Γενικά Επίθεση από γεράκι και απίστευτο συμβάν

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pougas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ντυστε τα κλουβιά σας με σίτα εγώ αυτό έκανα και ησύχασα! Είναι κομματάκι δύσκολο αλλά αξίζει τον κόπο
 
Λυπαμαι πολυ για το καναρινακι σου! ☹ κριμα που ταλαιπωρηθηκε κιολας...☹

απλα ειναι καλο τωρα που καταλαβες οτι υπαρχει κινδυνος να τα προστατεψεις με τις μεθοδους που λενε τα παιδια. Ευτυχως στο σπιτι μου αν και ειχαμε χρονια πουλια στο μπαλκονι δεν ειχαμε κρουσμα ποτε ισως γιατι τα ειχαμε στον ακαλυπτο χωρο και ητανε μικρος και στενος χωρος για να μπει αρπακτικο να ψαχνει τροφη...

παντως περα απο τον κινδυνο τα αρπακτικα πουλια τα θεωρω απο τα συναρπαστικοτερα πλασματα της ταξης των πτηνων... εχω δει και καποια ντοκυμαντερ με αυτα και τα αγαπω παρα πολυ... εβλεπα προχτες στον Σκαι ενα ντοκυμαντερ με αυτα και ελεγε οτι η κουκουβαγια ειναι ο πιο αθορυβος κυνηγος, το θυμα δεν την αντιλαμβανεται παρα μονο οταν το πιασει... αν δεν ειναι αυτο ενα κομματι του μεγαλειου της φυσης που εχει φτιαξει εναν τελειο κυνηγο που αξιζει θαυμασμο τοτε τι ειναι;
 
... εβλεπα προχτες στον Σκαι ενα ντοκυμαντερ με αυτα και ελεγε οτι η κουκουβαγια ειναι ο πιο αθορυβος κυνηγος, το θυμα δεν την αντιλαμβανεται παρα μονο οταν το πιασει... αν δεν ειναι αυτο ενα κομματι του μεγαλειου της φυσης που εχει φτιαξει εναν τελειο κυνηγο που αξιζει θαυμασμο τοτε τι ειναι;

Τελειως αθορυβος κυνηγος. Τελειος για ενεδρα, δες προηγουμενο ποστ.
 
Η φύση δεν είναι από μόνη της σοφή. Επιβιώνει το πλάσμα που εξελίσσεται. Η κουκουβάγια έμαθε να πετά αθόρυβα μετά από αιώνες εξέλιξης γιατί αυτές που πέταγαν με θόρυβο δεν κατάφερναν να πιάσουν θυράματα με αποτέλεσμα να πεθαίνουν. Επιβίωναν οι πιό αθόρυβες. Έτσι με τους αιώνες το αθόρυβο πέταγμα έγινε χαρακτηριστικό γνώρισμα του πουλιού αυτού. Όμοια σε όλα τα είδη φυτών και ζώων. Φυσικά όπως λέει και ο Φοίβος ναι είναι άξιο θαυμασμού το αποτέλεσμα.
 
Εχω ανεβασει μια φωτογραφία από το πλαίσιο που έχω εγω στο μπαλκονι μου(ειμαι λιγο ασχετος και δεν μπορώ να την εισάγω εδώ, είναι στις φωτογραφίες μου).Χρησημοποιώ αυτή τη λύση εδώ και 3 χρόνια και μετα από αρκετές απώλειες. Ειλικρινά έχω ησυχάσει. Η κατασκευή είναι πολύ απλη και σχεδόν ανέξοδη. Οι διαστάσεις προσαρμόζονται ανάλογα με τις ανάγκες του καθενός. Οι επισκέψεις των σαινιών όπως τα λέμε εμείς ήταν τοσο συχνες που είχαν φτάσει σε σημείο να κάνουν στέκι το πλαίσιό μου να κάθονται επάνω και τα πουλια μου να μην είναι πλέον ανησυχα. Είχαν συνηθείσει την παρουσία του.
Αρπακτικά είναι, τη δουλειά τους κάνουν.Ας κάνουμε και εμείς το καθήκον μας κι ας προστατεύσουμε τα πουλία μας.

Φιλικά Γιάννης
 
Λυπάμαι για την απώλεια. Δυστυχώς όμως συμβαίνει συχνα ακόμα και σε γειτονιές.Φίλος μου πριν χρόνια που μένει στον Πειραιά, σε πολυκατοικία και σε σημείο γεμάτο πολυκατοικιες, βρήκε το καναρινάκι του ένα πρωι αποκεφαλισμένο και έπαθε σοκ. Πιθανόν να ήταν κουκουβάγια, δεν ξέρω. Πρέπει όμως να βρούμε τρόπουσ να προστατεύουμε τα πουλάκια μας.
 
Παντού θέλει προσοχή.. Εγώ μένω Πετρούπολη κ 2 φορές είχαμε απώλειες από αρπακτικά. Ένας γείτονας στην ακριβώς απέναντι πολυκατοικία με πολλά πουλάκια είχε δεχτεί επίθεση από κουκουβάγια.. έχει κ πολλές καρακάξες εδώ.. Τώρα ακριβώς τι είχε επιτεθεί στα δικά μας δεν ξέρω δεδομένου ότι επιτέθηκε μέρα.. Την 1η φορά μας έφαγε 2 πουλάκια από τα οποία βρήκαμε μόνο μέρος του σώματος(στο ένα ήταν μόνο το κεφάλι μέσα στο κλουβί, ενώ στο άλλο μόνο ένα φτερό). Την 2η φορά έλειπε ολόκληρο το πουλάκι, μόνο φτερά είχαν μείνει.. Τώρα πια δεν τα αφήνω έξω άμα δεν είμαι κ γω μαζί τους..άμα φύγω κ τα αφήσω έξω για μέρες δεν νομίζω να βρω τπτ ζωντανό..☹
 
Παντού θέλει προσοχή.. Εγώ μένω Πετρούπολη κ 2 φορές είχαμε απώλειες από αρπακτικά. Ένας γείτονας στην ακριβώς απέναντι πολυκατοικία με πολλά πουλάκια είχε δεχτεί επίθεση από κουκουβάγια.. έχει κ πολλές καρακάξες εδώ.. Τώρα ακριβώς τι είχε επιτεθεί στα δικά μας δεν ξέρω δεδομένου ότι επιτέθηκε μέρα.. Την 1η φορά μας έφαγε 2 πουλάκια από τα οποία βρήκαμε μόνο μέρος του σώματος(στο ένα ήταν μόνο το κεφάλι μέσα στο κλουβί, ενώ στο άλλο μόνο ένα φτερό). Την 2η φορά έλειπε ολόκληρο το πουλάκι, μόνο φτερά είχαν μείνει.. Τώρα πια δεν τα αφήνω έξω άμα δεν είμαι κ γω μαζί τους..άμα φύγω κ τα αφήσω έξω για μέρες δεν νομίζω να βρω τπτ ζωντανό..☹

Αφου τα δικα σου δεχτηκαν επιθεση μερα, δεν ηταν κουκουβαγια, γιατι αυτη ειναι νυκτοβια. Οσο για τις καρακαξες δεν ξερω αν ειναι σαρκοφαγες. Ας μας που οι παλαιοτεροι. Ισως να ηταν γερακι.
Παντως, κι εγω Πετρουπολη μενω, δεν εχω δει κανενα αρπακτικο πουλι. Ισως ψηλα, προς το βουνο να ειναι διαφορετικα...
Κι εγω εξω τα εχω, αλλα τα σκεπαζω με νάιλον το βραδυ το χειμωνα. Μεχρι στιγμης δεν εχω απωλειες.
 
cvrak είπε:
Οσο για τις καρακαξες δεν ξερω αν ειναι σαρκοφαγες.
Είναι. Δείχνουν μάλιστα ιδιαίτερη προτίμηση και στα αβγά. :)
 
Είναι. Δείχνουν μάλιστα ιδιαίτερη προτίμηση και στα αβγά. :)
Πάνω σε αυτό που γράφει ο Σταύρος θα ήθελα να σας περιγράψω και εγώ ένα άσχημο θέαμα. Πρίν κανα δυό μέρες καθόμουν στον υπολογιστή και ξαφνικά ακούω τσιρίδα πουλιού. Κοιτάζω έξω και βλέπω μια καρακάξα να προσπαθεί να το φάει. Πετάγομαι έξω και της πετάω μια παντόφλα μπάς και προλάβω το κακό(ήταν λιγο μακρια)αλλα δυστιχώς δεν τα κατάφερα. Η καρακάξα τρόμαξε και έφυγε αλλα είχε ήδη πνίξει ενα μικρό σπουργιτάκι.☹
 
Φίλε μου και μένα το περασμένο χειμώνα κουκουβάγια μάλλον (επιδή έγινε βράδυ το λέω) μου έφαγε 4 αρσενικά, αυτά είχα όλο κι όλο, έμεινα με θηλυκά μετά μόνο.
Αυτό που αντίκρυσα όταν βγήκα μέρα στο μπαλκόνι ήταν φρικιαστικό. Από τα 3 είχε αφαιρέσει μόνο το κεφάλι, και το ένα το είχε φάει ολόκληρο. Από τότε δεν τα ξαβαέβγαλα ποτέ έξω. Και για φέτος θα το σκεφτώ. Αν τα βγάλω έξω για καλοκαίρι σίγουρα θα φροντίσω να καλύψω όλα τα κλουβιά με πλέγμα.
Και γω είχα κατεβασμένη τέντα, και τα είχα όλα μαζεμένα στην πιο κρυφή γωνιά του μπαλκονιού, αλλά το κακό έγινε.

Προσοχή λοιπόν, και μην ξενερώνεις, συμβαίνουν αυτά. Κάλιστα θα μπορούσε να έχει αρρωστήσει από κάτι το πουλί σου και να στεναχωριόσουν το ίδιο.

Τέτοια περιστατικά δεν πρέπει να μας απωθούν και να μας κάνουν να μην θέλουμε να ξαναπάρουμε κάποιο πουλάκι ή οπιοδήποτε κατοικίδιο!
 
Λυπάμαι πολύ για την απώλειά σου, ήταν σίγουρα σοκαριστικό το θέαμα. Παρόλο που έχουμε τέντα, έχω δει πολλά περιστέρια-δεκαωχτούρες να κόβουν βόλτα στο μπαλκόνι και το τραπέζι. Έχω τα κλουβιά σκεπασμένα από πάνω και πάντα υπό παρακολούθηση, αλλά μάλλον αυτό δεν είναι αρκετό. Θα πρέπει να σκεφτώ το ενδεχόμενο της σίτας.
 
Νικολέτα μου, γενικά θέλει καλή κάλυψη.
Συνήθως τα αρπαχτικά θα επιτεθούν σε ένα κλουβί από την οροφή ή από τα πλάγια. Πιο πολύ από την οροφή γιατί εκεί πατάνε καλά και στερεώνονται (στα δικά μου βρήκα σημάδια από πούπουλα και αίμα στην οροφή του κλουβιού). Οπότε αν είναι καλυμμένες όλες η πλευρές με σίτα εκτός από την μπροστά όψη, πιστεύω θα είναι καλά τα πουλιά. Την ώρα που πάει να πιάσει το αρπαχτικό το καναρίνι μας το αυτό χτυπιέται δεξιά αριστερά οπότε από κάπου το γραπώνει. Αν όλες οι πλευρές είναι καλυμμένες, μόνο από την μπροστά δεν θα μπορεί να το πιάσει εύκολα, θα μπορεί να πάει σε κάποια γωνιά να καλυφθεί το πουλάκι.

Έτσι θέλω να πιστεύω...
 
αδερφέ το να μην δουν τα πουλιά σου το φως του ήλιου δεν είναι και το καλύτερο σκηνικό. Εμένα στα τόσα χρόνια που έχω καναρίνια 1η φορά έγινε αυτό, απλά δεν το ΦΑΝΤΑΖΟΜΟΥΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΟ ΓΕΡΑΚΙ! Τώρα για το CD λένε ότι κάνει αντανάκλαση και διώχνει τα γεράκια ναι αλλά όχι όλες τις ώρες τις ημέρας ρε μάγκες! Θα φτιαξω μια ωραία κλούβα λίγο πιο προστατευμένη για το μπαλκόνι και τέλος.
 
Petran στο σκηνικό που έγινε σε μένα όλα τα αίματα ήταν στην μπροστινή πλευρά του κλουβιού.
 
Τι να πω ρε φίλε, απ όπου και να το πιάσεις το θέμα είναι άστα να παν!
Γενικά θέλει πολύ προσοχή.
Όσο για τα CD είναι μύθος, εγώ γέμισα ένα σωρό CD όλα μου τα μπαλκόνια για να μην έρχονται περιστέρια και με καταχέζουν, αλλά τίποτα δεν έπιασε το κόλπο. Έρχονται κανονικότατα!
Και να φανταστείς όλο το τετράγωνο που μένω έχει καταστολιστεί με CDs, 😀! Πλάκα έχει, από παντού αντανακλάσεις...
 
Τι να πω ρε φίλε, απ όπου και να το πιάσεις το θέμα είναι άστα να παν!
Γενικά θέλει πολύ προσοχή.
Όσο για τα CD είναι μύθος, εγώ γέμισα ένα σωρό CD όλα μου τα μπαλκόνια για να μην έρχονται περιστέρια και με καταχέζουν, αλλά τίποτα δεν έπιασε το κόλπο. Έρχονται κανονικότατα!
Και να φανταστείς όλο το τετράγωνο που μένω έχει καταστολιστεί με CDs, 😀! Πλάκα έχει, από παντού αντανακλάσεις...


Φιλε petran, μπορει να ειναι περιστερια-μοντελα και να τους αρεσει να βλεπονται στους καθρεπτες 🙂
 
Τι να πω ρε φίλε, απ όπου και να το πιάσεις το θέμα είναι άστα να παν!
Γενικά θέλει πολύ προσοχή.
Όσο για τα CD είναι μύθος, εγώ γέμισα ένα σωρό CD όλα μου τα μπαλκόνια για να μην έρχονται περιστέρια και με καταχέζουν, αλλά τίποτα δεν έπιασε το κόλπο. Έρχονται κανονικότατα!
Και να φανταστείς όλο το τετράγωνο που μένω έχει καταστολιστεί με CDs, 😀! Πλάκα έχει, από παντού αντανακλάσεις...

Και στην δική μου γειτονιά το ίδιο συμβαίνει, τόσο που μερικες φορές νομίζω οτι βλέπω αστράκια! 🙄
Έχω την εντύποση οτι με τόσα CD σε τόσες περιοχές το συνήθησαν τα άγρια πουλιά το θέαμα και γιαυτό δεν λειτουργεί! Όσοι το είχαν εφαρμόσει στην αρχή είδαν αποτέλεσμα, τώρα πια μάλλον εμάς ενοχλεί παρά τα πουλιά!☹
 
Παιδια έπαθα πλάκα μ΄αυτά που ακούω! Για να είμαι ειλικρινής ποτέ δεν σκέφτηκα πως ενα γεράκι θα πήγαινε να κτυπήσει πουλι σε κλουβι. Μάλλον αυτο συμβάινει λόγω έλλειψης τροφής. Ζω σε μια περιοχή που βλέπω πολύ συχνα γεράκια να πετανε γύρω από το σπίτι μου αλλά δεν ειχαμε ανάλογο περιστατικό. Ισως γιατί γύρω υπάρχουν πολλά δεντρα και χωράφια. Πολύ λυπαμαι για τα πουλάκια σας.
 
Back
Top