Γενικά Επιθετικό καναρινι

Τώρα το ψάχνει και το Λυπάμαι ☹ :/
Σε 10 λεπτά θα τρώει σποράκια και θα το έχει ξεπεράσει... Τον τα έχεις δίπλα δίπλα και να βλέπονται μόνο στρες τους προκαλεί..

Μια πολλή καλή λύση για μένα είναι να πάρεις κλουβάκια (βλ παρακάτω φώτο) που είναι μια χαρά για ένα καναρινάκια και να τα βάλεις το ένα πάνω στο άλλο. Τα έχω πάρει και έχω βρει την υγειά μου. Καθαρίζω τον πάτο και την σχάρα πολύ πιο εύκολα και γρήγορα χωρίς να τα στρεσάρω είναι να κουνάω το κλουβί. Έχει πάρα πολλές θέσεις για ταίστρες και είναι και σε πολύ καλή τιμή! Σκέψου το και θα με θυμηθείς! Δε θα εχουν ούτε οπτική επαφή και θα σου πιάνουν και λιγότερο χώρο. Και αισθητικά το αποτέλεσμα είναι πιο όμορφο. Το μόνο τους μειονέκτημα είναι η μεγάλες πόρτες, οπότε όταν θες να βάλεις κάτι στην αυγοθήκη, πρέπει να το κάνεις προσεκτικά να μη σου φύγει κανένα. Αλλά με τόσες ταίστρες δεν χρειάζεται καν να βάζεις το χέρι σου μέσα! Μπορείς να χρησιμοποιείς μόνο τις εξωτερικές ταίστρες! Και σε επείγουσες περιπτώσεις βάζεις και το χώρισμα και το κάνεις 2 διαμερίσματα (ούτε για μια μέρα δε θα συνιστούσα να μένει στο μισό αυτού του κλουβιού ένα καναρινάκι, και γι αυτό γράφω σε εξαιρετικά επείγουσες καταστάσεις)! Περιλαμβάνει και αδιαφανές χώρισμα!
Από αυτό το σάιτ είναι η πιο οικονομική τιμή: https://www.pet4u.gr/pet-camelot-9671.html
1327.jpg


Φυσικά αν θες δίνεις λίγα ευρώ παραπάνω και παίρνεις τα ίδα κλουβιά σε πιο μεγάλα που σίγουρα θα σου φανούν χρήσιμα αν κάνεις αναπαραγωγή. Μιλάμε για 3,9 € διαφορά ανά κλουβί... Ιδανικό κλουβί για ένα καναρινάκι σε πτερόροια!
9672.jpg


Εγώ από Σεπτέμβρη μόνο τέτοιου είδους κλουβιά θα έχω.. Θα αντικατασταθούν και οι 2 παλιές κινέζικες ζευγαρώστρες που έχω που δεν με βολεύουν καθόλου!

Με την ίδια αποφασιστικότητα θα μπορούσε ένα θηλυκό να διεκδικεί το χώρο του ή να διασφαλίζει την κυριαρχία του έναντι των άλλων.
Ήθελα να πω το ίδιο.. Μπορεί να είναι θηλυκό! Θα το δεις καλύτερα την άνοιξη που θα είναι πυρωμένο..
 
Ας συνεχίσει να το ψάχνει.
Καμιά οπτική επαφή. Για να είναι όλα "φυσιολογικά".

Είναι κρίμα όμως όλα ψάχνουν το ένα το άλλο... Ο πίκος κρεμιέται από την οροφή του κλουβιού του και προσπαθεί να δει φωναζοντας!
Αυτή η συμπεριφορά μπορεί να μας βεβαιώσει ότι είμαι τελικά αρσενικό?
 
Είναι κρίμα όμως όλα ψάχνουν το ένα το άλλο... Ο πίκος κρεμιέται από την οροφή του κλουβιού του και προσπαθεί να δει φωναζοντας!
Μήπως το βλέπεις εσύ έτσι; Μήπως απλά παίζει;

Αυτή η συμπεριφορά μπορεί να μας βεβαιώσει ότι είμαι τελικά αρσενικό?
Όχι Θεοδώρα μου... Ο μόνος τρόπος να καταλάβεις το φύλο 100% και ο πιο ασφαλής είναι το αυγό! Αν δεις αυγό στο πάτο είναι θηλυκό! Οποιοσδήποτε άλλος δεν είναι σίγουρο! 😉
 
Μήπως το βλέπεις εσύ έτσι; Μήπως απλά παίζει;


Όχι Θεοδώρα μου... Ο μόνος τρόπος να καταλάβεις το φύλο 100% και ο πιο ασφαλής είναι το αυγό! Αν δεις αυγό στο πάτο είναι θηλυκό! Οποιοσδήποτε άλλος δεν είναι σίγουρο! 😉

Κανένα αυγό δεν έχω δει έως τώρα :/
 
Μήπως το βλέπεις εσύ έτσι; Μήπως απλά παίζει;

Αλίκη το συγκεκριμένο καναρινι δεν του αρέσει να πολύ κουνιέται από την πατηθρα κάθε μέρα το έβλεπα σε μια γωνιά να κάθεται να τρώει και σπάνια να φωναζει! Από την ώρα που δεν βλέπει το άλλο κάνει σαν τρελό όταν το ακούει και το ψάχνει!

Πόσα χρόνια τον έχεις;

2 χρονών είναι :) τον έχω από αυγουλακι
 
2 χρονών είναι :) τον έχω από αυγουλακι
Τότε μάλλον είναι αρσενικό, αλλά με βεβαιότητα δεν μπορώ να στο πω.. 60% αρσενικό 40% θηλυκό... Πρέπει να ψάξεις την αιτία που δεν τραγουδάει όμως...
 
Τότε μάλλον είναι αρσενικό, αλλά με βεβαιότητα δεν μπορώ να στο πω.. 60% αρσενικό 40% θηλυκό... Πρέπει να ψάξεις την αιτία που δεν τραγουδάει όμως...

Ναι και εμένα με προβληματίζει λες να μην μπόρεσε να μάθει; Όταν κελαηδουσε ήταν λες και δεν ήξερε
 
λες να μην μπόρεσε να μάθει;
Όχι όχι αυτό δεν παίζει.. Είναι στο ένστικτό τους.. Και κανένα καναρίνι να μην άκουσε, θα έπρεπε να τραγουδάει με τον δικό του τρόπο...

Όταν κελαηδουσε ήταν λες και δεν ήξερε
Άρα σου έχει τραγουδήσει στο παρελθόν;
 
Ναι αλλά όχι με την ίδια ένταση και διάρκεια των άλλων καναρινιών μου :)
Τότε γιατί δεν ξέρεις τι φύλο είναι και αν είναι αρσενικό και βασανίζεσαι βρε παιδί μου; Το πιο πιθανό είναι να είναι ένα κυριαρχικό δύσκολο αρσενικό. Αλλά αν γίνει σωστή γνωριμία την άνοιξη πιστεύω πως θα σου αποδείξει 100% πόσο άντρακλας είναι! 😛
 
Αλίκη το συγκεκριμένο καναρινι δεν του αρέσει να πολύ κουνιέται από την πατηθρα κάθε μέρα το έβλεπα σε μια γωνιά
Θεοδώρα μου, πρέπει να αλλάξεις τις πατήθρες, που να κουνηθεί; δεξιά-αριστερά; Δεν πετάνε πλαγίως τα πουλιά.
 
Τότε γιατί δεν ξέρεις τι φύλο είναι και αν είναι αρσενικό και βασανίζεσαι βρε παιδί μου; Το πιο πιθανό είναι να είναι ένα κυριαρχικό δύσκολο αρσενικό. Αλλά αν γίνει σωστή γνωριμία την άνοιξη πιστεύω πως θα σου αποδείξει 100% πόσο άντρακλας είναι! 😛

Μόλις άρχισε να κελαηδάει το άλλο αρσενικό χαμήλωσε το κεφάλι άνοιξε το στόμα και άρχισε να χτυπάει το φτερά του και να φωναζει, ακόμα είναι σε στάση επίθεσης 😛

Θεοδώρα μου, πρέπει να αλλάξεις τις πατήθρες, που να κουνηθεί; δεξιά-αριστερά; Δεν πετάνε πλαγίως τα πουλιά.

Πώς να τις βάλω Μαρία μου;:D
 
Μόλις άρχισε να κελαηδάει το άλλο αρσενικό χαμήλωσε το κεφάλι άνοιξε το στόμα και άρχισε να χτυπάει το φτερά του και να φωναζει, ακόμα είναι σε στάση επίθεσης 😛
Αυτό το πουλάκι δε θα πρέπει να έχει οπτική επαφή με κανένα άλλο. Πάρε 3 καινούργια κλουβάκια όπως σου είπα και φτιάξε μια πολυκατοικία με 3 κλουβιά το ένα πάνω στο άλλο να ησυχάσετε! 😉

Πώς να τις βάλω Μαρία μου;:D
Εδώ είσαι: https://community.petbirds.gr/threads/Πως-να-τοποθετήσετε-τις-πατήθρες-στο-κλουβί.430/
Όπως είναι το πορτάκι οι πατήθρες μπαίνουν κάθετα όπως στην φώτο:
http://www.feeders.gr/wp-content/uploads/2016/03/%CE%B6%CE%B5%CF%85%CE%B3%CE%B1%CF%81%CF%8E%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CF%80%CE%BB%CE%AE-%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%81%CE%AE.jpg όπως η κόκκινη και η μπλε πατήθρα. Σε τέτοιο κλουβί δεν μπαίνει και τρίτη πατήθρα.. Μέχρι 2! Η μία πιο ψηλά απ την άλλη και με 10 εκατοστά περίπου απόσταση απ τα κάγκελα για να μην χτυπάει και χαλάει την ουρά του στα κάγκελα.
 
Όπως σου είπε η Αλίκη, νομίζω στο είπα κι εγώ χτες.
Το πέταγμα πέρα-δώθε είναι η μοναδική δυνατότητα εκγύμνασης και εκτόνωσης που προσφέρουμε στα πουλιά μας.
Ίσως (λέω ίσως) αποβάλλει και μέρος της νευρικότητάς του έτσι.:)
 
Ίσως (λέω ίσως) αποβάλλει και μέρος της νευρικότητάς του έτσι.:)
Σίγουρα! Αν είχε ακόμα πιο μεγάλο κλουβάκι θα ηρεμούσα ακόμα περισσότερο! Μπορεί αυτή η νευρικότητα να οφείλεται σε έλλειψη χώρου για να πετάξει! Για να δούμε και αυτό το ενδεχόμενο... 😉
 
Back
Top