Γενικά Επίθεση από γεράκι και απίστευτο συμβάν

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pougas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pougas

PB New Member
Εγγραφή
7 Απρ 2008
Μηνύματα
73
Πόλη
Φλώρινα
Σήμερα το πρωί ανέβασα στο μπαλκόνι του σπιτιού μου 2 κλουβιά, το ένα με ένα ζευγάρι με 4 μικρά και το άλλο με το πιο καλό μου αρσενικό. Πέρασαν 5 ώρες και καθώς ήμουν στο δωμάτιο και διάβαζα είπα να πάω να κάνω ένα τσιγάρο. Το θέαμα που αντίκρυσα έυχομαι να μην το δεί κανένας από εσάς. Ένα γεράκι κάθεται στην άκρη του μπαλκονιού, μόλις με είδε έφυγε, πάω να δω τα κλουβιά και παρατηρώ ότι το ζευγάρι με τα μικρά είναι ok. Το αρσενικό μου όμως βρίσκεται στο πάτο του κλουβιού και το πάνω ράμφος του δεν υπάρχει, καταματωμένο στο κεφάλι και καθόλου στα φτερά ζούσε ακόμα. Κατέβασα τα κλουβιά στην αποθήκη και έφυγα. Τα γράφω όλα αυτά για να έχετε το νου σας.☹
 
Λυπαμαι πολυ φιλε μου για το καναρινι σου, καταλαβαινω την στεναχωρια ☹σου και την οργη😡 σου. Εγω προχθες το βραδυ εχασα ενα σκαθακι, του ελειπε το κεφαλι μαλλον απο κουκουβαγια.
 
TO EPATHA KAI EGW SIMERA AYTO FILARAKI APLA ME LIGOTERES APOLIES TOU AFERESE FTERA APO TO PLAI TIS KEFALIS TOU SE SIMIO POU FENETE TO KREAS
 
Η επηθεση τον γερακιον γεινεται ολλο και συχνοτερη
μπωρεσες να δεις το χρωμα του γερακιου
 
ΔΥΣΤΙΧΟΣ ΟΧΙ ΕΦΥΓΕ ΠΟΛΛΥ ΓΡΙΓΟΡΑ
ΑΥΤΟ ΠΑΝΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ
 
Πριν από λίγο το καναρίνι απεβίωσε, πήγα απλά να το διαπιστώσω για να μην βασανίζεται και αυτό και εγώ. Να σας πω την αλήθεια, επειδή μου συμβαίνει 1η φορά έχω ξενερώσει απίστευτα. Αλλά τι να κάνουμε έτσι είναι η ζωή. Ξέρετε αν υπάρχει κάτι που να βάλω στο μπαλκόνι μου που απωθεί αρπακτικά;
 
Δεν υπάρχει κάτι παρά μόνο η δικιά σου προσοχή, εκτός και αν περάσεις με σίτα όλο το μπαλκόνι!
 
Κατάλαβα θα τρέμω τώρα κάθε φορά που θα ανεβάζω κάτι πάνω, τόσα χρόνια ρε παιδιά πότε κάτι ανάλογο!
 
Έχω ακούσει ότι κρεμασμένα cd στο μπαλκόνι αποθούν τα αγριοπούλια. Δεν το έχω εφαρμόσει άρα δεν μπορώ να εγγυηθώ ότι λειτουργεί. Αν κάποιος φίλος το έχει δικιμάσει ας μας πεί. Στο δικό μου μπαλκόνι έχω συνέχεια καταβεσμένες τέντες και είναι κάπως προφυλαγμένα αλλά πάλι ανυσηχώ. Η Λίνα με ανησύχησε περισσότερο τώρα που λέει ότι στην Αγία Παρασκευή της συνέβει αυτό.
 
ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΚΑΤΕΒΑΣΜΕΝΕΣ ΤΕΝΤΕΣ ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΓΙΝΕ
ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ
 
Πριν από λίγο το καναρίνι απεβίωσε, πήγα απλά να το διαπιστώσω για να μην βασανίζεται και αυτό και εγώ. Να σας πω την αλήθεια, επειδή μου συμβαίνει 1η φορά έχω ξενερώσει απίστευτα. Αλλά τι να κάνουμε έτσι είναι η ζωή. Ξέρετε αν υπάρχει κάτι που να βάλω στο μπαλκόνι μου που απωθεί αρπακτικά;
Θα μπορουσες να κανεις ενα πλαισιο με κουνελοσυρμα η και με αυτο το πρασινο πλαστικο συρμα που βαζουν στα μπαλκονια και να καλυψεις ετσι τα κλουβια σου. Να εχει 10-15 εκ. Αποσταση απο τα κλουβια ετσι νομιζω οτι δεν θα εχεις προβλημα
 
Λυπαμαι φιλε για το συμβαν αλλα δεν φταιει το γερακι αλλα εμεις που δεν σκεφτομαστε την ασφαλεια των πουλιων μας.Αυτο απλα βρηκε ενα ευκολο γευμα και δεν αφησε την ευκαιρια.Αυτη την περιοδο ειναι συχνο φαινομενο οι επιθεσεις ακομα και σε σπιτια απο τα γερακια λογω το οτι εχουν και αυτα νεοσσους που πρεπει να μεγαλωσουν οποτε σεβαστειτε την φυση οπως ειναι και μην τα βλεπετε σαν εχθρους!
 
Kαλα κανω εγω κ δεν τα βγαζω εξω. Δε θα τα βγαλω ΠΟΤΕ. Μονο αμα ειναι καποιος στην βερντα. Θα ειναι για παντα μεσα.
Φτιαξτε καμια σιτα γυρω-γυρω να μη μπορουν να επιτηθονται τα χαζοπουλια.
Πολλοι σαινοι κυκλοφορουν, τελικα!
 
Kαλα κανω εγω κ δεν τα βγαζω εξω. Δε θα τα βγαλω ΠΟΤΕ. Μονο αμα ειναι καποιος στην βερντα. Θα ειναι για παντα μεσα.
Φτιαξτε καμια σιτα γυρω-γυρω να μη μπορουν να επιτηθονται τα χαζοπουλια.
Πολλοι σαινοι κυκλοφορουν, τελικα!

Κιμι μαλλον εχεις δωσει λαθος χαρακτηρισμο μονο αυτο δεν ειναι!
 
Το ξερω, εχεις δικιο! Και αυτα την τροφη τους ψαχνουν.
Αλλα το ειχα παθει κ εγω παλιοτερα. ☹
Ημουν κ μικρη κ ειχα στεναχωρεθει πολυ!
 
καλησπερα και συλληπητηρια για την απωλεια σου...
αυτο με τα cd πρεπει να ισχυει, το αντικρυσα οταν πηγα στο πατρικο μου στις σερρες για πασχα
κατοικω σε πολυκατοικια και το μπαλκονι κοιταει σε ακαλυπτο χωρο που γυρω γυρω το κλεινουν αλλες 4 πολυκατοικιες
παρατηρησα εκπληκτος σε 3 διαμερισματα στα μπαλκονια τους κρεμασμενα cd και ο πατερας μου μου ειπε οτι τα εχουν μαλλον για τα περιστερια να μην τους κουτσουλανε τα μπαλκονια, τα απωθει μου ελεγε.
δεν το ειχα συνδιασει με καναρινια αλλα τωρα που το σκεφτομαι στο ενα ειχαν και καναρινακι εξω,
δοκιμασε το αν θες αλλα με καθε επιφυλαξη τι να σου πω
καλο κουραγιο και μην πτοεισαι
Νικος
 
Σήμερα το πρωί ανέβασα στο μπαλκόνι του σπιτιού μου 2 κλουβιά, το ένα με ένα ζευγάρι με 4 μικρά και το άλλο με το πιο καλό μου αρσενικό. Πέρασαν 5 ώρες και καθώς ήμουν στο δωμάτιο και διάβαζα είπα να πάω να κάνω ένα τσιγάρο. Το θέαμα που αντίκρυσα έυχομαι να μην το δεί κανένας από εσάς. Ένα γεράκι κάθεται στην άκρη του μπαλκονιού, μόλις με είδε έφυγε, πάω να δω τα κλουβιά και παρατηρώ ότι το ζευγάρι με τα μικρά είναι ok. Το αρσενικό μου όμως βρίσκεται στο πάτο του κλουβιού και το πάνω ράμφος του δεν υπάρχει, καταματωμένο στο κεφάλι και καθόλου στα φτερά ζούσε ακόμα. Κατέβασα τα κλουβιά στην αποθήκη και έφυγα. Τα γράφω όλα αυτά για να έχετε το νου σας.☹

Λυπαμε για την απωλεια σου, φιλε μου. Το εχω παθει και εγω, με μεγαλυτερες απωλειες. Καταλαβαινω πως ενιωσες... ΜΙΑ Η ΛΥΣΗ. Τελαρακι 5 εκατοστα μακρια απο το σκελετο του κλουβιου, απο στραντζαριστο 1 εκατοστου [οικονομικο] η αλουμινιο[ακριβο] κλειστο με συτα γαλβανιζε, εξαγωνη, για ανετο φως και πληρη προστασια.[διαμετρος συτας 2 εκατοστα].Χειμωνα και καλοκαιρι τα πουλια μου τα εχω εξω και τα απολαμβανω, βλεποντας και ακουγοντας, χωρις κανενα προβλημα προστασιας.
Φιλικα
Βαγγελης
 
Η επηθεση τον γερακιον γεινεται ολλο και συχνοτερη
μπωρεσες να δεις το χρωμα του γερακιου

Φιλε srp, κι εγω Πετρουπολη μενω. Δεν εχω δει γερακια. Εσυ;
Σιγουρα θα υπαρχουν κουκουβαγιες, αλλα αυτες ειναι δυσκολο να τις δεις.

Παραθετω μια μικρη ιστορια:
Πριν 2 χρονια το καλοκαιρι ειχα παει στη Νισυρο και ενα βραδυ, γυρω στις 12 το βραδυ, που οδηγουσα βλεπω στη μεση του δρομου κατι σαν μια μικρη πετρα ορθια. Δεν εδωσα σημασια, περασα διπλα. Λιγο παραπερα βλεπω το ιδιο πραγμα, οποτε σταματησα και κοιταξα πιο προσεκτικά. Δυο τεραστια ματια με κοιταζαν. Κουκουβαγια. Ανοιγω προσεκτικα την πορτα, παιρνω την μηχανη και ετοιμαζομαι να φωτογραφισω. Η "πετρα" πεταξε, περασε ξυστα διπλα μου, χωρις να κανει καθολου θορυβο, σαν φαντασμα. Εκπληκτικο!
Ρωτησα κατοικο, και μου ειπε οτι επειδη η ασφαλτος κρατα την θερμοτητα της μερας τα φιδια βγαινουν το βραδυ και καθονται για να ζεσταθουν. Οποτε οι κουκου στηνουν ενεδρα.
Ελπιζω να μη σας κουρασα.:)
 
Back
Top