Γενικά Επισκεψη σε ενα πετ σοπ στη Βουλιαγμενης

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Fotis_K
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Fotis_K

PB Known Member
Εγγραφή
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
3.116
Πόλη
Αθήνα
Το πετ σοπ ειναι απο μια γνωστη αλυσιδα πετ που υπαρχει και στην Αθηνα. (αυτο το αθλιο πετ)Το συγκεκριμενο καταστημα ομως της βουλιαγμενης(δεν ειναι το πετ σιτι) βρισκεται σε πολυυυ καλυτερη κατασταση απ οτι σ αυτο στην Αθηνα. Παρακατω ειναι μερικες φωτο απο διαφορα πουλακια που χε εκει. Ο κοκατου ηταν αξιολατρευτος... Ειναι ο ιδιος που αναφερεται κι εδω https://community.petbirds.gr/threads/%CE%91%CE%BE%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CE%AC%CF%84%CF%81%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%BF-cockatoo.13728/
(συνεχιζεται...)
 

Συνημμένα

  • DSC01906.webp
    DSC01906.webp
    45,1 KB · Προβολές: 166
  • DSC01907.webp
    DSC01907.webp
    35,9 KB · Προβολές: 154
  • DSC01908.webp
    DSC01908.webp
    44,8 KB · Προβολές: 187
  • DSC01909.webp
    DSC01909.webp
    48,1 KB · Προβολές: 185
  • DSC01910.webp
    DSC01910.webp
    46 KB · Προβολές: 162
  • Like
Αντιδράσεις: Yasmin
Μερικες ακομα.. Στην τελευταια φωτο ειναι κατι φιλαρακια του Ροκο και του στελνουν χαιρετισματα🙄
 

Συνημμένα

  • DSC01911.webp
    DSC01911.webp
    36,7 KB · Προβολές: 135
  • DSC01912.webp
    DSC01912.webp
    66,1 KB · Προβολές: 155
  • DSC01913.webp
    DSC01913.webp
    53,4 KB · Προβολές: 141
  • DSC01914.webp
    DSC01914.webp
    55,9 KB · Προβολές: 153
  • DSC01916.webp
    DSC01916.webp
    41,8 KB · Προβολές: 154
Και οι τελευταιες! Εδω ειναι λιγο mix. Στην πρωτη ειναι ενα αλλο κοκατου που το χουν σ ενα δωματιο με κατι μακαο ενα κι ενα γκαλαχ. Στην δευτερη ειναι ενα τσιουαουα που δεν μπορουσα να μην σας το δειξω. Εχει μια φατσα.. Η τελευταια ειναι απο το πετ σιτι. Μπορειτε να μου πειτε τι παπαγαλακια ειναι αυτα;
 

Συνημμένα

  • DSC01917.webp
    DSC01917.webp
    37,9 KB · Προβολές: 129
  • DSC01915.webp
    DSC01915.webp
    46,7 KB · Προβολές: 139
  • DSC01892.webp
    DSC01892.webp
    65,2 KB · Προβολές: 147
Καλησπέρα,

το πες και το έκανες, πήγες από εκεί μάλλον φαντάζομαι για τον κοκατού...

Νομίζω ότι στην φωτογραφία είναι Παπαγάλοι με κόκκινους γλουτούς (ωδικά παπαγαλάκια).. Δεν είμαι και τόσο σίγουρος όμως δεν είναι πολύ καλή η φωτογραφία...

Φιλίκά, Γιάννης
 
Φωτη τα δυο που ειναι σκαρφαλωμενα ψηλα νομιζω πως ειναι lutino red rumped parakeets. Τα αλλα δυο δεν φαινονται καθαρα αλλα μαλλον ανηκουν στο ιδιο ειδος και ειναι κι αυτα διασταυρωσεις με μεταλλαξεις.
 
Έχεις δίκιο Ανέστη, έγω το έγραψα με την απλή μετάφραση τους στα Ελληνικά...

Φιλικά, Γιάννης
 
Καλησπέρα,

το πες και το έκανες, πήγες από εκεί μάλλον φαντάζομαι για τον κοκατού...

Νομίζω ότι στην φωτογραφία είναι Παπαγάλοι με κόκκινους γλουτούς (ωδικά παπαγαλάκια).. Δεν είμαι και τόσο σίγουρος όμως δεν είναι πολύ καλή η φωτογραφία...

Φιλίκά, Γιάννης

Ακριβως για τον κοκατου πηγα αλλα και για βολτα μιας και ημουν Γλυφαδα. 😉
 
Φωτη τα δυο που ειναι σκαρφαλωμενα ψηλα νομιζω πως ειναι lutino red rumped parakeets. Τα αλλα δυο δεν φαινονται καθαρα αλλα μαλλον ανηκουν στο ιδιο ειδος και ειναι κι αυτα διασταυρωσεις με μεταλλαξεις.

Ανεστη ειδα φωτο στο google και τα λουτινο ειναι οντως red rumped. Τα αλλα ομως τι ειναι;Ειναι πρασινα με κιτρινο και κοκκινο και χουν το ιδιο σωματοτυπο με τ αλλα. Πως ξεχωριζουμε το φυλο σ αυτα τα πουλια; Καπως ετσι δλδ
 

Συνημμένα

  • opline-red-rumped-parakeet.webp
    opline-red-rumped-parakeet.webp
    8,1 KB · Προβολές: 72
Μήπως τα άλλα είναι κακαρίκια;Γιατί εγώ δε μπορώ να τα ξεχωρίσω αυτά τα δυο είδη. (κακαρίκια και ωδικά)
 
Από περιέργεια Φώτη μήπως είδες πόσο είχε τους μονκ? (Σόρι για το οφ τόπικ)
 
Νομίζω ότι είναι red rumped, από τον τρόπο που στέκονται, τα κακαρίκια είναι πιο σκυφτά... (νομίζω)

Φιλικά, Γιάννης
 
Φώτη στο πετ σοπ αυτό πρόσεξες αν έχει ζεμπράκια;
Που ακριβώς είναι στη Βουλιαγμένης;Ξέρεις το τηλέφωνο; Αν θες στέιλε μου π. Μ.
 
Aφου βρε Φωτη στη φωτο που εβαλες λεει τι ειναι... 😀

Δειτε κι εδω στη φωτο ποσους πολλους χρωματισμους μπορουν να εχουν. Φαντασου οτι αν διασταυρωσεις καποια απο τα πολυχρωμα μπορουν αν προκυψουν απογονοι με διαφορα χρωματα οπως και τα αλλα 2 που ειδες στο μαγαζι.

Σε αυτη τη σελιδα μπορειτε να δειτε επισης διαφορους χρωματισμους οπως και καποιους οπως λεει "σπανιους" στο τελος της σελιδας.
http://www.solwayparrotclub.co.uk/breeds__their_needs_red_rumps1.htm
 

Συνημμένα

  • redrumped.webp
    redrumped.webp
    53,1 KB · Προβολές: 73
Ανεστη το ξερω οτι το λεει αλλα βλεποντας τα λουτινο red rumped ειναι ιδια με τα κακαρικια. Πως τα ξεχωριζουμε;
 
Ανεστη το ξερω οτι το λεει αλλα βλεποντας τα λουτινο red rumped ειναι ιδια με τα κακαρικια. Πως τα ξεχωριζουμε;


Φωτη μπορει να μοιαζουν καπως αλλα εμενα δεν μου φαινονται ιδια. :) Τα λουτινο κακαρικια εχουν και αυτο το κοκκινο σημαδι κοντα στα ματια και αλλο σχημα στο κεφαλι και αλλο στησιμο οπως στεκονται.
 
Ο Ρόκο ευχαριστεί και ανταποδίδει!:D Πράγματι Φώτη ο κοκατού είναι αξιολάτρευτος! Και, τουλάχιστον απ' ότι φαίνεται στις φωτό, τα πουλιά είναι αρκετά περιποιημένα!
 
Πολυ καλα ολα τα πουλακια, ειδικα ο κοκατου,τα μονκακια και τα Lovebirds παραταγμενα! Μακαρι το συγκεκριμενο πετ σοπ να μην αποκτησει τη φημη του αλλου και να διατηρησει ολα τα πουλια ετσι οπως ειναι τωρα.
 
Σε αυτο το πετ ειχα παει κ εγω κ ρωτουσα τις τιμες απο τα μονκ και τα σενεγαλακια. Για τα μονκ μου ειπε, για τον σενεγαλη με εγραψε κανονικα...
 
Back
Top