Γενικά Ζητείται σπίτι και οικονομική βοήθεια για ταλαιπωρημένη κονούρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dadj
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κατάσταση
Κλειστό.
δεν του εδωσα πολλα 10 σπορους μαρακι απλα μαλον πιστευω οτι χθες ηταν η μονη μερα που ξεκουραστικε τις προηγουμενες μερες δεν κοιμοταν πολυ αντε 8 ωρες
 
Πολυ ωραια τα νεα σας Δημητρη. Ο Βαζελακος καλοπερνάει. Για το harness πρεπει να ειναι οπως τα λεει ο Φοιβος ακριβως. Πολυ δυσκολο γενικα απο αυτα που εχω δει (εγω για να πω την αληθεια θελω να το δοκιμασω καποια στιγμη, αν και μαλλον θα πανε χαμενα τα λεφτα που δεν ειναι λιγα -κανα 20ευρω νομιζω οτι κανει). Πρωτα το πουλι δεν πρεπει να φοβαται το harness (και αυτο ειναι ισως το πιο ευκολο μερος), μετα πρεπει να αφηνει τον ανθρωπο να το πιασει, να του ανοιξει τα φτερα, να του πιασει το προσωπο και αυτα για καποια ωρα συνεχομενα γιατι οι κινησεις αυτες απαιτουνται για να φορεθει και να αφαιρεθει το harness. Και τελευταιο και πιο σημαντικο, να θελει το ιδιο το πουλι να το φοραει. Εν ολιγοις βουνο...
Εγω οταν η δικια μου φωναζει προσπαθω να μην αντιδρω καθολου (πχ δεν της λεω να σταματησει, δεν παω κοντα κλπ) γιατι αυτη συνηθως φωναζει για να κερδισει την προσοχη μου/μας. Αν παω κοντα και του που πχ σουυυττ δεν θα καταλαβαινει προφανως τι θελω να του πω, αλλα αντιθετα αυτο που βλεπει ειναι οτι μου φωναξε και εγω πηγα διπλα της αρα ενισχυεται η συμπεριφορα του φωναγματος. Το ιδιο εφαρμοζω (στον βαθμο του εφικτου) και για τα δαγκωματα.
 
οχι και μακρυ να δεις τα δυο που εφτιαξα να παθεις πλακα θα ανεβασω φωτο να δεις οσο για τσιμπουσια ασε καθε μερα χαμος γινετε
άμα είναι έτσι όταν ξανακατέβω ηράκλειο να δω τα ξαδέρφια μου θα περάσω να κάνουμε ένα γλέντι! 😀
 
οποτε θελετε οποιος κατεβει κρητη ευχαριστως να ελθει ουδεν προβλημα ολοι οι καλοι χωρανε

και μαρακι οχι μονο πεντοζαλη και μαλεβυζιωτη θα χορευη ασε σημερα ειμαστε μεγαλη παρεα σε μια φαση τον ακουγα να μιλα ελεγε διαφορα αλλα δεν καταλαβαιναμε τι ελεγε ο ατιμος
 
Θα την έχει καταβρεί το πουλί, από κει που ήταν στις μοναξιές του, έγινε κοινωνικός. Μπράβο καλά να περνάτε!
 
rsz_20160605_223513 τραπεζι.webp

να και το τραπεζι εχω φτιαξει δυο και επανω το τριτο κλουβι που αρχισα να δω ποτε θα με βγαλει η καλοπαντρεμενη εξω που ασχολουμε με τα πουλια και δεν τις βαφω

καθε μερα και καλυτερα τα παμε και το ευχαριστω ειναι οτι δεν φωναζει μονο το πρωι λιγο εχει ηρεμιση πολυ και ακομα ελπιζω να ηρεμιση περισοτερο αμα εχει κοσμο ουτε κιχ δεν κανει του αρεσει η παρεα
 
Τέλεια!
Χαιρόμαστε πολύ όλοι από την φιλία σας.
Αυτό που με ανησυχεί και το έχω συνέχεια στο μυαλό μου, είναι πως επειδή βρίσκεται σε εξωτερικό χώρο, όταν ανοίγεις το κλουβί για λιχουδιές κτλ, μην σου ξεφύγει.
Δεν ξέρω θα ήθελα να το συζητήσουμε και την δική σου γνώμη γι' αυτό και του @dadj και του @Φοίβος, μήπως να ψαλίδιζες λίγο τα φτερά πτήσης με την βοήθεια κάποιου που ξέρει;
 
ναι στην αυλη ειναι αλλα η πορτα εχει συρτη και οταν βαζω το χερι μου μεσα να βαλω φαγητο η να τον ταισω δεν χωρα να φυγει κοροιδο να φυγει εδω την εχει καταβρει αυτος με το ζορι το ξυπνω σημερα σηκωθηκε στις 9
 
Δεν τον βγάζεις εκτός κλουβιού;

Εγώ την έχω πατήσει 3 φορές. Την τέταρτη ίσως να μην είμαι τυχερός. Όλες τις φορές τα πουλιά τρόμαξαν απο αιτίες που δεν θα μπορούσα να έχω προβλέψει και την τελευταία σκαρφάλωσα 4 μέτρα με γυμνά πόδια πάνω σε ένα δέντρο για να κατεβάσω τον Μπάρνι. Τα δικά μου πουλιά επειδή έτσι τα μεγάλωσα, έξω στην αυλή παρέα με όλον τον κόσμο και το απολαμβάνουν, έχουν ψαλιδισμένα φτερά. Αλλιώς δεν βγαίνουν έξω. Μην ρισκάρεις Δημήτρη κι οποισδήποτε άλλος, θέλει ένα κλάσμα δευτερολέπτου για να απογειωθεί και να μην το ξαναδείς ποτέ.
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top