Γενικά Ζητείται σπίτι και οικονομική βοήθεια για ταλαιπωρημένη κονούρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dadj
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κατάσταση
Κλειστό.
ακου το βραδυ τον βαζω μεσα στο δωματιο κανονικα γιατι το πρωι φωναζει του βαζω τρωει τον ταιζω λιγο με το χερι τον αφηνω κανενα 10λεπτο ελευθερο στον δωματιο μετα βοηθωντας και εγω τον βαζω μεσα στο κλουβι και τον παω εξω μεχρι το βραδακι γιατι αμα τον αφησω στο δωματιο μονο του φωναζει εξω καθομαστε παρεα πολυ ωρα μαζι του πινοντας τον καφε μας και σχεδον παντα εξω εχει παρεα
 
Α ωραία! Ε αν τον άφηνες λίγο παραπάνω στο δωμάτιο καλά θα ήτανε. Δηλαδή φαγητά και τέτοια γίνονται σε εσωτερικό χώρο.
 
το προβλημα ειναι μηπως θελει περισοτερη ωρα ελευθερος και σκεφτωμε να δω αντιδρασεις να τον αφησω μια μερα στο δωματιο συνεχεια και να τον αφηνω περισοτερη ωρα ελευθερο να δω αν του αρεσει περισοτερο
 
μηπως θελει περισοτερη ωρα ελευθερος και σκεφτωμε να δω αντιδρασεις να τον αφησω μια μερα στο δωματιο συνεχεια κ
Σίγουρα χρειάζεται λίγη περισσότερη ώρα, όχι μόνο δέκα λεπτά. Γύρω στην ώρα τρία τέταρτα είναι εντάξει, ιδίως που του αρέσει το έξω (στην αυλή εννοώ).
 
στο μεταξυ φοβαμε να τον χαιδεψω μην μου κοψει κανενα κοματι το πρωι με δαγκωσε τον μαλωσα με ενα κοματι τσοχο και σαν να μου φανηκε το καταλαβε
 
Επειδή το τσίμπημά τους έχει σκοπό να μας τραβήξουν την προσοχή, προσπάθησε να αδιαφορείς και να απομακρύνεσαι, ώστε να αντιληφθεί ότι δεν πιάνει το κόλπο του.
 
εγω νομιζω το κανει επειδη ακομα φοβατε τι λες να τον χαιδεψω η θα μου κοψει κανενα κοματι;
Οπωσδήποτε ακόμα σε φοβάται, βέβαια κάθε μέρα και λιγότερο, ιδίως αφού είναι αισθητό ήδη πως καταλαβαίνει ότι μαζί σου περνάει καλά.
Δεν θα τον πιάνεις και δεν θα τον χαϊδεύεις αν δεν έρχεται μόνος του. Θα κάθεσαι και θα τον καλείς, προσπαθώντας να κάνει αυτός το πρώτο βήμα. Σιγά-σιγά θα το κάνει, γιατί είναι κοινωνικά και ευαίσθητα πλάσματα και έχουν ανάγκη την αλληλεπίδραση.
Αυτό το έχεις διαβάσει; https://community.petbirds.gr/threads/Συμπεριφορά-και-επικοινωνία-των-παπαγάλων.27822/
 
Σίγουρα χρειάζεται λίγη περισσότερη ώρα, όχι μόνο δέκα λεπτά. Γύρω στην ώρα τρία τέταρτα είναι εντάξει, ιδίως που του αρέσει το έξω (στην αυλή εννοώ).

Και εγω γυρω στην μια ωρα βγαζω την Λορυ. Μετα κουραζεται κ αυτη απο οτι εχω δει.

Διαλέγει τους σπόρους, να του βάζεις λιγότερο, να μάθει να την σέβεται αν δεν χορταίνει.
Να αυτά φοβάμαι με τους παπαγάλους και αγχώνομαι με την προστασία, μια άγαρμπη κίνηση να κάνει, μπορεί να ξεφύγει.

Εγω οταν εχω την Λορυ εξω δεν ανοιγω ποτε τις πορτες του κλουβιου. Βεβαια εμενα δεν μενει τοσες ωρες εξω (δυστυχως) για να χρειαζεται να αλλαζω νερο τροφη κλπ. Παραταυτα οταν θελω να βαλω τροφη εχω ενα κουταλακι και ετσι ριχνω με αυτο τροφη στην ταιστρα απο εξω απο τα καγκελα. Χωριςνα ανοιγω πορτακια.
Επισης η δικια μου ανοιξε συρτη (εξωτερικο) - προχθες νομιζαμε οτι μας εκανε πλακα. Οταν το κλουβι ειναι εξω εγω βαζω μικρα λουκετακια στα πορτακια κ ειμαι σιγουρος.
 
στο μεταξυ φοβαμε να τον χαιδεψω μην μου κοψει κανενα κοματι το πρωι με δαγκωσε τον μαλωσα με ενα κοματι τσοχο και σαν να μου φανηκε το καταλαβε

Δημήτρη, τα πουλιά δεν αντιλαμβάνονται το μάλωμα με κανέναν τρόπο. Μην προκαλείς συμπεριφορές που χρειάζονται διόρθωση.
 
χθες το απογευμα τον εβγαλα εξω απο το κλουβι δεν ηθελε να μπει μεσα καθολου μεχρι που καθοταν πανω σε ενα κουρτινοξυλο και κοιμοταν εκει προσπαθησαν να τον βαλω μεσα με τιποτα δεν εμπαινε εβαλα ενα γαντι να τον πιασω να τον βαλω μεσα με τα πολλα τον επιασα μου τραβηξε κατι δαγκανιδια ευτυχως που φορουσα ενα χοντρο γαντι τωρα δεν ηθελε να μπει η δεν ηξερε τον τροπο να μπει μεσα δεν ξερω;
 
χθες το απογευμα τον εβγαλα εξω απο το κλουβι δεν ηθελε να μπει μεσα καθολου μεχρι που καθοταν πανω σε ενα κουρτινοξυλο και κοιμοταν εκει προσπαθησαν να τον βαλω μεσα με τιποτα δεν εμπαινε εβαλα ενα γαντι να τον πιασω να τον βαλω μεσα με τα πολλα τον επιασα μου τραβηξε κατι δαγκανιδια ευτυχως που φορουσα ενα χοντρο γαντι τωρα δεν ηθελε να μπει η δεν ηξερε τον τροπο να μπει μεσα δεν ξερω;

Όλα τα μη εξημερωμένα πουλιά θα φέρονταν ακριβώς το ίδιο. Να αποφεύγεις τα πιασίματα αν θέλεις να ελπίζεις να ανέβει στο χέρι σου κάποια στιγμή όπως και να περιορίσεις το χρόνο εκτός κλουβιού. Προσωπικά δεν θα τον άφηνα πάνω απο 1 ώρα εκτός κλουβιού τη φορά κι όχι πάνω απο 2 φορές την ημέρα. Δεν θα τον τάιζα τίποτε εκτός κλουβιού και θα έβαζα το αγαπημένο του φαγητό στο κλουβί (ενώ παρακολουθεί) καμια ώρα πριν την ώρα που συνήθως κοιμάται.
 
δεν θελει με τιποτα να μπει μεσα ο κερατας η το κανει επιτηδες να τον κυνηγω τον πιανω με γαντια εκατσε του εβαλα σπρευ και τον ταισα νε το ενα χερι τον κρατουσα με το αλλο τον ταιζαμου ερχιχνε και καμια δαγκανια αλλα φορουσα τα γαντια στην αρχη δεν με αφηνε να τον χαιδεψω μετα με αφηνε.

rsz_120160610_081743.webp
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top