Ελεύθεροι παπαγάλοι στη γειτονιά μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πρέπει κάποτε να παραδεχθούμε ότι είμαστε ''άρρωστοι'' .. Πάμε κάπου και κοιτάμε ψηλά, αφουγκραζόμαστε, ψάχνουμε για πουλιά...άρρωστοι και ίσως ανίατοι :)
Αντιθέτως, είμαστε απόλυτα φυσικοί, μια χαρά άτομα, "για μας κελαηδούν τα πουλιά" :)
 
Πρέπει κάποτε να παραδεχθούμε ότι είμαστε ''άρρωστοι'' .. Πάμε κάπου και κοιτάμε ψηλά, αφουγκραζόμαστε, ψάχνουμε για πουλιά...άρρωστοι και ίσως ανίατοι :)

:DΤο μόνο που παραδέχομαι είναι πως... Αναγνωρίζω ότι γνωρίζω δηλ ξέρω..
Δεν κοιτάζω ψηλά όταν περπατώ (έχουμε χάλια πεζοδρόμια άλλωστε😛 ), δεν αφουγκράζομαι, απλά ακούω δυνατά ότι αναγνωρίζω ως ήχους (είμαι σίγουρη πως δεν ακούω πράγματα τα οποία δεν είναι μέσα στα ''ενδιαφέροντα μου'').
Επιβεβαιωμένα αναγνωρίζω-βλέπω αυτά που μ΄ενδιαφέρουν πχ πουλιά-φυτά-λουλούδια, ενώ οι υπόλοιποι της παρέας μου δεν παίρνουν χαμπάρι...

Αντιθέτως, είμαστε απόλυτα φυσικοί, μια χαρά άτομα, "για μας κελαηδούν τα πουλιά" :)
Συμφωνώ απολύτως Μαρία!👍
 
:DΤο μόνο που παραδέχομαι είναι πως... Αναγνωρίζω ότι γνωρίζω δηλ ξέρω..
Δεν κοιτάζω ψηλά όταν περπατώ (έχουμε χάλια πεζοδρόμια άλλωστε😛 ), δεν αφουγκράζομαι, απλά ακούω δυνατά ότι αναγνωρίζω ως ήχους (είμαι σίγουρη πως δεν ακούω πράγματα τα οποία δεν είναι μέσα στα ''ενδιαφέροντα μου'').
Επιβεβαιωμένα αναγνωρίζω-βλέπω αυτά που μ΄ενδιαφέρουν πχ πουλιά-φυτά-λουλούδια, ενώ οι υπόλοιποι της παρέας μου δεν παίρνουν χαμπάρι...


Συμφωνώ απολύτως Μαρία!👍

Η επιτομή (όπως λέει και ο Σταύρος ).. Του ''αρρώστου'' ..
 
Επιβεβαιωμένα αναγνωρίζω-βλέπω αυτά που μ΄ενδιαφέρουν πχ πουλιά-φυτά-λουλούδια, ενώ οι υπόλοιποι της παρέας μου δεν παίρνουν χαμπάρι...
Άριστα και σωστά!
"-Σώπα, δάσκαλε, φώναξε. Σώπα, δάσκαλε, ν’ ακούσουμε το πουλί!"
Νίκος Καζαντζάκης
 
Και για να είναι ολόκληρη η ιστορία του... Διαβάστε όσοι δεν την ξέρετε..

...
Μια μέρα, ήταν άνοιξη, χαρά Θεού, τα παράθυρα ήταν ανοιχτά κι έμπαινε η μυρωδιά από μιαν ανθισμένη μανταρινιά στο αντικρινό σπίτι. Το μυαλό μας είχε γίνει κι αυτό ανθισμένη μανταρινιά και δεν μπορούσαμε πια ν’ ακούμε για οξείες και περισπωμένες. Κι ίσια ίσια ένα πουλί είχε καθίσει στο πλατάνι της αυλής του σκολειού και κελαηδούσε. Τότε πια ένας μαθητής, χλωμός, κοκκινομάλλης, που ’χε έρθει εφέτο από το χωριό, Νικολιό τον έλεγαν, δε βάσταξε, σήκωσε το δάχτυλο:

-Σώπα, δάσκαλε, φώναξε. Σώπα, δάσκαλε, ν’ ακούσουμε το πουλί!
...
 
Το διάβασα γρήγορα αλλά δεν είδα πουθενά να αναφέρει τα ονόματά τους.
 
Χρόνια ζούσαν-ζουν παπαγάλοι στον Εθνικό κήπο, καθώς και στο πάρκο της σχολής Χωροφυλακής.
Στη δική μου όμως περιοχή, η οποία βρίσκεται ανάμεσα των δύο προηγούμενων (και απέχει περίπου και από τις δυο γύρω στα 2χιλ) φέτος για πρώτη χρονιά βλέπω και ακούω πουλιά.
Μου κάνει εντύπωση πως μέσα σ΄ένα χρόνο ''έτσι στα ξαφνικά'' γεμίσαμε παπαγάλους...
 
Και το ωραιο ειναι οτι το ξερουν οτι στο "κεντρο" εχει ψωμι και θα ειναι οκ. Εδω που ειμαι δεν εχω δει παπαγαλο ουτε για δειγμα, ενω στο Γουδη γινοταν χαμος.

Επισης να πω οτι οταν εδινα lower στο κολλεγιο Αθηνων, περιπου το 2005/6 νομιζω, ειχα δει μαζι μεενα κοπαδι πρασινους παπαγαλους και εναν ωραιοτατο μεγαλο μακαο, και ειμαι 99% σιγουρη οτι αν δεν ηταν συγκεκριμενα τετοιος ηταν σχεδον ιδιος.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Ένας μακάω το είχε σκάσει εκείνη την εποχή από ένα φυτώριο στο Χαλάνδρι που το είχαν ελεύθερο για χρόνια.
Στα μεσόγεια δεν έρχονται λόγω αεροδρομίου πιστεύω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Ποιος ξερει Μαρια μου, παντως ειναι πολυ ευφυη και ξερουν που πανε :) Πραγματικα εντυπωσιακο!
 
Παπαγάλος ο Αθηναίος ‹GREKA Εφτασαν και τα ανάλογα ρεπορταζ!
Σχόλιο αναγνώστη κάτω από το άρθρο, λέτε;

Γιώργος Α.
11.03.2015 @ 13:27
Θα ήθελα να σας ενημερώσω διότι είμαι άριστος γνώστης του θέματος, γιατί τα πρώτα πουλιά που εμφανίστηκαν στην Γλυφάδα ήταν δικά μου, και αν θυμάμαι καλά είναι προ του 1985. Μαζί με τον πατέρα μου, είμαστε από τους πολύ γνωστούς εισαγωγείς πουλιών την εποχή εκείνη. Σαν νέος και ανήσυχος που ήμουν, σκέφτηκα «πόσο πιο έξυπνοι» από εμάς είναι οι Βέλγοι που τα αγοράζουν από τις χώρες προέλευσης και μας τα μοσχοπουλάνε. Έτσι λοιπόν ψάχνοντας της χώρες προέλευσης και τις δυνατότητες εισαγωγής, κατέληξα στην Ινδία. Πράγματι λοιπόν έφερα μια παρτίδα ringnecked σε αστείες για την εποχή τιμές. Ο Ινδός που κατά κάποιο τρόπο μας συμπάθησε άρχισε να μας στέλνει συνεχώς χωρίς καν να παραγγείλουμε.
Σε μια από τις αποστολές αυτές έπεσε ένα κιβώτιο από το ανοιχτό φορτηγάκι μεταφοράς στην πίστα του αεροδρομίου,έσπασε, και τα πουλιά που ήταν άγρια και φρεσκοπιασμένα, άρα μπορούσαν να πετάξουν έφυγαν και διασκορπίστηκαν στην Γλυφάδα, Ελληνικό, Άλιμο. Δεδομένου ότι είναι εύκολα στην προσαρμογή, αρκετά από αυτά επέζησαν και τώρα τα βλέπουμε σχεδόν σε όλη την Ελλάδα. Ασφαλώς θα προσθέσουμε και αυτά που φεύγουν από κλουβιά και πιθανόν και σε κάποια άλλη παρόμοια περίπτωση
Εχαριστώ
 
Εγω ειχα ακουσει οτι εσπασε κλουβα μεταφορας τους σε πετσοπ. Κατι περιπου παρομοιο δηλαδη... Μπορει και να ισχυει, τι σημασια εχει;Εμεις απολαμβανουμε το θεαμα 🙄
 
Εμενα παλι αυτη η ιστορια παλι δεν με πολυπειθει.

Αφενος γιατι σε πολλες χωρες της Ευρωπης υπαρχει το συγκεκριμενο ειδος(αποκλειεται να σπανε σε ολες τις χωρες κλουβια με σπασμενα) και αφετερου υπαρχουν κι αλλοι παπαγαλοι αγριοι στην ελλαδα (monk, cockatiel, σενεγαλης κλπ)

Περισσοτερο εχει να κανει νομιζω με την προσαρμοστικοτητα των ειδων παρα με αλλου ειδους ενεργειες.
 
Εμενα παλι αυτη η ιστορια παλι δεν με πολυπειθει.
Μπορεί και να είναι μυθομανία του ατόμου, ωστόσο πάλι δεν αναιρείται η προσαρμοστικότητα.
Το θέμα είναι ότι η ορνιθολογική αποκλείει το ενδεχόμενο μεταναστευτικής κίνησης σμήνους. Άρα η αρχή κάπου αλλού βρίσκεται.
Προσωπικά γνωρίζω ότι η αποίκηση άρχισε από την Γλυφάδα, Βούλα γιατί όταν τους είχα πρωτοδεί εκεί πουθενά αλλού δεν υπήρχαν.
Εκείνοι δεν οι πρώτοι δεν ήταν τόσο απλησίαστοι αλλά σύχναζαν στους κήπους κλινικών και νοσοκομείων αναζητώντας τροφή.
Την δε εκείνη περίοδο αποκλείεται να ξεκίνησαν από οικόσιτους δραπέτες, γιατί δεν υπήρχαν τόσοι πολλοί παπαγάλοι στα σπίτια και μάλιστα αυτού του είδους.
 
Μπορεί και να είναι μυθομανία του ατόμου, ωστόσο πάλι δεν αναιρείται η προσαρμοστικότητα.
Το θέμα είναι ότι η ορνιθολογική αποκλείει το ενδεχόμενο μεταναστευτικής κίνησης σμήνους. Άρα η αρχή κάπου αλλού βρίσκεται.
Προσωπικά γνωρίζω ότι η αποίκηση άρχισε από την Γλυφάδα, Βούλα γιατί όταν τους είχα πρωτοδεί εκεί πουθενά αλλού δεν υπήρχαν.
Εκείνοι δεν οι πρώτοι δεν ήταν τόσο απλησίαστοι αλλά σύχναζαν στους κήπους κλινικών και νοσοκομείων αναζητώντας τροφή.
Την δε εκείνη περίοδο αποκλείεται να ξεκίνησαν από οικόσιτους δραπέτες, γιατί δεν υπήρχαν τόσοι πολλοί παπαγάλοι στα σπίτια και μάλιστα αυτού του είδους.
Μαρία αυτό που ακούγεται για μαζική δραπέτευση από τα κλουβιά τους στο άλσος της αστυνομίας... μπορεί να ισχύει;
 
Μαρία αυτό που ακούγεται για μαζική δραπέτευση από τα κλουβιά τους στο άλσος της αστυνομίας... μπορεί να ισχύει;
Μπορεί, δεν έχω ιδέα. Αν δεν είχαν νόμιμα χαρτιά εκτελωνισμού και κατασχέθηκαν, γιατί δεν μπορεί να ισχύει; Ιδιαίτερα που την εποχή εκείνη, γύρω στα 30 χρόνια πριν, δεν υπήρχε ούτε ανεπτυγμένο το ένστικτο της φιλοζωΐας στον ίδιο βαθμό με τώρα, ούτε γνώσεις για την σωστή περίθαλψη, ούτε οικολογικές οργανώσεις.
 
Μπορεί, δεν έχω ιδέα. Αν δεν είχαν νόμιμα χαρτιά εκτελωνισμού και κατασχέθηκαν, γιατί δεν μπορεί να ισχύει; Ιδιαίτερα που την εποχή εκείνη, γύρω στα 30 χρόνια πριν, δεν υπήρχε ούτε ανεπτυγμένο το ένστικτο της φιλοζωΐας στον ίδιο βαθμό με τώρα, ούτε γνώσεις για την σωστή περίθαλψη, ούτε οικολογικές οργανώσεις.
Εικασίες... Το έχω ακούσει κι εγώ.. αλλά δεν νομίζω πως έγινε κάτι τέτοιο... όσο και χαλαρά να ήταν οι καταστάσεις...
Αν δεν κάνω λάθος τότε υπήρχαν κλουβιά και στον Εθνικό κήπο - πάρκο στη βουλή, στο άλσος της Νέας Φιλαδέλφειας όπως και της αστυνομίας...
Γιατί να τα αφήσουν ελεύθερα;
 
Back
Top