Γενικά Η Λινκ παρουσιάζεται

Εγώ πάλι της έδωσα μια κίτρινη μπάλα (από αυτές που τις πιέζεις και έρχονται πάλι στο κανονικό τους σχήμα) και παλεύει κάθε μέρα να την ανεβάσει πάνω από το κλουβί. Κάποιες φορές το καταφέρνει αλλά έχει πλάκα όταν δεν μπορεί να σηκώσει το βάρος χα χα.

Χμμμ η αλήθεια είναι ότι δαγκώνει καλώδια. Είναι από usb και δεν έχει ρεύμα. Έχει αλλά είναι ελάχιστη η τάση. Γνωρίζω πως τα σκυλιά έχουν την αίσθηση του ηλεκτρισμού και δεν δαγκώνουν ποτέ ρεύματα... ισχύει και για τους παπαγάλους αυτό;
 
αγγελε μπραβο τελεια. μολις ξεκινησαν η πρωτες επαφες. ειμαι συγουρος οτι σε λιγο καιρο δεν θα ξεκολαη απο πανω σου. Ο σενεγαλης γινετε και κονκαρδα. Οσο για τα ρευματα ναι προσεχε. αν φαει κολημα θα φταση μεχρι σιρμα.
 
αγγελε μπραβο τελεια. μολις ξεκινησαν η πρωτες επαφες. ειμαι συγουρος οτι σε λιγο καιρο δεν θα ξεκολαη απο πανω σου. Ο σενεγαλης γινετε και κονκαρδα. Οσο για τα ρευματα ναι προσεχε. αν φαει κολημα θα φταση μεχρι σιρμα.

Νομίζω είναι το μόνο που δεν θα αντέξω. Έχω ελάχιστα καλώδια από ρεύμα αλλά θα είναι δύσκολο να την αφήσω ελεύθερη και να είμαι ξαπλωμένος χωρίς να της δίνω σημασία.
 
Απομακρυνε την απ' τα καλωδια, δως της απο νωρις να καταλαβει πως "μη κακό".
Σιγουρος δε θα εισαι ποτέ αλλα γενικα εχω παρατηρησει πως μαθαινουν εύκολα οτι δεν πρεπει να πλησιασουν καπου.
 
Απομακρυνε την απ' τα καλωδια, δως της απο νωρις να καταλαβει πως "μη κακό".

Σε οτιδήποτε κάνει δεν της μιλάω ποτέ. Στο καλώδιο όμως από το λαπ τοπ πριν ακόμη το δαγκώσει αν πω μη φεύγει. Φοβάμαι όμως σύμφωνα με κάποια πράγματα που διάβασα στο φόρουμ, μήν συνδέσει το μη με κάτι που μου τραβάε το ενδιαφέρον.
 
Σε οτιδήποτε κάνει δεν της μιλάω ποτέ. Στο καλώδιο όμως από το λαπ τοπ πριν ακόμη το δαγκώσει αν πω μη φεύγει. Φοβάμαι όμως σύμφωνα με κάποια πράγματα που διάβασα στο φόρουμ, μήν συνδέσει το μη με κάτι που μου τραβάε το ενδιαφέρον.
Ο Ερνέστο όταν πω "μη" ορμάει με... μανία στο "μη".
Οταν του σηκώνω το δάκτυλο (από μακριά) λέγοντας "οχι μικρέ" παραδόξως (ποιος ξέρει; ) με ακούει
Είναι πιθανόν και στην προσωπικότητα του κάθε παπαγάλου αυτό
 
Σήμερα δοκίμασε και το ρόδι.

tinypic-no-longer-available.jpg


Και όπως όλα δείχνουν μάλλον της άρεσε πολύ.

tinypic-no-longer-available.jpg


Βέβαια της αρέσει πολύ και το κάστανο.

tinypic-no-longer-available.jpg
 
Ωωωω,τέλεια!
Καλά που μου το θύμισες ρε Αγγελε, να κοψω απ' τη ροδια να φιλέψω τον Ερνέστο :D

Φαντάζομαι θα τον γνωρίζεις τον τρόπο αλλά καλό είναι να το δούνε και άλλα μέλη.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
μπραβο βρε συ αγγελε με τα βιντεακια σου, παντα μπροστα, καθως κατ'εμε εχεις κανει την διαφορα. στην φωτο η κουκλα σου ειναι πολη κουλ. συγχαρητηρια.
 
τι κουκλιτσα ειναι αυτη, τι πλασματακι υπερωχο. Νομιζω ειναι ενα βημα πριν να ξεκινηση να σου κανει ζαβολιες.
 
Θεωρείται φυσιολογικό να έρχεται και να κοιμάται κοντά μου και όχι στο κλουβί της;


Επίσης βλέπω κάθε μέρα εδώ και αρκετό καιρό άσπρα πούπουλα μικρά που βγάζει. Λογικά πρέπει να περνάει πτερόρροια. Δεν φαίνεται πάνω της να λείπει σε κάποιο σημείο κομμάτι μεγάλο. Δεν έχω ιδέα βέβαια πως θα είναι η εικόνα της αν όντως περνάει πτερόρροια αλλά βλέπω διαφορά στο χρώμα που έχει στο κεφάλι και στο στήθος σε σχέση με τις φτερούγες.


Νομίζω φαίνεται καθαρά και στην φωτογραφία η διαφορά χρώματος.

Δεν βρισκω περίεργο αντίθετα ελπιδοφόρο το οτι κοιμαται κοντά σου. Θέμα εμπιστοσύνης και ασφαλειας.Αν το πατε οπως... Εμείς σύντομα θα κοιμαται πανω σου 😛
Μικρα νεογιλά ασπρα πουπουλάκια λογικά θα βγαζει. Ακόμα και τώρα βγαζει ο Ερνεστο. Ετοιμασου για... Πουπουλοθύελλα στα χρόνια που έρχονται.
 
βεβαια προτεινω τα βραδυα να κοιματε στο κλουβι της.

Όσο έκανα φασαρία στο λαπ τοπ κοιμόταν δίπλα μου στο σκοινί. Μόλις έκανα ησυχία γιατί μου ήρθε κρίμα για να κοιμηθεί έφυγε και μπήκε μόνη της μέσα στο κλουβί όπου και κάθεται ακόμη.
 
πολη καλο που μπενη μονη της στο κλουβι. εκει ειναι η ασφαλεια της. και για να μην στο πεζω αγγελε γυτευτης, ο ζακο μου οταν ερχετε η ωρα του υπνου, θα παει στην αγαπημενη του γωνια στο κλουβι του και τελος. Ο σενεγαλης αλλο πραγμα, μεγαλος χαβαλες. Πρεπει να σβησω φωτα, παρακολουθη εαν θα παο να χαιδεψω τον ζακο, θα προσπαθηση με καθε τροπο να γραποθη πανω μου, ενας τρελαρας σκετος. μπενη στο κλουβι οταν επικρατη μονο σκοταδι, απιστευτως.
 
Θεωρείται φυσιολογικό να έρχεται και να κοιμάται κοντά μου και όχι στο κλουβί της;
Ο ύπνος για όλα τα όντα είναι εφικτός μόνο στο μέρος που αισθάνονται ασφάλεια.
Όσο πιο άγριο είναι το ον... Τόσο πιο δύσκολα βρίσκει ηρεμία και χώρο για ύπνο...
Αντίθετα όσο πιο "εξημερωμένο" είναι τόσο πιο εύκολα βρίσκει τόπο για ασφαλή διανυκτέρευση...
Συνεπώς... κοιμάται μια χαρά κοντά σου... ακριβώς επειδή νοιώθει ασφάλεια.
 
Όταν ξεχνιέσαι στο λαπ τοπ και προσπαθεί με τρόπο να σου πει "πέρασε η ώρα" χα χα

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Όταν ξεχνιέσαι στο λαπ τοπ και προσπαθεί με τρόπο να σου πει "πέρασε η ώρα" χα χα
😀, "Ρε μάστορα, να, δες τι ώρα είναι, τυφλός είσαι; Κάτσε να στο γυρίσω. Να στο φέρω και κοντά; Κοίτα. Αντεεεεε"
 
Και σαν να μην φτάνει αυτό προσπαθεί να αλλάξει και τους δείκτες για να μου πει ότι πέρασε πολύ η ώρα χα χα. Πάντως στο μη ακούει αμέσως.
 
Back
Top