Ελεύθεροι παπαγάλοι στη γειτονιά μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μην το ψάχνεται και πολύ. Με τον ένα ή άλλο τρόπο σιγά σιγά αυτά τα είδη κατάφεραν να γίνουν μόνιμοι κάτοικοι. Το αν έφυγαν πρώτα από κάπου ή από αλλού δεν παίζει κανένα ρόλο.
Έχουν εισαχθεί, αναπαραχθεί, δραπετεύσει, απελευθερωθεί τόσα πολλά πουλιά που δεν έχει καμία σημασία από που έφυγαν πρώτα. Αργά ή γρήγορα θα συνέβαινε.
 
Μην το ψάχνεται και πολύ. Με τον ένα ή άλλο τρόπο σιγά σιγά αυτά τα είδη κατάφεραν να γίνουν μόνιμοι κάτοικοι. Το αν έφυγαν πρώτα από κάπου ή από αλλού δεν παίζει κανένα ρόλο.
Έχουν εισαχθεί, αναπαραχθεί, δραπετεύσει, απελευθερωθεί τόσα πολλά πουλιά που δεν έχει καμία σημασία από που έφυγαν πρώτα. Αργά ή γρήγορα θα συνέβαινε.
Και δείχνει άριστα την δυνατότητα προσαρμογής που έχουν... σε αντίθεση με τα καναρίνια που δεν τα φτάνουν ούτε στο ελάχιστο...
 
Πραγματική τόσα μπάτζι που έχουν δραπετεύσει θα έπρεπε να έχει γεμίσει ο τόπος αν αυτά ήταν σαν τους ρινκνεκ στην προσαρμογή
Eγω παλι νομιζω οτι δεν προσαρμοστηκαν
πρωτον : διοτι γενηθηκαν στο κλουβι και οι ριγκνεκ ηταν φρεσκοπιασμενοι, δευτερον τα μπατζι και τα κοκατιλ δεν εχουν καποιο κοπαδι που να τους δειχνει πως να τρωνε
 
Eγω παλι νομιζω οτι δεν προσαρμοστηκαν
..

Δεν προσαρμοστηκαν για τον πρωτο και βασικο λογο οτι δεν αντεχουν το χειμωνα μας. Επισης δεν εχουν διαθεσιμους πορους τροφης μιας και τρεφονται διαφορετικα απο τους ρινγκνεκς.
 
Δεν προσαρμοστηκαν για τον πρωτο και βασικο λογο οτι δεν αντεχουν το χειμωνα μας. Επισης δεν εχουν διαθεσιμους πορους τροφης μιας και τρεφονται διαφορετικα απο τους ρινγκνεκς.
Συμφωνώ! Τα Αυστραλιανά είδη δεν έχουν καμία πιθανότητα ακόμα και αν τα φέρεις απευθείας από την Αυστραλία...
 
Ανεβαζω το θεμα με χτεσινες φωτογραφιες... Αμεσως μετα την καταιγιδα, που κοπασε το απογευμα, χαρουμενα κρωξιματα με σηκωσαν απο τον καναπε... Επιδρομη στο φοινικα μου!
be95eeac10dde9924e4c2c8563c18c6cff759a168d40fd3aeba5ab9b13dbfe48.webp bf0297e71c244631c3ca30b2123b3afb6fa236fe5035f7dc3b19f0bb272a3c9c.webp

Ειναι 3 τον αριθμο και πιστευω ειναι μονιμοι κατοικοι καπου κοντα. Καθε μερα περνουν στις 10 το πρωι και ξανα στις 6-7 το απογευμα. Μονο σημερα το πρωι περασανε 8, και κανανε αλλη μια επισκεψη στο φοινικα.
 
Ανεβαζω το θεμα με χτεσινες φωτογραφιες... Αμεσως μετα την καταιγιδα, που κοπασε το απογευμα, χαρουμενα κρωξιματα με σηκωσαν απο τον καναπε... Επιδρομη στο φοινικα μου!


Bάλε και καμιά ταίστρα με φιστίκια (άψητα κι ανάλατα) ή άλλους σπόρους και ίσως να τους έχεις πελάτες και τον καιρό που δεν θα έχει πια καρπούς ο φοίνικάς σας. 😉
parakeet-on-feeder_1122503c.jpg


Οι καρποί των φοινίκων είναι πάντως αγαπημένη (και υγιεινή) λιχουδιά και των δικών μου πουλιών.
 
Bάλε και καμιά ταίστρα με φιστίκια (άψητα κι ανάλατα) ή άλλους σπόρους και ίσως να τους έχεις πελάτες και τον καιρό που δεν θα έχει πια καρπούς ο φοίνικάς σας. 😉
Δεν βαζω τιποτα πια.. Τα παιρνουν τα ποντικια και τα μαζευουν στην αποθηκη και τα τρωνε. Οπου και να τα χω βαλει, τα βρισκουν και τα κλεβουν.. ☹
 
Δεν βαζω τιποτα πια.. Τα παιρνουν τα ποντικια και τα μαζευουν στην αποθηκη και τα τρωνε. Οπου και να τα χω βαλει, τα βρισκουν και τα κλεβουν.. ☹

Άμα έχεις τέτοιο πρόβλημα αλλάζει το θέμα. Είπαμε πως έχεις και σκύλο τρομοκράτη γατών, ε; 😵
 
Άμα έχεις τέτοιο πρόβλημα αλλάζει το θέμα. Είπαμε πως έχεις και σκύλο τρομοκράτη γατών, ε; 😵
Και ποντικιων. Τα πιανουν και μου τα φερνουν. Αλλα τα ατιμα κανουν σουρτα φερτα πανω στα δεντρα, και κατ'επεκτασιν στο φοινικα.
 
Καθε πρωι ξυπναω με την ιδια κατασταση! Σημερα ολο γυρω στο σπιτι ειναι... μια στιγμη που βγηκα ειδα τουλαχιστον 4 αρα ισως εχουν παρτυ σημερα..

Εγω τραβαω το φοινικα και αυτοι ειναι ακροβολισμενοι σε δεντρα και τη στεγη..

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ενταξει δεν ειναι και τοσο αγριμια αυτοι οι φωνακλαδες. Εχω εναν που καθε μερα ειναι εδω. Καθεται κοντα σχετικα, τον εχω πλησιασει στα 3 μετρα. Καθε μερα αφου ντερλικωσει, καθεται και κανει γρου γρου και φωνουλες, ενω παιζει με τα φυλλα του φοινικα και με κοιταει καλα καλα. Και του σφυραω και χαζο"απανταει". Εχει πλακα ο "διαλογος" επιπεδου που εχουμε 3 μερες τωρα. Περιμενα οτι ειναι πολυ πιο αγριοι γενικα.
 
Αχ τι ωραία που είναι να ξυπνάς έτσι καθημερινά... Μακάρι να γινει σιγά σιγά αυτό και στην Θεσσαλονίκη... Μόνο μια φορά είδα στη Σταυρούπολη 2 rign neck αλλά μόνο αυτό...
 
Στη Θεσσαλονίκη να πας στο πάρκο που είναι απέναντι απο την ΧΑΝΘ έχει πολλούς έχω δει εκεί και φωλιά σε δέντρο
 
έχω δει εκεί και φωλιά σε δέντρο
Σσσσσστ Γιωργο για κρυβε λογια μην καταληξουν και αυτοι σαν τις καρδερινες και τα αλλα αγριοπουλια!☹

Ενταξει δεν ειναι και τοσο αγριμια αυτοι οι φωνακλαδες. Εχω εναν που καθε μερα ειναι εδω. Καθεται κοντα σχετικα, τον εχω πλησιασει στα 3 μετρα. Καθε μερα αφου ντερλικωσει, καθεται και κανει γρου γρου και φωνουλες, ενω παιζει με τα φυλλα του φοινικα και με κοιταει καλα καλα. Και του σφυραω και χαζο"απανταει". Εχει πλακα ο "διαλογος" επιπεδου που εχουμε 3 μερες τωρα. Περιμενα οτι ειναι πολυ πιο αγριοι γενικα.
Τους ειπες οτι τους εχω φυστικια; 😛
 
Σσσσσστ Γιωργο για κρυβε λογια μην καταληξουν και αυτοι σαν τις καρδερινες και τα αλλα αγριοπουλια!☹
καλά η φωλιά ήταν γύρο στα 10 μέτρα ύψος ίσος και παραπάνω δεν ξερω κατα ποσο είναι εφικτό να λεηλατηθεί :D
 
Back
Top