Γενικά Ζητείται σπίτι και οικονομική βοήθεια για ταλαιπωρημένη κονούρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dadj
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κατάσταση
Κλειστό.
στην φωτο ειναι αναποδα στην πραγματικοτητα ειναι αλλιος το κλουβι

απο οτι μου ειπαν το κλουβι του παπαγαλου θελει υψος ποιο πολυ παρα μηκος

Καλά εδώ δεν ρωτάς και στα λένε λάθος αλλού; 😛 Τα περισσότερα πουλιά δεν χρησιμοποιούν καθόλου το ύψος του κλουβιού και κάθονται πάντα στο πάνω μέρος. Ειδικά αφού έβαλες και τα μπολ ψηλά δεν θα κατεβαίνει πιστεύω καθόλου στο κάτω μέρος. Γύρνα το στο πλάι όπως λέει η Σίσσυ καλύτερα.
 
οκ καλα που μου το ειπατε γιατι και στο νεο κλουβι θα εδινα υψος οκ τελικα θα το κανω 1 χ1 το κλουβι για να ειμαι υσυχος οπως και να το βαλεις

καλημερα σας και σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας και τις συμβουλες σας αλλα εχετε ακομα μια υποχρεωση να βγαλατε να βρουμε μια και συμβαλατε να δωσουμε μια καλυτερη ζωη στον παπαγαλο να βρειτε ονομα πως θα τον λεμε να γινετε νονοι να τον βαφτησουμε
 
οκ καλα που μου το ειπατε γιατι και στο νεο κλουβι θα εδινα υψος οκ τελικα θα το κανω 1 χ1 το κλουβι για να ειμαι υσυχος οπως και να το βαλεις
Κανονικά το σωστό κλουβί πρέπει να έχει το ύψος λίγο μεγαλύτερο από τις άλλες διαστάσεις. Εν προκειμένω αφού το φτιάχνεις μόνος σου, κάνε 1,20 το ύψος και 1 τις υπόλοιπες δύο διαστάσεις.
Διάβασε λίγο περί διατροφής (όσα διαβάζεις για τους macaw, ισχύουν και για το δικό σου), γιατί πρέπει σιγά-σιγά να του προσθέτεις πέλετς και κάποια άλλα τρόφιμα όπως καστανό αναποφλοίωτο ρύζι, λίγους ανάλατους ξηρούς καρπούς της περιοχής του, όπως κάσιους κτλ. Θα τα λέμε αυτά :)
 
Καστανό αναποφλοίωτο ρύζι αβραστο η βρασμενο; Μακαρονια βρασμενα με νερο μονο κανει;
 
γυρισα το κλουβι οπως ειπατε ναι ειναι καλυτερα ετσι του εκανα σαλατα με διαφορα χορτα τσοχο σελινο τσκουκνιδα βλητα γλυστριδα καροτο πρασινη πιπερια και καυτερη πιπερια χορταρακι απο το καροτο του εβαλα βοτανα ερωτα ματζουρανα λεβαντα αλλα ο κερατας δεν εφαγε τα παιτουσε κατω τα καναρινια το φαγανε μια χαρα του βρασαμε και μακαρονια ουτε τα ακουμπισε το μηλο το εφαγε και ξηρους καλπους και κεχρι
 
Δεν θα του βγάζεις τους σπόρους-πέλλετς κτλ, τα λαχανικά ή τα φρούτα μόνο θα βγάζεις.
Γενικά να ξέρεις πως ποτέ δεν θα αφήνεις το πουλί χωρίς τροφή και νερό.
 
Καλημέρα επίσης!
Το ανεβάζεις πρώτα στο youtube με δημόσιες ρυθμίσεις και μετά βάζεις εδώ το λινκ.
 
ααα τοσο απλα και πως το ανεβαζεις στο γιουτουπ?

σημερα ο φιλος μας βγηκε απο το κλουβι του εκατσε πολυ ωρα εξω το ευχαριστηθηκε τον ταισα λιγο στο χερι καλαμποκι μου εριξε και μια δαγκωνια ο ατιμοςαρχισε να δειχνει ποιο ηρεμος χθες δεν ηθελε καν να με βλεπει 😀 χθες ειπα αντε να το βαφτισουμε και δεν ειδα ανταποκριση να του βγαλουμε ονομα αντε να ακουσω προτασεις

πεστε μου και τι μαρκα πέλλετς να του παρω;
 
Εγώ ταΐζω τα zupreem. Παίρνω ολόκληρο σακί 18 κιλών απο τον Ηλία Τσιροζίδη ο οποίος στέλνει και σακουλάκια 1-2 ή όσων κιλών θέλεις με το ταχυδρομείο. Η τιμή του κιλού που τα δίνει θεωρεώ πως είναι καλή γύρω στα 11κάτι το κιλό. Είναι απο τις καλύτερες μάρκες πέλετς. Μπορείς βέβαια να πάρεις και τα Harrison's που είναι τοπ οφ δε τοπ και βιολογικά.
 
ωραια να του παρω και αυγοτροφη και τη μαρκα

φοιβο εχεις κανενα τηλεφωνο επικοινωνιας του ηλια τσιροζιδη να του παραγγειλω;
 
ωραια να του παρω και αυγοτροφη και τη μαρκα

φοιβο εχεις κανενα τηλεφωνο επικοινωνιας του ηλια τσιροζιδη να του παραγγειλω;

Θα σου το στείλω σε ΡΜ καθως δεν επιτρεπεται η δημοσίευση προσωπικων στοιχείων όπως αριθμών τηλεφώνων.
 
ααα τοσο απλα και πως το ανεβαζεις στο γιουτουπ?

Πρώτα πας στην σελίδα του youtube και πατάς "σύνδεση"
bycy.webp
_________________________________________________________________________
Μετά συνδέεσαι με ένα λογαριασμό google (δηλαδή gmail)
Όνομα, κωδικό κτλ
bhcfy.webp
_________________________________________________________________________
Αφού συνδεθείς επιστρέφεις αυτόματα στην αρχική σελίδα του youtube, απο εκεί επιλέγεις το κουμπί "μεταφόρτωση"
xdvvvv.webp
_________________________________________________________________________
Έτσι θα μεταφερθεις εδώ:
fcg.webp
όπου μπορείς να "ρίξεις" το αρχείο του βίντεο ώστε να ανεβεί στον προσωπικό σου λογαριασμό στο youtube (μετά σου λέει το λινκ που θα εμφανίζεται το βίντεο, να επιλέξεις τίτλο, κλειδιά αναζήτησης κτλ...)

Αν δεν έχεις λογαριασμό google ή δεν θέλεις να αποκτήσεις μπορείς να μου στείλεις με e-mail το βίντεο ώστε να το ανεβάσω στο Greek Birds TV

Ελπίζω να σε κάλυψα!
 
οκ σε ευχαριστω

πηρα μια τροφη σπορους της μαντινοβας διαφορους σπορους τα πεταει ολα κατω τρωει μονο τα σπορακια και κανενα φυστικι του εδωσα σταφιδες τις φτυνη του βρασαμε μακαρονακια δεν τα θελει του εβαλα σκετο τσοχο δεν τον θελει του πηρα κατι πελετσ τα φτηνει χθες του εβρασα φασολακια δεν ακουμπησε μονο σπορακια και καλαμποκι τρωει του πηρα και αυγοτροφη δεν εχει ακουμπιση ακομα εβγαλα δυο φαρασια πεταμενο φαγητο καιτα φτηνη ο ατιμος στο χερι εβαλα ξηρους καλπους να τον ταισω και ετρωγε μονο σπορακια οταν τελειωναν μου εσπρωχνε το χερι και μου φωναζε να του βαλω και αλλα ααα και λιγο μηλο που εφαγε τι να κανω δεν ξερω να του δινω συνεχεια σπορακια δεν ειναι σωστο αλλα τι μπορω να κανω να τον μαθω να τρωει και αλλα πραγματα

και ολη μερα ο μαγκας θελει να εχει το κλουβι ανοικτο να μπαινοβγαινει
 
Οι νέες τροφές που δεν έχουν ξαναμπεί στο σιτηρέσιο των πουλιών δεν γίνονται αμέσως αποδεκτές.
Χρειάζεται υπομονή και επιμονή.
Κάποια στιγμή θα δοκιμάσει και θα συνεχίσει..
Απλά και χωρίς να είμαι ειδικός... Μήπως είναι καλύτερα αν περιοριστείς σε μια δυο διαφορετικές τροφές στην αρχή έτσι ώστε να μην "πνίγεται" το πουλί από τη μεγάλη ποικιλία;
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top