Γενικά Επιθετικό καναρινι

.. Πέρυσι, αγόρασα 1 αρσενικό GLOSTER CORONA από Αγγλία, πανέμορφος, αγέροχος, ο οποίος μου χάρισε μέχρι και σήμερα που μιλάμε τρομερά μικρά! Τον Σεπτέμβριο που πέρασε,όταν πήρα την απόφαση να κόψω τα νύχια όλων των πουλιών, καθώς πήγα να πιάσω τον εν λόγω ''κύριο'',τον έπιασα σχετικά άγαρμπα..η δουλειά μου βέβαια έγινε αλλά ορκίστηκε ''εχθρός'' μου. Κάθε πρωί που άλλαζα τροφή και νερό, στο κλαδί ο ''κύριος'' με τα φτερά ανοιχτά σαν γεράκι και να μου κράζει! Τι έκανα;
ένα μήνα μετά και επί μία εβδομάδα, καθόμουν απλά χωρίς να κάνω απολύτως τίποτε μπροστά του, απλά να με βλέπει και είτε του μιλούσα είτε του σφύριζα!
ξέρω.. Κάποιοι σίγουρα γελάτε, εγώ όμως αυτό έκανα και. Έπιασε! Σήμερα, ανοίγω την πόρτα της ζευγαρώστρας να βάλω την μπανιέρα για να δροσιστεί και.. Κοιταζόμαστε στα μάτια, χωρίς κανείς μας και κυρίως εκείνος να φοβάται!
Θεοδώρα.. Κάνε το ίδιο! αν το αγαπάς.. Μπορείς!


Σε πρόλαβα ήδη! Εχει κανένα δυο τρεις μέρες που άρχισα να κάθομαι και να το κοιτάω από μακριά και κάποιες φορές να του μιλάω κιόλας σε σημείο που οι γείτονες να με κοιτάνε περίεργα!Έχω δει μια μικρή διαφορά, από τότε που το άρχισα φοβάται λιγότερο και άρχισε να κάνει αυτό με τα φτερά που περιγράφεις! Αυτό για εμένα είναι μια πρόοδος γιατί τουλάχιστον δείχνει ότι δεν φοβάται τόσο! Αν το συνεχίσω κάτι θα καταφέρω!
 
Αν το συνεχίσω κάτι θα καταφέρω!
.. Αν το συνεχίσεις.. Θα τα καταφέρεις σίγουρα! Πίστεψε στον εαυτό σου και σε ότι νιώθεις.. Να σαι σίγουρη πως θα σε νιώσει κι αυτό!👍
 
Το μυαλό μου αμέσως εκεί που πήγε και του Ανέστη.. Τι μείγμα σπόρων τους δίνεις; Μήπως δίνεις και πολύ έξτρα καναβούρι;

Σίγουρα είναι ένα κυριαρχικό καναρίνια (θηλυκό ή αρσενικό δεν ξέρουμε) και δύσκολο να συμβιώσει με άλλα ομοειδή. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό.. Εκτός αν θες να το ζευγαρώσεις που μόλις καταλάβεις αρχικά το φύλο του μετά μπορούμε να σε βοηθήσουμε για το πως θα κινηθείς (του χρόνου με το καλό!) :)
 
Εμένα παντως, εκτός από τις δυσκολίες, που σαφέστατα υπάρχουν, μου αρέσει πολυ αυτο το πουλακι... Ειναι πολυ όμορφο...
Τι θα κανει, θα ημερέψει σιγά σιγά, δεν μπορεί να μην αγαπήσει, το χέρι που το φροντίζει;
 
Τι θα κανει, θα ημερέψει σιγά σιγά, δεν μπορεί να μην αγαπήσει, το χέρι που το φροντίζει;
Η αλήθεια είναι πως όσο περνάει ο καιρός όλα ημερεύουν.. Το 2010 είχα την τύχη να γεννηθούν στο σπίτι μου τα πρώτα 2 μου μικρά! Ο Πάρης και η Άννα. Η Αννούλα μου αρρώστησε πολύ (είχε κάποιο νευρολογικό πρόβλημα) και την πρόσεχα σαν τα μάτια μου για πολλά χρόνια! Έπρεπε να την πιάνω καθημερινά να ελέγχω την κοιλιά της να την φροντίζω κάποια στιγμή κατάλαβε, το ένοιωσε πως δεν έχω σκοπό να της κάνω κακό και πως το κάνω για το καλό της να δεις πως ερχόταν στο χέρι μου! Ήμουν δίπλα και έτρωγε κτλ.. Τελικά την έχασα... Ο αδελφός της ο Πάρης είναι πλέον 6 κλεισμένα και πολλές φορές τον πιάνω χωρίς να φύγει! Όπως και η Μελίνα παρόλο που είναι από πετ σοπ είναι πάρα πολύ ήμερη! Γενικά πέρα από μερικές εξαιρέσεις, όταν βάζω το χέρι μου μέσα στα κλουβιά, τις περισσότερες φορές τα καναρινάκια μου απλά κάθονται και με κοιτάνε και περιμένουν να βγάλω το χέρι μου να πάνε να φάνε! 😛 Καταλαβαίνουν πως τα αγαπάμε. Το νιώθουν πως δε θα τους κάνουμε κακό! Λένε ότι τα καναρίνια έχουν την ικανότητα να ξεχωρίζουν τον άνθρωπο που τα φροντίζει! Και όντως όταν είμαι εγώ μπροστά τα βλέπεις και ταίζουν τα μικρά τους ζευγαρώνουν κτλ. Όταν έρθει κάποιος ξένος δείχνουν πιο αγχωμένα.. :)
 
Λένε ότι τα καναρίνια έχουν την ικανότητα να ξεχωρίζουν τον άνθρωπο που τα φροντίζει! Και όντως όταν είμαι εγώ μπροστά τα βλέπεις και ταίζουν τα μικρά τους ζευγαρώνουν κτλ. Όταν έρθει κάποιος ξένος δείχνουν πιο αγχωμένα..
.. Ναι, αυτό είναι αλήθεια! 🙂
 
Είμαι πολύ χαρούμενη! Σήμερα ο πίκος δεν φοβόταν σχεδόν καθόλου! Μερικές μέρες πριν όταν πήγαινα να αλλάξω νερό ή ακόμα και αν περνούσα μόνο μπροστά από το κλουβί του έτρεχε στη πιο μακρινή πατηθρα και πήγαινε πάνω κάτω μέχρι να φύγω. Στις πιο ακραίες περιπτώσεις χτυπιοταν στο κλουβί από τον φόβο του, για να μην μιλήσω για όταν άνοιγα την πόρτα του κλουβιού του, ΧΑΜΌΣ!
Σήμερα, καθόμουν σε σχετικά μικρή απόσταση και καθησε μπροστά και με κοιτούσε μέσα στα μάτια! Κάθισα για αρκετή ώρα και του μιλούσα!Όταν πήγα να αλλάξω το νερό την πρώτη φορά φοβήθηκε και ανέβηκε πάλι στην πιο μακρινή πατηθρα μέχρι να τελειώσω! Πριν λίγο πήγα να αλλάξω το νερό για 3 φορά και καθησε λίγο πήγε λίγο πιο πίσω και με κοιτούσε! Μόλις έφυγα άρχισε να μου φωναζει πάλι θυμωμένος με τα φτερά ανοιχτά και όταν άρχισα να του μιλάω ηρέμησε 🙂
 
πήγα να αλλάξω το νερό για 3 φορά και καθησε λίγο πήγε λίγο πιο πίσω και με κοιτούσε! Μόλις έφυγα άρχισε να μου φωναζει πάλι θυμωμένος με τα φτερά ανοιχτά και όταν άρχισα να του μιλάω ηρέμησε
.. Είδες; Στο είπα.. Θέληση, χρόνο και διάθεση.. Και θα στρώσει το αγόρι! 👍
 
.. Με τέτοια ζέστη, ούτε εμείς ''κελαηδάμε''! :D

Όχι απλά ει ναι δύο χρονών και δεν έχει κελαηδησει! Μόνο όταν ήταν μικρό και πριν μερικούς μήνες έκανε προσπάθειες γιαυτό και το λέει η Αλίκη 😉

Να και κάτι περίεργο που έγινε σήμερα! Ο πίκος είναι πλέον μια χαρά και δεν φοβάται καθόλου.Ήταν ήρεμος μέχρι που το θηλυκό καναρινι έκοψε χαρτί από κάτω και έψαχνε μάλλον φωλιά για να κάνει. Μόλις την είδε άρχισε να φωναζει... Βασικα όχι ακριβώς να φωναζει αλλά πιδηξε πάνω στα κάγκελα προ τη μεριά του θυλικου και άρχισε να χτυπάει τα φτεράκια του :/ :/ :/
 
αλλά πιδηξε πάνω στα κάγκελα προ τη μεριά του θυλικου
.. Τα έχεις μαζί; θα σε μαλώσω!:D
με αυτή τη φρικτή ζέστηκαι πλησιάζοντας η περίοδος της πτερόρροιας.. Πιο φρόνιμο θα ήταν να τα χωρίσεις, να ηρεμήσουν και σιγά-σιγά να πάνε στην ''επόμενη περίοδο''.
 
Νομίζω πως ο ήρεμος πλέον Πίκο μένει μόνος του σε κλουβί! Και το θηλυκό είναι σε άλλο κλουβί με τον αδελφό του. Αν θυμάμαι καλά όσα μας έχει πει η Θεοδώρα. :)

Ο πίκος είναι πλέον μια χαρά και δεν φοβάται καθόλου.
Τέλεια! 👍

Ήταν ήρεμος μέχρι που το θηλυκό καναρινι έκοψε χαρτί από κάτω και έψαχνε μάλλον φωλιά για να κάνει. Μόλις την είδε άρχισε να φωναζει... Βασικα όχι ακριβώς να φωναζει αλλά πιδηξε πάνω στα κάγκελα προ τη μεριά του θυλικου και άρχισε να χτυπάει τα φτεράκια του :/ :/ :/
Αυτό μπορεί να είναι και δείγμα πυρώματος. Ότι δηλαδή θα ήθελε να περάσει στο άλλο κλουβί να την βατέψει.. Αλλά δε ξέρω κιόλας δεν ήμουν μπροστά. Όπως και να έχει σε δείγματα πυρώματος πλέον αδιαφορείς 😛
 
Νομίζω πως ο ήρεμος πλέον Πίκο μένει μόνος του σε κλουβί! Θηλυκό λυκείουναι κλουβί με τον αδελφό του. Αν θυμάμαι καλά όσα μας έχει πει η Θεοδώρα. :)


Τέλεια! 👍


Αυτό μπορεί να είναι και δείγμα πυρώματος. Ότι δηλαδή θα ήθελε να περάσει στο άλλο κλουβί να την βατέψει.. Αλλά δε ξέρω κιόλας δεν ήμουν μπροστά. Όπως και να έχει σε δείγματα πυρώματος πλέον αδιαφορείς 😛

Αλίκη όλα είναι σε ξεχωριστά κλουβιά! Είχα πει ότι τα χώρισα. Επισης δεν έχω τον πικο στο ιδιοκλουβι με το θηλυκο απλα εχω τα κλουβιά κοντά :)
 
Back
Top