Γενικά Επιθετικό καναρινι

Κάποιες φορές οι πολύ λιπαροί σπόροι στο μίγμα τους όπως το καναβούρι, αυξάνουν την επιθετικότητα.
Αυτό το λένε αρκετοί αλλά δεν έχει αποδειχθεί κάπως από κανέναν. 🙂Για μένα καλύτερα το μείγμα να έχει περισσότερο κανναβούρι παρά νίζερ ή περίλλα.
Και εμένα πάντως τα περισσότερα από τα μικρά είναι επιθετικά μεταξύ τους.
 
Αυτό το λένε αρκετοί αλλά δεν έχει αποδειχθεί κάπως από κανέναν. 🙂Για μένα καλύτερα το μείγμα να έχει περισσότερο κανναβούρι παρά νίζερ ή περίλλα.
Και εμένα πάντως τα περισσότερα από τα μικρά είναι επιθετικά μεταξύ τους.

Μήπως γι'αυτό? :D
 
Όχι Φοίβο δεν έχω δυστηχώς πολύ στο μείγμα 4% τους βάζω και 6% περίλλα γιατί την περίλλα την τρώει η κουτσομύτα πιο εύκολα :)
Απλά στο λέω γιατί πολύ το λένε αυτό που λες αλλά δεν το έχω διαβάσει κάπου έγκυρα.Αντιθέτως πολλά τα οφέλη του κανναβουριού :)
 
..λίγο οι λιπαροί σπόροι..λίγο οι διάφορες μετακομίσεις/μετακινήσεις που έκανε η Θεοδώρα..λίγο ο ''τσαμπουκάς'' του μικρού..λίγο και η απίστευτη ζέστη στην τσιμεντούπολη 10 μέρες τώρα..ήρθε και έδεσε!
γνώμη μου.. Αν το αφήσει η Θεοδώρα σε ένα συγκεκριμένο αλλά και σταθερό σημείο,του φροντίζει τον χώρο του μόνο η ίδια και με αργές και χαλαρές κινήσεις, ο μικρός θα βρει την εμπιστοσύνη και την ασφάλεια που του λείπει και θα χαλαρώσει!
σε μένα τουλάχιστον. Έπιασε!


υ. Γ: Θεοδώρα, αν έχεις την καλοσύνη, γράψε μας τι τροφή ακριβώς του δίνεις( ποιάςεταιρείας μείγμα και τι περιέχει ανά σπόρο) 👍
 
Αν είναι αγόρι! 😛
.. Είναι! 9 στις 10 είναι!

Ανέβασα ένα βίντεο στο YouTube Με την συμπεριφορά του ( Η αλήθεια είναι είχε καιρο να κάνει έτσι αλλά σήμερα το έκανε πάλι )
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Εκείνο που βλέπω εγώ είναι πως του έχεις λάθος τις πατήθρες και δεν μπορεί να πετάξει :) Έπρεπε να είναι όπως στο μεσαίο κλουβί, κάθετες στην πόρτα, τις οποίες επίσης πρέπει να αντικαταστήσεις με στρόγγυλες αντί γι αυτά τα κλαδάκια.
 
Εκείνο που βλέπω εγώ είναι πως του έχεις λάθος τις πατήθρες και δεν μπορεί να πετάξει :) Έπρεπε να είναι όπως στο μεσαίο κλουβί, κάθετες στην πόρτα, τις οποίες επίσης πρέπει να αντικαταστήσεις με στρόγγυλες αντί γι αυτά τα κλαδάκια.

Θα το κοιτάξω :) Για την συμπεριφορά του τι λες; Το μεσαίο είναι θηλυκό
 
Δεν ξέρω πολλά για καναρίνια και αν αυτό είναι λόγος νευρικότητας, ξέρω απλά πως δεν του είναι ευχάριστο και δεν το βοηθάει να γυμνάζεται.
Για τα της ψυχολογίας του, περίμενε τους καναρινάδες :)
 
Δεν υπάρχει τίποτε παράξενο στην συμπεριφορά του.
Δείχνει ένα ώριμο σεξουαλικά αρσενικό καναρίνι που θέλει και προσπαθεί να κυριαρχήσει στο χώρο του.
Η οπτική επαφή και η κοντινή απόσταση των κλουβιών στα δύο πουλιά είναι λάθος και αυτό προκαλεί την συμπεριφορά που αναφέρεις.
Απομακρύνεις τα κλουβιά και κόβεις με όποιο τρόπο την οπτική επαφή μεταξύ τους και όλα θα επανέλθουν στα φυσιολογικά.
Το καναρίνι πάντως φέρεται φυσιολογικά και το "επιθετικά" θα πρέπει να μη χρησιμοποιείται στην περίπτωσή του.
 
Θα το κοιτάξω :) Για την συμπεριφορά του τι λες; Το μεσαίο είναι θηλυκό
Είσαι σίγουρη ότι το μεσαίο είναι θηλυκό; Εγώ θα σου πρότεινα να μην τα έχεις δίπλα δίπλα να βλέπονται. Θα κρεμάσεις το ένα πάνω και το άλλο από κάτω. Θα δεις μεγάλη διαφορά, θα αρχίσει να μην έχει τέτοια συμπεριφορά και θα κελαηδάει πολύ περισσότερο.
 
Δεν υπάρχει τίποτε παράξενο στην συμπεριφορά του.
Δείχνει ένα ώριμο σεξουαλικά αρσενικό καναρίνι που θέλει και προσπαθεί να κυριαρχήσει στο χώρο του.
Η οπτική επαφή και η κοντινή απόσταση των κλουβιών στα δύο πουλιά είναι λάθος και αυτό προκαλεί την συμπεριφορά που αναφέρεις.
Απομακρύνεις τα κλουβιά και κόβεις με όποιο τρόπο την οπτική επαφή μεταξύ τους και όλα θα επανέλθουν στα φυσιολογικά.
Το καναρίνι πάντως φέρεται φυσιολογικά και το "επιθετικά" θα πρέπει να μη χρησιμοποιείται στην περίπτωσή του.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση,Όταν πρωτοείδε το θηλυκό για πρώτη φορά έκανε έτσι συνέχεια όταν ήταν κοντά τα κλουβιά και όταν τα απομάκρυνα σταματούσε. Οπότε είναι αρσενικό σωστά;

Είσαι σίγουρη ότι το μεσαίο είναι θηλυκό; Εγώ θα σου πρότεινα να μην τα έχεις δίπλα δίπλα να βλέπονται. Θα κρεμάσεις το ένα πάνω και το άλλο από κάτω. Θα δεις μεγάλη διαφορά, θα αρχίσει να μην έχει τέτοια συμπεριφορά και θα κελαηδάει πολύ περισσότερο.

Το μεσαίο είναι σίγουρα θηλυκό 100%
 
Ναι αυτό για αρσενικό φαίνεται. Απομακρυνετα όπως σου είπα και ενημερωσέ μας αν κελαηδάει.

Κελαηδάει πάρα πολύ σπάνια Παναγιώτα και για πολύ λίγο μπορεί να πάρει και καιρό μέχρι να κελαηδησει
 
Κελαηδάει πάρα πολύ σπάνια Παναγιώτα και για πολύ λίγο μπορεί να πάρει και καιρό μέχρι να κελαηδησει
Αν τα βάλεις το ένα κλουβί πάνω και το άλλο κάτω να μην βλέπονται θα χαλάσει τον κόσμο από το κελαηδημα του, αν δεν έχει αρχίσει πτερορροια.
 
Αν τα βάλεις το ένα κλουβί πάνω και το άλλο κάτω να μην βλέπονται θα χαλάσει τον κόσμο από το κελαηδημα του, αν δεν έχει αρχίσει πτερορροια.

Μπορώ να βάλω κάτι ανάμεσα και να μην βλέπονται καθόλου πάρα μόνο να ακούγονται θα λειτουργήσει το ίδιο λες;
 
Οπότε είναι αρσενικό σωστά;
Αν κάνεις δοκιμές για να δεις το φίλο τους τότε πράττεις λάθος. Με την ίδια αποφασιστικότητα θα μπορούσε ένα θηλυκό να διεκδικεί το χώρο του ή να διασφαλίζει την κυριαρχία του έναντι των άλλων.
Για να βρούμε το φύλο των καναρινιών χρειάζονται αρκετά περισσότερα..
Προτείνω διάβασμα στο άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Το-καναρίνι-μου-είναι-αρσενικό-ή-θηλυκό.17712/

Μπορώ να βάλω κάτι ανάμεσα και να μην βλέπονται καθόλου πάρα μόνο να ακούγονται θα λειτουργήσει το ίδιο λες;
Ασφαλώς και έτσι πρέπει... κάτι αδιαφανές για να μη βλέπονται όταν είναι τόσο κοντά.

μπορεί να πάρει και καιρό μέχρι να κελαηδησει
Ίσως η οπτική επαφή να είναι υπεύθυνη για αυτήν την αφωνία.
Όταν είναι τόσο κοντά θεωρείται πως είναι ζευγάρι και το κελάηδημα σταματά.
 
Δοκίμασα αρκετές φορές να το γυρίσω να δω το "κατω" μέρος αλλά έχει πραγματικά πάρα πολλά πούπουλα που ακόμα και αν τα έβρεχα φαινόταν ελάχιστα και το ενοχλούσε πολύ ενώ στα άλλα δύο καναρίνια μου φαινόταν ξεκάθαρα πιο είναι το αρσενικό και πιο το θηλυκό. Επίσης τώρα δεν βλέπονται και άρχισε να το ψάχνει στην αρχή και να το φωναζει
 
Συμφωνώ σε όλα τα παραπάνω με τον κύριο Γιάννη. Μελέτησε την απάντηση του και δε θα χεις κανένα πρόβλημα.
 
Back
Top