Γενικά Ζητείται σπίτι και οικονομική βοήθεια για ταλαιπωρημένη κονούρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dadj
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κατάσταση
Κλειστό.
πηγε και εκατσε στο κεφαλι της γυναικας μου αλλα δεν προλαβα να τον βγαλω φωτο και ζημιαρης πολυ εχει σπασει δυο τρια ανθοδοχεια τρωει τοιχους ξυλα οτι βρει
αμα την πρωτη φορα τον επιασα τσιριζε μετα αρχισε να το συνηθειζει με δαγκανει ο κερατας αλλα φορω τα γαντια και με αφησε να τον χαιδεψω να τον ταισω μετα που τον εβαλα μεσα τον ξαναταισα και τωρα ξεκουραζετε λαχανιασαμε και οι δυο 😀 εχει πολυ πλακα μολις με δει και φοραω τα γαντια περνει μια μποζα σαν να μου λεει πιασεμε αν μπορεις
 
τρωει τοιχους
Σουπιοκόκκαλο, πέτρα του έβαλες; Μπορείς να του δίνεις και τσόφλια από βρασμένα αυγά. Θα τα χτυπάς στο μούλτι να γίνουν σκόνη. Πιο πριν, καλύτερα να τα βάζεις για ένα λεπτό στον φούρνο μικροκυμμάτων.
Έχει ακόμα αδυναμία στην γυναίκα σου;
 
εχει σαπιουνοκοκαλο του δινω και αυγο τι πετρα να του βαλω; οχι τυχαια εκατσε στο κεφαλι της οταν τον κυνηγουσα να τον πιασω αλλα τον φροντιζουμε και οι δυο
 
Επειδή μασουλάει τοίχους, κάποιο στοιχείο ψάχνει. Μπορείς να του πάρεις και αυτό το συμπλήρωμα της beaphar ή της Orlux ή και αυτή την πέτρα . Σου είχα βάλει και μια άλλη πέτρα σαν πηλό. Το θυμάσαι;
 
Όταν κάνεις παραγγελία, εκτός από μεταλλικά στοιχεία, πάρε και καρβουνάκι ή ζεόλιθο ή και τα δύο να έχεις, μια και το ταΐζεις διάφορα, ποτέ δεν ξέρεις, πρέπει να υπάρχουν διαθέσιμα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Δημήτρη, ωραία περνάει ο τύπος αλλά με τέτοιο κυνηγητό που περιγράφεις κάθε μέρα και με πιασίματα με τα γάντια μην περιμένεις να τον εξημερώσεις. Όσο εξασκεί τις δαγκωνιές του ακόμη και στο γάντι αυτό θα του γίνεται συνήθεια.
 
Συμφωνώ με τον Ανέστη για τα γάντια. Επίσης αφού πιάνουν τα χέρια σου, εύκολα μπορείς να του φτιάξεις ένα κλαδί -πάρκο, ώστε να στέκεται εκεί ως στάση, όταν βγαίνει και όχι πάνω σε βάζα και άλλα αντικείμενα. Αυτό θα σε βοηθήσει και στην σχέση μαζί του.
 
Συμφωνώ με τα παιδιά για την εξημέρωση και το πιάσιμο... Άσε που όλο αυτό τον αγχώνει πολύ..

Πάντως είναι κούκλος! Σαν ζωγραφιστός!
 
του εχω κλαδι να καθετε και ορθοστατη αλλα δεν μπαινει με τιποτα μεσα τι να κανω ολο εξω θελει να καθετε και μαρακι του εχω και αμμο και καρβουνο δινω και στα καναρινακια του ανοιξα την πορτα να βγει και δεν βγαινει μονο θελει να καθομε διπλα του να τον ταιζω σπορια οταν σηκωνωμε να φυγω φωναζει και πρασινο μηλο ξυνομηλο τρελενεται
 
ου εχω παραγγειλη αυτες τις τροφες ελπιζω να τις φαει για πεστε μου την αποψι σας αν ειναι καλες
Beaphar XtraVital Premium Large Parakeet 500gr
Πληρης Premium τροφη για ολους τους μεσαιους παπαγαλους (κοκατιλ, love bird, ροζελες κ. Α.). Με μεγαλη ποικιλια σπορων (26 ειδη), αυγου (20%), μελι (2,4%) κ. Α. 500gr
Snack για ολους τους μεσαιους παπαγαλους( κοκατιλ - love birds κ. Α). Περιεχει δημητριακα, σπορους, φρουτα(14%), αυγο(6%), λαχανικα, ξηρους καρπους, μελι κ. Α. 125gr

Brand: Orlux
Κωδ. Προϊόντος: 1350
Διαθεσιμότητα: Διαθέσιμο
Μέταλλα και ιχνοστοιχεία για πτηνά. Περιέχει ασβέστιο, φώσφορο και κόκκους απο στρείδι που βοηθουν στην ανάπτυξη γερών και υγιών οστών.1350gr
Orlux Πετρα πλουσια σε οστρακα ασβεστιο και φωσφορο.Ιδανικη για καναρινια παπαγαλακια και παραδεισια.70gr
 
Η βασική τροφή καλή είναι αλλά έχει αυγοτροφή μέσα. Καλύτερα πάρε κάποια με σκέτους σπόρους.
Τα σνακς δεν χρειάζονται, καλύτερα να τρώει φρούτα αντί να καταναλώνει αυτά τα σάκχαρα.
 
@δημητρις113, Η τροφή αυτή είναι για μικρότερα είδη όπως δείχνει έξω στη συσκευασία. Πάρε κι άλλη πιο κατάλληλη για το είδος του να την αναμίξεις όπως αυτή για νοτιοαμερικάνικα είδη. http://delinature.be/en/products/bi...5star-menu/5star-menu-south-american-parrots/

για ολους τους μεσαιους παπαγαλους( κοκατιλ - love birds κ. Α). Περιεχει δημητριακα, σπορους, φρουτα(14%), αυγο(6%), λαχανικα, ξηρους καρπους, μελι κ. Α. 125gr
Αυτά τα λέμε σε τόσα άλλα θέματα Δημήτρη. Είναι παχυντικά κι άχρηστα. Κράτησε τα για ειδική περίσταση αν του αρέσουν όπως το να τον δελεάζεις να γυρίσει στο κλουβί.

Brand: Orlux
Κωδ. Προϊόντος: 1350
Διαθεσιμότητα: Διαθέσιμο
Μέταλλα και ιχνοστοιχεία για πτηνά. Περιέχει ασβέστιο, φώσφορο και κόκκους απο στρείδι που βοηθουν στην ανάπτυξη γερών και υγιών οστών.1350gr
Orlux Πετρα πλουσια σε οστρακα ασβεστιο και φωσφορο.Ιδανικη για καναρινια παπαγαλακια και παραδεισια.70gr
Το άλλο μέγεθος είναι γι'αυτό το πουλί αλλά στην αυγοτροφή που δεν είναι η βασική τροφή, μικρή σημασία έχει.
 
μαρακι αμα θες εμπα στο σαιτ να δεις Birdmarket δες και προτινε μου απο τροφες τι χρειαζετε να του παρω και απο κανενα παιχνιδακι αν εχεις χρονο

με εχει ανχωση η διατροφη του και δεν ξερω αν θα τα τρωει προτεινετε μου μια σωστη διατροφη να του αγορασω
 
Βασική τροφή γιατί δεν παίρνεις το 15 κιλο Beyers Deli Nature Για Μεγάλους Παπαγάλους, να σου έρθει και οικονομικά;
 
πολυ δεν ειναι 15 κιλα δεν θα μπαγιατευση;
Θα σου κρατήσει γύρω στους 7 μήνες υπολογίζω. Θα την αφήσεις στο τσουβάλι σε ξηρό δροσερό μέρος και θα ρίξεις φύλλα δάφνης μέσα.
Μπορείς να βάζεις ένα κιλό σε ταπεράκι πολύ καλά κλειστό και σκεπασμένο και με σακούλα στην κατάψυξη για τρεις μέρες και να το δίνεις αφού ξεπαγώσει, όσο κρατήσει.
 
για δες και αυτη την τροφη που λεει για κονουρες
Prestige parrots τροφη -μειγμα για παπαγαλους (ζακο, αμαζονιου, κονουρες κ. Α.) 15kg.
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top