Ασθένειες Εμετός Parrotlet στα ξαφνικά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

eva vrs

PB Known Member
Εγγραφή
18 Νοε 2015
Μηνύματα
3.476
Καλησπέρα παιδούδια.
Εχθές αργά το βράδυ ξύπνησα και όπως πάντα πήγα να δω τον Όλιβερ.. Και τι να δω;έκανε περίεργες κινήσεις με το κεφάλι του και τρόμαξα, παω ανοίγω τα φώτα και είδα πως έκανε εμετό.. Τρελάθηκα! Δεν ήξερα τι να κάνω, αφού σταμάτησε τον έβγαλα έξω απο το κλουβί και όσο μπόρεσα τον καθάρισα γιατί είχε γίνει χάλια.
Δεν τον έβαλα ξανά μέσα δεν ήταν καλά.. Δεν μπορούσε να σταθεί με τίποτα στα κλαδιά.
Μάζευε τα πόδια του..ήταν σε μια χάλια κατάσταση... Τον έβαλα πάνω στο κρεβάτι μου και τον σκέπασα με ένα μπλουζάκι μου..όσο παιρνουσαν τα λεπτά γινόταν όλο και πιο χάλια, ούτε καν αντιδρούσε στα χάδια μου!
και κει που κάπως άρχισε να συνέρχεται έχασε εντελώς τις αισθήσεις του.. Και λέω πάει αυτό ήταν πέθανε,τον έχασα!
ούτε που κουνιόταν πια...ήμουν έτοιμη να καταρρεύσω... Προσπαθούσα όμως να είμαι ψύχραιμη και να τον βοηθήσω... Τον εβρεξα με λίγο νεράκι στο κεφαλάκι του και άρχισε να συνέρχεται... Πήρα μετά καρβουνάκι και το ετριψα μέσα σε λίγο νερό και με μια σύριγγα του έβαλα λίγες σταγόνες στα ρουθούνια του... Μετά απο λίγο είδη φαινόταν πιο καλά!
Ύστερα τον πήρα πάνω μου και ξάπλωσα, δεν ήθελα με τίποτα να τον αφήσω...όλο το βράδυ τον χαιδευα και παρακαλούσα να μην πεθάνει...
Ήταν ένα δύσκολο βράδυ και για τους δυο, αλλά ο μικρούλης μου τα κατάφερε ευτυχώς...
Το πρωί ξύπνησε 6η ώρα ήπιε και έφαγε κανονικά.
Ήταν περδικι... λες και δεν έγινε τίποτα χθες...
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το έπαθε αυτό..η τι μπορεί να τον πείραξε...χθες έφαγε μόνο σπόρια και σουπιοκοκκαλο! Δεν τον είχα δώσει τίποτα να φάει...
Το μυαλό μου πήγε μονάχα σε τοξίκωση απο κάποιο παιχνίδι ίσως...
σήμερα έβγαλα όλα τα παιχνίδια του που είχαν χρώμα και κράτησα μόνο τα απλά.
Θα μπορούσε όμως να πάθει τοξίκωση και μετά απο λίγες ώρες να είναι εντελώς καλά;
Αυτό λοιπόν πάθαμε στα καλά καθούμενα και θέλησα να το μοιραστώ μαζί σας.
Πάντως μπορεί σήμερα να είναι μια χαρά, αλλά δεν εφησυχάζω...
θα χω το νου μου...
 
Περαστικά κι αγύριστα Εύα μου, δεν μπορώ να φανταστώ τι μπορεί να τον πείραξε. Σωστή η αντίδραση σου με το καρβουνάκι... Τι να πω! Έχε τον στον νου σου...
Να'σαι καλά Σίσσυ μου!
Δεν ξέρω και γω τι να πω... Πάλι καλά που ήμουν ψύχραιμη. Γιατί ειλικρινά έτσι όπως ήταν δεν ξέρω αν θα άντεχε ως σήμερα.
 
Εύα, ελπίζω η κατάσταση με τον Όλιβερ, να είναι περαστική. Δεν ξέρω τι είχε, αλλά είναι πιθανό να έπαθε τοξίκωση από κάτι που έφαγε, τσίμπησε κλπ. Στη θέση σου:
Θα κοίταγα το κλουβί όλο και τον πέριξ χώρο με προσοχή. Π.χ. τα κάγκελα, τις πατήθρες...
Θα αφαιρούσα τα πάντα από το κλουβί και θα τα έπλενα
Θα σκεφτόμουν πολύ προσεκτικά με τι πλένω - καθαρίζω τα διάφορα συμπράγκαλα (σφουγγάρι, πανί, υγρά καθαρισμού...)
Θα έβλεπα στο περιβάλλον που παίζει ο Όλιβερ, τι μπορεί να έφταιξε...
Τώρα για το διαλυμένο καρβουνάκι στο νερό και στα ρουθούνια, οπωσδήποτε έκανες αυτό που έπρεπε τη δεδομένη στιγμή. Το ζήτημα είναι: το καρβουνάκι διαλύεται στο νερό; αν όχι και εννοώ για πλήρη διάλυση, τότε η πρακτική ρίχνω εναιώρημα στο ρουθούνι, μπορεί (και το τονίζω το μπορεί, διότι αποτελεί προβληματισμό και όχι βεβαιότητά μου) να μην είναι και τόσο ασφαλής, υπό την έννοια της επικάθισης σκόνης (κόκκων) εντός της ρινικής κοιλότητας. Οπότε για παν ενδεχόμενο, και όταν είσαι πλέον βέβαιη ότι το μικρό σου χαίρει άκρας υγείας, κάνε του μια πλύση ακόμα με φυσιολογικό ορό.

Περαστικά!
Και μπράβο σου που είχες την ετοιμότητα να αντιδράσεις τόσο αποτελεσματικά.
 
Εύα, ελπίζω η κατάσταση με τον Όλιβερ, να είναι περαστική. Δεν ξέρω τι είχε, αλλά είναι πιθανό να έπαθε τοξίκωση από κάτι που έφαγε, τσίμπησε κλπ. Στη θέση σου:
Θα κοίταγα το κλουβί όλο και τον πέριξ χώρο με προσοχή. Π.χ. τα κάγκελα, τις πατήθρες...
Θα αφαιρούσα τα πάντα από το κλουβί και θα τα έπλενα
Θα σκεφτόμουν πολύ προσεκτικά με τι πλένω - καθαρίζω τα διάφορα συμπράγκαλα (σφουγγάρι, πανί, υγρά καθαρισμού...)
Θα έβλεπα στο περιβάλλον που παίζει ο Όλιβερ, τι μπορεί να έφταιξε...
Τώρα για το διαλυμένο καρβουνάκι στο νερό και στα ρουθούνια, οπωσδήποτε έκανες αυτό που έπρεπε τη δεδομένη στιγμή. Το ζήτημα είναι: το καρβουνάκι διαλύεται στο νερό; αν όχι και εννοώ για πλήρη διάλυση, τότε η πρακτική ρίχνω εναιώρημα στο ρουθούνι, μπορεί (και το τονίζω το μπορεί, διότι αποτελεί προβληματισμό και όχι βεβαιότητά μου) να μην είναι και τόσο ασφαλής, υπό την έννοια της επικάθισης σκόνης (κόκκων) εντός της ρινικής κοιλότητας. Οπότε για παν ενδεχόμενο, και όταν είσαι πλέον βέβαιη ότι το μικρό σου χαίρει άκρας υγείας, κάνε του μια πλύση ακόμα με φυσιολογικό ορό.

Περαστικά!
Και μπράβο σου που είχες την ετοιμότητα να αντιδράσεις τόσο αποτελεσματικά.
Γιάννη το πρωί έκανα γενικό καθάρισμα και αφαιρεσα όλα τα παιχνίδια που μπορεί να του προκάλεσαν τη "ζημιά"..
Κάθε φορά που καθαρίζω το κλουβί, παιχνίδια κλπ πάντα τα κάνω με φάρμακο πιάτων,ξίδι και σφουγγάρι "κουζίνας"...
Σε κάθε καθάρισμα πάντα χρησιμοποιώ καθαρό σφουγγάρι και μετά το πετάω.
Δεν μου αρέσει να ξανά χρησιμοποιώ το ίδιο.
Όταν τον βγάζω έξω τον προσέχω και για να μη χτυπήσει και για να μην βάλει τίποτα στο στόμα του"...
γι'αυτό και αμέσως σκέφτηκα ότι κάτι έγινε με κάποιο παιχνίδι.
Και όσο για το καρβουνακι... Πήρα ένα ένα κομματακι και το έκανα σκόνη εντελώς, δεν είχε χοντρά κομμάτια, αλλά μια πλύση θα του την κάνω.
Σ'ευχαριστώ πολύ... Να είσαι καλά!
Σας ευχαριστώ όλους. 🙂
 
Σε κάθε καθάρισμα πάντα χρησιμοποιώ καθαρό σφουγγάρι και μετά το πετάω.
Δεν μου αρέσει να ξανά χρησιμοποιώ το ίδιο.
Αν το σφουγγαράκι στεγνώνει ανάμεσα στις χρήσεις, δεν χρειάζεται τόσο συχνή αντικατάσταση.
 
παιχνίδια κλπ πάντα τα κάνω με φάρμακο πιάτων
Τι είναι αυτό; απορρυπαντικό πιάτων εννοείς; αν ναι, έχε υπόψη σου ότι πρόκειται για πολύ ισχυρά απορρυπαντικά, που δεν φεύγουν εύκολα στο ξέπλυμα και η κατάποση έστω και μικρής ποσότητας οδηγούν σε προβλήματα.
 
Τι είναι αυτό; απορρυπαντικό πιάτων εννοείς; αν ναι, έχε υπόψη σου ότι πρόκειται για πολύ ισχυρά απορρυπαντικά, που δεν φεύγουν εύκολα στο ξέπλυμα και η κατάποση έστω και μικρής ποσότητας οδηγούν σε προβλήματα.
Βρήκες και άνθρωπο να μην ξεπλύνει καλά.😛
Ναι απορρυπαντικό πιάτων εννοώ..
και πείτε ότι σταματώ να καθαρίζω με φάρμακο πιάτων.. Με τι άλλο θα μπορούσα να το αντικαταστήσω;
Γιατί με σκέτο ξίδι ε δε γίνεται...
 
Βρήκες και άνθρωπο να μην ξεπλύνει καλά.😛
Ναι απορρυπαντικό πιάτων εννοώ..
και πείτε ότι σταματώ να καθαρίζω με φάρμακο πιάτων.. Με τι άλλο θα μπορούσα να το αντικαταστήσω;
Γιατί με σκέτο ξίδι ε δε γίνεται...
Εγώ ας πούμε, ταΐστρες σπάνια καθαρίζω με σαπούνι πιάτων. Συνήθως με νερό και ψήκτρα (βουρτσάκι μπιμπερό), κάποιες φορές σε πλυντήριο πιάτων (κι έπειτα τις ξεπλένω με άφθονο νερό), σπάνια με ξύδι κι ακόμα σπανιότερα με οινόπνευμα και 2 φορές τον χρόνο με διάλυμα χλωρίνης. Συχνά με καυτό νερό.
 
...
Ναι απορρυπαντικό πιάτων εννοώ..
...

Κι εγώ με απορρυπαντικό πιάτων πλένω όλα τα σκεύη νερού και τροφής κάθε πρωί, χρόνια τώρα.

Καλά έκανες που έδωσες το καρβουνάκι, το κλουβί του απο τι υλικό είναι; Δημιουργούν τοξικότητα ο μόλυβδος και ο ψευδάργυρος που χρησιμοποιούνται σε φθηνά κινέζικα κλουβιά κατά κόρον. Αν τρώει λαχανικά δώστου κόκκινη πιπεριά και σπανάκι αν μπορείς να βρεις τις επόμενες ημέρες. Αν ξανακάνει ανάλογη κρίση έχει έτοιμο το όνομα του γιατρού που θα επισκεφτείς αμέσως.
 
το κλουβί του απο τι υλικό είναι;
Δεν ξέρω Ανέστη.. Είναι πάντως της voltrega..
Αν τρώει λαχανικά δώστου κόκκινη πιπεριά και σπανάκι αν μπορείς να βρεις τις επόμενες ημέρες.
Έχω κόκκινη πιπεριά,θα του βάλω το πρωί και θα αγοράσω και σπανάκι.
Αν ξανακάνει ανάλογη κρίση έχει έτοιμο το όνομα του γιατρού που θα επισκεφτείς αμέσως.
Αυτό εννοείται...
Να είσαι καλααα.
 
Αν τρώει λαχανικά δώστου κόκκινη πιπεριά και σπανάκι αν μπορείς να βρεις τις επόμενες ημέρες
Έχουν κάποια ιδιότητα ιδιαίτερη για την περίπτωση;
 
Έχουν κάποια ιδιότητα ιδιαίτερη για την περίπτωση;
Μπράβο βρε Γιάννη καλά που το ρώτησες..
Γιατί ήθελα να το ρωτήσω και εγώ και δίστασα να πω την αλήθεια.
:D

Ο μικρός είναι μια χαρά σήμερα και τώρα τρώει την πιπεριά που του έβαλα! 🙂
 
Εύα, δεν μπορεί όλοι να ξέρουμε τα πάντα... Οφείλουμε λοιπόν να ρωτάμε και να μαθαίνουμε. Πρόκειται άλλωστε για συνεργατική Ομάδα και όχι για τεστ γνώσεων...
 
Back
Top