Γενικά Η Λινκ παρουσιάζεται

Και τελικά νομίζω ότι δεν της αρέσει το κεχρί. Δοκίμασε λίγο αλλά δεν ενθουσιάστηκε. Σίγουρα κάπου κάτι είναι λάθος.
κεχρι συστηνουν γιατι εχουν μικρους παπαγαλους, το κεχρι το βλεπει σαν κλαδι που θα το κανει κομματια, τουλαχιστον ο δικος μου

Ένα καινούργιο παιχνίδι προστέθηκε στην καθημερινότητα μας. Το κρυφτό.
ετσι τον ειχα και εγω στον ωμο και τον τελευταιο μηνα με δαγκωσε στο αυτι 3 φορες και ξερεις πως ποναει! Η τελευταια ειχε και αιμα απο το αγαπη κ αιμα! Πλεον μονο στο χερι, γιατι μου την αναψε εκει που δεν το περιμενα!
 
κεχρι συστηνουν γιατι εχουν μικρους παπαγαλους, το κεχρι το βλεπει σαν κλαδι που θα το κανει κομματια, τουλαχιστον ο δικος μου

Αυτό έχω προσέξει κι εγώ Τάκη. Πρώτα θα ασχοληθεί με την άκρη του κλαδιού μέχρι να το κόψει σε πολλά κομματάκια και μετά με τους σπόρους.
 
το κεχρι ειναι τοσο μικρο που θελει στομα μπατζι για να το φαει, τα δικα μας θελουν μεγαλους σπορους
Μεγάλους σπόρους αλλά κομμένους, ώστε κάθε κομμάτι να γίνεται μια μπουκιά, αν θέλεις να την καταφέρεις- εκπαιδεύσεις σε κάτι συγκεκριμένο.
 
Μεγάλους σπόρους αλλά κομμένους, ώστε κάθε κομμάτι να γίνεται μια μπουκιά, αν θέλεις να την καταφέρεις- εκπαιδεύσεις σε κάτι συγκεκριμένο.

Τα έχω αφήσει όλα στην επιλογή της. Της μιλάω καθημερινά (χωρίς να περιμένω απάντηση), της δίνω φρούτα, λαχανικά και οτιδήποτε τρώω που κάνει να φάει απλά για να τρώμε παρέα και το κεχρί το αγόρασα μόνο και μόνο γιατί διάβαζα το πόσο πολύ τους αρέσει και όχι για να της το δίνω σαν επιβράβευση. Αφού έμαθε από μόνη της, ότι τα ρούχα της δουλειάς σημαίνουν επιστροφή στο κλουβί (μακάρι να μην αλλάξει ποτέ αυτό) χωρίς να ασχοληθώ εγώ για να μπει μέσα είμαι τρις ευτυχισμένος.
 
Καλησπέρα στην παρέα. Σκέφτηκα να μοιραστώ μαζί σας, το νέο μας παιχνίδι.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Περισσότερο χρόνο θέλω να δέσω το ψωμί πάρα να το ανεβάσει. Εκτός κι αν ις ετοιμάσω 5-6 και τα τοποθετήσω όσο είναι στο κλουβί αλλιώς τα τρώει από το χέρι μου
 
tinypic-no-longer-available.jpg
 
Περισσότερο χρόνο θέλω να δέσω το ψωμί πάρα να το ανεβάσει. Εκτός κι αν ις ετοιμάσω 5-6 και τα τοποθετήσω όσο είναι στο κλουβί αλλιώς τα τρώει από το χέρι μου
Ωραίο το παιχνίδι! αν έβαζες κάτι άλλο στη θέση του ψωμιού Άγγελε; ... Τουλάχιστον μην της το δίνεις συχνά:)
 
Δοκιμαστικά έβαλα το ψωμί επειδή έτρωγα τοστ και ερχόταν κατα πάνω μου. Φυστίκι βάζω συνήθως όταν θέλω να την κρατάω απασχολημένη ή λαχανικά που τρελένεται
 
Περισσότερο χρόνο θέλω να δέσω το ψωμί πάρα να το ανεβάσει. Εκτός κι αν ις ετοιμάσω 5-6 και τα τοποθετήσω όσο είναι στο κλουβί αλλιώς τα τρώει από το χέρι μου
Το διασκεδάζει πάντως και φαίνεται. Ειναι πολυ ωραίο που την κρατάς έτσι "εποικοδομητικά" απασχολημένη
 
Ωραίο το παιχνίδι! αν έβαζες κάτι άλλο στη θέση του ψωμιού Άγγελε; ... Τουλάχιστον μην της το δίνεις συχνά:)
Σίσσυ, το ψωμί όχι λόγω αλατιού ή επηρεάζουν αρνητικά και άλλα συστατικά;
 
Σίσσυ, το ψωμί όχι λόγω αλατιού ή επηρεάζουν αρνητικά και άλλα συστατικά;

Νομίζω ότι το ψωμί γενικά κάνει τα πτηνά να χωρταίνουν (όπως και εμάς) και έτσι δεν τρώνε όλα τα άλλα. Τουλάχιστον αυτό έχω ακούσει για όσους ρίχνουν στα περιστέρια ή στις πάπιες ψωμί.
 
Σίσσυ, το ψωμί όχι λόγω αλατιού ή επηρεάζουν αρνητικά και άλλα συστατικά;
Γιάννη η γνώμη μου είναι πως από τη στιγμή που το σιτάρι-ψωμί
α) έχει υποστεί επεξεργασία...
β) περιέχει σίγουρα διογκωτικές ύλες...
γ) περιέχει αλάτι... Και ποιος ξέρει τι άλλο, εκτός από σίγουρο πάχος, πιστεύω πως δεν έχει να προσφέρει στα πουλιά τίποτα θρεπτικό και υγιεινό.
 
Γενικα να αποφευγεις τροφες δικες μας! Οσο και αν τρελαινονται για καποια πραγματα δε τους κανει καλο!
Μια χαρα ειναι το παιχνιδι και τη κραταει και απασχολημενη!
 
Γιάννη η γνώμη μου είναι πως από τη στιγμή που το σιτάρι-ψωμί
α) έχει υποστεί επεξεργασία...
β) περιέχει σίγουρα διογκωτικές ύλες...
γ) περιέχει αλάτι... Και ποιος ξέρει τι άλλο, εκτός από σίγουρο πάχος, πιστεύω πως δεν έχει να προσφέρει στα πουλιά τίποτα θρεπτικό και υγιεινό.
επίσης
δ) κάποια ποσότητα ζάχαρης...
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
10 λεπτά παλεύει κι ακόμη δεν τα παρατάει.

(Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι τελικά είναι ο Λινκ)
 
Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι τελικά είναι αγόρι.
Μου αρέσει που έκατσε να τον/την (έλα ντε) βγάλω φωτογραφία ενώ κοιτάζει και αριστερά και δεξιά και ευθεία χα χα. (Είναι λίγο ψώνιο αν δει κινητό 😛)

tinypic-no-longer-available.jpg
 
Back
Top