Γενικά Η Λινκ παρουσιάζεται

Άγγελε μπερδεύεσαι!
Εγώ σου έχω πει από την αρχή ότι είναι αγόρι και εσύ επέμενες "το κορίτσι μου και το κορίτσι μου!" :)

Όλα καλά με τις βόλτες με το σκάφος, αλλά μου φαίνεται πολύ εκτεθειμένο το κλουβί και στον ήλιο και στον αέρα.
Κοίταξε το λίγο!
 
Όταν έχει αέρα την βάζω σε σημείο που να μην την χτυπάει κι είναι συνέχεια σε σκιά. Το βράδυ κοιμάται μαζί μου κάτω για λόγους ασφαλείας και υγρασίας. Μόνο οι ελεύθερες πτήσεις κόπηκαν ☹
 
Άγγελε μπερδεύεσαι!
Εγώ σου έχω πει από την αρχή ότι είναι αγόρι και εσύ επέμενες "το κορίτσι μου και το κορίτσι μου!" :)

Όλα καλά με τις βόλτες με το σκάφος, αλλά μου φαίνεται πολύ εκτεθειμένο το κλουβί και στον ήλιο και στον αέρα.
Κοίταξε το λίγο!

αυτο που λεει η Βασια το εχω σκεφτει κι εγω! Δε ξερω αν ειναι καλη η τοση εκθεση του πουλιου!
 
Μετά από πολύ καιρό ήρθα να βάλω μερικές φωτογραφίες.

tinypic-no-longer-available.jpg


tinypic-no-longer-available.jpg


...

Και μετά από τις διακοπές όπως ήταν λογικό... (αν και σίγουρα κάποιος τον έβαψε 😛) μαύρισε.

tinypic-no-longer-available.jpg


http://tinypic.com/r/25ivls6/9 (Όπως ήταν το χαρτί κουζίνας στο τραπέζι τράβηξε ένα φύλο με το ράμφος του μέσα στο κλουβί. Στην συνέχεια έκανε μια τρύπα στην μέση και το φόρεσε σαν πετσέτα.)

tinypic-no-longer-available.jpg
 
Την καλησπέρα μου! Σας χάσαμε! Είχαμε καιρό να μάθουμε νέα σας! Κούκλος και ανάρπαστος είναι με το γαλάζιο του χρώμα και με το μαύρο "κολάρο" του! Χαίρομαι πολύ που περάσατε τόσο όμορφα και ξέγνοιαστα, γεγονός που μαρτυρούν οι πολύ ωραίες λήψεις σου! Μπράβο! Καλή σας συνέχεια!
 
Όλα ωραία στο καράβι αλλά αυτό το "οικονομία στο ρεύμα, οικονομία στο νερό, 1.5gb ίντερνετ από την wind το μήνα" ήταν μαρτύριο. Περάσαμε όμως υπέροχα. Ειδικά ο Λινκ που απλά έτρωγε έτρωγε έτρωγε έτρωγε και ξανα έτρωγε από όλους που ερχόταν στο καράβι μας.
 
μπραβο παιδια υπερωχες στιγμες. Ο λινγκ δεν εκανε κολητο κανεναν γλαρο;

Η αλήθεια είναι ότι ενώ μιμείται τους γλάρους δεν τον πλησίασε κάποιος. Ένα γατάκι τον πλησίαζε μόνο γιατί κάθε πρωί είχαμε ψαράδες γύρο από το καράβι αλλά περίμενε τα ψαράκια του οπότε δεν ενοχλούσε. Στο σπίτι είχε επισκέψεις. Κάθε φορά που τον έβγαζα έξω με το κλουβί του στην αυλή ερχόταν ένα περιστέρι (το οποίο την πρώτη φορά τον κουτσούλισε γιατί ήταν πάνω στο κλουβι του)
 
... Στο σπίτι είχε επισκέψεις. Κάθε φορά που τον έβγαζα έξω με το κλουβί του στην αυλή ερχόταν ένα περιστέρι (το οποίο την πρώτη φορά τον κουτσούλισε γιατί ήταν πάνω στο κλουβι του)

Aυτές τις επισκέψεις να τις φοβάσαι και να τις αποφεύγεις. Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να κουβαλάει ένα άγριο πουλί.
 
Αυτό σκέφτηκα όταν τον κουτσούλησε γιατί το κλουβί το καθαρίζω αμέσως όταν φεύγει το περιστέρι αλλά επειδή πετάω τα σπόρια του Λινκ που δεν τρώει γύρο γύρο μαζεύονται οπότε ήταν κατά κάποιο τρόπο αναγκαίο κακό
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δεν έχεις νόημα να καθαρίζεις το κλουβί μετά αφού φύγουν. Οι περισσότερες ασθένειες μεταφέρονται με τον αέρα. Το θέμα είναι να μην έχουν λόγο να έρθουν κοντά και κυρίως να καθίσουν επάνω στο κλουβί του. Τα σποριά γιατί δεν τα πετάς στα σκουπίδια;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Κάπου είχα διαβάσει εδώ σε ένα θέμα ότι καλό θα ήταν να τα κρατάμε στην άκρη και κάθε τόσο να τα βάζουμε σε σημεία για τα άγρια πτηνά ώστε να βρίσκουν τροφή. Οπότε άρχισα να το κάνω κι εγώ. Θα αλλάξω μόνο μέρος που θα τα πετάω ώστε να είναι μακρυά από οικισμούς (σε περίπτωση που έχουν και άλλοι πτηνά)
 
Back
Top