Γενικά Ζητείται σπίτι και οικονομική βοήθεια για ταλαιπωρημένη κονούρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dadj
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κατάσταση
Κλειστό.
5 γεννες απο δυο καναρες και με την κανουρα προσπαθουμε να τα βρουμε σιγα σιγα ακομα δεν εχει ηρεμιση θελει συνεχεια να ειναι εξω απο το κλουβι το πρωι την αφησα μια ωρα εξω και μια το απογευματακι και βρηκα ενα κολπο να την βαζω μεσα στο κλουβι γιατι δεν θελει πιανω ενα ψεκαστηρακι με νερο μολις ειναι κοντα στην πορτα τις πεταω δυο τσιρες και νατην μεσα 😀 εχει χαβαλε ειναι πανεξυπνο καθε μερα του αφιερωνω πολυ χρονο μολις ακουση την μηχανη μου οταν ερχομε σπιτι σαν τρελο κανεικαι θελει να καθομε κοντα της

ναι ειναι πολυ εξυπνοι παπαγαλοι.. και ο δικος μου με εκπλυσει συνεχως.. Το ιδιο και μενα οταν ακουσει τη πορτα και τα κλειδια να γυρναω σπιτι ξεσηκωνει το κοσμο.. και τωρα τελευταια θελει να βγαινει συνεχεια εξω και να ειναι στον ωμο μου την ωρα που ειμαι σπιτι αλλιως δε σταματαει.. συναγερμος κανονικος.. Πολυ δυσκολο να αντιμετωπιστει αυτο δυστηχως ☹
 
δυο ερωτησεις θα κανω και θελω την βοηθεια σας πειραζει αν το καλοκαιρι δεν τον βγαζω εξω απο το κλουβι γιατι με κουρασε να το βαζω το κλουβι μεσα εξω καθε μερα και δευτερο ειναι υποχρεωτικο καθε μερα να τον σκεπαζω οταν κοιματε;
 
Δυστυχώς πειράζει, γιατί και θα αγριέψει και θα πάθει τα ψυχολογικά του. Μήπως θα βόλευε να φτιάξεις ένα τραπεζάκι με ρόδες, να το μεταφέρεις με αυτό μέσα και να το αφήνεις κιόλας εκεί όταν το έχεις στο δωμάτιο; Για να μην κουράζεσαι με το βάρος πήγαινε-έλα.
Γιατί τον σκεπάζεις; Έχει φώτα μέχρι αργά κοντά του;
 
καμια φορα εχουμε παρεα και καθομαστε αργα και τον σκεπαζω να κοιμηθει ναι οκ να τον μεταφερω αλλα νομιζω οταν ειναι εξω και μεσα στο κλουβι τον βλεπω ποιο χαρουμενο οταν το παω μεσα και τον αφηνω ελευθερο ολο κραζει φωναζει
 
Έχει πιο πολλές παραστάσεις έξω αλλά θα απομακρυνθείτε. Παπαγάλος είναι, ίσως τώρα το καλοκαίρι να αραιώσεις τις εξόδους; Όχι όμως να τις κόψεις εντελώς. Ναι να τον σκεπάζεις όταν έχετε κόσμο.
Να σου πω, προστασία από αρπακτικά, ήλιο, βροχή, ανέμους έχουν εκεί που τα έχεις;
 
αρπακτικα δεν κινδινευει δεν βρεχετε εκει και να βρεξει ουτε λιαζετε οταν εχει νοτια τον βαζω μεσα η τον σκεπαζω εχει δροσια ενω μεσα στο δωματιο εχει πολυ ζεστη χειμωνα φυσικα και θα ειναι μεσα οπως και τα καναρινια οταν τα εβγαλα εξω και παπαγαλος και τα καναρινια τα βλεπω πολυ χαρουμενα

οσο αφορα τις σχεσις μας ειναι σταθερες τον ιδιο χρονο του αφιερωνω μεσα η οταν ειναι εξω αλλα ειναι γενικα ποιο ηρεμος τον ταιζουν ολοι συσυγος παιδια και φυσικα σπορακια το αγαπημενο του ποτε ποτε μιλα αλλα τι λεει δεν καταλαβαινουμε προσπαθουμε να του μαθουμε να λεει μερικες λεξεις αλλα δεν τον βλεπω θα δουμε καμια οταν τον ταιζω εξω απο το συρμα σπορακια εκει που ξαφνικά τρωει ηρεμα προσπαθει να με δαγκαση και αγρια ο κερατουκλις αλλα εκει που πεθενω στα γελια ειναι οταν τον εχω εξω απο το κλουβι και θελω να μπει μεσα πιανω το μπουκαλι με το σπρευ μολις το δει τρυπωνη αμεσως μεσα
 
σημερα του εβαλα σε ενα τσιγκινο δοχειο νερο παγωμενο να πιει απο το ψυγειο πω πω εγινε λουτσα εκανε μπανιο με παγωμενο νερο
Άντε να το μάθεις να σου λέει και πόσα παγάκια θέλει! 😛
 
σημερα του εβαλα σε ενα τσιγκινο δοχειο νερο παγωμενο να πιει απο το ψυγειο πω πω εγινε λουτσα εκανε μπανιο με παγωμενο νερο
Πρόσεχε όμως μην σου κρυώσει.
 
ναι εγω του το εβαλα να πιει και αυτος εκανε μπανιο δεν θα του ξαναβαλω παγωμενο απλα δροσερο για μπανακι

διαβασα εδω σε ενα αθρο που εχεις ανεβασει μαρια ο παπαγαλος κανει να τρωει φρεσκα φασολακια και μπαμιες ομας οπως ειναι η ψημενα;
 
διαβασα εδω σε ενα αθρο που εχεις ανεβασει μαρια ο παπαγαλος κανει να τρωει φρεσκα φασολακια και μπαμιες ομας οπως ειναι η ψημενα;
Και ωμά και ελαφρά βρασμένα ή ελαφρά στον ατμό.
 
πρωτη μερα σημερα και ο παπαγαλος και τι δεν εφαγε δεν σταματησε να τρωει εφαγε πεπονι εφαγε μηλο πορτοκαλι ροβυθια καλαμποκι τα καθημερινα σπορια πελετσ κλπ εφαγε και γλυστριδα μπολικη του πηρα και ενα γλυκισμα μπαστουνι πω πω εκανε σαν τρελος μολις με δει να μπαινω στο σπιτι η ακουει την μηχανη να ερχομε κανει σαν τρελος εχουμε αποκτηση καλη φιλια αρχιζει να με εμπιστευτε
 
ο παπαγαλος καθε μερα και καλυτερα εχει ηρεμιση παρα πολυ δεν φωναζει σχεδον καθολου μονο το πρωι που ξυπνα και οταν ακουσει που ερχομε και με θελει συνεχεια κοντα του αμα σηκωνωμε να φυγω λυσα εχει πολυ πλακα και σιγα σιγα μαθαινει να τρωει και διαφορα αλλα σπαταλος ο κερατουκλης και οταν του βαζω κατι που δεν του αρεσει το κανει κοματακια και το πετα και καθετε με τις ωρες και βλεπει τα καναρινακια εχουν αποκτησει και φιλια με τον σκυλο μου
 
τον ερωτευτηκα τον κερατουκλι ασχολουμε πολυ μαζι του προσπαθω να τον μαθω να λεει μερικες λεξεις τωρα που καθομε στο πισι με βλεπει του μιλαω και σε αυτον αμα σηκωθω να φθγω τρελενετε
 
δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου σαν να μου φαινετε να μεγαλωσε λιγο προσπαθω να τον χαιδεψω δεν με αφηνει και φοβαμε να μην με δαγκωση λεω να το κανω με γαντι αλλα οταν του δινω κατι και του αρεσει για να με ευχαριστησει ερχετε κοντα μου και με κοιταζει συνεχεια στα ματια μαλον θυληκος ειναι με εχει καψουρευτη😀
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top