Ελεύθεροι παπαγάλοι στη γειτονιά μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ξανά πίσω στο κέντρο της Αθήνας... Οι αθλητές που έτρεξαν σήμερα στον 33ο Μαραθώνιο είχαν και παρέα, τουλάχιστον στην περιοχή των Αμπελοκήπων (που μπόρεσα να παρακολουθήσω εγώ).
Οι ''γνωστοί άγνωστοι''φτερωτοί, πετούσαν και έκραζαν μερικά μέτρα πάνω από τα κεφάλια τους! 😛

missing-image.png
 
Ελπίζω κι εύχομαι να μη συμβεί κάτι τέτοιο Φώτη...
Όταν περπατώ στο δρόμο, μου έχει κάνει εντύπωση ότι παρά τα τόσα κραξίματα οι ''υπόλοιποι'' πεζοί δεν παίρνουν χαμπάρι!
Κανείς απ΄όσους βρίσκονται κοντά μου, δεν γυρίζει να δει τι πουλιά πετούν στον ουρανό και κράζουν έτσι...
( 😛σε γενικές γραμμές είναι τελείως άσχετος ο περισσότερος κόσμος... Και τότε σκέφτομαι εσάς! Εσείς δηλ θα με καταλαβαίνατε και θα... Καταλαβαίνατε!:):D )
Πραγματικα εχω την τυχη να θαυμαζω κ εγω αυτα τα υπεροχα πλασματα απο κοντα. Η δουλεια μου ειναι δίπλα στο σημειο που συχναζουν τα συγκεκριμενα παπαγαλακια. Καθομαι και τα χαζευω καθως πηγαινω και ειναι γεγονος οτι κανενας περαστικος δεν δινει σημασια. Ωρες ωρες νομιζω πως θα με περασουν για τρελη που κοιτάζω επιμονα το δεντρο😛
 
... Που τον ειδες τοσο μακρια; Αετισια ματια που λενε:D

Πρώτα τους ακούω και μετά δεν μου γλιτώνουν! Τους εντοπίζω! 😛

... και ειναι γεγονος οτι κανενας περαστικος δεν δινει σημασια. Ωρες ωρες νομιζω πως θα με περασουν για τρελη που κοιτάζω επιμονα το δεντρο😛

Γεγονός! Κανείς δεν παίρνει χαμπάρι! Ο κόσμος αδιαφορεί, μάλλον δεν τους ακούν καν γιατί δεν τους ενδιαφέρει.
Ενώ εμείς όμως... 😀
 
Με τόσα προβλήματα που έχει ο κόσμος, δεν παραξενεύομαι ακόμα κι αν τους δω να μιλάνε μόνοι τους στο δρόμο.
 
Και εδώ στη Δάφνη τους καλοκαιρινούς μήνες εμφανίστηκαν Αλεξανδρινοι. Είναι σίγουρα και πετάνε φωνάζοντας όλη τη μέρα.
 
Παρότι θα έπρεπε να έχω συνηθίσει πια την παρουσία τους κάτι τέτοιο δεν έχει γίνει, όταν τους ακούω βγαίνω στη βεράντα αμέσως και τους ψάχνω!:D
tinypic-no-longer-available.jpg


, σημερινή
 
Κι εγώ το ίδιο!
Και να λεγα ρε κοριτσια οτι δεν εχετε παπαγαλους.. καλα για εμας τουε καηληδες που μας τρεχουν τα σαλια μολις ακουσουμε κραξιμο..
 
Και να λεγα ρε κοριτσια οτι δεν εχετε παπαγαλους.. καλα για εμας τουε καηληδες που μας τρεχουν τα σαλια μολις ακουσουμε κραξιμο..
... Πως κάνεις έτσι σκέφτομαι... Τρέχοντας!άγρια χαρά με πιάνει! 😛
 
15-2-16 ώρα 5μμ Στην ευρύτερη περιοχή της γειτονιάς, επικρατεί κυκλοφοριακή συμφόρηση ακινητοποιώντας με (ως οδηγό).
Ευτυχώς η ώρα μέσα στο αυτοκίνητο πέρασε για μένα παρατηρώντας αμέτρητους ελεύθερους παπαγάλους!
Ακούγοντας τους, άρχισα να 😛ξεχνιέμαι-ονειρεύομαι πως... Βρίσκομαι σε άλλη χώρα!

tinypic-no-longer-available.jpg
 
Ευτυχώς η ώρα μέσα στο αυτοκίνητο πέρασε για μένα παρατηρώντας αμέτρητους ελεύθερους παπαγάλους!
Ακούγοντας τους, άρχισα να 😛ξεχνιέμαι-ονειρεύομαι πως... Βρίσκομαι σε άλλη χώρα!
Σίσσυ μου τι είδους ήταν; Μόνο ρινγκνεκ; Δεν φαίνονται καλά από τη φώτο!

Μάλλον με τον φετινό ήπιο χειμώνα πήγαν καλά οι αναπαραγωγές.
ήταν που έλεγαν πως φέτος θα είχαμε τον Ελ Νίνιο! 😛
 
Σίσσυ μου τι είδους ήταν; Μόνο ρινγκνεκ; Δεν φαίνονται καλά από τη φώτο!

Monk ήταν όλοι Αλίκη, χαμός γινόταν! Το ωραιότερο μποτιλιάρισμα που μου έχει τύχει!:D
tinypic-no-longer-available.jpg
 
Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει... (το ποστ του Φεβρουαρίου αφορούσε την ευρύτερη περιοχή)
Από τον Νοέμβριο και μετά δεν τους ακούω ούτε τους βλέπω (από το σπίτι).
Σταμάτησαν άραγε να κάνουν την καθιερωμένη τους διαδρομή; Μου κάνει εντύπωση και για να πω την αλήθεια... Μου λείπουν.
 
Εδώ στο Χαλάνδρι περνάνε το πρωί αλλά όντως έχουν μειωθεί. Μπας και έπεσαν και σ' αυτούς οι πουλοπιάστες;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Εδώ Μαρία μου έχουν τελείως εξαφανιστεί, από κει που τους άκουγα αμέτρητες φορές κατά τη διάρκεια της ημέρας τώρα τίποτα... Μεγάλη εντύπωση μου κάνει
 
Back
Top