ότι περισσότερα πουλιά ήταν εύρωστα (επομένως περισσότεροι απόγονοι γεννήθηκαν) και λιγότερα ενήλικα πέθαναν. Κατά συνέπεια μεγαλύτερος πληθυσμός ανταγωνίζεται για την τροφή.
Ίσως έτσι να εξηγείται το ότι μετοίκησαν προς άλλα οικοσυστήματα (αν πράγματι το έκαναν). Βεβαίως υπάρχει και η ανάγνωση του ότι αν ο φετεινός χειμώνας είναι βαρύς, πολλά πουλιά να πεθάνουν και τελικά ο πληθυσμός μιας περιοχής να μειωθεί παραπάνω από τα αναμενόμενα, και σαν απόλυτος αριθμός να μείνουν πουλιά λιγότερα και από πρόπερσι.
 
*Παρατηρώ αυξηση των αριθμών...
Επέστρεψαν;
Ακούω πιο συχνά Monk, δεν τους εντωπίζω πάντα βέβαια...
**Χθες στη Φειδιππίδου πέρασαν πάνω από τα κεφάλια μια ομάδα των 5-6 ατόμων...
*Κι εγώ παρατηρώ το τελευταίο διάστημα πως αυξήθηκαν (όχι όπως άλλες χρονιές, αλλά συγκριτικά με τους προηγούμενους μήνες).
**και ναι! :Dαυτούς τους 5-6 τους έχω δει 2-3 φορές στην αρχή της Φειδιππίδου...
Εχθές μάλιστα που είχαμε ''ησυχία'' λόγω Μαραθωνίου...
tinypic-no-longer-available.jpg

, ακούγονταν δυνατά τα κραξίματα τους 😉
 
Έχει δει κανείς μπατζι ελεύθερα;
Δεν νομίζω να μπορούν να επιβιώσουν στην Ελλάδα. Γιατί κατά κύριο λόγο τέτοια ξεφεύγουν αλλά δεν έχω ακούσει ποτέ για άγρια... ίσως φταίει το πολύ διαφορετικό κλίμα και περιβάλλον σε σχέση με την Αυστραλία
@misalouris
Ο συγκεκριμένος δεν ήταν πολύ ήρεμος αλλά μπόρεσα να τον φωτογραφίσω γιατί δεν έφυγε αμέσως... Περίπου όπως οι άγριες καρδερίνες, κατα την περιπλάνηση μου είδα πολλά κοπάδια με 7-10 πουλιά το κάθε ένα! Μιλάμε για πραγματικά μεγάλο αριθμό ringneck σε αυτή την περιοχή !
 
*Κι εγώ παρατηρώ το τελευταίο διάστημα πως αυξήθηκαν (όχι όπως άλλες χρονιές, αλλά συγκριτικά με τους προηγούμενους μήνες).
**και ναι! :Dαυτούς τους 5-6 τους έχω δει 2-3 φορές στην αρχή της Φειδιππίδου...
Εχθές μάλιστα που είχαμε ''ησυχία'' λόγω Μαραθωνίου...
tinypic-no-longer-available.jpg

, ακούγονταν δυνατά τα κραξίματα τους 😉
χαχα... Κι εγώ κάπου εκεί κάτω... Ενώ χειροκροτούσα τους πρώτους μαραθωνοδρόμους, πέρασαν χαμηλά λίγο πιο πάνω απ' το κεφάλι μου...

Λοιπόν, σήμερα στην Πανόρμου στην πλατεία του Αγίου Δημητρίου ήταν ένα ζευγάρι monk ο ένας κουβαλούσε κλαδάκια ο άλλος καθόταν στο δέντρο...
Η φωλιά είναι ήδη αρκετά μεγάλη...
Λογικά επιλέγουν την τοποθεσία ανάλογα με τις πιο ευνοϊκές συνθήκες για την κάθε φάση της ζωής τους...
Και εδώ επιλέγουν για να αναπαραχθούν...
 
Εχω δει δημοσιευση στις αγγελίες παπαγαλων που ενας αναφερει οτι εξω απο το σπιτι του εδω και ενα μηνα βλεπει παπαγαλους (Αθηνα). Εχει βαλει και φωτογραφια. Απο κατω εξηγει που ακριβώς. Ελπιζω να μην πάνε αρκετοί "έξυπνοι" και να τους πιάσουν.tmp_16512-FB_IMG_14791914441201676556311.webp
 
Back
Top